• <
smartre_2023

Brytyjski sektor obrony kupuje statki do ochrony infrastruktury kabli i rurociągów

23.01.2023 14:57 Źródło: gov.uk
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Brytyjski sektor obrony kupuje statki do ochrony infrastruktury kabli i rurociągów

Partnerzy portalu

Brytyjski sektor obrony kupuje statki do ochrony infrastruktury kabli i rurociągów - GospodarkaMorska.pl
Fot. RuudCoster, VesselFinder.com

Brytyjskie ministerstwo obrony odebrało pierwszy z dwóch statków, który po modyfikacjach będzie służył do ochrony kabli podmorskich oraz gazociągów i ropociągów.


Jak poinformował resort, statek Topaz Tangaroa przypłynął do portu w Birkenhead. Jednostka ma 98 metrów i po osiągnięciu gotowości operacyjnej będzie służyła jako statek patrolowy, z którego będą obsługiwane systemy ochrony podwodnej. Według przedstawicieli ministerstwa ma to kluczowe znaczenie dla wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego.


Wkrótce okręt zostanie przemalowany, a na jego pokładzie zostanie zainstalowany sprzęt wojskowy. Jednostka jednym z dwóch wielozadaniowych okrętów do obserwacji oceanu (MROS) zamówionych przez brytyjską marynarkę. Jak przekazał resort obrony, w ciągu kilku dni statek zostanie formalnie przekazany do służby w Royal Navy.

 Pierwszy z dwóch specjalnych okrętów do obserwacji podmorskiej latem dołączy do naszej floty, zwiększając nasze możliwości i bezpieczeństwo wobec zagrożeń występujących obecnie i w przyszłości. W czasach, gdy mamy do czynienia z nielegalną inwazją Putina na Ukrainę, priorytetem jest zapewnienie możliwości ochrony naszej krytycznej infrastruktury narodowej – powiedział Ben Wallace, brytyjski minister obrony.


Okręt Topaz Tangaroa został zbudowany 4 lata temu i był przeznaczony do wspierania operacji podwodnych, w tym pracy na platformach wiertniczych, prac budowlanych, konserwacyjnych i inspekcyjnych, a także autonomicznych operacji podwodnych. Ważący 6 tys. ton statek jest wyposażony w lądowisko dla helikopterów, dźwig oraz rozległy pokład roboczy, a także posiada basen księżycowy.

 To nowa misja dla marynarki. Powierzono nam zadanie wsparcia, która ma na celu ochronę brytyjskiej infrastruktury, bezpieczeństwa i dobrobytu, co napawa nas wszystkich dumą – stwierdził komandor David Eagles, dowódca brytyjskiej marynarki.

Jak informuje brytyjski resort, załoga statku będzie liczyła ok. 24 marynarzy. Po zaokrętowaniu ok. 60 specjalistów Marynarki Królewskiej będzie obsługiwać systemy nadzoru podmorskiego oraz inne systemy badawcze i bojowe.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.