PMK
Rolls-Royce stworzył nowy system magazynowania energii na statkach bazujący na technologii litowej.
System o nazwie SAV-e Energy ma być bardziej oszczędny i wydatny od jego konkurentów. Wyposażony będzie w system chłodzenia baterii, a jego modułowa konstrukcja pozwoli mu dopasować się do zapotrzebowań energetycznych. Dodatkowo system współgra z międzynarodowymi regulacjami w sprawie niskich emisji.
Projekt został po części sfinansowany przez norweski program ENERGIX. Dodatkowo partnerami zostali trzej armatorzy: Color Line, Norled i Norwegian Coastal Administration (NCA) Shipping Company. Dzięki temu system będzie mocna zainstalować na wielu rodzajach statków, w tym na promach, wycieczkowcach czy jednostkach wielozadaniowych.
Magazynowanie energii jest główną zieloną inwestycją dla większości armatorów. Daje to korzyści finansowe, gdy system jest prawidłowo zaprojektowany dla określonego statku i obejmuje inteligentną kontrolę mocy. Firma Rolls-Royce dostarcza systemy magazynowania energii od 2010 roku, jednak rzeczywiste jednostki magazynowania energii były wcześniej dostarczane przez stronę zewnętrzną.
- Elektryzacja statków nabiera rozpędu. Od 2010 roku dostarczyliśmy systemy magazynowania energii o łącznej mocy około 15 MWh – powiedział Andreas Seth z Rolls-Royce.
W połączeniu z silnikiem LNG lub silnikiem hybrydowym system zwiększy wydajność i zredukuje emisję spalin. Dodatkowo może być sprzężony z większością jednostek napędowych.
- Systemy akumulatorowe stały się kluczowym elementem naszych systemów napędowych, a SAVe Energy jest wprowadzana w wielu projektach, nad którymi obecnie pracujemy. Obejmuje to program modernizacji promów wycieczkowych Hurtigruten, zaawansowanego statku rybackiego niedawno zamówionego przez Prestfjord i trwających modernizacji przybrzeżnych statków wsparcia. Jako dostawca systemu możemy znaleźć najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę zarówno koszty instalacji, jak i koszty operacyjne - powiedział Seth.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Światowy Dzień Oceanów – IMO wzmacnia ochronę środowiska morskiego
Centrum Techniki Okrętowej i Polska Grupa Zbrojeniowa zacieśniają współpracę
Włoska stocznia rozpoczyna budowę kolejnego wycieczkowca dla Crystal
Offshore pod żaglami. MAG zdobywa złoto w regatach PIMEW Offshore Wind Energy Cup
Grand Nord w Gdańsku. Statek, który pomógł odnaleźć Titanica czeka na „drugie życie”
VARD zrealizuje największe w swojej historii zlecenie na statek badawczy do badań głębinowych