• <

Enea i Iberdrola podpisały list intencyjny ws. możliwej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

sons

03.06.2020 20:09 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Enea i Iberdrola podpisały list intencyjny ws. możliwej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Partnerzy portalu

Enea i Iberdrola podpisały list intencyjny ws. możliwej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Enea i hiszpańska Iberdrola podpisały list intencyjny, dotyczący potencjalnej inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Enea wskazuje, że może chodzić mniejszościowe udziały w projektach o mocy rzędu 3,3 GW.

Jak poinformowała w środę Enea, w związku z podpisaniem listu, strony rozpoczną negocjacje, dotyczące oceny możliwości realizacji inwestycji kapitałowej polskiej spółki oraz Iberdroli w projekty farm wiatrowych, oraz ich wspólnego przygotowania, budowy i eksploatacji.

Enea zastrzegła, że ewentualny poziom zaangażowania będzie ustalany na dalszym etapie rozmów, przy czym na moment zawarcia listu intencyjnego strony zakładają mniejszościowy udział polskiej spółki.

Podkreśliła jednocześnie, że postanowienia listu mają niewiążący charakter.

Enea zaznaczyła jednak, że realizacja projektu morskiej energetyki wiatrowej stanowić będzie istotny etap realizacji celu strategicznego, przewidującego osiągniecie do 2025 r. 22 proc. udziału OZE w wytarzaniu spółki, oraz tego wskaźnika na poziomie 33 proc. w 2030 r.

Hiszpańska Iberdrola jest jednym z największych na świecie operatorów i deweloperów farm wiatrowych. Enea jest kolejną polską spółką, deklarującą zainteresowanie morskimi farmami wiatrowymi. Bardziej zaawansowane są PGE, którego partnerem jest duński Oersted, prywatna Polenergia wraz z norweskim Equinorem, oraz PKN Orlen, który poszukuje partnera. (PAP)

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.