Włoski gigant usług naftowych Saipem zdobył wiele nowych kontraktów związanych z projektami morskiej energetyki wiatrowej, które są obecnie realizowane u wybrzeży Anglii, Szkocji i Francji.
Po pierwsze, Dogger Bank Offshore Wind Farms, spółka joint venture pomiędzy Equinor i SSE Renewables, udzieliła Saipem kontraktu na transport i instalację dwóch morskich platform wysokiego napięcia prądu stałego dla pierwszych dwóch faz projektu Dogger Bank: Dogger Bank A i Dogger Bank B. Obie platformy będą miały moc 1,2 GW.
Po ukończeniu Dogger Bank będzie największą na świecie morską farmą wiatrową, położoną około 130 km od północno-wschodniego wybrzeża Anglii. Projekt jest pierwszym, w którym zastosowano technologię HVDC na brytyjskim rynku morskiej energetyki wiatrowej.
Następnie firma Saipem otrzymała również kontrakt od Seaway 7 związany z morską farmą wiatrową Seagreen, projektem joint venture o mocy 1075 MW pomiędzy SSE Renewables (49%) i Total (51%) u wschodniego wybrzeża Szkocji. Zakres prac obejmuje wykonanie 114 fundamentów pod równoważną liczbę turbin wiatrowych.
Wreszcie firmie Saipem przyznano kontrakt na transport i montaż płaszcza i części górnej podstacji morskiej na morskiej farmie wiatrowej St-Brieuc w Bretanii we Francji, która jest rozwijana przez Ailes Marines, część grupy Iberdrola. Wszelkie działania związane z zarządzaniem projektem i prace inżynieryjne będą wykonywane przez Saipem SA, francuską spółkę zależną Saipem z siedzibą w Paryżu.
Wszystkie trzy projekty instalacji przybrzeżnych będą realizowane przez statek dźwigowy Saipem 7000. Wcześniej Saipem 7000 był wynajmowany do montażu pięciu pływających turbin wiatrowych na morzu w ramach projektu Highwind na brytyjskim Morzu Północnym.
Saipem wycenia kontrakty na północy na 90 milionów euro łącznie. Firma twierdzi, że kontrakty pomagają w dalszym ugruntowaniu pozycji firmy w sektorze odnawialnych źródeł energii, dla którego niedawno utworzono specjalną linię biznesową w ramach dywizji E&C Offshore.
- Te nowe kontrakty potwierdzają udział Saipem w najbardziej istotnych projektach morskich farm wiatrowych i są namacalnymi rezultatami strategii, która doprowadziła nas do pozycji globalnego gracza referencyjnego w dziedzinie transformacji energetycznej - powiedział Francesco Racheli, dyrektor operacyjny Saipem E&C Offshore Divisio. - To znaczące osiągnięcie zostało osiągnięte dzięki wykorzystaniu naszych możliwości, naszej elastyczności technologicznej i naszych wyjątkowych zasobów – dodał.
PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy
Duchy przeszłości w Rosji. Nowy lodołamacz będzie nosił nazwę Stalingrad
Bureau Veritas opublikowało zasady klasyfikacyjne dla statków na wodór
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście najlepszym inwestorem w plebiscycie "Złota Setka Zachodniopomorskiego 2022"
Damen wprowadza w pełni elektryczny statek SOV z możliwością ładowania na morzu
Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!