• <
siemens_gamesa_2022

Iberdrola przeznaczy 8,2 mld dolarów na morski kompleks wiatrowy w Wielkiej Brytanii

19.10.2021 21:29
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Iberdrola przeznaczy 8,2 mld dolarów na morski kompleks wiatrowy w Wielkiej Brytanii

Partnerzy portalu

Iberdrola przeznaczy 8,2 mld dolarów na morski kompleks wiatrowy w Wielkiej Brytanii - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Hiszpański lider energetyki wiatrowej Iberdrola przeznaczy 6 miliardów funtów (8,24 miliardów dolarów) na kompleks farm wiatrowych na Morzu Północnym u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Będzie to największa inwestycja Iberdroli w segmencie offshore wind.

Iberdrola poinformowała w komunikacie, że zainwestuje potężne środki w East Anglia Hub o mocy 3,1 GW. Instalacja zapewni energię dla ponad 2,7 miliona gospodarstw domowych. Kompleks będzie składał się trzech farm wiatrowych u wybrzeży Suffolk: East Anglia ONE North, East Anglia TWO i East Anglia THREE. Obecnie projekt East Anglia THREE, o mocy zainstalowanej 1400 MW, ma już zapewnione pozwolenie na budowę. Podobnie wnioski o pozwolenie na budowę dla East Anglia ONE North (800 MW) i East Anglia TWO (900 MW) są obecnie analizowane przez Sekretarza Stanu w Departamencie Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej. Prace budowlane w ramach East Anglia Hub rozpoczną się w 2023 roku i zostaną zakończone do 2026 roku.

Inwestycja jest uzależniona teraz od wydania przez Wielką Brytanię pozwolenia na budowę oraz od kontraktów różnicowych, które gwarantują minimalną cenę produkowanej energii elektrycznej.

Brytyjczycy zainstalują 40 GW, Iberdrola chce wykorzystać okazję

Celem Wielkiej Brytanii jest zainstalowanie 40 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku, w porównaniu do obecnych 10,4 GW. Iberdrola działa w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem Scottish Power, którą nabyła w 2007 roku. Kompleks wiatrowy East Anglia Hub jest uzupełnieniem kwoty 10 mld funtów, którą Iberdrola zobowiązała się zainwestować w Wielkiej Brytanii w latach 2020-2025.

Green Investment Group, spółka australijskiego banku Macquarie, posiada 40 proc. udziałów w jednym z parków wiatrowych, które będą budowane w ramach East Anglia Hub.

Morska energetyka wiatrowa stała się motorem przyszłego rozwoju grupy. Obecnie eksploatuje już ponad 1,3 GW mocy zainstalowanej (Wikinger, East Anglia ONE i West of Duddon Sands) i ma 2,6 GW w budowie, co potroi jej obecną moc. Portfel Iberdroli w obszarze morskich farm wiatrowych przekracza poziom 38 GW w projektach będących na różnym etapie realizacji. Iberdrola jest obecny na takich rynkach jak Wielka Brytania, USA, Niemcy, Francja, Irlandia, Japonia, Szwecja i Polska.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.