• <

Wynik wyszukiwania - "eagle" - Wiadomości

CMS wspiera Gaz-System przy zawarciu pierwszej w Polsce umowy czarteru jednostki FSRU

Międzynarodowa kancelaria CMS udzielała wsparcia w prowadzonym przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. procesie mającym na celu wyłonienie dostawcy oraz zawarcie pierwszej w Polsce umowy czarteru pływającej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU). Umowa określająca warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU została zawarta pomiędzy Gaz-System S.A. a White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
10.05.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Star Bulk sfinalizował fuzję z Eagle Bulk Shipping

Star Bulk Carriers Corp., globalna firma żeglugowa koncentrująca się na transporcie suchych ładunków masowych, ogłosiła dziś, że zakończyła fuzję z Eagle Bulk Shipping Inc.
09.04.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

Kolejny francuski okręt z wizytą w Gdyni. Tym razem to FS Thétis (A 785)

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł okręt badawczy typu Lapérouse, Thétis, wchodzący w skład francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale). Wizyta miała charakter roboczy i służyła odpoczynkowi załogi oraz uzupełnieniu zapasów. Obecność jednostek morskich państw NATO w polskich portach służy potwierdzeniu ich znaczenia dla działań sojuszniczych oraz utrzymywania bezpieczeństwa na Bałtyku.
25.03.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Amerykanie zniszczyli gotowe do odpalenia pociski Huti

Siły USA uderzyły we wtorek w cztery przygotowywane do odpalenia balistyczne pociski bojowników Huti. Od połowy listopada jemeńscy Huti ostrzeliwują statki żeglujące przez Morze Czerwone, twierdząc, że jest to wsparcie dla palestyńskiego Hamasu.
16.01.2024

Huti trafili rakietą masowiec w Zatoce Adeńskiej

United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) donosi, że statek M/V Gibraltar Eagle pływający pod banderą Wysp Marshalla i należący do USA, miał zostać uszkodzony w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez bojowników Huti. Od 12 stycznia trwa eskalacja konfliktu na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej w związku z bombardowaniami przez siły międzynarodowej koalicji celów w Jemenie.
15.01.2024

Van Oord zakończył instalację fundamentów i kabli dla Baltic Eagle

Van Oord z powodzeniem zakończył montaż wszystkich 50 fundamentów oraz instalację kabli inter-array dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle, rozwijanej przez Iberdrolę.
20.12.2023

Bezzałogowy pojazd Double Eagle od Saab zakupem dla sił morskich Kuwejtu

Szwedzki koncern otrzymał kontrakt od Marynarki Wojennej USA na półautonomiczny zdalnie sterowany pojazd Double Eagle (SAROV), które zostaną przekazane Siłom Morskim Kuwejtu. Podobne wyposażenie znajduje się na polskich niszczycielach min typu Kormoran II.
13.12.2023

Trzy statki Songa w dokach Nauty

Aż trzy statki armatora Songa Shipmanagement obsługiwane są jednocześnie w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni.
28.11.2023

Bezzałogowce przyszłością lotniskowców? Udane testy Royal Navy kierunkiem rozwoju morskich platform startowych

Największy samolot bez załogi, jaki kiedykolwiek wystartował z lotniskowca Royal Navy, ma "utorować" drogę nowej generacji brytyjskiego lotnictwa morskiego. Specjalnie zmodyfikowany samolot o kryptonimie „Mojave” obsługiwany zdalnie przez pilota przy terminalu komputerowym, wystartował i bezpiecznie wylądował na pokładzie HMS Prince of Wales podczas wyjątkowej próby u wschodniego wybrzeża USA.
22.11.2023

Van Oord z kontraktami na projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i Tajwanie

Holenderska firma Van Oord zrealizuje nowe projekty dla morskiej energetyki wiatrowej: Baltic Power na Morzu Bałtyckim oraz Greater Changhua 2b i 4 na Tajwanie. Kontrakty mają łączną wartość ponad 500 mln euro. Po uruchomieniu dwie morskie farmy wiatrowe będą dostarczać energię odnawialną do około 2,5 miliona gospodarstw domowych.
09.11.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

Propalestyńscy demonstranci próbują zatrzymać statek, który podobno ma dostarczyć broń Izraelowi

Na terenie Oakland protestujący wdarli się na teren portu i próbowali zablokować wyjście w morze transportowca realizującego zadania dla US Navy. Straż Wybrzeża USA prowadzi dochodzenie w zakresie stwarzania zagrożenia przez demonstrantów, jak i niedopełnienia obowiązków przez służby chroniące infrastrukturę portową.
06.11.2023

Wypowiedzenie umowy w świetle prawa angielskiego (Część I)

Orzeczenie w sprawie „Lombard North Central Plc v European Skyjets Ltd” [2022] EWHC 728 (QB), przyniosło bardzo ciekawe i użyteczne praktycznie rozstrzygnięcie, dotyczące warunków kontraktowego wypowiedzenia umowy („contractual termination”), skutkujące rozwiązaniem umowy („cancellation of the contract”). Orzeczenie, co prawda, dotyczy umowy pożyczki związanej z transportem lotniczym, ale ustalenia i zasady przyjęte przez sąd angielski (High Court) w przedmiotowej sprawie, in extenso, mogą mieć zastosowanie do szeroko pojętych um
05.11.2023

ORP Kormoran w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Czekają go przegląd i naprawy

Wprowadzony do służby w 2017 roku niszczyciel min proj. 258 udaje się do stoczni w Gdańsku w związku z zaplanowaną naprawą średnią i dokową.
24.10.2023

Van Oord zleca Jumbo Offshore prace instalacyjne na Morzu Bałtyckim

Jumbo Offshore otrzymało od Van Oord kontrakt na transport i instalację elementów przejściowych dla morskiego projektu wiatrowego Baltic Eagle na niemieckim Morzu Bałtyckim.
09.10.2023

Sąd: Teksas może jednak utrzymać pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Federalny sąd apelacyjny orzekł w czwartek, że władze Teksasu mogą utrzymać pływającą barierę na rzece Rio Grande zapobiegającą przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem a USA. Tym samym uchylił środowe orzeczenie sędziego federalnego nakazujące na wniosek Waszyngtonu usunięcia tej przeszkody.
08.09.2023

Sędzia nakazał Teksasowi usunąć pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Sędzia federalny David Ezra nakazał w środę władzom stanu Teksas przenieść do 15 września na brzeg dużą pływającą barierę na rzece Rio Grande. Miała ona zapobiec przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi.
07.09.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

Avangrid prezentuje podstację morską Vineyard Wind 1, będącą elementem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA

Avangrid, amerykańska spółka zależna hiszpańskiego giganta energii odnawialnej Iberdrola pochwaliła się ukończoneniem morskiej podstacji wiatrowej Vineyard Wind 1. Obiekt ten będzie obsługiwać pierwszą w kraju morską farmę wiatrową na dużą skalę w USA, Vineyard Wind.
09.08.2023

Wielki rekin megalodon był stałocieplny

Megalodon, największa ryba drapieżna, był stałocieplny – wynika z badań, które opublikowano na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
29.06.2023

Digital Baltic: Ochrona morskiej infrastruktury krytycznej

Podczas drugiego panelu konferencji "Digital Baltic - Towards common security" eksperci wojskowi, cywilni, a także naukowcy i przedstawiciele sektora obronnego przedyskutowali temat rodzajów, zagrożeń, aktualnie podejmowanych działań, inicjatyw służących ochronie zasobów infrastruktury krytycznej. Ważnym tematem stały się przyszłościowe perspektywy technologiczne i możliwości wykorzystania np. pojazdów autonomicznych oraz sztucznej inteligencji.
27.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – maj 2023 r.

W miesiącu maju odnotowano oficjalnie 71 wypadków morskich, a więc o 4 mniej niż miesiąc wcześniej. Nie mniej jednak nie brakowało zdarzeń niebezpiecznych oraz szkodliwych. Ponownie okazało się, że stan techniczny jednostek do przewozu żywego inwentarza pozostaje wiele do życzenia. Odnotowana awaria silnika głównego takiego statku spowodowała potrzebę wyładowania już wcześniej załadowanego licznego bydła. W trakcie miesiąca pojawiło się również wiele niebezpiecznych dla ludzkiego życia i zdrowia pożarów jednostek pływających.
05.06.2023

Iberdrola i Holcim podpisują umowę na dostawy energii z Baltic Eagle Power

Hiszpańska Iberdrola podpisała umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) ze szwajcarską firmą Holcim, wytwarzaną na morskiej farmie wiatrowej Baltic Eagle, która jest obecnie w fazie budowy.
31.05.2023

Kolejna wizyta sojuszniczego okrętu. FS Sagittaire w Porcie Gdynia

W związku ze zbliżającym się międzynarodowym ćwiczeniem Baltops, do Gdyni wszedł 27 maja br. niszczyciel min należący do Marynarki Wojennej Francji (Marine nationale). To już trzecia w przeciągu ostatnich dwóch tygodni wizyta jednostki należącej do państwa NATO.
29.05.2023

Iberdrola instaluje pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej "Baltic Eagle"

Iberdrola niedawno z powodzeniem zainstalowała na dnie morza pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Po zainstalowaniu morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) w lutym 2023 roku, firma wchodzi w zasadniczy etap budowy Baltic Eagle.
10.05.2023

Mercedes-Benz zakupi energię z farmy wiatrowej Windanker

Spółka Iberdrola Deutschland podpisała z niemieckim producentem samochodów marki Mercedes-Benz długoterminowy kontrakt na sprzedaż energii (PPA). Bezemisyjna energia wyprodukowana na Morzu Bałtyckim będzie zasilała fabryki w Niemczech już od 2027 r.
12.04.2023

Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim

Hiszpański producent Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy przejściowe (ang. transition piece) dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle, który jest rozwijany na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego.
24.03.2023

Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Duński podmiot doradczy Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Windanker, która powstanie na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Umowę w tym zakresie podpisali przedstawiciele Duńczyków z hiszpańskim inwestorem Iberdrolą.
18.03.2023

Ekspertka: incydent nad Morzem Czarnym jest porażką Rosji

Bilans kosztów i korzyści, wynikający ze strącenia drona MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym, jest na niekorzyść Rosji i nie odstraszy USA od dalszych lotów tego typu - powiedziała PAP Caitlin Lee, ekspertka think tanku Mitchell Institute. Jak dodała, nie spodziewa się, że incydent doprowadzi do większej eskalacji między USA i Rosją.
16.03.2023

Osiągnięto kolejny kamień milowy w instalacji farmy wiatrowej Baltic Eagle

Heerema Marine Contractors, holenderski dostawca usług instalacyjnych dla sektora offshore wind, zrealizował kolejny ważny krok w projekcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Zainstalował topside o wadze 4,3 tys. ton.
14.03.2023

ABS sklasyfikuje statek badawczy UC San Diego napędzany wodorem

Amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne ABS sklasyfikuje zasilany wodorem statek badawczy zamówiony przez Scripps Institution of Oceanography Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
15.02.2023

Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię

Iberdrola poinformowała na Twitterze, że z belgijskiego portu wypłynęła stacja transformatorowa dla niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Obecnie znajduje się w drodze do Niemiec.
27.01.2023

Brytyjski sektor obrony kupuje statki do ochrony infrastruktury kabli i rurociągów

Brytyjskie ministerstwo obrony odebrało pierwszy z dwóch statków, który po modyfikacjach będzie służył do ochrony kabli podmorskich oraz gazociągów i ropociągów.
23.01.2023

Marynarka Wojenna wesprze brytyjski offshore w zakresie bezpieczeństwa

Brytyjska Królewska Flota Pomocnicza (Royal Fleet Auxiliary) ma w najbliższych dniach odebrać dostawę pierwszego z dwóch okrętów przeznaczonych do wspierania podmorskich konstrukcji offshore, inicjując nową misję Ministerstwa Obrony polegającą na patrolowaniu i ochronie kluczowych aktywów podmorskich.
20.01.2023

Zakończono produkcję monopali dla projektu wiatrowego na Morzu Bałtyckim

Niemiecki producent komponentów wiatrowych EEW Special Pipe Constructions poinformował, że zakończył produkcję wszystkich monopali, które zostaną zainstalowane w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle na Morzu Bałtyckim.
12.01.2023

ORP Kormoran idzie do naprawy

Rozstrzygnięto postępowanie przetargowe w sprawie wyboru wykonawcy naprawy średniej i dokowej niszczyciela min ORP Kormoran. Komenda Portu Wojennego Gdynia wskazała Gdańską Stocznię Remontową.
11.01.2023

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Mewa przekazana Marynarce Wojennej

Trzeci niszczyciel min typu Kormoran II został przekazany morskiemu rodzajowi sił zbrojnych po zakończeniu prób morskich i zdawczo-odbiorczych. W przyszłym roku nastąpi oficjalne wcielenie okrętu do służby.
22.12.2022

Thialf instaluje pierwszą turbinę V174-9,5 MW na MFW Arcadis Ost 1 przy użyciu innowacyjnej metody RNA [ZDJĘCIA]

Pierwsza z 27 turbin wiatrowych V174-9,5 MW firmy Vestas, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim, jest już w górze.
27.11.2022

Kormorany przyszłością sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej [ZDJĘCIA]

Do służby w morskim rodzaju sił zbrojnych wchodzi drugi niszczyciel min proj. 258, przyszły ORP Albatros. Należy do serii okrętów zaliczanych do najnowocześniejszych w swojej klasie, prezentując rozwiązania i możliwości na miarę XXI wieku.
27.11.2022

Kolejne zamówienie na podwodne drony od Saab do niszczenia min dla okrętów Kormoran

Saab dostarczy kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich – poinformowała firma w środę. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027 wraz z wprowadzaniem do służby w Marynarce Wojennej drugiej serii okrętów typu Kormoran II.
19.10.2022

Iberdrola sprzedaje udziały w bałtyckiej farmie wiatrowej

Hiszpański deweloper Iberdrola poinformował o sprzedaży 49 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Wikinger na Morzu Bałtyckim. Prawa do farmy nabył szwajcarski inwestor Energy Infrastructure Partners (EIP) za kwotę 700 mln euro.
05.10.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu wrześniu.
02.10.2022

[WIDEO] 26 osób zaginionych po katastrofie pływającego dźwigu

W sobotę na Morzu Południowo-Chińskim przełamał się i zatonął offshorowy dźwigowiec Fu Jing 001. 26 osób pozostaje zaginionych, uratowano 4 członków załogi. Media donoszą, że jednostka powstała w polskiej stoczni w latach 80-tych, a następnie była kilkakrotnie przebudowywana.
04.07.2022

ABS i SpaceX Elona Muska pracują wspólnie nad bezzałogowymi jednostkami

ABS (American Bureau of Shipping) podpisała umowę o wspólnym projekcie rozwojowym (JDP) z producentem statków kosmicznych firmą SpaceX, specjalizującą się w komunikacji satelitarnej. Firma będzie oceniać bezzałogową jednostkę Elona Muska, do odzyskiwania rakiet, pod kątem jej autonomicznych funkcji.
16.06.2022

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".
13.05.2022

Rekordowy zysk Orlenu

W 2021 roku Grupa Orlen osiągnęła najwyższy zysk netto w swojej historii.
31.03.2022

MON: zamówimy kolejne trzy niszczyciele min

Zamówienie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II zapowiedział we wtorek resort obrony; umowa ma zostać zawarta do połowy tego roku. Marynarka Wojenna dysponuje obecnie trzema jednostkami tego typu.
15.03.2022

Biopaliwa dla żeglugi. Singapur, DP World, CMA CGM i Unifeeder i inni przecierają szlaki

Ceny bunkru znowu rosną skokowo w wyniku napaści Rosji na Ukrainę, wprowadzenia restrykcji ekonomicznych w stosunku do Rosji i zamieszania na rynku dostawców. Z zainteresowaniem przyjęto więc informację GoodFuels, które prognozuje że do 2050 r. biopaliwa będą stanowić jedną czwartą dostaw. Wprowadzenie cen paliw niskosiarkowych prawdopodobnie zapewni wzrost popytu na biopaliwa, ponieważ różnica kosztów produkcji między obydwoma rodzajami paliw nimi spadnie.
08.03.2022

Perełki z gdyńskiej stoczni trafiły na wystawę

Zbiornikowce, trawlery, kontenerowce czy statki do transportu ładunków drobnicowych, wszystkie „made in Gdynia” - to nowe elementy eksponaty Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Placówka pozyskała całą kolekcję modeli statków, które przez kilkadziesiąt lat powstawały w nieistniejącej już Stoczni Gdynia (dawniej Stoczni im. Komuny Paryskiej). To okazja na sentymentalny powrót do zawodowych wspomnień dla setek byłych pracowników.
05.02.2022

Testy ORP Kormoran zakończone pomyślnie

Prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran został oddany marynarce wojennej pod koniec 2017 roku i od tego czasu przechodził testy eksploatacyjno-wojskowe. Teraz oficjalnie zostały one zakończone i okręt może wypełniać zadania bojowe.
02.02.2022

ORP Sęp i ORP Bielik - ostatnie okręty typu Kobben wycofane ze służby

ORP Sęp i ORP Bielik – ostatnie dwa okręty podwodne typu Kobben – zostały wycofane ze służby; o ostanim opuszczeniu bandery poinformowała 3. Flotylla Okrętów w Gdyni, do której należały jednostki.
16.12.2021

Markos z rekordową sprzedażą do Holandii

Październik był rekordowym miesiącem pod względem sprzedaży na rynek holenderski łodzi produkowanych przez firmę Markos. Tylko w ciągu miesiąca trafiło tam 40 jednostek łodzi turystycznych.
10.11.2021

Ożywienie na rynku powraca na stałe wraz z rosnącymi stawkami frachtu

Aby zobaczyć, jak szybko popyt na towary odbił się po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, nie trzeba szukać dalej niż na rynek ich wysyłki.
24.08.2021

Nils de Baar, Vestas: morska energetyka wiatrowa to korzyści dla pokoleń [ROZMOWA]

Vestas to jeden ze światowych liderów produkcji turbin wiatrowych, zarówno lądowych, jak i morskich. Firma angażuje się już w polskie inwestycje offshore. Między innymi o wpółpracy z Portem Gdynia i polskim planie na morską energetykę wiatrową opowiedział nam Nils de Baar, prezes firmy na Europę Północną i Środkową.
23.08.2021

Baltic Dry Index osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2010 roku

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, który śledzi stawki dla statków przewożących suche towary masowe, wzrósł we wtorek szóstą z rzędu sesję, osiągając najwyższy poziom od ponad dekady dzięki silniejszemu popytowi w różnych segmentach statków.
18.08.2021

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie dzięki ekstremalnych warunkom pogodowym

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, Bałtycki Indeks Towarowy (BDI), wzrósł w poniedziałek po raz czwarty z rzędu, napędzany zwiększonym popytem na statki Capesize.
27.07.2021

Vestas i Iberdrola finalizują kontrakt projektu morskiej energetyki wiatrowej Baltic Eagle w Niemczech

Vestas i Iberdrola sfinalizowały kontrakt na dostawę turbin dla projektu Baltic Eagle, który powstaje w obszarze Rugii, na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego.
01.07.2021

Bałtycki Indeks Towarowy osiąga najwyższe od 11 lat zyski w różnych segmentach

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, śledzący stawki dla statków przewożących suche towary masowe, osiągnął szczyt ponad 11 lat, wzmocniony przez solidniejsze stawki we wszystkich segmentach statków.
29.06.2021

Grupa ORLEN z międzynarodowym programem wodorowym

​HYDROGEN EAGLE to program inwestycyjny Grupy ORLEN zakładający budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach projektu planowana jest również budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.
14.06.2021

Czarter na podróż – gotowość statku do załadunku

Jak było to już analizowane szczegółowo w naszych opracowaniach Czarter na podróż - nota gotowości (NOR) / Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port” warunkiem sine qua non, rozpoczęcia liczenia przestojowego („lay-time”, „lay-days”) jest łącznie spełnienie trzech warunków: statek musi znajdować się na właściwej pozycji (port/nabrzeże), statek musi być technicznie gotowy do przyjęcia ładunku (szerzej operacji ładunkowych) („actual readiness to load”), wreszcie statek musi zgłosić czarterującemu tzw. notę gotowości (NOR).
31.05.2021

Plastik zanieczyszcza Galapagos

Zanieczyszczenie plastikiem na wyspach Galapagos dotyczy wody morskiej, plaż oraz organizmów zwierząt – alarmują naukowcy na łamach periodyku „Science of The Total Environment”.
31.05.2021

Saab podpisał kontrakt na wsparcie logistyczne dla polskich systemów Double Eagle

Saab podpisał z Dowództwem Portu Wojennego w Gdyni umowę na dostarczenie zintegrowanego wsparcia logistycznego dla systemów Double Eagle Mk III i Double Eagle SAROV. Kontrakt opiewa na 14,7 mln zł i będzie realizowany w latach 2021-2023. Zakres dostaw w poszczególnych latach obejmie dostawy części zamiennych, narzędzi specjalnych, dokumentacji technicznej oraz szkolenia.
31.03.2021

Wybudowany w Gdańsku prom hołdem dla kanadyjskich Indian

BC Ferries i First Peoples' Cultural Council ogłosili, że nowy prom klasy Salish nazywał się będzie Salish Heron. Wybrane imię „Czapla Saliszowa” to hołd złożony Saliszom Nadmorskim (ang. Coast Salish) czyli grupie plemion Indian zamieszkujących Kolumbię Brytyjską (wzdłuż wybrzeża Salish Sea*) w Kanadzie.
25.03.2021

Statek Eagle Bulk ofiarą ataku piratów w Zatoce Gwinejskiej

Masowiec należący do Eagle Bulk Shipping padł ofiarą ataku piratów w Zatoce Gwinejskiej. Jednostka jest już jednak bezpieczna a jej załodze nic się nie stało.
02.02.2021

Nowy etanowiec MISC zakończył pierwszy i największy załadunek etanu

Seri Everest, bardzo duży etanowiec (VLEC), zakończył swój pierwszy pełen załadunek etanu. Była to największa operacja tego typu w historii – doniosła malezyjska firma MISC.
21.01.2021

Bałtycki Indeks Towarowy wciąż rośnie

Bałtycki Indeks Towarowy wzrósł w poniedziałek o 10 procent, do najwyższego poziomu od 3 miesięcy, dzięki rosnącemu popytowi na węgiel w Chinach, co zwiększyło stawki masowców Capesize.
12.01.2021

Drugi duży etanowiec dołączył do floty MISC

Malezyjski dostawca rozwiązań i usług morskich związanych z energią, MISC Berhad, odebrał Seri Erlang – drugi we flocie duży statek do przewozu etanu (VLEC). Jednostka powstała w południowokoreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries (SHI) w Geoje.
08.01.2021

Eagle Bulk kontynuuje program odnowienia floty

Amerykański armator, Eagle Bulk Shipping, kontynuuje swój program odnowienia floty, poprzez zakup dwóch zaawansowanych masowców Ultramax wyposażonych w skrubery.
30.12.2020

Eagle Bulk dołącza do Sea Cargo Charter

Eagle Bulk Shipping, jeden z największych armatorów masowców supramax i ultramax, dołączył do Sea Cargo Charter (Karty Ładunków Morskich).
23.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowym promie zwodowanym w Gdańsku dla kanadyjskiego giganta

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wodowaniu nowego, kolejnego już statku, który zbudowano w Polsce dla firmy BC Ferries.
22.12.2020

Czwarty prom dla BC Ferries zwodowany w Remontowa Shipbuilding

W sobotę, 19 grudnia br. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding, przy pomocy doku pływającego zwodowano czwarty z serii promów klasy „Salish”, zasilanych skroplonym gazem ziemnym. W przyszłym roku ma być przekazany armatorowi BC Ferries.
21.12.2020

SEAWIND i IBERDROLA partnerami dla projektów morskich farm wiatrowych w Polsce

SEAWIND wraz z partnerami opracował w ostatnich latach obszerne portfolio projektów morskiej energetyki wiatrowej na wczesnym etapie u wybrzeży Polski. Portfel tych projektów energii odnawialnej ma potencjał do 7,3 gigawatów.
19.12.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu września 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
21.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu sierpnia 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
09.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Spółka 3 Seas Energy realizuje pierwszą dostawę ropy na Białoruś

Spółka 3 Seas Energy, w której 75% udziałów ma Unimot, a 25% Getka Energy - amerykański partner firmy, dostarczy na Białoruś 600 000 baryłek ropy White Eagle Blend (WEB) ze Stanów Zjednoczonych, podał Unimot.
16.07.2020

LOTOS Kolej będzie transportować paliwo lotnicze dla wojska

Należąca do Grupy Kapitałowej LOTOS spółka LOTOS Kolej podpisała czteroletni kontrakt na przewozy paliwa lotniczego F-34 dla Sił Zbrojnych RP. To kolejna umowa lidera kolejowych przewozów towarów niebezpiecznych z polskim wojskiem.
16.06.2020

Wypadek amerykańskiego myśliwca na Morzu Północnym

Amerykański myśliwiec F-15C Eagle rozbił się w poniedziałek rano na Morzu Północnym w pobliżu wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii - poinformowały siły powietrzne USA. Trwają poszukiwania pilota.
15.06.2020

Equinor testuje nowe tankowce wahadłowe zasilane LNG

Norweski gigant energetyczny Equinor testuje dwa nowo wybudowane tankowce transportowe napędzane skroplonym gazem ziemnym przeznaczone do operacji na Morzu Północnym.
09.06.2020

Czołowy armator masowców obiecuje ekologiczną rozbiórkę swoich statków

Amerykański Eagle Bulk Shipping opracował w zeszłym roku politykę recyklingu statków, zobowiązując się do bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska demontażu swoich jednostek.
31.05.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych za tydzień 27 kwietnia-1 maja

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
13.05.2020

Stępka pod budowę czwartego promu dla BC Ferries w Remontowa Shipbuilding SA

Dzisiaj, tj. 26 marca br. stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding położono stępkę pod budowę czwartego promu klasy „Salish”, napędzanego skroplonym gazem ziemnym (LNG) dla armatora BC Ferries. W związku z pandemią koronawirusa, wydarzenie to miało charakter techniczny i odbyło się bez przedstawicieli ze strony armatora.
26.03.2020

Polski kolos Zourite wraca z Reunion do Niderlandów

Samopodnośna barka dźwigowa Zourite wyruszyła na pokładzie ciężarowca wpływnego Eagle do Portu Rotterdam i ma dotrzeć na miejsce 24 marca.
28.02.2020

Jak wygląda rynek LNG w światowej żegludze i portach? (raport)

Według najnowszych danych koalicji SEA/LNG na świecie eksploatuje się obecnie 175 jednostek napędzanych na LNG. Armatorzy zamówili 203 jednostki, a 141 oczekuje na zamówienia.
18.02.2020

Polska zamawia system Double Eagle SAROV firmy SAAB dla Kormoranów

Saab otrzymał zamówienie na dostawy systemu "Double Eagle Sarov", przeznaczonego do działań przeciwminowych (MCM). System zostanie dostarczony dla niszczycieli min typu "Kormoran II", budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach konsorcjum w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding. Dostawy zaplanowano na lata 2021-2022.
11.02.2020

ELECOM producentem certyfikowanych urządzeń systemów bezpieczeństwa morskiego do pracy w trudnych warunkach (foto, wideo)

Polska firma ELECOM Sp. z o.o. oprócz kompleksowych dostaw systemów niskoprądowych elektroniki na statki i okręty, zajmuje się również produkcją niezawodnych i certyfikowanych systemów CCTV oraz punktów kamerowych na pokłady otwarte.
05.02.2020

Eagle Bulk dołączył do ekologicznej koalicji Getting to Zero

Amerykański armator Eagle Bulk Shipping dołączył do koalicji Getting to Zero, której celem jest przyśpieszenie dekarbonizacji żeglugi.
15.01.2020

Ostatni masowiec Ultramax dołączył do floty Eagle Bulk

Czołowy amerykański armator, Eagle Bulk Shipping, odebrał kolejny masowiec Ultramax. To szósta i ostatnia jednostka dostarczona w ramach umowy, którą firma podpisała w lipcu.
18.12.2019

EagleRail Container Logistics stworzył innowacyjny zautomatyzowany system przeładunku i transportu kontenerów. Bangladesz pierwszym nabywcą.

Amerykańska firma Eaglerail Container Logistics z siedzibą w Chicago podpisała porozumienie z Zarządem Portu Morskiego Chittagong w Bangladeszu rozpoczynające wdrażanie projektu mającego na celu poprawę przepustowości oraz zmniejszenie kongestii na zatłoczonych drogach i bramach portu.
29.10.2019

AET odebrał dwa nowe wahadłowe zbiornikowce z napędem dual-fuel

Armator AET odsłonił swoje dwa najnowsze wahadłowe zbiornikowce z dynamicznym pozycjonowaniem (DPST). Obie jednostki będą wyposażone w napęd dual fuel i otrzymają nazwy Eagle Blane i Eagle Balder. Statki o nośności 123,1 tys. dwt powstały w południowokoreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries (SHI).
17.10.2019

Otwarcie nowego norweskiego złoża podniesie znacząco wydobycie węglowodorów na Morzu Północnym

Powstanie ogromnego nowego norweskiego pola naftowego może zapewnić wydobyciu na Morzu Północnym jeden z największych wzrostów od lat. Nie będzie on jednak trwał długo.
05.09.2019

Złote Kotwice 2019 – topowe produkty i usługi prezentowane przez wystawców BALTEXPO

Już za miesiąc, 9 września 2019 około godziny 11.30 powinniśmy poznać laureatów tegorocznych nagród targowych „Złota Kotwica”, wręczanych tradycyjnie podczas Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO. Ceremonia wręczenia nagród, podobnie jak w roku 2017, odbędzie się w ramach uroczystego otwarcia targów i będzie poprzedzała debatę otwarcia – w tym roku pod tytułem „Przemysł stoczniowy i porty – jaka rola dla państwa”.
07.08.2019

Eagle Bulk pod kreską z powodu ciężkich warunków na rynku

Amerykański armator, Eagle Bulk Shipping, zakończył drugi kwartał tego roku ze stratą 6 mln dolarów. W tym samym okresie w zeszłym roku firma zanotowała zysk 3,5 mln dolarów.
31.07.2019

W czwartek w Gdyni rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”

W Marinie Gdynia w dniach 18-21 lipca 2019 r. odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
17.07.2019

PKBWL bada przyczyny wypadku Jaka-52, który rozbił się na Wiśle w Płocku (wideo)

Państwowa Komisji Badania Wypadków Lotniczych wyjaśnia okoliczności, w jakich samolot Jak-52 rozbił się na Wiśle w Płocku. Badane są wszystkie aspekty lotu, w tym stan zdrowia pilota, jego doświadczenia, stan techniczny maszyny i organizacja lotu – powiedział szef PKBWL Andrzej Lewandowski.
17.06.2019

Samolot spadł do Wisły podczas pokazów lotniczych (wideo)

Pilot z Niemiec zginął w sobotę w wypadku samolotu Jak-52, do którego doszło podczas 7. Pikniku Lotniczego w Płocku (Mazowieckie). Maszyna z nieustalonych na razie przyczyn, wykonując akrobacje nad Wisłą, spadła do rzeki. Okoliczności zdarzenia bada m.in. prokuratura. Film z wypadku udostępnił na YouTube portal PetroNews.pl.
15.06.2019

Już za miesiąc czternaste targi „Wiatr i Woda” na wodzie

W dniach 18 – 21 lipca 2019 r. w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
14.06.2019

ABS: Paliwa alternatywne będą kluczowe w dekarbonizacji żeglugi

Amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne, American Bureau of Shipping (ABS), opublikowało prognozę Low Carbon Shipping Outlook, której celem jest ocena sposobów walki z emisjami w żegludze.
05.06.2019

USA: Pentagon sprzeda sojusznikom w Azji 34 drony obserwacyjne

Pentagon zamierza sprzedać 4 krajom położonym nad Morzem Południowochińskim, z którymi łączy go współpraca wojskowa, 34 bezzałogowe aparaty latające ScanEagle. Reuters przypomina wypowiedź po. szefa Pentagonu Patricka Shanahana: "koniec chodzenia na palcach".
04.06.2019

Jeden z dokerów pracujących w terminalu kontenerowym Los Angeles stracił życie wskutek wypadku

Wskutek wypadku w Porcie Los Angeles zginął jeden z pracujących tam dokerów, a drugi odniósł poważne obrażenia. Do tragedii doszło w środę w terminalu Pier 300.
16.05.2019

MHI Vestas wybrany jako dostawca turbin na potężną farmę wiatrową na Bałtyku

Hiszpańska Iberdrola wybrała koncern MHI Vestas jako preferowanego dostawcę turbin wiatrowych dla projektu Baltic Eagle Offshore Wind Farm o mocy 476 MW.
21.03.2019

MHI Vestas dostarczy turbiny na morską farmę wiatrową Baltic Eagle

Hiszpańska Iberdrola wybrała koncern MHI Vistas jako preferowanego dostawcę turbin wiatrowch dla projektu Baltic Eagle Offshore Wind Farm o mocy 476 MW.
13.02.2019

Bałtycki Indeks Towarowy ze spadkiem w styczniu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował spory spadek w drugim tygodniu nowego roku. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1096 punktów, o 151 pkt mniej niż przed tygodniem.
16.01.2019

Czołowy europejski armator masowców zmniejszył straty

Monakijski armator masowców, Scorpio Bulkers, zmniejszył stratę w czwartym kwartale tego roku do 400 tys. dolarów, z aż 10 mln dolarów rok wcześniej.
14.01.2019

Bałtycki Indeks Towarowy stabilny w nowym roku

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował lekki spadek w pierwszym tygodniu nowego roku. W poniedziałek jego wartość wyniosła dokładnie 1247 punktów, o 13 pkt mniej niż przed tygodniem.
09.01.2019

Bałtycki Indeks Towarowy ze sporym świątecznym spadkiem

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował na Święta Bożego Narodzenia spory spadek. W poniedziałek jego wartość wyniosła dokładnie 1271 punktów, o 130 pkt mniej niż przed dwoma tygodniami.
26.12.2018

Bałtycki Indeks towarowy wraca na wysoki poziom

Bałtycki Indeks Towarowy powrócił do relatywnie wysokiego poziomu. W piątek jego wartość wyniosła dokładnie 1401 punktów, o 170 pkt więcej niż przed dwoma tygodniami.
16.12.2018

Bałtycki Indeks towarowy idzie znów w górę

Bałtycki Indeks Towarowy w ostatnim tygodniu odbił się po ostatnim dużym spadku. W piątek jego wartość wyniosła dokładnie 1231 punktów, o 200 pkt więcej niż przed dwoma tygodniami.
02.12.2018

USA: Manewry „Foal Eagle” odbędą się w okrojonej formule

Szef Pentagonu Jim Mattis poinformował w środę w Waszyngtonie, że przewidziane na wiosnę przyszłego roku manewry wojskowe USA i Korei Południowej "Foal Eagle" odbędą się w okrojonej formule.
22.11.2018

Eagle Bulk zainwestował w 15 kolejnych skruberów

Eagle Bulk Shipping wykorzystał opcję w podpisanych wcześniej kontraktach na instalację dodatkowych 15 płuczek spalin (skruberów).
20.11.2018

Bałtycki Indeks Towarowy z dużym spadkiem w środku słabego sezonu

Bałtycki Indeks Towarowy w ostatnich tygodniach zanotował duży spadek, ze względu na tradycyjnie słaby sezon jesienny. W poniedziałek jego wartość wyniosła dokładnie 1031 punktów, o 439 pkt mniej niż przed dwoma tygodniami.
20.11.2018

Bałtycki Indeks Towarowy spadł poniżej 1500 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się w tym roku na wysokim poziomie, ale podlega też niemałym wahaniom. W poniedziałek jego wartość wyniosła dokładnie 1470 punktów, o 76 pkt mniej niż przed dwoma tygodniami.
05.11.2018

Największa farma wiatrowa na Bałtyku rozpoczyna pracę

W połowie 2016 roku ruszyła budowa farmy wiatrowej Wikinger na Bałtyku. Zlokalizowana w pobliżu wyspy Rugia farma o powierzchni 34 km2 i mocy 350MW właśnie rozpoczęła prace.
30.10.2018

Finlandia: Międzynarodowe ćwiczenia morskie Northern Coast 18

U południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii rozpoczęły się w czwartek dwutygodniowe międzynarodowe ćwiczenia sił morskich Northern Coasts 18. Połączone są z trwającymi równolegle dużymi manewrami NATO - Trident Juncture 18. "To mocny przekaz dla Rosji” - oceniła fińska prasa.
26.10.2018

Bałtycki Indeks Towarowy ze spadkiem, ale wciąż powyżej 1500 pkt

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się od miesiąca na wysokim poziomie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1546 punktów, o 32 pkt mniej niż przed tygodniem.
25.10.2018

Prom zderzył się z jachtami. Kosztowna kolizja statku Red Falcon

56 osób znajdowało się na pokładzie należącego do Red Funnel statku, który w niedzielę uderzył w jachty zacumowane w pobliżu East Cowes na Isle of Wight. Nikomu nic się nie stało, ale straty materialne mogą być duże.
25.10.2018

Czołowy europejski armator masowców zmniejsza straty

Monakijski armator masowców, Scorpio Bulkers, zmniejszył stratę w trzecim kwartale tego roku do 400 tys. dolarów, z aż 10 mln dolarów rok wcześniej.
22.10.2018

Bałtycki Indeks Towarowy zbliża się do granicy 1600 punktów

Bałtycki Indeks Towarowy utrzymuje się od miesiąca na wysokim poziomie. W środę jego wartość wyniosła dokładnie 1578 punktów, o 75 pkt więcej niż przed tygodniem.
17.10.2018

Transport rudy żelaza znów opłacalny dla armatorów

Armatorzy masowców mają powody do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
23.09.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego niszczyciela min typu Kormoran II (foto, wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.
18.09.2018

Seatruck Ferries umacnia swoją ofertę na trasie Liverpool-Dublin

Firma Seatruck Ferries postanowiła znacząco zwiększyć przepustowość na jednej z ważnych tras. Zmiany zostały wprowadzone na linii Liverpool-Dublin.
13.09.2018

Notowani na giełdzie armatorzy masowców ze stratą 5,8 mld dolarów przez ostatnie pięć lat

Łączni 5,8 mld dolarów straty zanotowali armatorzy masowców notowani na giełdzie przez ostatni 5 lat – przyznał Stamatis Tsantanis, prezes Seanergy Maritime. Armatorzy, o których mowa, to Scorpio Bulkers, Diana, Navios, Genco, Eagle Bulk i Star Bulk.
09.09.2018

Brazylijskie i australijskie żelazo napędzi rynek masowców

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
01.09.2018

W Chinach wciąż rośnie apetyt na rudę żelaza

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
23.08.2018

Armatorzy masowców mogą liczyć na chiński import w przyszłości

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
07.08.2018

Chiny będą kupować więcej surowców

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
14.06.2018

Prom Spirit of British Columbia dopłynął z Gdańska do Kanady

Spirit of British Columbia już w Kolumbii Brytyjskiej. Prom kanadyjskiego armatora BC Ferries, który przechodził modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowa, dotarł do Richmond w sobotę. Zgodnie z zapowiedziami, jednostka ma wrócić do eksploatacji latem.
07.05.2018

Wizyta delegacji attaché obrony Szwecji w 3. FO

Roboczą wizytę w 3. Flotylli Okrętów złożyła grupa szwedzkich attaché akredytowanych w państwach Morza Bałtyckiego. Delegacji przewodniczył pułkownik Andersson Mats - attaché obrony Szwecji w Polsce.
24.04.2018

Import żelaza w Chinach ma dalej rosnąć

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
18.04.2018

Rozpoczęły się amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe

USA i Korea Południowa rozpoczęły w niedzielę doroczne ćwiczenia wojskowe, po około miesięcznym odroczeniu spowodowanym Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu. Opóźnienie miało stworzyć warunki do rozmów między Seulem a Pjongjangiem.
01.04.2018

Prom kanadyjskiego armatora wypłynął ze stoczni Remontowa na próby morskie (foto)

Spirit of British Columbia na próbach morskich. Prom kanadyjskiego armatora BC Ferries wypłynął na Zatokę Gdańską w czwartek rano. Jednostka przechodzi obecnie modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Prace wykonywane są w ramach prestiżowego kontraktu opiewającego na kwotę aż 140 mln dolarów.
22.03.2018

Chiny będą importować więcej żelaza - dobre perspektywy dla rynku masowców

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
28.02.2018

ORP Kormoran w morzu (foto)

Załoga najnowszego nabytku Marynarki Wojennej, niszczyciela min ORP Kormoran kontynuuje zapoznawanie się z jednostką. Udało nam się wykonać kilka zdjęć okrętu, dowiedzieliśmy się też na jakim etapie szkolenia są marynarze.
31.01.2018

ORP Kormoran w morzu (foto)

Załoga najnowszego nabytku Marynarki Wojennej, niszczyciela min ORP Kormoran kontynuuje zapoznawanie się z jednostką. Udało nam się wykonać kilka zdjęć okrętu, dowiedzieliśmy się też na jakim etapie szkolenia są marynarze.
31.01.2018

Rośnie apetyt Chin na rudę żelaza. To dobra wiadomość dla armatorów masowców

Już od dłuższego czasu armatorzy masowców nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Przewoźnicy ze Stanów Zjednoczonych przewidują jednak wysokie zarobki swoich jednostek przez kolejne dwa lata z powodu wzmożonego zapotrzebowania na wysokiej jakości rudy żelaza z Brazylii i Australii.
30.12.2017

Greccy armatorzy powierzyli swoje jednostki Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia

Greccy armatorzy Roswell Tankers Corp. oraz Stealth Maritime powierzyli swoje jednostki Morskiej Stocznie Remontowej Gryfia (Zachodniopomorskie). Jak informuje MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., do którego należy przedsiębiorstwo, łączna długość wszystkich remontowanych statków wynosi ponad kilometr.
26.12.2017

Kilometr statków w MSR Gryfia

Mimo trudnych warunków atmosferycznych, w Morskiej Stoczni Remontowej GRYFIA trwa remont kilku jednostek. Łączna długość wszystkich statków wynosi ponad kilometr.
21.12.2017

Hiszpania: W manewrach w Katalonii wzięło udział ok. 650 żołnierzy

Około 650 żołnierzy sił lądowych, morskich i powietrznych Hiszpanii wzięło udział w przeprowadzonych na terenie Katalonii manewrach wojskowych. Trwająca od soboty operacja pod kryptonimem “Eagle Eye” została zakończona w piątek po południu.
16.12.2017

ORP Kormoran wprowadzony do służby. Macierewicz: Polska musi być silna na Bałtyku (foto, wideo)

Polska musi być silna na Bałtyku – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości wprowadzenia do służby niszczyciela min ORP Kormoran II, która odbyła się we wtorek. Zorganizowano ją w 99. rocznicę odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Zdaniem szefa MON, MW była „przez wiele lat, z różnych powodów, zaniedbana”.
28.11.2017

Gdynia: Marynarka Wojenna zaprezentowała okręt ORP „Kormoran” (foto)

Marynarka Wojenna zaprezentowała w Gdyni nowy okręt – niszczyciel min ORP "Kormoran". Na wtorek zaplanowano uroczyste pierwsze podniesienie bandery na jednostce; od tego momentu formalnie zacznie ona pełnić funkcję okrętu MW.
27.11.2017

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Kormoran

Najnowszy polski okręt wojenny zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej w dniu 99. rocznicy jej utworzenia. Okręt ORP "Kormoran" otrzyma banderę MW już w najbliższy wtorek 28 listopada w Gdyni.
27.11.2017

Budowa Kormorana zakończona sukcesem. MON zamówi dwa kolejne niszczyciele min

Inspektorat Uzbrojenia potwierdził, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran II – poinformowało Radio Gdańsk. Nowa umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Prototypową jednostkę stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała Marynarce Wojennej w ubiegłym tygodniu. Kormoran wejdzie do służby już w najbliższy wtorek.
23.11.2017

Jeszcze nie podnieśli bandery, a już chcą go kupić. Kormoran stał się hitem

Pięć krajów chce kupić polskiego niszczyciela min typu Kormoran II – podało Radio Gdańsk. Piotr Dowżenko, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding potwierdził tę informację.
21.11.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.