• <

Wynik wyszukiwania - "iberdrola" - Wiadomości

Z końcem 2023 r. Iberdrola osiągnęła ponad 42 GW mocy w OZE

Iberdrola kontynuuje działania w kierunku dekarbonizacji. Z końcem minionego roku firma osiągnęła 42 175 MW mocy zainstalowanej w instalacjach OZE. Dzięki produkcji zielonej energii wynoszącej blisko 80 000 mln kWh (wzrost o 6,3% r/r) firma uniknęła emisji 14 mln ton CO2 do atmosfery. Jest to równowartość emisji 1 mln samochodów pokonujących trasę 100 000 km każdy.
26.02.2024

Pierwsza sekcja przejściowa dla farmy East Anglia Three opuszcza fabrykę

Pierwsza z 95 sekcji przejściowych (transition piece) do budowy morskiej elektrowni wiatrowej East Anglia Three o mocy 1,4 GW opuściła fabrykę Windar Renovables, kierując się do portu w Avilés, gdzie zostanie ostatecznie skompletowana.
15.01.2024

Iberdrola i Bank Światowy rozszerzają swoją współpracę o 300 mln euro pożyczki na projekty OZE

Kredyt zostanie przeznaczony na finansowanie inwestycji w OZE w krajach, których energetyka wciąż w dużym stopniu opiera się na węglu, takich jak Polska, Maroko i Wietnam. Pożyczka przekazana na cele związane z redukcją emisji zanieczyszczeń do atmosfery i rozwoju zielonej energetyki jest pokłosiem partnerstwa zawiązanego przez podmioty w maju ubiegłego roku.
10.01.2024

Iberdrola o wyzwaniach i potencjale offshore wind w Polsce [wideo]

Polski rynek offshore wind, aktualnie w epoce dynamicznego rozwoju, odzwierciedla wyjątkowe szanse w zakresie nowych technologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska, udzielił eksperckiego wglądu w perspektywy przyszłości sektora.
10.12.2023

Transformacja w łańcuchach dostaw. Niezbędny udział żeglugi i portów

Dla przedsiębiorstw jest ważne rozważenie ryzyka klimatycznego w szerszym kontekście skutków środowiskowych i społecznych a w szczególności narażenie ich łańcuchów dostaw na to ryzyko, ostrzega United Nations Global Compact w najnowszym raporcie „Just Transition In Supply Chains”.
10.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Avangrid prezentuje podstację morską Vineyard Wind 1, będącą elementem pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA

Avangrid, amerykańska spółka zależna hiszpańskiego giganta energii odnawialnej Iberdrola pochwaliła się ukończoneniem morskiej podstacji wiatrowej Vineyard Wind 1. Obiekt ten będzie obsługiwać pierwszą w kraju morską farmę wiatrową na dużą skalę w USA, Vineyard Wind.
09.08.2023

Ciemne chmury gromadzą się nad morskimi farmami wiatrowymi w USA

Trzy duże projekty morskiej energetyki wiatrowej w USA stoją w obliczu przeszkód w postaci anulowania umów zakupu energii lub pozwów sądowych.
20.07.2023

Iberdrola i Holcim podpisują umowę na dostawy energii z Baltic Eagle Power

Hiszpańska Iberdrola podpisała umowę zakupu energii elektrycznej (PPA) ze szwajcarską firmą Holcim, wytwarzaną na morskiej farmie wiatrowej Baltic Eagle, która jest obecnie w fazie budowy.
31.05.2023

Iberdrola instaluje pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej "Baltic Eagle"

Iberdrola niedawno z powodzeniem zainstalowała na dnie morza pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Po zainstalowaniu morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) w lutym 2023 roku, firma wchodzi w zasadniczy etap budowy Baltic Eagle.
10.05.2023

Mercedes-Benz zakupi energię z farmy wiatrowej Windanker

Spółka Iberdrola Deutschland podpisała z niemieckim producentem samochodów marki Mercedes-Benz długoterminowy kontrakt na sprzedaż energii (PPA). Bezemisyjna energia wyprodukowana na Morzu Bałtyckim będzie zasilała fabryki w Niemczech już od 2027 r.
12.04.2023

Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Duński podmiot doradczy Ramboll przygotuje projekt fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Windanker, która powstanie na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Umowę w tym zakresie podpisali przedstawiciele Duńczyków z hiszpańskim inwestorem Iberdrolą.
18.03.2023

Osiągnięto kolejny kamień milowy w instalacji farmy wiatrowej Baltic Eagle

Heerema Marine Contractors, holenderski dostawca usług instalacyjnych dla sektora offshore wind, zrealizował kolejny ważny krok w projekcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Zainstalował topside o wadze 4,3 tys. ton.
14.03.2023

Morska podstacja dla bałtyckiego projektu Baltic Eagle opuściła Belgię

Iberdrola poinformowała na Twitterze, że z belgijskiego portu wypłynęła stacja transformatorowa dla niemieckiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Obecnie znajduje się w drodze do Niemiec.
27.01.2023

Zakończono produkcję monopali dla projektu wiatrowego na Morzu Bałtyckim

Niemiecki producent komponentów wiatrowych EEW Special Pipe Constructions poinformował, że zakończył produkcję wszystkich monopali, które zostaną zainstalowane w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle na Morzu Bałtyckim.
12.01.2023

Druga morska farma wiatrowa we Francji ruszy w 2023? Ukończono ważny etap konstrukcji

Ukończono pierwszą fazę konstrukcji w Saint-Brieuc. Ta druga po otwartej w zeszłym roku Saint-Nazaire morska farma wiatrowa we Francji i zarazem pierwsza na północnym wybrzeżu kraju morska farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku jeszcze w tym roku. Za rozwój 496-MW inwestycji odpowiada hiszpańska spółka Iberdrola.
04.01.2023

Władze stanu Massachusetts odrzucają wniosek o opóźnienie kontraktów

Organy regulacyjne odrzuciły wniosek firmy Commonwealth Wind o zawieszenie umowy zakupu energii ze stanowymi przedsiębiorstwami energetycznymi. Wzbudziło to wątpliwości co do przyszłości proponowanego wcześniej projektu morskiej energii wiatrowej.
08.11.2022

Iberdrola sprzedaje udziały w bałtyckiej farmie wiatrowej

Hiszpański deweloper Iberdrola poinformował o sprzedaży 49 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Wikinger na Morzu Bałtyckim. Prawa do farmy nabył szwajcarski inwestor Energy Infrastructure Partners (EIP) za kwotę 700 mln euro.
05.10.2022

Niemiecka ekspansja offshore bez negatywnego wpływu na ptaki

Wspierane przez BWO oraz największych deweloperów offshore badania, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla populacji nurkujących ptaków morskich w Zatoce Niemieckiej.
04.09.2022

[WIDEO] Pierwszy fundament morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc został pomyślnie zainstalowany

Ailes Marines, spółka należąca w całości do hiszpańskiej grupy Iberdrola, poinformowała o pomyślnym montażu pierwszego fundamentu na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji.
08.07.2022

Hiszpańska Iberdrola chce być liderem recyklingu łopat wiatrowych

EnergyLOOP – tak nazywa się najnowszy projekt jednego z globalnych liderów sektora energetyki wiatrowej - Iberdroli. Spółka chce rozwijać technologie recyklingu elementów wiatrowych. Pierwszy zakład recyklingu łopat na skalę przemysłową zostanie uruchomiony w Nawarze.
06.07.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

Iberdrola światowy lider w dziedzinie energetyki wiatrowej - zamraża ceny, aby uchronić klientów przed podwyżkami energii spowodowanymi inwazją na Ukrainę

Iberdrola zamraża ceny, by uchronić klientów przed podwyżkami cen energii spowodowanymi inwazją na Ukrainę - poinformował w środę Reuters.
03.03.2022

Norwegia ogłasza pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej

Norweski rząd ogłosił, że w drugiej połowie 2022 roku odbędzie się pierwsza w kraju aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej. Wsparcie obejmie projekty o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW, ku niezadowoleniu branży.
24.02.2022

Największy na świecie port węglowy przechodzi na OZE

Największy na świecie port węglowy ogłosił, że będzie teraz zasilany w całości energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Australijski Port w Newcastle, bo o nim mowa, ogłosił swoje plany po tym jak produkcja energii z węgla na rynku energii elektrycznej ma Antypodach spadła do poziomu najniższego trzech ostatnich miesięcy 2021 roku.
14.01.2022

Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski, tym razem na teren farmy Korytnica II

Iberdrola, hiszpański deweloper OZE, zainstaluje 14 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 3,6 MW na farmie wiatrowej Korytnica II w Polsce. Za realizację dostawy turbin będzie odpowiedzialny Vestas. Pierwsza energia popłynie w 2023 roku.
27.12.2021

Losowanie zdecyduje o tym, kto wybuduje duńską farmę wiatrową Thor

Morska farma Thor ma być największą instalacją wiatrową, jaka powstanie na wodach duńskich w ramach umowy energetycznej z czerwca 2018 roku, którą poparły wszystkie partie polityczne. Do jej budowy zgłosiło się kilka firm, które przedstawiły podobne oferty. Zwycięzca zostanie wybrany drogą losowania.
30.11.2021

Iberdrola przeznaczy 8,2 mld dolarów na morski kompleks wiatrowy w Wielkiej Brytanii

Hiszpański lider energetyki wiatrowej Iberdrola przeznaczy 6 miliardów funtów (8,24 miliardów dolarów) na kompleks farm wiatrowych na Morzu Północnym u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Będzie to największa inwestycja Iberdroli w segmencie offshore wind.
19.10.2021

Europa zwiększa efektywność technologii offshore

Unia Europejska chce stanąć na podium w wyścigu o neutralność klimatyczną. Jedną z dróg do osiągnięcia tego celu jest opracowanie narzędzi, które mają pozwolić na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji farm wiatrowych.
12.09.2021

Hiszpania ma ambicje instalacji do 3 GW w morskiej energetyce wiatrowej

Rząd Hiszpanii zakończył konsultacje publiczne projektu mapy rozwoju morskich farm wiatrowych oraz energetyki morskiej.
12.08.2021

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.
23.07.2021

Shell, Iberdrola składa ofertę budowy największej pływającej farmy wiatrowej na świecie

Royal Dutch Shell Plc i jednostka ScottishPower firmy Iberdrola SA łączą siły, aby zbudować największe na świecie morskie farmy wiatrowe.
19.07.2021

Vestas i Iberdrola finalizują kontrakt projektu morskiej energetyki wiatrowej Baltic Eagle w Niemczech

Vestas i Iberdrola sfinalizowały kontrakt na dostawę turbin dla projektu Baltic Eagle, który powstaje w obszarze Rugii, na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego.
01.07.2021

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

Jak donoszą media branżowe, francuskie statki rybackie po raz kolejny otoczyły statek pracujący na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji. Jej deweloperem jest hiszpański potentat Iberdrola. Rybacy obawiają się o ryby i ich populację, co może się odbić na ich branży.
28.06.2021

Iberdrola zainstaluje na wodach Hiszpanii pływające farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW

Według doniesień hiszpańskich mediów, inwestor Iberdrola wybuduje dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW. Pływające elektrownie wiatrowe powstaną u wybrzeży Hiszpanii.
07.06.2021

Francuscy rybacy strajkują przeciwko budowie morskiej farmy wiatrowej

Trwa instalacja morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc o mocy 496 MW u wybrzeży Francji. Przeciwko budowie strajkują francuscy rybacy, których zdaniem elektrownia wiatrowa szkodzi środowisku i przede wszystkim – rybołówstwu.
11.05.2021

Wielkie pieniądze i gorące spory – jak Duńczycy budują farmy wiatrowe ?

Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Pozostaje to w związku z wysoki poziomem zainteresowania efektywną transformacją ekologiczną. Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej realizuje ambicje władz, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 o 70 procent.
12.02.2021

SEAWIND i IBERDROLA partnerami dla projektów morskich farm wiatrowych w Polsce

SEAWIND wraz z partnerami opracował w ostatnich latach obszerne portfolio projektów morskiej energetyki wiatrowej na wczesnym etapie u wybrzeży Polski. Portfel tych projektów energii odnawialnej ma potencjał do 7,3 gigawatów.
19.12.2020

Enea zakończyła rozmowy z Iberdrolą ws. potencjalnej inwestycji w morskie farmy wiatrowe

Enea zakończyła 8 września br. rozmowy z Iberdrolą ws. potencjalnej inwestycji w morskie farmy wiatrowe - poinformowała w środowym komunikacie Enea.
09.09.2020

Saipem wygrał kolejne kontrakty związane z morskimi farmami wiatrowymi

Włoski gigant usług naftowych Saipem zdobył wiele nowych kontraktów związanych z projektami morskiej energetyki wiatrowej, które są obecnie realizowane u wybrzeży Anglii, Szkocji i Francji.
26.07.2020

Offshore Wind Consultants otwiera biuro w Polsce

OWC (Offshore Wind Consultants), firma doradcza działająca w branży morskiej energetyki wiatrowej, kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję i otwiera biuro w Polsce, aby wspierać inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Dyrektorem polskiego biura został Łukasz Sikorski.
16.07.2020

Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

Jak niedawno informowaliśmy, Enea i hiszpańska Iberdrola na początku czerwca podpisały list intencyjny, dotyczący inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Teraz hiszpańska spółka ogłasza plany przejęcia projektów offshorowych u wybrzeży Szwecji.
23.06.2020

Enea i Iberdrola podpisały list intencyjny ws. możliwej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Enea i hiszpańska Iberdrola podpisały list intencyjny, dotyczący potencjalnej inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Enea wskazuje, że może chodzić mniejszościowe udziały w projektach o mocy rzędu 3,3 GW.
03.06.2020

W ciągu najbliższych lat w USA powstaną największe na świecie turbiny wiatrowe

Hiszpańska firma użyteczności publicznej Iberdrola chce zbudować morskie turbiny wiatrowe o mocy co najmniej 14 megawatów każda - podała agencja Bloomberga. Największe jak dotąd wiatraki, mają zacząć generować prąd około 2025 r. m.in. na farmach w USA.
09.12.2019

MHI Vestas wybrany jako dostawca turbin na potężną farmę wiatrową na Bałtyku

Hiszpańska Iberdrola wybrała koncern MHI Vestas jako preferowanego dostawcę turbin wiatrowych dla projektu Baltic Eagle Offshore Wind Farm o mocy 476 MW.
21.03.2019

Piętnaście osób rannych po kolizji statków na Morzu Bałtyckim

Jak poinformował portal World Maritime News, wczoraj rano (około godziny 7:30), w odległosci 7 mil morskich od największej wyspy Niemiec Rugia, miała miejsce poważna kolizja. Należący do polskiego armatora Baltramp statek towarowy Raba zderzył się z duńską jednostką do przewozu obługi farm wiatrowych World Bora.
20.02.2019

MHI Vestas dostarczy turbiny na morską farmę wiatrową Baltic Eagle

Hiszpańska Iberdrola wybrała koncern MHI Vistas jako preferowanego dostawcę turbin wiatrowch dla projektu Baltic Eagle Offshore Wind Farm o mocy 476 MW.
13.02.2019

Największa farma wiatrowa na Bałtyku rozpoczyna pracę

W połowie 2016 roku ruszyła budowa farmy wiatrowej Wikinger na Bałtyku. Zlokalizowana w pobliżu wyspy Rugia farma o powierzchni 34 km2 i mocy 350MW właśnie rozpoczęła prace.
30.10.2018

Zagraniczni inwestorzy zainteresowani projektami stawiania wiatraków na Bałtyku

Jak poinformował portal Rzeczpospolita, swoje zainteresowanie rozwijaniem farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego zgłosiło wielu inwestorów zagranicznych.
30.07.2018

Kraj Basków stawia na badania i technologie z branży energii wiatrowej

Kraj Basków – najbardziej uprzemysłowiony region Hiszpanii – chce odgrywać coraz większą rolę w branży energii wiatrowej. Lokalny rząd chwali się, że dzięki wsparciu udało się stworzyć światowe centrum technologii, a miejscowe firmy są znane na całym świecie.
22.04.2018

Morska farma wiatrowa firmy Iberdrola została wpięta do niemieckiej sieci energetycznej.

Dysponująca mocą 350 MW farma Iberdrola Wikinger została z powodzeniem podłączona do niemieckiej sieci zasilającej Meklemburgię i Pomorze Przednie
03.01.2018

Niewielkie spowolnienie morskiej energetyki wiatrowej

W 2014 r. w Europie do sieci podłączono 408 turbin wiatrowych na morzu o łącznej mocy 1483 MW. To mniej o 84 MW (5,34 proc.) niż w roku 2013. Łączna moc zainstalowana morskich farm wiatrowych w Europie wynosi obecnie 8045 MW, zlokalizowana jest w 74 elektrowniach w 11 krajach - wynika z danych European Wind Energy Association.
02.02.2015

Panel dyskusyjny FNEZ podczas Forum Ekonomicznego 2-4.09.2014 r.

Dnia 3 września 2014 r. Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej, w ramach XXIV Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdrój, organizuje panel dyskusyjny pn.: „Ląd czy morze - gospodarcze aspekty rozwoju energetyki wiatrowej w Europie Środkowej".
28.08.2014

Inwestorzy zamrożą inwestycje w morskie farmy wiatrowe?

Zmiana polityki rządu i planowane ograniczenie wsparcia dla OZE może skłonić polskie firmy zainteresowane budową wiatraków na Bałtyku do zamrożenia swoich inwestycji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
02.10.2013

Areva chce produkować turbiny wiatrowe w 100 proc. we Francji

Od kwietnia 2012 roku, kiedy to Iberdrola i Eole RES zostały wybrane do projektu budowy farmy wiatrowej w zatoce Saint-Brieuc opartej na technologii Areva, stu turbinach o mocy 5MW, francuska grupa pracuje nad budową dwóch fabryk produkujących gondole i łopaty turbin w Le Havre. Areva chce, aby turbiny produkowano w 100 proc. we Francji.
12.12.2012

Zielone inwestycje BBI Zeneris

Pojawiają się opinie, iż na czele kolejnej hossy będą spółki związane z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii (OZE). Oczekiwania te wynikają z przepisów obowiązujących w UE, które nakładają na państwa wymogi w tym zakresie, a ponadto określają mechanizmy finansowania.
08.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.