• <
gryfia_70lat

ABS i SpaceX Elona Muska pracują wspólnie nad bezzałogowymi jednostkami

bk

16.06.2022 11:26
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki ABS i SpaceX Elona Muska pracują wspólnie nad bezzałogowymi jednostkami

Partnerzy portalu

ABS i SpaceX Elona Muska pracują wspólnie nad bezzałogowymi jednostkami - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter/ABS

ABS (American Bureau of Shipping) podpisała umowę o wspólnym projekcie rozwojowym (JDP) z producentem statków kosmicznych firmą SpaceX, specjalizującą się w komunikacji satelitarnej. Firma będzie oceniać bezzałogową jednostkę Elona Muska do odzyskiwania rakiet pod kątem jej autonomicznych funkcji.


Projekt obejmuje przegląd zdalnie sterowanych funkcji autonomicznych statków bezzałogowych używanych przez SpaceX do odzyskiwania rakiet na morzu. Statki bezzałogowe są w rzeczywistości dużymi lądowiskami na których silniki rakietowe lądują pionowo, umożliwiając ich odzyskanie i ponowne użycie.

Jednostki do odzyskiwania rakiet zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby zawierały poszerzony pokład w celu zwiększenia rozmiaru platformy lądowniczej, cztery silniki służące również do autopozycjonowania oraz osłony przeciwwybuchowe do ochrony urządzeń elektrycznych i silnikowych na pokładzie. Podczas lądowania – ze względów bezpieczeństwa na pokładzie statku znajduje się jedynie robot, który mocuje rakietę wspomagającą do jednostki przed jej powrotem do portu.

Ogłoszenie ABS pojawia się w momencie gdy SpaceX przygotowuje się do wysłania w kosmos swojego pojazdu Starship latem tego roku. Starship ma zabrać astronautów NASA na Księżyc w 2025 roku, a właściciel SpaceX - Elon Musk ma ambicje wysłania pojazdu na Marsa.

W ramach współpracy dokonany zostanie przegląd projektu jednego z trzech bezzałogowych statków kosmicznych SpaceX do odzyskiwania rakiet pod kątem zgodności z Przewodnikiem ABS dla funkcji autonomicznych i zdalnie sterowanych jednostek. Ze względu na wyjątkowe wymagania operacyjne, ABS zastosuje podejście oparte na ryzyku do oceny funkcji autonomicznych.

Dzięki naszej pracy nad technologiami autonomicznymi i zdalnego sterowania w projektach realizowanych z wiodącymi partnerami na całym świecie, ABS jest liderem we wspieraniu ich praktycznego zastosowania na morzu. To sprawia, że jesteśmy idealnie przygotowani do współpracy ze SpaceX nad tym wyjątkowym i ekscytującym projektem powiedział Patrick Ryan starszy wiceprezes ABS.

ABS jest światowym liderem we wspieraniu rozwoju funkcji autonomicznych i zdalnego sterowania na morzu. W październiku 2021 roku zdalnie sterowany holownik portowy opracowany przez Keppel Offshore & Marine jako pierwszy na świecie otrzymał oznaczenie ABS REMOTE-CON Notation.

Egzemplarz ABS Guide dla funkcji autonomicznych i zdalnego sterowania można pobrać tutaj>>
ww2.eagle.orgŹródło: American Bureau of Shipping

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.