• <

Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

sons

23.06.2020 14:39 Źródło: Iberdrola
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

Partnerzy portalu

Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Jak niedawno informowaliśmy, Enea i hiszpańska Iberdrola na początku czerwca podpisały list intencyjny, dotyczący inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Teraz hiszpańska spółka ogłasza plany przejęcia ośmiu projektów offshorowych u wybrzeży Szwecji.

Umowa pozwoli Iberdroli na przejęcie większości udziałów w maksymalnie ośmiu projektach, znajdujących się na różnych etapach rozwoju. Oczekuje się, że farmy zaczną pracę od 2029 r.

Projekty są zlokalizowane wokół dwóch obszarów geograficznych: Gavle (sześć projektów o łącznej mocy 5,1 GW) i Oxelosund (dwa projekty o łącznej mocy 3,9 GW)

Iberdrola zawarła umowę dotyczącą przejęcia większości udziałów w projektach ze spółką odnawialnych źródeł energii Svea Vind Offshore AB (SVO), w celu przyszłego rozwoju mocy morskiej energii wiatrowej w Szwecji do 9 GW.

Umowa ramowa pozwoli Iberdroli w przyszłości na przejęcie większościowego udziału w każdym z rozwijanych projektów offshore.

Pierwsza morska farma wiatrowa SVO, 250MW Utposten I, jest na zaawansowanym etapie uzyskiwania pozwoleń środowiskowych.

Rząd Szwecji dąży do tego, aby 100% energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii do 2040 r.

W 2020 r. Iberdrola dokona rekordowych inwestycji w wysokości 10 miliardów euro, a umowa w Szwecji stanowi piąty znaczący postęp w dziedzinie energii odnawialnej dla firmy w czasie obecnego kryzysu Covid-19.

W tym miesiącu firma ogłosiła przyjazną ofertę przejęcia australijskiej firmy, zajmującej się energią odnawialną Infigen Energy. Wcześniej hiszpańska spółka zdecydowała o zwiększeniu udziałów (z 70 proc. do 100 proc.) w dużej morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc we Francji (2,4 miliarda euro, 496 MW) oraz przejęciu francuskiej firmy Aalto Power za 100 milionów euro. Niedawno Hiszpanie sfinalizowali także dwie umowy na budowę lądowych elektrowni wiatrowych w Szkocji (165 MW), co oznacza inwestycje na poziomie ponad 150 mln funtów.

Iberdrola to druga największa europejska grupa energetyczna, będąca światowym liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej, która w  tym zakresie posiada już zainstalowane moce niemal 1 GW.

Hiszpanie to także lider w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. 


 

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.