• <
UNIWERSYTET_MORSKI_GDYNIA_1100x200

Equinor chce wrócić do najbardziej wysuniętego na północ złoża ropy

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor chce wrócić do najbardziej wysuniętego na północ złoża ropy
fot. ilustracyjn

Norweski koncern Equinor nosi się z zamiarem powrotu do eksploatacji podmorskiego złoża ropy Wisting w Arktyce – to najdalej na północ wysunięte złoże na świecie. Według Reutersa, koncern opracował nowy, tańszy plan rozwoju tego projektu.

Złoże Wisting ulokowane jest pod dnem Morza Barentsa, około 300 km na północ od Norwegii i pozostaje najbardziej wysuniętym na północ polem naftowym. Zakłada się, że zawiera około 500 mln baryłek ropy. Prawa do eksploatacji złoża posiada konsorcjum, któremu przewodzi Equinor. Koncern ten oraz Aker BP mają po 35% udziałów w koncesji, norweski Petoro posiada 20%, japoński Idemitsu – 10%. 

Jednak w 2022 roku porzucono projekt ze względu na kolosalny wzrost kosztów. Według agencji Reuters, szacowany budżet inwestycji rozrósł się do ponad 100 mld koron norweskich, czyli około 10 mld dolarów. 

2026 ma być jednak przełomowy dla pola Wisting. Reuters rozmawiał z Kjetilem Hove, szefem norweskich operacji Equinora, który ujawnił, że koncern intensywnie pracuje nad ponownym rozpisaniem projektu w taki sposób, by był on rentowny. 

– Znacząco usprawniliśmy ten projekt, ale jest jeszcze robota do zrobienia – powiedział Hove. Dodał, że koncern chce w tym roku wybrać konkretną koncepcję rozwoju inwestycji, a w przyszłym podjąć ostateczną decyzję. 

Reuters dodaje, że obniżenie kosztów udało się osiągnąć między innymi przez zmianę planowanej pływającej jednostki produkcyjno-magazynowo-przeładunkowej. Pierwotnie zakładano wykorzystanie jednostki o okrągłym przekroju, ale obecnie Equinor skłania się ku tańszej wersji o klasycznym kształcie kadłuba. Nowa wersja projektu uwzględnia także mniejszą liczbę odwiertów i instalacji podmorskich. 

fot. Depositphotos


JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.