• <

Rozpoczęły się amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe

ew

01.04.2018 08:46 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rozpoczęły się amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe
Rozpoczęły się amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe - GospodarkaMorska.pl

USA i Korea Południowa rozpoczęły w niedzielę doroczne ćwiczenia wojskowe, po około miesięcznym odroczeniu spowodowanym Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu. Opóźnienie miało stworzyć warunki do rozmów między Seulem a Pjongjangiem.

Manewry wojskowe Foal Eagle mają potrwać około miesiąca. Jak wskazuje Reuters, zazwyczaj w ćwiczeniach tych uczestniczą wojska lądowe, siły powietrzne, marynarki wojenne oraz jednostki specjalne.

Według rzecznika Pentagonu podpułkownika Christophera Logana, w ćwiczeniach ma wziąć udział ok. 24 tys. żołnierzy amerykańskich i 300 tys. południowokoreańskich. Jak utrzymują wojskowi z Korei Południowej, ich skala nie będzie większa niż w poprzednich latach. W tegorocznych manewrach nie wezmą udziału amerykańskie lotniskowce ani okręty podwodne z napędem atomowym - odnotowuje agencja Yonhap.

Po odroczeniu manewrów na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w styczniu br. Pjongjang zgodził się przeprowadzić pierwsze od ponad dwóch lat oficjalne rozmowy z Seulem, a następnie wysłał swoich zawodników i delegację na igrzyska do Pjongczangu w Korei Płd. Rozmowy doprowadziły do wizyty w marcu delegacji Korei Południowej w Pjongjangu i spotkania z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem.

Kim przedstawił wówczas "zobowiązanie Korei Północnej do natychmiastowego zaprzestania prób balistycznych i jądrowych" i za pośrednictwem delegacji poprosił prezydenta USA Donalda Trumpa o spotkanie. Amerykański prezydent zaaprobował propozycję.

Szef południowokoreańskiej delegacji i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Korei Płd. Czung Uj Jong powiedział, że pomimo potępienia przez Pjongjang poprzednich manewrów Kim zrozumiał, że sojusznicy muszą kontynuować swe rutynowe wspólne ćwiczenia wojskowe.

Ćwiczenia Foal Eagle odbędą się na blisko miesiąc przed pierwszym od ponad dekady szczytem między Koreami, który zaplanowano na 27 kwietnia - zauważa Reuters. Jak wskazuje brytyjska agencja, przywódcy obu państw zamierzają rozmawiać na nim m.in. na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Ostatnie wspólne manewry USA i Korea Płd. przeprowadziły na początku grudnia. Pjongjang zagroził wówczas, że ćwiczenia te mogą popchnąć Półwysep Koreański "na skraj wojny nuklearnej".

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.