• <
nauta_2024

PGNiG obejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim

21.09.2020 12:05 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PGNiG obejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim

Partnerzy portalu

PGNiG obejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim - GospodarkaMorska.pl
Platforma Kvitebjørn na Morzu Północny; fot. Harald Pettersen/Equinor ASA

PGNiG przejmie udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim od Norske Shell  - poinformował dziś prezes spółki Jerzy Kwieciński. Dzięki przejęciu produkcja gazu z norweskich koncesji PGNiG osiągnie w 2021 roku 0,9 mld m sześc. rocznie.

PGNiG Upstream Norway przejmie 6,45 proc. udziałów w złożu Kvitebjorn, oraz 3,225 proc. w złożu Valemon. Operatorem obydwu złóż jest Equinor. Udziały dotyczą w sumie czterech koncesji. Do finalizacji transakcji wymagana jest jeszcze zgodna norweskiej administracji.

Jak podkreślił Kwieciński, przejęcie zwiększy produkcję na koncesjach PGNiG w Norwegii o 200 mln m sześc. gazu rocznie, do poziomu 0,9 mld m sześc. w 2021 r. W zależności od momentu norweskiej zgody, spółka powinna pozyskać z nich w tym roku nawet 50 mln m sześc. gazu.

Kwieciński oświadczył także, że wydobycie z norweskich aktywów spółki w latach 2026-2027 „na pewno osiągnie poziom 2,2 mld m sześc. rocznie”. „To oznacza, że zbliżamy się do planowanego poziomu 2,5 mld m sześc. rocznie.” - zaznaczył Kwieciński.

"Nie wykluczamy, że jeżeli będą inne ciekawe koncesje do przejęcia, zwłaszcza produkujące, to się nimi zainteresujemy - dodał prezes.

Po zatwierdzeniu akwizycji przez norweska? administracje?, PGNiG Upstream Norway be?dzie posiadac´ udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak zaznaczył Kwieciński, spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi dostawcami gazu do zasilenia gazociągu Baltic Pipe. (PAP)


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.