Udziałowcy projektów wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, norweski Equinor i polska Polenergia zachęcają do składania dodatkowych dokumentów dla dostawców, którzy chcą wziąć udział w dialogu.
Equinor i Polenergia już 13 sierpnia poinformowały o zamiarze przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby rozwijanych przez siebie projektów morskich farm wiatrowych.
Zgłoszenia należy składać za pośrednictwem interaktywnego formularza zgłoszeniowego, który można pobrać TUTAJ, natomiast regulamin dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług dostępny jest TUTAJ.
Przypomnijmy. Udziałowcy projektów wiatrowych MFW Bałtyk II Sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III Sp. z o.o., czyli organizatorzy, w związku z realizacją projektów budowy na Bałtyku morskich farm wiatrowych – odpowiednio – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, zamierzają prowadzić dialog, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych („Dialog”), mający na celu umożliwienie podmiotom prowadzącym działalność w ramach sektora przemysłu związanego z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych lub branżach pokrewnych przygotowania się do potencjalnej współpracy z organizatorem w zakresie projektów, zgodnie z planami łańcucha dostaw.
MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III
W roku 2018 Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, w których Equinor i Polenergia posiadają po 50 proc. udziałów. Rozpoczęcie budowy jest uzależnione od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowane jest na 2025/2026. Moc wytwórcza z obu farm ma wynosić 1440 MW, co pozwoli na zasilenie w energię elektryczną ponad dwóch milionów gospodarstw domowych.
Ostateczna decyzja inwestycyjna dla tych projektów wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń i jest planowana na 2023 roku, co umożliwi dostarczenie pierwszej energii elektrycznej do sieci w 2026 roku. W grudniu 2019 roku Equinor nabył 50 proc. udziałów od Polenergii w trzecim projekcie MFW Bałtyk I o planowanej mocy 1560 MW.
O Equinor
Equinor (dawniej Statoil) to kontrolowany przez państwo norweski koncern z aktywami o wartości ponad 100 mld dol. i przychodami przekraczającymi 60 mld dol. To drugi co do wielkości dostawca gazu na rynki europejskie oraz największy operator wydobycia węglowodorów w Norwegii. Firma inwestuje także w źródła odnawialne, m.in. rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim.
W Polsce Equinor zaangażowany jest w trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Equinor i Polenergia posiadają po 50 proc. udziałów w każdym z trzech projektów.
O Polenergia
Polenergia to spółka akcyjna, prywatna firma energetyczna pośrednio kontrolowana przez Dominikę Kulczyk. Co najmniej 20,47 proc. akcji mają OFE.
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker