• <
mewo_2022

Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii

03.07.2021 10:22 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii

Partnerzy portalu

Equinor zwiększa swoje ambicje wodorowe w Wielkiej Brytanii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Norweski gigant naftowo-gazowy Equinor poinformował o podniesieniu swojego celu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii do 1,8 GW. Jak donosi Reuters, deklaracja padła po wizycie brytyjskiego sekretarza ds. biznesu Kwasi Kwartenga w Oslo.

Equinor planuje dodać 1,2 GW mocy w zakładach produkcji niskoemisyjnego wodoru, głównie w celu zasilania Keadby Hydrogen, pierwszej na świecie dużej elektrowni w 100 proc. opalanej wodorem, którą rozwija wspólnie z brytyjskim przedsiębiorstwem energetycznym SSE. Innowacyjna jednostka rozpocznie swoją działalności przed końcem 2030 roku. Podmioty oczekują także wsparcia ze strony rządu Wielkiej Brytanii. 

Dyrektor generalny Equinor Anders Opedal, który wziął udział w spotkaniu z Kwartengiem i norweską minister ds. ropy i energii Tiną Bru, powiedział, że projekty Equinora pomogą Wielkiej Brytanii osiągnąć cele klimatyczne.

Wodorowa Wielka Brytania

Wielka Brytania postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz 5 GW mocy zainstalowanej w zakresie zakładów produkujących zeroemisyjny wodór do 2030 roku. 

Equinor już planuje budowę zakładu o mocy 0,6 GW w północno-wschodniej Anglii, który będzie produkował tzw. niebieski wodór z gazu ziemnego, jednocześnie wychwytując związane z tym emisje dwutlenku węgla (CO2)w technologii CCS. Norwedzy są także zaangażowani w projekt rozwoju infrastruktury do transportu i magazynowania CO2 w regionie.

Zielony wodór, produkowany z wody przy użyciu OZE oraz niebieski wodór, w połączeniu z technologią wychwytywania i magazynowaniaCO2 jest postrzegany jako niezbędne paliwo do dekarbonizacji takich gałęzi przemysłu jak hutnictwo i przemysł chemiczny. W tych sektora trudno jest postawić na całkowitą elektryfikację procesów ze względu na ograniczenia techniczne, ale i drogą energię. 

Equinor nawiązał w lutym 2021 roku  współpracę z ENGIE w celu opracowania wspólnej projektu produkcji wodoru z gazu ziemnego wraz z wychwytywaniem, transportem i składowaniem CO2. Equinor prowadzi projekty wodorowe także w Niemczech oraz w Holandii. 

Obecnie większość wodoru na świecie jest produkowana z gazu ziemnego, a związane z tym emisje CO2 są uwalniane do atmosfery.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.