Trwa zła passa niemieckich producentów komponentów wiatrowych. Jeden z największych – Nordex – odnotował spadek zamówień na komponenty wiatrowe w ubiegłym roku.
Jak informuje Nordex w komunikacie, w 2022 roku podpisał umowę na dostawę turbin o łącznej mocy 6,33 GW, o odpowiada 1235 szt. Jest to spadek w porównaniu do 7,95 GW (1636 szt). w 2021 roku. Podkreśla, że w czwartym kwartale 2022 roku dynamika zamówień utrzymała się, pomimo rosnących cen.
Większość zamówień (81%) w ostatnim kwartale 2022 roku jest przeznaczona na projekty farm wiatrowych w Europie, a następnie w Ameryce Północnej (11%) i Ameryce Łacińskiej (8%). Wśród największych europejskich rynków znalazła się Polska. W sumie w 2022 roku Grupa Nordex otrzymała zamówienia z 20 krajów. Europa stanowiła 73 proc. (14 krajów) całkowitego portfela zamówień. Największymi indywidualnymi rynkami europejskimi były Niemcy, Finlandia, Turcja, Polska i Hiszpania.
Zwiększyła się za to cena sprzedawanych komponentów. Średnia cena sprzedaży w przeliczeniu na 1 MW wyniosła w czwartym kwartale 2022 r. 890 000 euro. W roku poprzedzającym w tym samym zakresie cena ta wynosiła 740 tys. euro/MW, co oznacza znaczny wzrost.
Komponenty wyprodukowane przez grupę zapewniły łącznie 41 GW mocy w energetyce wiatrowej na ponad 40 rynkach. W 2021 roku Nordex osiągnął przychody w wysokości 5,4 mld euro. Firma zatrudnia obecnie ok. 9 tys. pracowników. Wspólne zdolności produkcyjne obejmują fabryki w Niemczech, Hiszpanii, Brazylii, Stanach Zjednoczonych, Indiach i Meksyku. Portfolio produktów koncentruje się na turbinach lądowych w klasie od 4 do 6 MW, które są dostosowane do wymagań rynku krajów o ograniczonej przestrzeni i regionów o ograniczonej przepustowości sieci.
Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej
OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär
Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim
Wiceminister Witkowski: farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla naszej energetycznej niezależności
Niemieckie porty obawiają się o cele rozwoju energetyki wiatrowej
Maersk kończy etap strategicznej zmiany, wyprzedając swoje usługi offshore za 685 mln dolarów