• <

Thialf instaluje pierwszą turbinę V174-9,5 MW na MFW Arcadis Ost 1 przy użyciu innowacyjnej metody RNA [ZDJĘCIA]

zk

27.11.2022 17:42
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Thialf instaluje pierwszą turbinę V174-9,5 MW na MFW Arcadis Ost 1 przy użyciu innowacyjnej metody RNA [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Thialf instaluje pierwszą turbinę V174-9,5 MW na MFW Arcadis Ost 1 przy użyciu innowacyjnej metody RNA [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. heerema.com

Pierwsza z 27 turbin wiatrowych V174-9,5 MW firmy Vestas, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 na Morzu Bałtyckim, jest już w górze.

Morska farma wiatrowa jest rozwijana i należy do belgijskiego dewelopera Parkwind, dla którego jest to pierwszy projekt offshore w Niemczech.

Arcadis Ost 1 o mocy 257 MW zajmuje teraz również kilka innych "pierwszych miejsc", ponieważ jest farmą wiatrową z pierwszą turbiną Vestas o mocy 9,5 MW ze 174-metrowym wirnikiem, która została zainstalowana w projekcie komercyjnym, jest to pierwszy raz, kiedy Thialf Heerema Marine Contractors wszedł na Morze Bałtyckie, a także pierwszy raz, kiedy turbina wiatrowa została zainstalowana przy użyciu nowatorskiej metody instalacji Rotor Nacelle Assembly.

Vestas ma obecnie w przygotowaniu dwa europejskie projekty wykorzystujące technologię V174-9,5 MW - Arcadis Ost 1 oraz morską farmę wiatrową Baltic Eagle, również zlokalizowaną w niemieckiej części Morza Bałtyckiego.

Nowatorska metoda instalacji Rotor Nacelle Assembly (RNA) na MFW Arcadis Ost 1, która została po raz pierwszy przetestowana w ubiegłym roku na holenderskich wodach Morza Północnego z pokładu należącej do Heeremy jednostki Sleipnir, rozpoczyna się od operacji montażu i podnoszenia, które są wykonywane równolegle.

Jeden z dwóch głównych dźwigów Thialf podnosi wstępnie zmontowaną wieżę turbiny wiatrowej na fundament, podczas gdy drugi dźwig jest w tym samym czasie używany do wstępnego montażu turbiny wiatrowej.

Jak twierdzi deweloper do wstępnego montażu turbin wiatrowych Heerema opracowała metodę, w której podnoszenie gondoli wirnika (RNA) odbywa się na wieży "wspierającej" na pokładzie jednostki. Wieża nośna zapewnia stabilną platformę umożliwiającą szybki i bezpieczny montaż gondoli i łopat.

Jak twierdzi Parkwind po wstępnym zmontowaniu kompletna konstrukcja jest podnoszona jako jeden element, na wieżę turbiny wiatrowej w zaledwie jednym uniesieniu. Zmniejszona liczba podnoszeń pomiędzy statkiem a konstrukcją eliminuje kluczowe zagrożenia.

Aby wesprzeć morską instalację pływającą w Arcadis Ost 1, firma Vestas dostarczył komponenty umożliwiające operację RNA, poprzez opracowanie nowych narzędzi.

Według Parkwind metoda ta ma dwie główne zalety, pierwszą z nich jest zerowa interakcja z dnem morskim, co jest szczególnie ważne w obszarach o znacznej głębokości lub trudnych warunkach geotechnicznych, drugą zaletą innowacji jest krótszy cykl instalacji, co w rezultacie przekłada się na znaczące obniżenie kosztów instalacji.

Na potrzeby prac związanych z instalacją turbiny wiatrowej Thialf, drugi co do wielkości na świecie półzanurzalny dźwig pływający (ang. Semi-Submersible Crane Vessel - SSCV), dokonał niedawno pierwszego wejścia na Morze Bałtyckie, przy okazji którego rama A statku musiała zostać poddana modyfikacjom umożliwiającym przejście pod mostem Storebaelt, który łączy duńskie wyspy Zelandię i Funen, a jego prześwit wynosi 65 metrów.

Morska farma wiatrowa, Arcadis Ost 1, której budowę rozpoczęto w czerwcu tego roku, zlokalizowana jest na niemieckich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego, na północny wschód od Rugii.

Farma wiatrowa o mocy 257 MW ma zostać w pełni oddana do użytku w 2023 roku. Zakładana moc projektowa farmy wiatrowej ma generować wystarczającą ilość zielonej energii, aby zasilić nawet 290 000 gospodarstw domowych.

Arcadis Ost 1 została opracowana przez Parkwind z udziałem PMV i OstseeWindEnergie GmbH, spółki projektowej trzech partnerów Oberhessische Versorgungsbetriebe AG, Stadtwerke Bad Vilbel i WV Energie AG.


Źródło: Parkwind, Heerema

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.