• <

Wynik wyszukiwania - "Equinor" - Wiadomości

Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii

Equinor ogłosił nazwę swojego pływającego projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Kalifornii – Atlas Wind. Obszar najmu, położony 60 mil od Morro Bay, może zapewnić ponad 2 GW niezawodnej energii odnawialnej, wystarczającej do zasilenia 1,7 miliona domów w Kalifornii po ukończeniu.
30.11.2023

Equinor Polska: w sektorze MFW ważne jest płynne przejście do drugiej fazy rozwoju

Płynne przejście z pierwszej do drugiej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych (MFW), optymalizacja procesu uzyskiwania pozwoleń i procesów planistycznych oraz rozwój infrastruktury przyłączeniowej to, zdaniem Michała J. Kołodziejczyka, prezesa Equinor Polska, najważniejsze zadania, które stoją przed podmiotami, działającymi w sektorze morskich farm wiatrowych.
23.11.2023

Nad amerykańskie wybrzeże nadciąga wiatr zmian. Federalne zatwierdzenie dla Empire Wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA zatwierdził morski projekt wiatrowy Empire Wind, będący wspólnym przedsięwzięciem Equinor i bp. To szósta farma o skali komercyjnej usankcjonowana przez administrację Biden-Harris.
22.11.2023

Equinor współzałożycielem platformy współpracy w zakresie bezpieczeństwa w morskiej energetyce wiatrowej

Posiadający 50-letnie doświadczenie w prowadzeniu inwestycji morskich, Equinor podpisał 21 listopada list intencyjny, którego celem jest wdrażanie najlepszych praktyk międzynarodowych w zakresie bezpieczeństwa, jakości oraz zrównoważonej środowiskowo realizacji i eksploatacji projektów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
21.11.2023

Norwegia. Siedmiu graczy w walce o morską energetykę wiatrową

W środę rząd Norwegii poinformował, że siedem grup przedsiębiorstw energetycznych ubiega się o wstępną kwalifikację do pierwszego komercyjnego przetargu na morską farmę wiatrową w Norwegii. Z powodu rosnących kosztów, kilku pozostałych wycofało się z "wyścigu".
16.11.2023

Orlen: nowe złoże gazu pozwoli na zwiększenie produkcji

Norweska spółka Orlenu PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkryła nowe złoże gazu w pobliżu eksploatowanego już pola Gina Krog - podał we wtorek koncern. Odkrycie jest szacowane na 0,8-2,6 mln m sześc. ekwiwalentu ropy.
07.11.2023

Equinor i Polenergia zakontraktowały kable dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla budowanych wspólnie morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1,44 GW. To kolejne komponenty niezbędne do realizacji kluczowych inwestycji dla polskiej transformacji energetycznej.
25.10.2023

Seaway7 położy podmorskie kable dla dwóch polskich farm wiatrowych

Firma Seaway7 poinformowała, że podpisała kontrakt z Equinor i Polenergią na podmorskie kable na potrzeby morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.
24.10.2023

Equinor uruchomił największą na świecie morską farmę wiatrową

Pierwsza energia z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank znajdującej się na Morzu Północnym popłynęła do brytyjskiej sieci. To kamień milowy w rozwoju energetyki opartej o odnawialne źródła energii i nowy rozdział w budowaniu bardziej zrównoważonego i bezpiecznego systemu energetycznego.
11.10.2023

Statek Dina Polaris prowadzi badania dna pod kolejną farmę wiatrową Equinora i Polenergii

Prace nad trzecim projektem Equinor i Polenergii wchodzą w kolejną fazę. Około 80 km od wybrzeża badania dna morskiego pod farmę wiatrową Bałtyk I realizuje statek Dina Polaris.
02.10.2023

Equinor dołączył do porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej

Jako firma biorąca aktywny udział w transformacji energetycznej Polski poprzez rozwijanie morskiej i lądowej energetyki odnawialnej, a także będąca jednym z głównych dostawców gazu do kraju poprzez Baltic Pipe, Equinor dołączył do grona sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej. Celem inicjatywy jest włączenie się w dialog i rozwój rynku związanego z technologiami, które norweski koncern traktuje jako kluczowe narzędzie zmniejszania emisyjności trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu.
19.09.2023

Equinor dostarczy metanol jako paliwo dla wyjątkowego kontenerowca Maerska

A.P. Moller-Maersk (Maersk) podpisał umowę z potentatem branży energetycznej Equinor, zabezpieczając w ten sposób dostawy ekologicznego metanolu dla swojego przełomowego statku zasilanego właśnie tym "zielonym paliwem" przez pierwsze miesiące jego eksploatacji, począwszy od września br, aż do I poł. przyszłego roku.
08.09.2023

Equinor otwiera największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon oficjalnie otworzył należącą do Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową – Hywind Tampen.
23.08.2023

Przemysł w obliczu transformacji. Rola Equinor i potencjał polskiego rynku

Dostęp do taniej i czystej energii z odnawialnych źródeł coraz częściej będzie decydował o konkurencyjności polskiego przemysłu na rynkach zagranicznych. Inwestycje we własne OZE lub kupowanie zielonej energii to także sposób na ograniczenie śladu środowiskowego polskiego biznesu. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Equinor, który – tak jak wiele skandynawskich firm – inwestuje w bardziej zrównoważoną przyszłość Pomorza i Polski.
26.07.2023

Benthic zakończył sondowanie dna dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Na początku tego roku Benthic, marka usług geologicznych w dziale Data and Robotics firmy Acteon, zakończyła badanie podwodnego obszaru pod kątem inwestycji morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III na Morzu Bałtyckich. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach współpracy Polenergii i Equinora.
26.07.2023

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.
12.07.2023

Equinor: sekwestracja CO2 będzie jednym z głównych narzędzi ograniczania emisji

Technologia wychwytu i sekwestracji CO2 z czasem stanie się jednym z głównych narzędzi ograniczania emisji - ocenia wiceprezes norweskiego koncernu Equinor Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor nie zrezygnuje z wydobycia ropy i gazu, ale będzie je optymalizował.
06.07.2023

Wiceprezes Equinora: polski rynek doskonale wpisuje się w strategię koncernu

Polska jest dla Equinora jednym ze strategicznych rynków, działalność na nim doskonale wpisuje się w strategię firmy - mówi PAP wiceprezes norweskiego koncernu ds. OZE Pal Eitrheim. Jak dodaje, Equinor ma ambicje większych inwestycji w Polski offshore.
04.07.2023

W Łebie ruszyło pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych. Za inicjatywą stoją Equinor i Polenergia

“Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk” rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.
28.06.2023

Polenergia i Equinor: budowa dwóch farm wiatrowych to 21-24 mld zł

Polenergia i Equinor, które przygotowują się do budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, zaktualizowały szacowane koszty inwestycji.
27.06.2023

Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej

„Partnerstwo i współpraca z firmami doświadczonymi w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie - takimi jak firma Equinor - jest kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Energetyka przyszłości nie obędzie się bez energii z wiatru” - przekonywał Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
21.06.2023

Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Ekspansja sektora offshore wind w Polsce nabiera tempa, a liczba krajowych firm chętnych do uczestnictwa w tej branży dynamicznie rośnie. Inwestorzy projektów Bałtyk II i Bałtyk III, spółki Equinor i Polenergia, dążą do zmaksymalizowania udziału polskich dostawców we wspólnej inwestycji. Dlatego 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru, zorganizowali w Łodzi kolejny Dzień Dostawcy. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło około 200 polskich przedsiębiorców, umożliwiło im bezpośrednie rozmowy z czołowymi graczami globalnego rynku.
19.06.2023

Equinor sponsorem młodzieżowego klubu żeglarskiego w Łebie

Napędzani wiatrem oraz blisko związani z morzem i Łebą – Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali umowę o współpracy. Zaangażowana w polską zieloną transformację firma energetyczna, będzie wspierać dziecięcą i młodzieżową grupę windsurferów w ramach globalnego projektu “Hereos of Tomorrow”. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa Equinor w Polsce.
13.06.2023

Ørsted wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej

Ørsted ogłosił, że wchodzi na irlandzki rynek morskiej energetyki wiatrowej. Ujawnił porozumienie z wiodącym irlandzkim przedsiębiorstwem energetycznym ESB w celu rozwoju do 5 GW mocy wiatru morskiego i uzupełniających projektów odnawialnych źródeł wodoru.
12.06.2023

Equinor Grupa Polenergia i Hitachi Energy poszukują partnerów dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Equinor wraz z Polenergią organizują kolejne spotkanie dla przyszłych dostawców komponentów i usług dla swoich projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca i wykonawca części elektroenergetycznej obu farm - Hitachi Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców w offshore wind.
05.06.2023

Rosnące koszty skłaniają Equinor do wycofania się z pływającego projektu wiatrowego

Koncern naftowy Equinor wycofał się z projektu pływającej platformy wiatrowej na norweskim szelfie kontynentalnym, powołując się na rosnące koszty.
31.05.2023

Z Kulczyk Foundation do Polenergii. Grzegorz Łaguna Dyrektorem ds. Komunikacji i Rzecznikiem Prasowym Grupy Polenergia

Grzegorz Łaguna, do niedawna Rzecznik Prasowy Kulczyk Foundation, objął stanowisko Dyrektora ds. Komunikacji i Rzecznika Prasowego Grupy Polenergia. Będzie w niej nadzorował obszar komunikacji i podlegał bezpośrednio Prezesowi Zarządu.
17.05.2023

Elenger chce rozwijać sprzedaż gazu w Polsce

Estońska spółka gazowa Elenger chce podjąć kolejny krok w strategii rozwoju firmy na polskim rynku. Przyznano jej właśnie moce magazynowe, dzięki czemu może przechowywać zapasy gazu w magazynach zarządzanych przez Gaz Storage Polska. W ten sposób firma odnotuje import większej ilości surowca do naszego kraju.
08.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
03.05.2023

Aquinor i Avinor chcą szerzej wykorzystywać drony do inspekcji offshore

Nad Morzem Północnym może wkrótce latać sporo dronów. Energetyczna spółka Equinor oraz norweski regulator ruchu lotniczego Avinor planują rozwinąć wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych do inspekcji instalacji offshore, m.in. platform wiertniczych.
23.04.2023

Polenergia i Equinor zawarły umowę rezerwacyjną z SIF Netherlands BV na dostawę monopali dla MFW

Polenergia poinformowała, że spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały umowy z firmą SIF Netherlands B.V., która będzie dostarczać monopale pod turbiny wiatrowe. Dostawca zobowiązał się do rezerwacji mocy produkcyjnych dla potrzeb konstrukcji fundamentów zgodnie z aktualnymi założeniami projektowymi.
20.04.2023

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. drugiej fazy - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z farmy wiatrowej, a także stworzyć jej projekt od fundamentów po łopaty.
15.04.2023

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2023

Equinor wybrał biuro architektoniczne dla bazy serwisowej w Łebie

Gdańskie biuro architektoniczne B-CA zaprojektuje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych, którą Equinor wybuduje w Łebie. Zwycięski koncept architektoniczny zakłada stworzenie budynku neutralnego dla klimatu i w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych źródeł energii i surowców dostępnych lokalnie. Architektura budynków wpisze się w miejscowy krajobraz, gdyż inwestor w znacznej części wykorzysta dotychczasową konstrukcję charakterystycznej zabudowy portowej.
07.03.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
06.02.2023

Zdaniem Equinor sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. W oświadczeniu podała, że według niej prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów.
01.02.2023

Equinor i Vår Energi opuszczają projekt zakładu produkującego amoniak Barents Blue

Norweskie firmy energetyczne Equinor i Vår Energi wycofują się z prowadzonego przez Horisont Energi projektu Barents Blue, znanego również jako pierwszy w Europie zakład produkcji niebieskiego amoniaku na dużą skalę.
01.02.2023

Equinor przygotowuje się do wiercenia w obiekcie poszukiwawczym na Morzu Norweskim

Norweski gigant energetyczny otrzymał zgodę od Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ropy Naftowej (PSA) na wykonanie odwiertów poszukiwawczych przy użyciu jednej z platform wiertniczych firmy Odfjell Drilling.
19.01.2023

Equinor & Polenergia Suppliers Day. Potencjalni dostawcy MFW Bałtyk II i III spotkali się w Gdańsku [WIDEO, ZDJĘCA]

Dbałość o przepisy BHP i środowiskowe, gwarancje jakości, najwyższe standardy etyki pracy i umiejętność przejścia procesu kwalifikacji. To najważniejsze cechy, jakimi powinien odznaczać się dostawca w tak dużym projekcie, jakim jest morska farma wiatrowa. W środę 11 stycznia zainteresowanych współpracą w MFW Bałtyk II i III podczas Suppliers Day przyjęli deweloperzy projektu – Polenergia, Equinor wraz z głównym preferowanym dostawcą, Siemens Gamesa.
15.01.2023

Inwestycja na Bałtyku Polenergii i Equinora szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
12.01.2023

Polenergia i Equinor wybrały wykonawcę dla MFW Bałtyk II i III

Spółka Polenergia poinformowała dziś, że wraz z firmą Equinor wyłoniła wykonawcę dla swoich projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Nowy partner będzie odpowiedzialny za prace projektowe dla systemu elektrycznego obu morskich farm wiatrowych.
31.12.2022

Pierwsza pływająca farma wiatrowa produkuje energię od 5 lat. Jaką osiągnęła wydajność?

Norweski gigant energetyczny Equinor podsumował pięć lat pracy pływającej morskiej farmy wiatrowej Hywind Scotland. Współczynnik wydajności sięgnął poziomu 54 procent.
29.12.2022

Elektryfikacja Njord i nowe pozwolenie na wydobywanie ropy. Co nowego w Equinorze?

Equinor utnie emisje gazów cieplarnianych na jednej ze swoich platform wiertniczych na Morzu Północnym. Jednocześnie norweska spółka otrzymała pozwolenie na odwierty w kolejnej lokalizacji.
16.12.2022

PKN ORLEN SA: Decyzje inwestycyjne dotyczące zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Spółka poinformowała, że w dniu 12 grudnia 2022 roku LOTOS Exploration _ Production Norge AS ("LOTOS Norge") wraz z partnerami: Aker BP ASA ("Aker BP") oraz Equinor Energy AS ("Equinor") podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną w zakresie zagospodarowania pakietu złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym: North of Alvheim oraz Fulla (w ramach "Projektu NOAKA"). Udział LOTOS Norge w tym pakiecie wynosi 12,3%, a operatorem na tych złożach jest AkerBP.
12.12.2022

Pierwsza amerykańska aukcja pływających elektrowni wiatrowych zakończona

Wybrano pięciu deweloperów, którzy zbudują pierwsze, pływając farmy wiatrowe na wodach federalnych USA
08.12.2022

Polenergia i Equinor organizują Supplier Day z Siemens Gamesa. Spotkanie już 11 stycznia

Polenergia wraz z Equinorem ogłaszają spotkanie dla przyszłych dostawców do projektów MFW Bałtyk II i III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca turbin (Tier 1), Siemens Gamesa Renewable Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostaw w offshore wind.
04.12.2022

Polenergia na Offshore Wind Poland 2022: długofalowe spojrzenie na MEW

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 stała się miejscem debaty nad rozwiązaniami, które mogą pomóc rozwinąć już realizowane projekty morskich farm wiatrowych, ale także wzmocnić perspektywy dla kolejnych faz. Ważne postulaty wysunął Maciej Stryjecki, Head of Offshore Wind w spółce Polenergia.
01.12.2022

Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć [WIDEO]

– Polska tak naprawdę znajduje się w momencie, kiedy musimy przyspieszyć i odblokować, uprościć maksymalnie realizację projektów – mówił Michał Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor Polska podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022.
30.11.2022

Equinor wybrał wykonawcę prac przy projekcie gazowym na Morzu Norweskim

Norweski państwowy gigant energetyczny przyznał nowy kontrakt rodzimej firmie Aibel na modyfikacje i przygotowanie platformy Aasta Hansteen do podłączenia kolejnego pola gazowego.
28.11.2022

Equinor zainwestuje 1,4 mld dolarów w wydobycie gazu z morskich głębin

Znany z inwestowania w zieloną energetykę norweski gigant energetyczny przedstawił w krajowym Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii (MPE) swój plan rozwoju i eksploatacji głębokowodnego projektu gazowego na Morzu Norweskim. Inwestycja wyceniana jest na blisko 1,4 mld USD.
23.11.2022

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

Norweski koncern naftowy połączył siły z rodzimą firmą projektową Breeze Ship Design, aby opracować koncepcję statku do przewozu CO2 i jego bezpośredniego wtłaczania na morzu.
22.11.2022

Rumia wyszkoli kadry dla offshore wind

Na terenie Rumi rozwijane jest Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej. Centrum, mimo braku siedziby, zrealizowało już m.in. warsztaty offshorowe dla uczniów klas 8 szkół podstawowych w Rumi. Współorganizatorami szkolnych zajęć były Grupa Polenergia i Equinor Polska.
20.11.2022

Equinor i Hitachi rozpoczynają współpracę w zakresie energetyki morskiej

Dwie liczące się firmy na rynku offshore nawiązują współpracę celem rozwoju wytwarzania energii odnawialnej i inicjatyw niskoemisyjnych na całym świecie.
08.11.2022

Słupsk. Polenergia i Equinor zapraszają do współpracy przy morskich farmach wiatrowych

Urząd Gminy Słupsk zorganizował 27 października br. w Dolinie Charlotty w Strzelinku spotkanie inwestorów morskich farm wiatrowych z przedsiębiorcami z regionu słupskiego i województwa pomorskiego. Polenergia i Equinor, które wspólnie realizujące trzy projekty o mocy 3000 MW oraz RWE realizujący projekt o mocy 350 MW, a także Polskie Sieci Elektroenergetyczne - operator systemu przesyłowego w Polsce, zaprezentowali przedstawicielom lokalnego biznesu możliwości włączenia się w przedsięwzięcia, które będą prowadzone na terenie gmin
31.10.2022

Norweski koncern zyskuje na cenach gazu

Wzrost cen gazu nawet o 60% wpłynął na wyższe przychody norweskiego koncernu paliwowo-energetycznego Equinor ASA w trzecim kwartale br., które sięgnęły 43,6 miliarda dolarów.
28.10.2022

Kadry dla offshore. Equinor, Polenergia i Rumia podpisały list intencyjny

Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały list intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
20.10.2022

Equinor z pozwoleniem na odwierty na Morzu Północnym

Norweski koncern energetyczny Equinor otrzymał kolejne pozwolenie na wykonanie odwiertu na Morzu Północnym. Informację przekazała dziś Norweska Dyrekcja Ropy Naftowej (NPD).
03.10.2022

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych po możliwym sabotażu gazociągów na Bałtyku - przekazała w środę komenda główna norweskiej policji. Tego samego dnia wzmocnienie środków bezpieczeństwa ogłosił norweski koncern Equinor - największy dostawca gazu do Europy.
28.09.2022

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym

Equinor i PGNiG z długoterminowym kontraktem gazowym 23 września 2022 r. Equinor zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem długoterminowy kontrakt na sprzedaż gazu. Umowa podpisana została na 10 lat, a wolumen dostarczanego gazu wyniesie ok. 2,4 miliardów metrów sześciennych rocznie. Gaz eksportowany będzie nowym gazociągiem Baltic Pipe.
24.09.2022

RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

Konsorcjum, w skład którego wchodzą RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN, podpisało MoU z Windport AS, dostawcą urządzeń portowych.
31.08.2022

Equinor i Polenergia o morskiej energetyce wiatrowej na święcie Łeby [ZDJĘCIA]

Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić nasze stoisko i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.
19.07.2022

Spółki naftowe rozważają wspólną budowę pływającej farmy wiatrowej o mocy 1 GW

Norweski gigant energetyczny Equinor oraz partnerzy - Petoro, TotalEnergies, Shell i ConocoPhillips – rozważają budowę pływającej morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW u wybrzeży zachodniej Norwegii.
30.06.2022

Hywind Tampen: zainstalowano pierwszą turbinę na największej na świecie pływającej morskiej farmie wiatrowej

Pierwsza z 11 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 8,6 MW, które będą stanowić pływającą farmę wiatrową Hywind Tampen firmy Equinor, została zainstalowana około 140 kilometrów od wybrzeża Norwegii.
07.06.2022

Polenergia i Equinor złożyły wniosek o decyzję środowiskową dla projektu MFW Bałtyk I

Polenergia i Equinor złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk I. To kolejny krok milowy w tworzeniu jednej z pierwszych tego typu inwestycji na polskim morzu.
30.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

Onshore & offshore = our future. Warsztaty dla uczniów szkół średnich już 25 kwietnia

Pracodawcy Pomorza, stawiając na przyszłość, stawiają na onshore i offshore. Już 25 kwietnia, przy wsparciu partnerów merytorycznych z międzynarodowego sektora energetycznego, przeprowadzą warsztaty techniczne dla uczniów szkół średnich zatytułowane „Onshore & offshore = our future”.
20.04.2022

Equinor i Naturgy chcą wspólnie rozwijać morskie farmy u wybrzeży Wysp Kanaryjskich

Norweski koncern energetyczny Equinor oraz grupa energetyczna Naturgy z siedzibą w Hiszpanii nawiązały współpracę i zawarły umowę deweloperską przed zbliżającą się pierwszą hiszpańską aukcją dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Wysp Kanaryjskich.
18.04.2022

Equinor odkrył nowe złoże ropy

Odwiert poszukiwawczy, jakiego Equinor dokonał na zachód od wybrzeży Norwegii, przyniósł odkrycie nowego złoża ropy naftowej. Jest ono oceniane nawet na 50 milionów baryłek ropy.
13.04.2022

Equinor składa kolejne wnioski o pozwolenia lokalizacyjne w drugiej fazie rozwoju offshore w Polsce

Equinor, jeden ze światowych liderów sektora energetycznego i największych uczestników pierwszej fazy rozwoju MEW w Polsce, złożył kolejne wnioski o nowe obszary pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Firma chce kontynuować wkład w transformację energetyczną i poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski, wnosząc wieloletnie doświadczenie i kompetencje jednego z największych na świecie developerów morskich farm wiatrowych. Equinor aktywnie rozwija portfolio i lokalne zespoły, a nowe lokalizacje to szansa na synergie z ła
08.04.2022

Maersk zainstaluje 15 MW-owe turbiny w USA. Pomoże nowoczesna jednostka WTIV [WIDEO]

Przedstawiciele Empire Offshore Wind, spółki joint venture Equinor i bp, podpisali umowę z Maersk Supply Service na czarter swojego nowego statku do instalacji wiatrowych (WTIV). Statek ten, wraz z amerykańskimi barkami i holownikami zbudowanymi i obsługiwanymi przez Kirby Offshore Wind, będzie wykorzystywany do instalacji turbin Vestas V236-15MW w ramach projektu budowy jednej z pierwszy morskich farm wiatrowych w USA.
30.03.2022

Polenergia i Equinor poszukują dostawców morskich kabli

Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiadające za projekty morskich farm wiatrowych rozwijane wspólnie przez Polenergię i Equinor, poszukują firm zainteresowanych dostawami i świadczeniem usług.
25.03.2022

Norweski Equinor planuje utrzymać latem wysoki poziom produkcji gazu

Norweski koncern Equinor zamierza utrzymać tego lata wydobycie gazu na szelfie norweskim na wysokim, zimowym poziomie. Jak podkreśliła firma, zamierza w ten sposób wyjść naprzeciw zwiększonemu popytowi na gaz w krajach Unii Europejskiej.
16.03.2022

Koncerny energetyczne wycofują się z Rosji, jeden zostaje

BP, Shell, Exxon i Equinor już ogłosiły, że zawieszają lub całkowicie likwidują swoje działania w Rosji. Rosyjskiego rynku nie zamierza opuścić TotalEnergies.
08.03.2022

Polenergia nie wystartuje w postępowaniach na nowe koncesje offshore

- Polenergia nie będzie brać udziału w postępowaniach na nowe koncesje offshore - poinformował Maciej Stryjecki, dyrektor Polenergii.
17.02.2022

Polenergia wchodzi na litewski Bałtyk

Polenergia i litewska spółka Modus Energy utworzyły joint venture w celu rozwoju elektrowni wiatrowych na litewskim Morzu Bałtyckim.
05.01.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
28.12.2021

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Można składać oferty na instalację morskich kabli eksportowych

Należące do Equinor i Polenergii spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, rozwijające projekty morskich farm wiatrowych, zapraszają do udziału w dialogu z potencjalnymi dostawcami wszystkie firmy zainteresowane dostawami i instalacją morskich kabli eksportowych. Termin upływa 15 grudnia.
17.11.2021

Na wodach Szkocji powstanie pływająca farma wiatrowa o skali GW-owej

Norweski potentat energetyczny Equinor planuje uruchomić w Szkocji pływającą elektrownię wiatrową o mocy powyżej 1 GW (nie wskazano dokładnej mocy). W tym celu stworzył nową koncepcję pływających elektrowni wiatrowych, która umożliwi standaryzację przemysłową.
02.11.2021

Local content po norwesku. Equinor daje przykład na local content po polsku

Niedawno Equinor poinformował, że przyznał firmie COSL Offshore Management AS kontrakt na wykonanie czterech odwiertów na Statfjord Øst za pomocą platformy COSLPromoter od wiosny 2023 r. Ponadto platforma ma opcje późniejszego wykonania pięciu odwiertów dla partnerów Statfjord. Wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane przez firmy norweskie. Czy na taką samą politykę Equinor można będzie liczyć przy budowie w Polsce morskich farm wiatrowych?
24.10.2021

Polenergia i Equinor. Nakłady inwestycyjne na przygotowanie projektów offshore wynoszą 630 mln zł

Poziom nakładów inwestycyjnych na przygotowanie projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III wynosi obecnie do 630 mln zł - podała w komunikacie Polenergia, która posiada 50 proc. udziałów w spółkach projektowych.
14.10.2021

Shell wraz z partnerami zamawia pierwsze gazowce do przewozu CO2 napędzane LNG i wspomagane wiatrem

Northern Lights, spółka joint venture Shella zawiązane z głównymi firmami energetycznymi Equinor i TotalEnergies, złożyła zamówienie na dwa gazowce CO2 napędzane LNG i wspomagane wiatrem w chińskim Dalian Shipbuilding Industry Co. (DSIC).
12.10.2021

Projmors doradzi Polenergii i Equinorowi. Spółka rozwija się w w obszarze projektów farm na Bałtyku

Wywodzący się z Gdańska, Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego zostało doradcą w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, które Polenergia rozwija razem z Equinor.
07.10.2021

Equinor sygnatariuszem umowy sektorowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Equinor, zaangażowany od 2018 roku w budowanie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest w gronie sygnatariuszy zawartej dzisiaj umowy sektorowej. Firma prowadząc intensywny dialog z przedsiębiorcami i rozwijając własne platformy rozmów z polskimi dostawcami, jest jednym z inicjatorów zacieśniania współpracy między podmiotami z nowo powstającej branży.
15.09.2021

Equinor i Polenergia zapraszają do dialogu. Dostawcy mogą składać dokumenty dodatkowe

Udziałowcy projektów wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, norweski Equinor i polska Polenergia zachęcają do składania dodatkowych dokumentów dla dostawców, którzy chcą wziąć udział w dialogu.
08.09.2021

Konferencja PSEW 2021. Jak będzie wyglądać transformacja energetyczna w Polsce? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na przełomie sierpnia i września ponad 900 osób zaangażowanych w kwestie energetyczne w Polsce dyskutowało podczas Konferencji PSEW 2021 o zbliżającej się wielkimi krokami transformacji energetycznej w Polsce. Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas paneli, ale także w kuluarach, była morska energetyka wiatrowa.
03.09.2021

Equinor wyczarterował statek Stril Server do obsługi farmy Hywind Tampen

Hywind Tampen to projekt pływającej elektorowi wiatrowej o mocy 88 MW, która dostarczy energię elektryczną instalacjom na wodach norweskich Morza Północnego – Snorre i Gulfaks. Kontrakt na usługi serwisowe i obsługę SOV (Service Operation Vessel) zapewni Simon Møkster Shipping.
05.07.2021

Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii

Norweski gigant naftowo-gazowy Equinor poinformował o podniesieniu swojego celu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii do 1,8 GW. Jak donosi Reuters, deklaracja padła po wizycie brytyjskiego sekretarza ds. biznesu Kwasi Kwartenga w Oslo.
03.07.2021

Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii

Norweski gigant naftowo-gazowy Equinor poinformował o podniesieniu swojego celu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii do 1,8 GW. Jak donosi Reuters, deklaracja padła po wizycie brytyjskiego sekretarza ds. biznesu Kwasi Kwartenga w Oslo.
03.07.2021

Liczba wypadków w offshore wind spadła do historycznego minimum

Praca w morskiej energetyce wiatrowej nie należy do najbezpieczniejszych, w szczególności na stanowiskach wymagających pracy fizycznej na farmie morskiej. Według organizacji G+, specjalizującej się w obszarze NHP, w ubiegłym roku spadła ilości urazów na zdrowiu pracowników powstałych podczas prac.
18.06.2021

Nokia dostarczy Equinor Wind sieć 5G dla morskich farm wiatrowych

Prywatna technologia bezprzewodowa obsługująca 4G zostanie zainstalowana już tego lata w Dudgeon and Sheringham Shoal
02.06.2021

Zgoda na pierwszy odwiert na koncesji Equinora i PGNiG na Morzu Norweskim

Norweski urząd koncesyjny wydał zgodę na wykonanie pierwszego odwiertu rozpoznawczego na koncesji PL939 na Morzu Norweskim. 70 proc. udziałów w tej koncesji ma norweski Equinor, pozostałe 30 proc. - PGNiG Upstream Norway.
02.06.2021

Łeba wybrana na bazę obsługowo-serwisową morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Equinor sfinalizował zakup działki w Łebie, gdzie powstanie port serwisowy dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Tym samym Equinor jest pierwszym z inwestorów realizujących projekty morskich farm wiatrowych w Polsce, który wraz z partnerem Polenergią wskazał lokalizację bazy obsługowo-serwisowej.
27.05.2021

Norwescy naukowcy chcą uruchomić pływające elektrownie słoneczne

Pierwsze pływające elektrownie słoneczne na morzu wkrótce ujrzą światło dzienne. Wykorzystanie energii słonecznej na morzu ma wiele zalet, jak na przykład wykorzystanie mało użytecznych obszarów oceanicznych. Ponadto woda zapewnia naturalny efekt chłodzenia paneli słonecznych, dzięki czemu można zwiększyć ich wydajność i optymalizować działanie.
06.05.2021

Prezes URE przyznał wsparcie dwóm projektom offshore Polenergii i Equinora

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał morskim projektom MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Projekty o łącznej mocy 1440 MW są realizowane wspólnie przez Polenergię i Equinor. Nakłady inwestycyjne związane z ich realizacją mogą sięgnąć nawet 19 mld PLN.
05.05.2021

Największa na świecie morska farma wiatrowa u wybrzeży Wielkiej Brytanii - SSE Plc i Equinor ASA planują sprzedać udziały

Morskie farmy wiatrowe, jedne z najbardziej wydajnych i najlepszych odnawialnych źródeł energii cieszą się rosnącym popytem ze strony inwestorów finansowych i głównych firm energetycznych. Zainteresowanie to wynika w dużej mierze z potencjalnych planów dywersyfikacji działalności oraz potencjalnych przychodów.
20.03.2021

Equinor przetestuje pływającą farmę słoneczną w niesłonecznej Norwegii

Norweski producent energii Equinor rozpoczyna testowanie pływającej farmy słonecznej u nie do końca słonecznego wybrzeża Norwegii.
15.01.2021

Equinor zbuduje duże morskie farmy wiatrowe u wybrzeży stanu Nowy Jork

Norweski gigant energetyczny Equinor został wybrany do budowy dwóch dużych morskich farm wiatrowych u wybrzeży Stanu Nowy Jork. Będzie to jedno z największych w historii zamówień na energię odnawialną.
14.01.2021

U wybrzeży Wielkiej Brytanii powstanie największa na świecie farma wiatrowa

Brytyjska firma SSE oraz norweski koncern energetyczny Equinor zdobyli finansowanie na wielki projekt offshore na wschodnim wybrzeżu Anglii. Jego częścią będą wielkie jak wieżowce turbiny, zdolne wyprodukować 5 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.
30.11.2020

PGNiG obejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim

PGNiG przejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim od Norske Shell - poinformował dziś prezes spółki Jerzy Kwieciński. Dzięki przejęciu produkcja gazu z norweskich koncesji PGNiG osiągnie w 2021 roku 0,9 mld m sześc. rocznie.
21.09.2020

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.
12.07.2023

Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Ekspansja sektora offshore wind w Polsce nabiera tempa, a liczba krajowych firm chętnych do uczestnictwa w tej branży dynamicznie rośnie. Inwestorzy projektów Bałtyk II i Bałtyk III, spółki Equinor i Polenergia, dążą do zmaksymalizowania udziału polskich dostawców we wspólnej inwestycji. Dlatego 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru, zorganizowali w Łodzi kolejny Dzień Dostawcy. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło około 200 polskich przedsiębiorców, umożliwiło im bezpośrednie rozmowy z czołowymi graczami globalnego rynku.
19.06.2023

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2023

Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć

– Polska tak naprawdę znajduje się w momencie, kiedy musimy przyspieszyć i odblokować, uprościć maksymalnie realizację projektów – mówił Michał Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor Polska podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022.
30.11.2022

Badania geologiczne na obszarze przyszłej farmy wiatrowej Polenergii i Equinoru

Dwa lata temu, Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: Morska Farma Wiatrowa Bałtyk II (MFW Bałtyk III) i Morska Farma Wiatrowa Bałtyk III (MFW Bałtyk III), w których Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów. W ostatnich miesiącach, na obszarze przyszłych farm prowadzone były podwodne prace badawcze dna morskiego.
06.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.