• <
mewo_2022

Equinor i Naturgy chcą wspólnie rozwijać morskie farmy u wybrzeży Wysp Kanaryjskich

18.04.2022 21:39
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Equinor i Naturgy chcą wspólnie rozwijać morskie farmy u wybrzeży Wysp Kanaryjskich

Partnerzy portalu

Equinor i Naturgy chcą wspólnie rozwijać morskie farmy u wybrzeży Wysp Kanaryjskich - GospodarkaMorska.pl
Fot. equinor.com

Norweski koncern energetyczny Equinor oraz grupa energetyczna Naturgy z siedzibą w Hiszpanii nawiązały współpracę i zawarły umowę deweloperską przed zbliżającą się pierwszą hiszpańską aukcją dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Wysp Kanaryjskich.

Naturgy wniesie do sojuszu energetycznego swoje doświadczenie w zakresie lądowej energetyki wiatrowej w Hiszpanii, a Equinor sprawdzone możliwości i doświadczenie w zakresie technologii i rozwoju pływającej morskiej energetyki wiatrowej.

Ponad 90 proc. hiszpańskich obszarów morskiej energetyki wiatrowej obejmuje duże głębokości, dlatego Hiszpania ma szansę stać się liderem kolejnej fali pływającej morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Rząd hiszpański dąży do przekształcenia swojego miksu energetycznego i  w perspektywie do 2030 roku planuje zbudować do 3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Oczekuje się, że pierwsza hiszpańska aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej odbędzie się w 2023 roku dla wiatraków budowanych w regionie Wysp Kanaryjskich.

- Jesteśmy zadowoleni z porozumienia zawartego z norweską firmą energetyczną Equinor, ponieważ pozwala nam ono promować zaangażowanie w sektorze OZE, wykorzystując nasze doświadczenie w rozwoju, budowie i eksploatacji lądowej energetyki wiatrowej, a także rozległą wiedzę na temat rynku hiszpańskiego - mówi Jorge Barredo, dyrektor zarządzający ds. odnawialnych źródeł energii, nowych przedsięwzięć i innowacji w Naturgy.

Hiszpania odgrywa obecnie kluczową rolę w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w pozostałej części Europy. Z kolei Equinor ma długą historię współpracy z hiszpańskim przemysłem dostaw morskich. Kluczowe komponenty, takie jak pływająca konstrukcja nośna (platforma), wieża i cumy zainstalowane w ramach pływającej farm wiatrowej Hywind Scotland (projekt Equinor), zostały wyprodukowane w Hiszpanii.


Źródło: Equinor

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.