• <

Wynik wyszukiwania - " miny" - Wiadomości

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

W Niemczech ochrzczono nową korwetę, FGS Karlsruhe

W Hamburgu odbył się 7 maja br. chrzest FGS Karlsruhe (F267). To ósma jednostka serii typu Braunschweig, określanej też jako projekt K130. Jej budowa trwa od 2020 roku i aktualnie trwa doposażanie okrętu w sprzęt, systemy i uzbrojenie. W niedalekiej przyszłości przejdzie także kontrole, próby morskie i testy odbiorcze.
08.05.2024

Koniec operacji "Open Spirit 24" na Bałtyku. Siły morskie państw NATO zneutralizowały niebezpieczne pozostałości wojenne

Po dwóch tygodniach zakończyła się międzynarodowa operacja pk. "Open Spirit 24", podczas której sojusznicze siły morskie państw bałtyckich i zaprzyjaźnionych wydobyły z estońskich wód 40 niebezpiecznych obiektów z czasów II wojny światowej. Co roku siły przeciwminowe prowadzą w na Bałtyku wielką akcję usuwania m.in. min morskich, bomb lotniczych i zatopionej amunicji celem zabezpieczenia żeglugi morskiej i działalności offshore.
28.04.2024

Polscy marynarze uczestniczyli w ćwiczeniu przeciwminowym na Morzu Śródziemnym pk. "Olives Noires 2024"

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2024 roku Marynarka Wojenna Francji organizowała cykliczne ćwiczenie pk. "Olives Noires." W przedsięwzięciu uczestniczył szereg państw, w tym Polska. Z racji na zagrożenie, jakie wciąż stanowią miny morskie dla bezpieczeństwa morskiego, takie wydarzenia mają kluczowe znaczenie dla szkolenia sił przeciwminowych.
25.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Na estońskich wodach trwa międzynarodowa opercja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

W poniedziałek, 15 kwietnia, 13 estońskich i sojuszniczych okrętów wojennych wyruszyło z portu wojennego w Tallinie, aby wspólnie zlokalizować i zniszczyć niebezpieczne obiekty, jakie pozostają na wodach Estonii od czasu II wojny światowej. Odbywa się to w ramach corocznej operacji przeciwminowej pk. "Open Spirit."
17.04.2024

Korea Południowa wciela do służby trzeci okręt podwodny serii KSS-III. Uroczystość z udziałem zagranicznych gości, w tym z Polski

Do służby w Marynarce Wojennej Korei Południowej wcielono okręt podwodny ROKS Shin Chae-ho (SS-086) z serii określanej KSS-III Batch-I. W uroczystości brało udział wielu gości reprezentujących kraje zaprzyjaźnione i potencjalnie zainteresowane zakupem podobnych jednostek. Wśród nich nie zabrakło Polaków z racji na współpracę zbrojeniową z Koreą Południową oraz program "Orka".
04.04.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

Holandia przekaże Ukrainie szybkie jednostki pływające

Władze holenderskie przekazały 1 marca, że dostarczą Ukrainie szybkie i zwrotne łodzie przeznaczone do szerokiego spectrum zadań. Ponadto zapewni 250 mln euro na rzecz czeskiej inicjatywy mającej na celu zamówienie w krótkim terminie dużej liczby pocisków artyleryjskich dla broniącego się kraju.
04.03.2024

Szwedzkie łodzie pomogą Ukrainie w ofensywie

Szybkie i zwinne łodzie desantowo-szturmowe, które Szwecja przekaże Ukrainie, pomogą ukraińskiemu wojsku w walce ofensywnej na Dnieprze i innych rzekach oraz w obronie wybrzeża Morza Czarnego - zaznaczają w rozmowie z PAP szwedzcy wojskowi
20.02.2024

Szwedzki rząd przekaże Ukrainie 10 łodzi desantowo-szturmowych

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie w ramach największego dotychczas 15. pakietu pomocy wojskowej m.in. 10 łodzi desantowo-szturmowych stridsbat 90. Darowizna ma być sygnałem, że wsparcie Sztokholmu dla Kijowa będzie kontynuowane.
20.02.2024

Babcock z kontraktem na dostawę systemów uzbrojenia dla południowokoreańskich okrętów podwodnych

Stocznia Hanwha Ocean zawarła z Babcock International siedmioletni kontrakt w ramach prac nad nowoczesnymi okrętami podwodnymi serii KSS-III Batch-II. Wiąże się on z produkcją i instalacją systemu wyrzutni, który będzie wykorzystywany do użycia pocisków i torped, jakie znajdą się w wyposażeniu tych jednostek. Udział brytyjskiego koncernu w tym przedsięwzięciu jest istotny dla polskich specjalistów, gdyż dotyczy okrętów podwodnych proponowanych w ramach programu "Orka" dla Marynarki Wojennej RP.
05.02.2024

Rosja wprowadza do służby kolejny okręt podwodny

Do służby w rosyjskiej Flocie Północnej wszedł nowy okręt podwodny proj. 677 (Łada) o nazwie Kronsztad. Nastąpiło to po ponad 18 latach budowy. Uroczystość pierwszego podniesienia bandery nastąpiła w Stoczni Admiralicji w Petersburgu.
01.02.2024

"Torpeda w celu". Ostatnie takie strzelanie francuskich sił podwodnych

W ramach gotowości operacyjnej 12 stycznia tego roku okręt podwodny zdolny do ataków balistycznych (sous-marin nucléaire d’attaque, SNA) Améthyste (S605) przeprowadził ostatnie ćwiczenia torpedowe modelu F17.2. Było to ukoronowanie lat utrzymywania zdolności w związku z użyciem tej broni i ciągłości rozwijania niezbędnej wiedzy specjalistycznej dla załóg łodzi podwodnych.
22.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Do Portu Gdynia weszła niemiecka korweta FGS Ludwigshafen am Rhein

W gdyńskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine), FGS Ludwigshafen am Rhein (F 295), wykonujący zadania na Morzu Bałtyckim. Należy on do nowoczesnej serii korwet, przeznaczonej do szerokiego spektrum zadań. Wizyta ma charakter roboczy, będąc okazją do odpoczynku załogi i uzupełnienia zapasów na jednostce.
19.01.2024

Ukraina zaprzecza jakoby planowała wysłać swoje nowe okręty na Morze Czarne

Dowódca Sił Morskich Ukrainy wiceadm. Ołeksij Nejiżpapa wypowiedział się w sprawie niedawnej informacji odnośnie uniemożliwienia przemieszczenia niszczycieli min pod niebiesko-żółtą banderą na Morze Czarne. Jego zdaniem związane z tym zamieszanie jest wynikiem nieporozumienia, a jego państwo nie planuje wysyłać pozyskanych od Wielkiej Brytanii jednostek na tamten akwen.
11.01.2024

W Stambule zainaugurowano misję przeciwminową na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea"

Bułgaria, Rumunia i Turcja podpisują umowę w sprawie powołania Grupy Zadaniowej do zwalczania min morskich na Morzu Czarnym, pk. "MCM Black Sea". Oficjalna ceremonia odbyła się w Stambule, gdzie spotkali się przedstawiciele resortów obrony tych państw.
11.01.2024

"WSJ": europejscy śledczy uważają, że polskie władze utrudniały dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream

Europejscy śledczy, prowadzący dochodzenie w sprawie sabotażu gazociągów Nord Stream, uważają, że polskie władze opierały się przed współpracą i odmawiały przekazania kluczowych dowodów w sprawie - informuje w poniedziałek "Wall Street Journal". Cytowani śledczy stwierdzili, że nasuwa to podejrzenia o współudział Polski w operacji. Mieli też wyrazić nadzieję na zmianę podejścia przez nowe władze w Warszawie.
08.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Cywilny statek pod banderą Panamy uszkodzony przez rosyjską minę na Morzu Czarnym

Cywilny statek pod banderą Panamy został uszkodzony na skutek wybuchu miny na Morzu Czarnym będąc w drodze do jednego z ukraińskich portów nad Dunajem – poinformowały w czwartek Siły Obrony Południa Ukrainy.
28.12.2023

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Hanwha Ocean zbuduje najnowocześniejsze okręty podwodne dla Korei Południowej. Te same oferuje w ramach programu "Orka"

Południowokoreańska Administracja Przejęć Obronnych (Defense Acquisition Program Administration, DAPA) wybrała Hanwa Ocean jako głównego wykonawcę do budowy i dostarczenia kluczowych dla sił morskich państwa okrętów podwodnych z serii KSS-III Batch-II. Takie same są oferowane Polsce w ramach programu "Orka".
08.12.2023

Zełeński: Dzięki wygranej bitwie o Morze Czarne Ukraina przetransportowała prawie 7,5 mln ton ładunków

Dzięki nowemu korytarzowi zbożowemu Ukraina miała zdołać wyeksportować 7,5 mln ton towarów. Zdaniem władz jest to efekt skutecznych działań na froncie morskim, dzięki czemu rosyjska flota ma nie zagrażać statkom transportowym. Wołodymir Zełeński podkreślił zdalnie podczas szczytu przywódców państw G8, że jego kraj "wygrał tę bitwę".
07.12.2023

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Kongsberg dostarczy zamawiającemu trzy pojazdy podwodne przeznaczone do badań głębin oceanicznych

W siedzibie firmy w Horten sformalizowano kontrakt z Argeo w zakresie dostarczenia trzech zaawansowanych pojazdów AUV. Mają wspomóc działania na rzecz prowadzenia działań pod wodą zarówno na rzecz przemysłu, jak i ochrony środowiska naturalnego.
20.11.2023

Statek ze zbożem uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, najpewniej wybuchła mina morska

Statek transportujący zboże został nieznacznie uszkodzony na Morzu Czarnym u wybrzeża Ukrainy, prawdopodobnie w wyniku wybuchu miny morskiej - poinformowała agencja Reutera, powołując się na ekspertów i źródło w ukraińskim rządzie.
18.11.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Rosyjskie samoloty grożą atakami na statki poruszające się byłym korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym

Siły powietrzne Rosji stały się bardziej aktywne na obszarze czarnomorskiego szlaku handlowego, który do nie dawna wyznaczał też korytarz zbożowy. Istnieje podejrzenie, że mogą być zdolne do działań przeciwko statkom zmierzającym do ukraińskich portów.
25.10.2023

Deutsche Marine otrzymuje drony do prowadzenia podwodnych działań

Siły Marynarki Wojennej Niemiec wzbogacają się o systemy rozpoznawcze dalekiego zasięgu SeaCat. Znajdą się w wyposażeniu niszczycieli min.
24.10.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min

Bułgaria, Rumunia i Turcja przystępują do wspólnej operacji oczyszczania Morza Czarnego z min, poinformował w piątek bułgarski minister obrony Todor Tagarew na konferencji w Sofii poświęconej perspektywom pokoju na Ukrainie i bezpieczeństwu na Morzu Czarnym.
20.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Zakończyła się neutralizacja niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy pomyślnie zakończyli akcję. Mina morska i bomba lotnicza znalezione na dnie Zatoki Gdańskiej skutecznie zostały zneutralizowane - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
17.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Polskie okręty biorą udział w działaniach przeciwminowych na francuskich wodach

Od 9 października siły Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 pod polskim dowództwem prowadzą operację poszukiwania i neutralizacji powojennych pozostałości i innych obiektów niebezpiecznych u wybrzeży Francji. To okazja do potwierdzenia zdolności załóg oraz polepszania międzynarodowej współpracy.
13.10.2023

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego

Turcja będzie współpracować z Rumunią i Bułgarią przy rozminowywaniu Morza Czarnego - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Ankarze.
11.10.2023

Turecki statek handlowy uszkodzony przez minę na Morzu Czarnym

Turecki statek handlowy wszedł na minę na Morzu Czarnym w pobliżu rumuńskiego wybrzeża. W wyniku eksplozji członkowie załogi nie doznali obrażeń, statek jest lekko uszkodzony.
06.10.2023

Rosja może używać min morskich do ataków na cywilne statki na Morzu Czarnym

Rosja może wykorzystywać miny morskie do atakowania statków cywilnych na Morzu Czarnym i obarczać winą za to Ukrainę – ostrzegło brytyjskie MSZ.
05.10.2023

Rumuńska marynarka wojenna nabyła dwa brytyjskie niszczyciele min

Okręty przeciwminowe typu Sandown, ex-HMS Blyth i HMS Pembroke, zostały sprzedane Rumunii przez Urząd Sprzedaży Sprzętu Obronnego (Defence Equipment Sales Authority, DESA). Mają one wzmocnić potencjał obronny tego kraju w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min morskich i innych obiektów niebezpiecznych w rejonie Morza Czarnego.
02.10.2023

Wyzwanie czai się w głębinach. Polscy marynarze szkola się w działaniach podwodnych podczas Northern Challenge 23

Nurkowie minerzy z z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża znajdują się w Islandii i tam, na lądzie jak i w środowisku morskim, doskonalą umiejętności w zakresie zwalczania zagrożeń w postaci min i innych przedmiotów stwarzających zagrożenie. Międzynarodowe ćwiczenie to okazja do zdobycia nowej wiedzy, sprawdzenia własnych zdolności jak i wymiany doświadczeń z przedstawicielami marynarek wojennych z innych państw.
02.10.2023

Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Pływający pod banderą Togo statek towarowy Seama uderzył w minę morską nieopodal rumuńskiego portu Sulina, blisko granicy z Ukrainą. Służby ratunkowe z Rumunii ewakuowały 12 członków załogi. Nie ma informacji o ofiarach.
20.09.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Włochy mają wesprzeć budowę kluczowego gazociągu na Morzu Czarnym

Włoska firma Tenaris otrzymała zamówienie na dostawę rur i usług dla fazy II-A projektu zagospodarowania pola gazowego Sakarya, obsługiwanego przez Turkish Petroleum (TPAO) i zlokalizowanego na bardzo głębokich wodach zachodniego Morza Czarnego, około 175 km od brzegu Eregli w Turcji.
28.07.2023

Miny rosnącym zagrożeniem dla żeglugi na Morzu Czarnym i wybrzeży. Sytuacje pogarszają sztormy

Zerwanie umowy zbożowej przez Rosję i eskalacja morskiego aspektu wojny na Ukrainie przypomniało o niebezpieczeństwie w postaci min morskich. Obie strony konfliktu wykorzystują je jako stosunkowo tani i zarazem skuteczny środek ochrony przed wrogimi okrętami, blokujący wybrane obszary Morza Czarnego. Z racji na sztormy stanowią również zagrożenie dla wybrzeży, gdyż wyrzucane na plaże i inne obszary nadmorskie, niekiedy blisko zabudowy mieszkalnej, mogą detonować, zagrażając infrastrukturze i życiu ludzkiemu.
26.07.2023

Ambasador przy ONZ: Rosja może zaatakować cywilne statki na Morzu Czarnym

Wielka Brytania ma informacje wskazujące na to, że "rosyjskie wojsko może rozszerzyć swoje ataki na ukraińskie zakłady zbożowe na ataki wymierzone w cywilną żeglugę na Morzu Czarnym" - oświadczyła we wtorek brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.
25.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Prezydent Zełenski: most na okupowany Krym jest celem, który trzeba zneutralizować

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".
22.07.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: rosyjska Flota Czarnomorska może aktywniej zakłócać handel

Po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jej Flota Czarnomorska prawdopodobne podejmie aktywniejszą rolę w zakłócaniu handlu z Ukrainą, ale zarazem sama będzie bardziej narażona na ataki - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2023

Po wylaniu Dniepru rosyjskie miny zagrażają całemu Morzu Czarnemu

Rosyjskie miny wymyte po wysadzeniu zapory na Dnieprze zagrażają bezpieczeństwu całego Morza Czarnego, a martwe zwierzęta z Ukrainy znajdowane są już na wybrzeżach państw UE – powiedział PAP rzecznik ukraińskiej Marynarki Wojennej kapitan Dmytro Płetenczuk.
24.06.2023

Saab projektuje okręty nowej generacji. Szykuje się szwedzki "Miecznik"?

Szwedzki koncern zbrojeniowy podzielił się w mediach społecznościowych informacją odnośnie prac koncepcyjnych następców dotychczas używanych przez Królewską Marynarkę Wojenną Szwecji korwet typu Visby.
21.06.2023

Władze Odessy zakazały kąpieli w morzu z powodu zanieczyszczeń po wysadzeniu tamy na Dnieprze

Plaże w Odessie są zamknięte; kąpiel w morzu jest zabroniona - oświadczyły w niedzielę władze tego trzeciego co do wielkości miasta Ukrainy, ważnego portu nad Morzem Czarnym. Jakość wody na wybrzeżu pogorszyła się gwałtownie po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze.
18.06.2023

Thales testuje możliwości autonomicznych systemów przeciwminowych

Partner konsorcjum PGZ-Miecznik realizuje zlecenie dla Royal Navy w zakresie rozwoju zdolności do zwalczania min z użyciem bezzałogowych, autonomicznych jednostek nawodnych. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii potwierdziło, że próby zostały przeprowadzone w grudniu 2022 roku z udziałem przez zespołu Zespołu ds. testów morskich systemów autonomicznych Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy Maritime Autonomous System Trials Team, MASTT), wspierany przez firmę Thales.
16.06.2023

Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

W wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w ukraińskiej Nowej Kachowce do Morza Czarnego spływają śmieci i zwłoki zwierząt. Ukraińscy pogranicznicy podają, że akwen zamienia się w „śmietnik i cmentarzysko zwierząt”.
12.06.2023

Politechnika Gdańska naprawi miny Marynarce Wojennej

Politechnika Gdańska podała, że jej pracownicy będą naprawiać i modyfikować miny morskie na zlecenie Marynarki Wojennej.
12.06.2023

Niemiecki okręt FGS Erfurt wszedł do Portu Gdynia

Przed południem do gdyńskiego portu weszła korweta typu Braunschweig FGS Erfurt (F 262), wchodząca w skład Deutsche Marine. Krótki pobyt ma zostać wykorzystany przez załogę do odpoczynku oraz uzupełnienia zapasów.
09.06.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Hiszpania. 600 żołnierzy NATO uczestniczy w ćwiczeniach dot. rozminowywania akwenów morskich

U wschodnich brzegów Hiszpanii rozpoczęły się w poniedziałek ćwiczenia wojskowe z udziałem 600 żołnierzy siedmiu państw NATO. Służą one głównie treningowi z zakresu rozminowywania akwenów morskich.
09.05.2023

Dowódca zespołu NATO zapewnia o zdolności sojuszu do obrony członków

Zapewniamy społeczność krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO jest obecne i działa na wodach północy Europy, powiedział w niedzielę w Szczecinie dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupy 1 kmdr por. Ole Torstein Sjo.
07.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

W wyniku wojny na Ukrainie delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
10.04.2023

Akcja wydobywcza na obszarze Zatoki Puckiej z udziałem ORP Albatros

Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili operację wydobycia torpedy z czasów II wojny światowej, która zalegała na akwenie nieopodal Półwyspu Helskiego.
05.04.2023

"Ten dywizjon ma przyszłość". 93. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców [GALERIA]

Rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety była okazją nie tylko do wspominek oraz wręczania wyróżnień i nagród. Z racji na pracowitość jednostki, a także stojące przed nią wyzwania jest jedną z formacji polskiej Marynarki Wojennej, która z optymizmem patrzy w przyszłość. Oficerowie i marynarze wiążący swoją karierę z dywizjonem mają świadomość, że znajduje się wciąż u progu dynamicznego rozwoju i licznych perspektyw z tym związanych.
02.04.2023

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

W tym tygodniu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Zalew-23. Głównym celem jest demonstracja zdolności największego związku taktycznego północno-wschodniej Polski do odpowiedzi na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. Innowacją jest wykorzystanie nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.
30.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Marynarze doskonalą znajomość obsługi systemów przeciwminowych

Wejście do służby nowych niszczycieli min proj. 258, ORP Albatros i ORP Kormoran wzmacnia możliwości operacyjne sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej. Obecnie okręty przechodzą badania eksploatacyjno-wojskowe, w ramach których załogi przygotowują się do zadania programowego O2, po których zostaną dopuszczone do udziału w operacjach morskich i patrolach w ramach regularnej służby. W ostatnim czasie marynarze doskonalili obsługę systemów Ukwiał oraz Głuptak.
11.03.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze - poinformował dziennik "Guardian".
23.02.2023

W pobliżu gruzińskiego wybrzeża eksplodowała mina morska

W związku z sztormem na morzu czarnym ukraińska armia ostrzegła społeczności przybrzeżne w pobliżu Odessy o ryzyku dryfujących min morskich. Miało to związek z informacją o samoczynnej detonacji miny kontaktowej na publicznej plaży w Batumi, drugim co do wielkości mieście Gruzji.
15.02.2023

Port Gdynia. Rozmowy o bezpieczeństwie łańcucha dostaw żywności

Światowy Dzień Roślin Strączkowych stał się w Porcie Gdynia okazją do rozmów o problemach, z jakimi boryka się ukraińskie rolnictwo i roli, jaką odgrywają polskie porty w zapewnieniu bezpieczeństwa łańcucha dostaw żywności.
14.02.2023

Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.
07.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Saab wyremontuje szwedzkie niszczyciele min

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał umowę z Szwedzkim Zarządem Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na modernizację dwóch okrętów obrony przeciwminowej typu Kaster. Wartość zamówienia wynosi 350 mln koron, czyli 146 mln zł.
22.12.2022

Od statku offshore do okrętu minowego. Nietypowe przedsięwzięcie Royal Navy

W czasie gdy marynarki wojenne wielu państw inwestują w swoje siły przeciwminowe, Royal Navy planuje wykorzystać statek dotąd wykorzystywany do prac na morskich farmach wiatrowych, aby uczynić go platformą wspierającą operacje zwalczania przeciwminowe.
20.12.2022

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w zachodniej części Morza Czarnego natrafiono na 40 min

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono około 40 min wojskowych, podały w sobotę rumuńskie siły zbrojne.
10.12.2022

Neutralizacja miny morskiej w gdyńskim porcie zakończona [ZDJĘCIA]

Specjaliści z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Wybrzeża dokonali neutralizacji miny morskiej typu GC z czasów II wojny światowej.
06.12.2022

Marynarka Wojenna będzie neutralizować niewybuch

Do mieszkańców Trójmiasta został rozesłany Alert RCB odnośnie likwidacji znalezionego, niebezpiecznego przedmiotu.
05.12.2022

Turecki kuter uszkodzony wskutek prawdopodobnego wybuchu miny

W środę turecki statek rybacki został uszkodzony wskutek eksplozji u wybrzeży Igneady. Załoga uważa, że statek prawdopodobnie uderzył w minę morską. Jeżeli to prawda, byłoby to istotnie daleko od miejsca napotkania w tym roku pierwszej dryfującej miny na południowo-zachodnim Morzu Czarnym.
14.11.2022

Brytyjski resort obrony: wycofanie się Rosji z Chersonia przekreśla stworzenie mostu lądowego do Odessy

Wycofanie sił rosyjskich z zachodniego brzegu Dniepru w Chersoniu prawdopodobnie uniemożliwi Rosji stworzenie mostu lądowego do Odessy, co było jej dalekosiężnym planem strategicznym - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
10.11.2022

Kolejne zamówienie na podwodne drony od Saab do niszczenia min dla okrętów Kormoran

Saab dostarczy kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich – poinformowała firma w środę. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027 wraz z wprowadzaniem do służby w Marynarce Wojennej drugiej serii okrętów typu Kormoran II.
19.10.2022

Dania. Minister obrony: amunicja z II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie Nord Stream

Spoczywająca na dnie Morza Bałtyckiego amunicja z okresu II wojny światowej utrudnia śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream - oświadczył w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.
13.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

Zakaz kąpieli w Sopocie i Gdyni. Powodem miny i bomby

Pierwsze morsy muszą w tym tygodniu obyć się bez kąpieli. Przynajmniej w Sopocie i Gdyni. Mieszkańcy tych dwóch miast otrzymali dziś alert RCB o zakazie zbliżania się do Bałtyku. Powodem jest wyciąganie z niego niewypałów z czasów II wojny światowej.
04.10.2022

Port Gdynia. Jutro startuje neutralizacja niewybuchów

We wtorek 4 października rozpocznie się operacja neutralizacji dwóch min morskich z czasów II wojny światowej, jakie znaleziono na redzie Portu Gdynia.
03.10.2022

Rumunia. Okręt marynarki wojennej uderzył w dryfującą minę na Morzu Czarnym

Incydent nastąpił podczas próby rozbrojenia ładunku wybuchowego. Mimo eksplozji nikt nie ucierpiał.
09.09.2022

„Gazeta Wyborcza”: Tykająca bomba na dnie morza. Tysiące ton broni wciąż zalega w Bałtyku

Gdybyśmy wypompowali wodę z Bałtyku, zobaczylibyśmy apokaliptyczny krajobraz: stosy min, beczek i bomb naładowanych chemikaliami. Kiedy poniemiecki złom skoroduje, czeka nas katastrofa ekologiczna - ostrzega wtorkowa „Gazeta Wyborcza”.
09.08.2022

Kolejna mina na Morzu Czarnym zdetonowana

Saperzy rumuńskiej armii przejęli w niedzielę wieczorem i zdetonowali minę na Morzu Czarnym - podało ministerstwo obrony w Bukareszcie. Dodało, że jej pojawienie się ma związek z wojną na Ukrainie.
01.08.2022

Dwie osoby zginęły na zaminowanej plaży w obwodzie mikołajowskim

Dwie osoby zlekceważyły zakaz wstępu na plażę i zginęły w wyniku wybuchu miny w miejscowości Kobłewe w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Witalij Kim.
28.07.2022

Trzech marynarzy rosyjskiego kutra zginęło w wybuchu miny pod Mariupolem

Kuter desantowy projektu 1176 (Akuła), należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wpłynął na minę na Morzu Azowskim w rejonie Mariupola; zginęło trzech członków załogi - poinformował w niedzielę doradca ukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
03.07.2022

Jeden mężczyzna zginął, drugi został ranny, gdy podczas kąpieli w morzu trafili na minę

W miejscowości wypoczynkowej Karolino-Buhaz w obwodzie odeskim Ukrainy w sobotę dwóch mężczyzn kąpiących się w zabronionej przez wojsko strefie w Morzu Czarnym trafiło na minę, jeden z nich zginął, drugi został ranny - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.
02.07.2022

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii: w Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem

„W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem” – powiedziała w wywiadzie dla PAP.PL Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".
22.06.2022

Port w Berdiańsku. Kto stoi za serią tajemniczych eksplozji? [WIDEO]

Do serii wybuchów doszło w czwartek w ukraińskim porcie w Berdiańsku. Rosjanie, którzy okupują port twierdzą, że eksplozje są wynikiem rozminowania toru wodnego. Natomiast według ukraińskich przekazów medialnych są one efektem działań ukraińskich partyzantów. Jak jest naprawdę?
02.06.2022

Na zaminowane plaże w obwodzie odeskim przychodzą ludzie

Mimo zakazu ludzie przychodzą na plaże w obwodzie odeskim na południu Ukrainy; to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne - zaalarmował rzecznik lokalnych władz Serhij Bratczuk. Na zaminowane plaże przychodzą nawet rodzice z dziećmi - dodał.
29.05.2022

Polski okręt wykrył 168 obiektów minopodobnych

13 okrętów i 8 zespołów nurków dzień i noc przeczesywały litewskie wody terytorialne w poszukiwaniu min. Wśród jednostek znalazł się najnowszy polski niszczyciel min, ORP Kormoran.
23.05.2022

II Forum Morskie Radia Gdańsk. Eksperci o tym, kto powinien oczyścić dno Bałtyku z broni chemicznej

Tematem czwartej debaty w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk była ekologia w kontekście broni chemicznej i powojennych substancji na dnie Bałtyku. Jak sobie poradzić z tym zadaniem i kto powinien za nie zapłacić? O to Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego", zapytał: Annę Fotygę – poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Marka Grzybowskiego – prezesa zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego oraz Michała Anteckiego – dyrektora Departamentu Morskich Farm Wiatrowych PGE Baltica.
22.05.2022

Rumuńskie media: na Morzu Czarnym pływa 400 min; w ich usuwaniu pomogą Włosi

Na Morzu Czarnym pływa 400 min, które pojawiły się tam w efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - twierdzi rumuńska telewizja Digi24. Powołując się na informacje rządu w Bukareszcie, stacja podała w piątek, że w najbliższych dniach do Rumunii dotrą wyspecjalizowane w poszukiwaniu i neutralizowaniu min jednostki pływające z Włoch.
20.05.2022

Ukraina. Dwie miny morskie na brzegu w obwodzie odeskim, zdetonowali je saperzy

W obwodzie odeskim, na południu Ukrainy, sztorm wyrzucił na brzeg Morza Czarnego dwie rosyjskie miny morskie – poinformowały władze Odessy, publikując nagranie, na którym widać pracę saperów. Miny już bezpiecznie zdetonowano.
16.05.2022

Ćwiczenia Defender Europe 2022. Wojska NATO w Porcie Gdańsk [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wtorek (10 maja) przy nabrzeżu WOC w Porcie Gdańsk zacumowały dwa drobnicowce: pływający pod duńską banderą Britannia Seaways oraz brytyjski Hurst Point. Do Gdańska dostarczyły duński i brytyjski sprzęt wojskowy, którzy posłuży do ćwiczeń w ramach Defender Europe 2022, których część odbędzie się w Polsce. Operację rozładunku z polskiej strony nadzoruje grupa BLG Logistics.
11.05.2022

Ambasador Niemiec dla "GPC": Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, abyśmy kiedykolwiek wykorzystali infrastrukturę Nord Stream 2

Z dzisiejszej perspektywy brak silnej reakcji Niemiec w przeszłości był błędem, po 2014 r. powinniśmy sięgnąć do znacznie silniejszych sankcji – mówi ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w środowej rozmowie w "Gazecie Polskiej Codziennie".
11.05.2022

Miny na Morzu Czarnym zagrażają żegludze na Dunaju

Ukraińska straż graniczna zamknęła szlaki żeglugowe u ujścia Dunaju z powodu zagrożenia minami dryfującymi w Morzu Czarnym – podała firma analityczna APK-Inform.
26.04.2022

Sankcje i miny zmienią szlaki short sea shipping w Europie [GALERIA]

Napaść Rosji na Ukrainę wpłynęła nie tylko na globalne łańcuchy dostaw. W Europie drastycznie zmienił się układ połączeń short sea shipping. Morze Czarne praktycznie wypadło z gry.
11.04.2022

Turcja. Saperzy zdetonowali trzecią minę znalezioną na Morzu Czarnym

Zespół saperów tureckich sił zbrojnych (SAS) zdetonował pływającą u północno-zachodnich brzegów Turcji minę morską. To trzeci ładunek wybuchowy na tureckich wodach terytorialnych znaleziony po wybuchu wojny na Ukrainie.
07.04.2022

Brytyjczycy: miny w Morzu Czarnym uwolnione przez działania Rosjan

Brytyjskie Ministerstwo Obrony w niedzielę odniosło się do kwestii znajdowanych w Morzu Czarnym min morskich. Departament stwierdził, że to rosyjskie działania sprawiły, że ładunki dryfują w akwenie.
04.04.2022

Desant morski coraz bardziej ryzykowny dla Rosji?

Rosja wciąż ma zdolność do przeprowadzenia desantu na wybrzeże ukraińskie, ale taka operacja staje się dla niej coraz bardziej ryzykowna, ponieważ siły ukraińskie miały czas na przygotowanie się do obrony - oceniło w niedzielę rano brytyjskie ministerstwo obrony.
03.04.2022

Reuters: masowce z cukrem płyną do Rosji

Nałożone na Rosję międzynarodowe sankcje spowodowały niedobór przeróżnych produktów na tamtejszym rynku. Jednym z ważniejszych jest cukier. Reuters jednak raportuje, że Rosjanom może pomóc Brazylia.
31.03.2022

Ukraińskie siły zbrojne: wciąż istnieje ryzyko rosyjskiego desantu w Odessie

Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.
30.03.2022

Zełenski: dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim

Dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - powiedział w środę przed norweskim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Uściślił, że może to być np. prom z Bułgarii lub Rumunii.
30.03.2022

Ukraiński MSZ twierdzi, że miny w Morzu Czarnym są rosyjskie

Miny od kilku tygodni dryfujące na Morzu Czarnym, to ładunki wybuchowe, które w 2014 r. przejęły wojska rosyjskie podczas inwazji na Krym - podało ukraińskie MSZ, cytowane w środę przez agencję Agerpres. Resort zarzucił armii rosyjskiej celowe umieszczanie na akwenie ładunków, aby “zszargać reputację Ukrainy”.
30.03.2022

USA: Rosja blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność

Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, objętego obecnie działaniami wojennymi - przypomniała.
30.03.2022

Włosi wysłali na Morze Czarne trzy okręty do poszukiwania min

Trzy włoskie okręty udzielą wsparcia rumuńskiej marynarce wojennej w poszukiwaniu min na Morzu Czarnym, poinformował we wtorek w parlamencie w Bukareszcie szef MON Vasile Dincu. Dodał, że od soboty zostały już zneutralizowane dwa takie ładunki na tureckich wodach terytorialnych i jeden na rumuńskich.
29.03.2022

Rumunia. Saperzy zdetonowali minę na Morzu Czarnym; trwają poszukiwania kolejnych

Rumuńscy saperzy zdetonowali w poniedziałek po południu na wodach terytorialnych tego kraju na Morzu Czarnym minę morską, która prawdopodobnie przypłynęła tam z prądem morskim z Odessy. Jest to prawdopodobnie mina ukraińska.
28.03.2022

Turecki resort obrony: w Morzu Czarnym znaleźliśmy kolejną minę; została zneutralizowana

Tureccy saperzy wyłowili w poniedziałek z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską - podało w poniedziałek ministerstwo obrony Turcji. Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.
28.03.2022

Turcja. Ekspert ds. bezpieczeństwa: na Morzu Czarnym może pływać 420 min

Na Morzu Czarnym może obecnie pływać około 420 min - oszacował w sobotę turecki ekspert ds. bezpieczeństwa Coscun Basbug w telewizji CNN Turk. Przypomniał, że ich pojawienie się na tym akwenie to efekt rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
26.03.2022

Turcja. Media: w Bosforze znaleziono minę morską, prawdopodobnie pochodzącą z Odessy

W sobotę tureccy rybacy znaleźli minę morską, która prawdopodobnie jest jednym z ładunków wybuchowych umieszczonych w marcu w pobliżu portu w Odessie - podał wydawany w Stambule dziennik "Hurriyet".
26.03.2022

Rumunia. Morska Dyrekcja Hydrograficzna: na Morzu Czarnym pływają miny

Na Morzu Czarnym pływają miny, twierdzą władze Morskiej Dyrekcji Hydrograficznej Rumunii (DHM), przestrzegając przed wysokim zagrożeniem dla statków znajdujących się na tym akwenie. Zaznaczają, że ładunki wybuchowe zostały rozmieszczone w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
21.03.2022

MON: zamówimy kolejne trzy niszczyciele min

Zamówienie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II zapowiedział we wtorek resort obrony; umowa ma zostać zawarta do połowy tego roku. Marynarka Wojenna dysponuje obecnie trzema jednostkami tego typu.
15.03.2022

Rosyjskie ataki na statki handlowe na Morzu Czarnym

Wraz z wybuchem wojny ukraińsko – rosyjskiej sytuacja na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim bardzo szybko zmieniła się. Stało się tam bardzo niebezpiecznie.
14.03.2022

ORP Drużno może likwidować miny przy pomocy pojazdów podwodnych

Stacjonujący w Świnoujściu trałowiec ORP Drużno powrócił do portu po naprawach i modernizacjach.
21.12.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

Chiński producent turbin wiatrowych goni Zachód. Zaprezentował turbinę o mocy 12 MW

Chiński producent Goldwind zaprezentował nowy model morskiej turbiny wiatrowej o mocy 12 MW oraz nowe turbiny dla farm lądowych. Jak na razie „dwunastka” będzie dostępna tylko na rynku chińskim.
05.11.2021

Gróbarczyk: w przyszłym roku zakończenie pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście

– Prace idą zgodnie z harmonogramem, przyszły rok to już ich definitywne zakończenie – powiedział w środę podczas obrad sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk o pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.
13.10.2021

Broń chemiczna i konwencjonalna. Co nam tak naprawdę zagraża?

Poniższy materiał jest częścią kampanii społecznej ‘’Bałtyku, Oddychaj!’’, której celem jest uświadomienie szerokiej opinii publicznej, co kryje się pod hasłami: broń chemiczna i konwencjonalna zatopiona w Bałtyku. - Kampania ma również dostarczyć rzetelnych informacji na temat realnego zagrożenia, zarówno dla przeciętnego człowieka, jak i w szerszym aspekcie gospodarczym - pisze Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion, lider Klastra Bezpieczny Bałtyk.
23.07.2021

Bezzałogowe pojazdy podwodne ukrytą siłą Polskiej Marynarki Wojennej

W ramach wspólnych operacji NATO, polskie jednostki poszukują, klasyfikują i niszczą powojenne pozostałości, pozostawiając akweny bezpiecznym miejscem dla środowiska naturalnego i ludzi.
18.07.2021

Baltic Fortress 2021

Okręty transportowo-minowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wykonały przerzut drogą morską wydzielonego modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej. Po zakończonym ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021 w Estonii żołnierze i technika wojskowa zostali przetransportowani na Litwę, gdzie będą uczestniczyć w międzynarodowym ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021.
12.06.2021

Okrętowa Grupa Zadaniowa na Zatoce Pomorskiej

W czwartek, 13 maja, zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ), w której skład weszły różne jednostki pływające 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Po intensywnych czterech dniach szkolenia na wodach Zatoki Pomorskiej okręty powróciły do Portów Wojennych w Świnoujściu i Gdyni.
17.05.2021

Jubileusz 35-lecia ORP Orzeł

Blisko 97 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 800 zejść pod wodę oraz udział w manewrach krajowych i międzynarodowych to efekt dotychczasowej służby okrętu podwodnego ORP Orzeł w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 29 kwietnia) mija 35 lat od pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na tej jednostce. W związku z sytuacją epidemiologiczną uroczystość miała symboliczny przebieg.
29.04.2021

"Tagesspiegel": co się stanie z milionami ton amunicji zatopionej po wojnie?

W Morzu Północnym i Bałtyckim leży około 1,6 mln ton amunicji pozostałej po wojnach światowych. Naukowcy obawiają się poważnych szkód środowiskowych, posłowie dyskutują o możliwości odzyskania "tykających na dnie morza bomb zegarowych" - pisze we wtorek dziennik "Tagesspiegel".
20.04.2021

Wyróżnienie dla Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców

W piątek, 16 kwietnia, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył Grupie Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok.
19.04.2021

Na przełomie lat 60. i 70. Kanał Sueski był zamknięty przez 8 lat, utknęły także polskie statki

Kanał Sueski, który znajdował się w centrum konfliktu izraelsko-arabskiego, w 1956 r. został znacjonalizowany przez Egipt i po inwazji brytyjsko-francusko-izraelskiej otwarty w następnym roku, a po wojnie sześciodniowej w 1967 r. pozostawał zamknięty przez osiem lat. Utknęły w nim wtedy m.in. dwa polskie statki.
30.03.2021

Wybrano "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok

Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców została wyróżniona tytułem honorowym "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok. Serdecznie gratulujemy!
29.03.2021

Iran grozi Izraelowi odwetem za atak na jego statek na Morzu Śródziemnym

Teheran wini Izrael o atak na irański kontenerowiec na wodach Morza Śródziemnego, do którego doszło w ubiegłym tygodniu i straszy, że zachowuje prawo do odpowiedzi na ten zamach - powiedział w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh, cytowany przez portal Times of Israel.
15.03.2021

Irański statek zaatakowany na Morzu Śródziemnym, Teheran mówi o "zamachu terrorystycznym"

Irański kontenerowiec stał się zdaniem Teheranu celem "terrorystów". Armator poinformował w piątek, że znajdujący się na wodach Morza Śródziemnego statek został lekko uszkodzony przez ładunek wybuchowy. Według agencji, powołujących się na raport "Wall Street Journal", o atak podejrzewany jest Izrael.
12.03.2021

Eksplozja w jednym ze zbiorników tankowca w Arabii Saudyjskiej

W porcie w saudyjskiej Dżuddzie doszło w poniedziałek do eksplozji w jednym ze zbiorników tankowca BW Rhine; eksplozja nastąpiła "z zewnętrznego źródła" - poinformował właściciel statku firma Hafnia. Podejrzewa się, że wybuch to efekt ataku jemeńskiego ruchu Huti.
14.12.2020

Wybuch miny w saudyjskim porcie. Uszkodzony tankowiec

Dzierżawiony przez Grecję tankowiec został uszkodzony w wyniku eksplozji miny w saudyjskim terminalu - poinformowała w środę brytyjska morska firma ochroniarska Ambrey. Uszkodzony został kadłub jednostki.
25.11.2020

Problem zatopionej amunicji w Bałtyku

Bałtyk otoczony jest ze wszystkich stron uprzemysłowionymi państwami. Do morza uchodzi ponad 250 rzek, zaś w zlewni Morza Bałtyckiego zamieszkuje około 84 milionów ludzi. Wymiana wody ze wszechoceanem jest ograniczona i odbywa się przez stosunkowo wąskie Cieśniny Duńskie. Stąd też, akwen ten jest bardzo podatny na zanieczyszczenie.
06.11.2020

Kolejna dostawa "Toczków" dla Marynarki Wojennej RP

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. dostarczył Marynarce Wojennej RP kolejną partię zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich. Ładunki są wykorzystywane przez polską flotę w operacjach zwalczania zagrożenia minowego na Morzu Bałtyckim.
09.10.2020

Gdyński wynalazek nie zawiódł. System przeciwminowy MLM II po testach

System przeciwminowy rodem z gdyńskiego Oksywia jest gotowy na podbój rynku zbrojeniowego! Prototyp MLM II, czyli flagowego projektu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej pomyślnie przeszedł testy na poligonie w Niemczech.
29.09.2020

NIK negatywnie o administracji ws. materiałów niebezpiecznych na dnie Bałtyku

Organy administracji morskiej i ochrony środowiska nie podjęły działań, by zapobiegać zagrożeniom stwarzanym przez materiały niebezpieczne, zalegające na dnie Bałtyku – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.
17.09.2020

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej w Gdańsku

W dniach 14-15 czerwca przeprowadzona została operacja neutralizacji dwóch min morskich typu GC znalezionych w Wiśle Śmiałej w Gdańsku. Przez dwa dni specjaliści od podwodnych zadań z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) usunęli pozostałości po II wojnie światowej zawierające w sobie blisko 2000 kg materiału wybuchowego.
17.09.2020

Druga mina w Zatoce Gdańskiej zneutralizowana

O godzinie 11.30 zakończono neutralizację drugiej miny, która zalegała w Wiśle Śmiałej. Niewybuch z czasów II wojny światowej zneutralizowano w wodach Zatoki Gdańskiej.
15.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.