PMK
Nowoczesny polarny statek Kronprins Haakon został zwodowany we włoskiej stoczni Fincantieri. Jednostka trafi do armatora jednak dopiero pod koniec roku, gdyż tyle będzie prawdopodobnie trwać jej doposażanie.
Statek powstał na zamówienie Norweskiego Instytutu Polarnego, ale korzystać z jednostki będzie Instytut Badań Morza, rządowy organ do badań oceanograficznych i rybołówstwa, a także naukowcy i studenci z Uniwersytetu w Tromsø. To będzie jedna najnowocześniejszych jednostek tego typu na świecie, zdolna działać bez problemu w rejonach polarnych.
Statek ma długość 100 m, szerokość 21 m i może osiągnąć prędkość do 15 węzłów. Na pokładzie jest miejsce dla 55 osób. Statek został zaprojektowany przez Rolls-Royce Marine, która dostarczyła także w pełni zintegrowany system napędowy statku.
Kronprins Haakon zastąpi zbudowany w 1978 roku statek Lance.
Stena Futura przeszła ceremonię chrztu w Belfaście. Stena Connecta ukończona
Zwodowano największy na świecie statek do układania kabli
Świnoujście: zatopiony kuter wydobyty z dna Basenu Północnego. Służby podejrzewają celowe działanie
PRS sprawuje nadzór nad budową okrętu ratowniczego programu „Ratownik”
Chiny oddały do użytku gigantyczny statek do akwakultury. 12 gatunków ryb na jednostce
HD Hyundai jako pierwsza stocznia wyprodukował 5 tys. jednostek