• <
ambermarine_2023_1100x200

Equinor i Polenergia zapraszają do dialogu. Dostawcy mogą składać dokumenty dodatkowe

08.09.2021 23:55 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor i Polenergia zapraszają do dialogu. Dostawcy mogą składać dokumenty dodatkowe

Partnerzy portalu

Equinor i Polenergia zapraszają do dialogu. Dostawcy mogą składać dokumenty dodatkowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nicholas Doherty / Unsplash

Udziałowcy projektów wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, norweski Equinor i polska Polenergia zachęcają do składania dodatkowych dokumentów dla dostawców, którzy chcą wziąć udział w dialogu. 

Equinor i Polenergia już 13 sierpnia poinformowały o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych. 

Zgłoszenia należy składać za pośrednictwem interaktywnego formularza zgłoszeniowego, który można pobrać TUTAJ, natomiast regulamin dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług dostępny jest TUTAJ

Przypomnijmy. Udziałowcy projektów wiatrowych MFW Bałtyk II Sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III Sp. z o.o., czyli organizatorzy, w związku z realizacją projektów budowy na Bałtyku morskich farm wiatrowych – odpowiednio – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, zamierzają prowadzić dialog, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych („Dialog”), mający na celu umożliwienie podmiotom prowadzącym działalność w ramach sektora przemysłu związanego z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych lub branżach pokrewnych przygotowania się do potencjalnej współpracy z organizatorem w zakresie projektów, zgodnie z planami łańcucha dostaw. 

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

W roku 2018 Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, w których Equinor i Polenergia posiadają po 50 proc. udziałów. Rozpoczęcie budowy jest uzależnione od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowane jest na 2025/2026. Moc wytwórcza z obu farm ma wynosić 1440 MW, co pozwoli na zasilenie w energię elektryczną ponad dwóch milionów gospodarstw domowych.

Ostateczna decyzja inwestycyjna dla tych projektów wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń i jest planowana na 2023 roku, co umożliwi dostarczenie pierwszej energii elektrycznej do sieci w 2026 roku. W grudniu 2019 roku Equinor nabył 50 proc. udziałów od Polenergii w trzecim projekcie MFW Bałtyk I o planowanej mocy 1560 MW.

O Equinor

Equinor (dawniej Statoil) to kontrolowany przez państwo norweski koncern z aktywami o wartości ponad 100 mld dol. i przychodami przekraczającymi 60 mld dol. To drugi co do wielkości dostawca gazu na rynki europejskie oraz największy operator wydobycia węglowodorów w Norwegii. Firma inwestuje także w źródła odnawialne, m.in. rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim.

W Polsce Equinor zaangażowany jest w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Equinor i Polenergia posiadają po 50 proc. udziałów w każdym z trzech projektów.

O Polenergia

Polenergia to spółka akcyjna, prywatna firma energetyczna pośrednio kontrolowana przez Dominikę Kulczyk. Co najmniej 20,47 proc. akcji mają OFE.

seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.