• <
siemens_gamesa_2022

RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

zk

31.08.2022 09:22
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II

Partnerzy portalu

RWE, Equinor i Hydro badają możliwości budowy dużej MFW w rejonie Sørlige Nordsjø II - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

Konsorcjum, w skład którego wchodzą RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN, podpisało protokół ustaleń (Memorandum of Understanding) z Windport AS, dostawcą urządzeń portowych, dotyczący wymiany informacji mającej na celu ocenę potencjału rozwoju przemysłowego farm wiatrowych.

RWE Renewables, Equinor i Hydro REIN wspólnie dążą do budowy dużej morskiej farmy wiatrowej w obszarze Sørlige Nordsjø II na Morzu Północnym. Windport AS, spółka zależna należąca w całości do Global Ocean Technology, ma na celu zapewnienie urządzeń portowych na etapie rozwoju i budowy farmy wiatrowej.

W umowie podpisanej z Windport AS strony zgodziły się na wymianę i omówienie informacji w celu oceny wykonalności potencjalnego rozwoju przemysłowego związanego z takimi obiektami portowymi. Umowa nie obejmuje obiektów bazy eksploatacyjnej i konserwacyjnej.

 – Cieszymy się, że możemy wejść w tę inicjatywę. Rząd norweski wyznaczył cel dla morskiej energetyki wiatrowej na poziomie 30 GW do 2040 roku. Morze Północne ma jedne z najlepszych na świecie zasobów wiatru. Duża morska farma wiatrowa w Sørlige Nordsjø II mogłaby odegrać kluczową rolę w rozbudowie Morza Północnego jako morskiego węzła energetycznego i stworzyć nowe możliwości przemysłowe – mówi Arne Eik, dyrektor projektu Sørlige Nordsjø II z firmy Equinor.

 – Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej jest kluczowym czynnikiem dla udanej transformacji energetycznej Europy. RWE wniesie doświadczenie i wiedzę oraz przyczyni się do pomocy w realizacji norweskich ambicji związanych z morską energią wiatrową, wspólnie z naszymi partnerami – mówi Matilda Machacek, Development Nordics RWE Renewables.

Pål Tore Svendsen, kierownik ds. morskiej energetyki wiatrowej w Hydro REIN przyznaje, że sprawny montaż i logistyka będą kluczowe dla projektów w Sørlige Nordsjø. – Jesteśmy pod wrażeniem proaktywności i wysiłków ze strony Windport i gmin na tym obszarze – mówi.

O tym, że planowany rozwój morskiej energetyki wiatrowej w obszarze Sørlige Nordsjø II stanowi wielkie możliwości biznesowe dla południowej części Norwegii, wraz z Equinor, RWE i Hydro, jest przekonany także dyrektor naczelny Windport AS.

– Cieszymy się na wspólne podjęcie działań i ocenę możliwości, w jaki sposób obszar Mandal może zapewnić potrzebne urządzenia portowe – mówi Øystein Sunde Pedersen, dyrektor naczelny Windport AS.

Rząd norweski ogłosił, że pierwsza faza obszaru Sørlige Nordsjø II zostanie sprzedana na aukcji w 2023 roku, dając zwycięzcy możliwość rozwoju farmy wiatrowej o mocy 1,5 GW.

Źródło: RWEPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.