Hiszpański deweloper Iberdrola poinformował o sprzedaży 49 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Wikinger na Morzu Bałtyckim. Prawa do farmy nabył szwajcarski inwestor Energy Infrastructure Partners (EIP) za kwotę 700 mln euro.
Iberdrola pozostawił sobie większościowy pakiet 51 proc. udziałów w projekcie. Dla Hiszpanów jest to pierwsza, operacyjna morska farma wiatrowa w Niemczech. Z mocą zainstalowaną 350 MW dostarcza bezemisyjną energię do około 350 tys. niemieckich gospodarstw domowych od momentu oddania do użytku w 2018 roku.
Zgodnie z umową, całkowita wycena Wikinger wynosi około 1,425 mld euro. Iberdrola będzie nadal kontrolować i zarządzać tym aktywem, prowadząc operacje i usługi serwisowe. Energy Infrastructure Partners (EIP) jest wiodącą szwajcarską firmą inwestycyjną w sektorze infrastruktury, skoncentrowaną na aktywach związanych z globalną transformacją energetyczną.
Iberdrola posiada obecnie 1 300 MW mocy w wiatrowych projektach offshore wind będących w eksploatacji. Ponadto posiada 3 000 MW w budowie, kolejne 4 000 MW w fazie dewelopmentu.
Hiszpańska grupa rozpoczęła budowę 476-MW projektu Baltic Eagle w Niemczech na Morzu Bałtyckim. W przyszłym roku rozpocznie się budowa farmy morskiej Windanker, która będzie miała moc 308 MW. Do tych nowych farm wiatrowych dołączy projekt Saint-Brieuc, na wodach francuskich, który ma wejść do eksploatacji w 2023 roku. Farma będzie miała moc 496 MW.
Iberdrola rozwija również kilka projektów offshore wind w Polsce i bierze udział w ogłoszonym przez polski rząd postępowaniu na wydanie pozwoleń lokalizacyjnych na Morzu Bałtyckim w tzw. drugiej fazie. Projekty te zostaną włączone do Baltic Sea Hub, który będzie działał jako centrum hiszpańskiej aktywności w zakresie OZE w Niemczech, Polsce i Szwecji.
Europa importuje rekordowe wolumeny norweskiego gazu
Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię
Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami
Pierwsza aukcja dla offshore wind w Portugalii pod koniec roku. Celem 10 GW do 2030 roku
Zgoda UOKiK na wspólne spółki offshore Orsteda i ZE PAK
Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata