• <

Wynik wyszukiwania - "Ystad" - Wiadomości

Polferries wprowadza nową usługę we współpracy z portem w Ystad

Od 1 maja Polferries wprowadza nową usługę we współpracy z portem w Ystad. Są to darmowe, elektryfikowane miejsca parkingowe dla naczep. Oznacza to, że przewoźnicy mogą utrzymać działanie chłodni lub innych urządzeń elektrycznych bez obaw o dodatkowe koszty energii.
22.04.2024

Prom Varsovia, nowy nabytek Polferries, wyrusza w morze

Prom, który tego lata uzupełni flotę Polferries, w najbliższą niedzielę wczesnym rankiem wyruszy ze stoczni i uda się na pierwsze próby morskie. Specjalnie na to przejście od początku marca trwa pogłębianie kanału łączącego stocznię z Morzem Adriatyckim. Ważnym momentem będzie ostatni etap przeprawy, znajdujący się w miejscowości Porto Levante we Włoszech. Varsovia będzie jak dotychczas największą jednostką, która opuści stocznię Cantiere Navale Visentini.
07.04.2024

Piotr Redmerski prezesem Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A.

Rada Nadzorcza Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. rozstrzygnęła konkursy na stanowiska prezesa i członka zarządu spółki. Po przeprowadzonych rozmowach, zdecydowano o powierzeniu tych funkcji kolejno Piotrowi Redmerskiemu oraz Arturowi Krasińskiemu.
17.03.2024

Niezidentyfikowane drony nad szwedzkimi portami i innymi obiektami chronionymi. Pojawiają się podejrzenia o szpiegostwo

W południowej Szwecji w sobotę w nocy oraz nad ranem nad obiektami chronionymi, m.in. lotniskiem w Malmoe oraz terenem nieczynnej elektrowni jądrowej Barsebaeck, zaobserwowano drony - poinformowała szwedzka policja.
09.03.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

Jan Śniadecki sprzedany. Nowy operator i nowa nazwa

Prom Jan Śniadecki, przez ostatnie 35 lat łączący Świnoujście z Ystad, zakończył swoją służbę na Bałtyku i rozpoczyna nowy etap działalności na Morzu Śródziemnym. Ta zmiana następuje po sprzedaży statku przez Euroafrica Shipping Lines greckiemu operatorowi Ainaftis, który przemianował go na Thalassitis.
29.01.2024

Epsilon rozpoczął rejsy na linii Świnoujście – Trelleborg

Dziś w nocy nowy prom we flocie Unity Line wyruszył w swój pierwszy rejs ze Świnoujścia do Trelleborga.
23.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Nowy prom dla Polferries z wybraną nazwą

Varsovia - pod taką nazwą będzie pływał nowy prom, który uzupełni flotę Polferries w połowie bieżącego roku. Jednostka wpisze się w styl nazewnictwa statków tego armatora pływających obecnie na linii Świnoujście-Ystad. Będzie swoistym uzupełnieniem promu Mazovia, który wprost nawiązuje do centralnego regionu Polski. Budowa Varsovii przebiega zgodnie z harmonogramem.
11.01.2024

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Biznes na gazie i oleju za ponad 200 mld USD. Jest tort dla polskich stoczni

Morska energetyka wiatrowa od początku XXI wieku traktowana jest jako najlepszy biznes pod słońcem. Ale od dwóch lat wydobycie ropy i gazu na morzu osiąga wysoką zyskowność. Rystad Energy prognozuje, że morski przemysł naftowy może spodziewać się nakładów inwestycyjnych rzędu 200 mld dolarów w 2024 r. i 2025 r. To dwukrotnie więcej niż oczekiwane inwestycje w morskie odnawialne źródła energii. Projekty inwestycyjne na morzu przewyższają wartościowo projekty naftowe na lądzie o około 50%.
03.01.2024

Rok 2022 gazowych turbulencji. Rok 2023 gazowej transformacji. Rok 2024 gazowych nadziei, również dla Polski

Rok 2022 stał się najbardziej burzliwym rokiem w historii biznesu gazowego, naznaczonym niespotykanymi dotąd szokami podażowymi i cenowymi. W 2023 r., gdy podaż pozostaje napięta, a perspektywy popytu niepewne, rynek wszedł w „niestabilną” równowagę, pozostając bardzo wrażliwym na wszelkie ruchy po stronie podaży lub popytu – tak zaczyna się „Global Gas Report 2023” opublikowany na końcu października przez International Gas Union, SNAM i Rystad Energy.
30.10.2023

PŻB: nowy prom w przyszłym roku, plany połączenia na Bornholm na razie bez rezultatów

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski opowiedział w mediach m.in. o planach związanych z przyjęciem do eksploatacji nowych jednostek, a także o niezrealizowanym planie uruchomienia sezonowego połączenia Kołobrzeg – Bornholm.
25.10.2023

Unity Line odwołało rejsy promowe do Szwecji ze względu na przewidywane złe warunki pogodowe

Unity Line zrezygnowało z rejsów na trasach Świnoujście-Trelleborg oraz Świnoujście-Ystad w dniach od 19 do 21 października. Firma przekazuje, że wszystkie pojazdy z potwierdzonymi rezerwacjami otrzymają alternatywną propozycję transportu na pozostałych promach w kolejnych dostępnych odjazdach z portów.
19.10.2023

Pierwszy zielony korytarz morski na Bałtyku powstanie w Zatoce Fińskiej. Polska ma się od kogo uczyć

Na Bałtyku zainicjowano powstanie pierwszego morskiego korytarza. A właściwie dwóch korytarzy. Z inicjatywy władz Tallina i Helsinek z udziałem zarządów portów i operatorów promowych powstała inicjatywa utworzenia morskiego zielonego korytarza łączącego porty po przeciwnych stronach Zatoki Fińskiej. Połączenia Helsinki – Tallinn i Vuosaari – Muuga mają w niedługim czasie być neutralne dla środowiska.
17.10.2023

Koniec prac na terminalu promowym w Świnoujściu

Na terminalu promowym w Świnoujściu zakończyły się prace budowlane nad przystosowaniem infrastruktury terminala do obsługi transportu intermodalnego.
08.10.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Jubileuszowy 10-tysięczny rejs promu Polonia

Należący do Unity Line prom pasażersko-ładunkowy M/F Polonia wypłynął 20 czerwca w swój jubileuszowy rejs ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. Z tej okazji odbyła się uroczystość, w trakcie której przekazano życzenia członkom załogi statku.
21.06.2023

Kapitan Olga Sidor. Płynąc pod prąd do celu

Szkołę Morską wybrała z przekory. W branży została z potrzeby wolności. Jubileusz 20-lecia kariery na pokładzie będzie celebrować jako pierwsza kobieta z tytułem kapitana żeglugi wielkiej w szeregach Polferries. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej rozmawiamy z kapitan Olgą Sidor.
17.05.2023

Witkowski: modernizacja polskiej floty w pełni

W małej stoczni Visentini koło Chioggi na północy Włoch stoi prawdziwy olbrzym: ma 216 metrów długości, osiem pokładów, pomieści 150 ciężarówek i 200 samochodów osobowych oraz tysiąc pasażerów. Zwodowany został na początku kwietnia, obecnie trwają prace wykończeniowe. Obserwowała je na miejscu polska delegacja. – To jest początek dużego procesu modernizacyjnego Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
21.04.2023

Nowy prom dla Polferries zwodowany

Kadłub nowej jednostki dla polskiego armatora jest już w pełni gotowy.
18.04.2023

Promy Polferries popularnymi miejscami konferencji

Promy Polferries coraz częściej stają się miejscem organizacji branżowych konferencji. Przewoźnik zapewnia, że zarówno jednostki, jak i oferta handlowa są w pełni przygotowane do obsługi tego typu imprez.
11.04.2023

Sektor offshore w obliczu fali inwestycji o wartości 214 mld dolarów

Zgodnie z danymi ośrodka Rystad Energy, w ciągu najbliższych dwóch lat sektor naftowo-gazowy (O&G) odnotuje największy od dekady wzrost, a w kolejce czeka 214 mld dolarów, które zostaną przeznaczone na nowe inwestycje projektowe.
06.04.2023

Nowy prom Polferries już z malowaniem

Polska Żegluga Bałtycka S.A. pochwaliła się, że budowa nowego promu dla Polferries weszła w nowy etap. Jednostka ma już barwy przewoźnika.
04.04.2023

Kolejny prom Polferries powrócił z remontu

Linie Polferries poinformowały, że należący do nich prom Mazovia przeszedł duży remont w szczecińskiej stoczni Gryfia.
30.03.2023

Synergia Europy z Afryką będzie siłą napędową gospodarki wodorowej

Część niedawno opublikowanego planu przemysłowego Unii Europejskiej ma na celu promowanie projektów związanych z OZE i zielonym wodorem w całej Afryce. Europa w dobie kryzysu energetycznego poszukuje partnerów i jednym z kluczowych może być właśnie ten kontynent. Biometan i wodór ma wspomóc Europę w odejściu od spalania tradycyjnego gazu. Ambicje są duże, dużo słabiej prezentuje się liczba ostatecznych decyzji inwestycyjnych.
30.03.2023

Transport Week 2023. Bałtyckie porty w trybie zmian

Podczas tegorocznej konferencji Transport Week pod lupę wzięte zostały porty zmiany, które je czekają w najbliższym czasie. Nowe środowiskowe regulacje już czekają, a zarządzający portami i terminalami muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów.
21.03.2023

Baltic Ports for Climate - zdecydowane podejście do ambitnych celów

Pierwsza edycja Baltic Ports for Climate odbyła się dziś podczas konferencji Transport Week 2023 w Gdyni. Wydarzenie, będące nową inicjatywa Baltic Ports Organization (BPO), zorganizowane we współpracy z Actia Forum i z udziałem blisko 100 uczestników skupiło się na podejściu portów bałtyckich do odpowiedzialności wobec zmian klimatu.
15.03.2023

Budowa nowego promu dla PŻB – zaawansowana

Budowa nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest bardzo zaawansowana. Wczesną wiosną spodziewamy się jego wodowania i wówczas, już na wodzie, będą podejmowane prace wykończeniowe wewnątrz jednostki – poinformował PAP prezes PŻB Andrzej Madejski.
13.03.2023

Polferries rozpoczyna sezon turystyczny

Kołobrzeski armator, którego promy pływają na trasach Świnoujście-Ystad oraz Gdańsk-Nynashamn proponuje kilkadziesiąt okazji do zorganizowanego zwiedzania Skandynawii. W tegorocznej ofercie Polferries znajdziemy wyjazdy do Sztokholmu, Kopenhagi, Helsinek, Sigtuny, Uppsali, a także na Bornholm. Wszystkie kierunki cieszą się dużym zainteresowaniem.
10.03.2023

Promy z polski wykręciły rekordy w Ystad

Szwedzki port w Ystad zanotował w 2022 rekordowe wyniki ruchu pasażerskiego. Duży wpływ na to miały promy z Polski.
01.03.2023

"Flota cieni" transportująca wbrew sankcjom rosyjską ropę liczy już blisko 600 statków

Szacowana przez ekspertów na około 600 jednostek, czyli 10% globalnej liczby dużych tankowców, transportuje wbrew sankcjom ropę z Rosji. Nawet eksperci z branży nie mogą ustalić, kim są operatorzy i właściciele tej armady - twierdzi redakcja CNN.
01.03.2023

Nowy prom dla Polferries – wodowanie wczesną wiosną

Budowa nowego promu dla PŻB idzie zgodnie z planem. Wodowanie kadłuba planowane jest na wiosnę tego roku.
20.02.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

30-ta rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz - wspomnienie

To było 30 lat temu. Pamiętam tę noc. Akurat kilka dni wcześniej wróciłem z morza i byłem w domu. W nocy wiatr tłukł po oknach tak, że spać się nie dało. A rano usłyszałem w radiu, że na Bałtyku, w pobliżu wyspy Rugia, zatonął prom Jan Heweliusz. Znałem ten statek dobrze. Kilka lat wcześniej pracowałem na nim, naprzód jako II-gi oficer, a potem jako pierwszy i starszy oficer. Wyspę Rugia też pamiętałem i pamiętam do dzisiaj.
13.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Rada administracyjna hrabstwa Skanii zarekomendowała rządowi Szwecji udzielenie zezwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej Skåne o mocy 1,5 GW. W skali roku farma mogłaby zapewnić około 7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada połowie dzisiejszego zużycia energii elektrycznej w Skanii.
17.12.2022

Netflix zrealizuje serial o katastrofie promu Jan Heweliusz

Prezes Netflixa Reed Hastings podczas wizyty w Warszawie ogłosił, że firma rozpocznie realizację czterech nowych tytułów w Polsce. Jednym z nich będzie dramat katastroficzny inspirowany historią zatonięcia promu Jan Heweliusz.
06.12.2022

BBC: wprowadzenie limitu cenowego na rosyjską ropę podbija jej cenę, może zakłócić dostawy

Wprowadzenie przez UE, G7 i Australią limitu cenowego na ropę z Rosji podbiło jej cenę i zapewne trend ten utrzyma się, zwłaszcza, że kraje OPEC+ podtrzymały decyzję o ograniczeniu wydobycia surowca. Rosną obawy o zakłócenia w dostawach - informuje w poniedziałek BBC.
05.12.2022

"FT": Rosja po cichu skupuje tankowce, by omijać zachodnie embargo na sprzedaż ropy

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.
03.12.2022

Spotkanie z prezesem szwedzkiego portu Ystad

Podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury omówiono dotychczasową współpracę polskich armatorów promowych oraz perspektywy rozwoju związane z odnową polskiej floty promowej.
04.11.2022

Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia

Polskie porty wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia kodeksu ISPS – przekazał PAP w czwartek rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej Krzysztof Gogol. Oznacza to m.in., że baczniej sprawdzane są bagaże i dokumenty na promach, a także ładunki przypływających jednostek.
29.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Szwecja. Rosyjski statek mógł naruszyć szwedzkie wody na Bałtyku; armia wszczęła dochodzenie

Siły zbrojne Szwecji wszczęły dochodzenie w związku z możliwym naruszeniem szwedzkich wód terytorialnych na Bałtyku przez rosyjski statek. Do incydentu miało dojść w sobotę na południe od Ystad.
21.08.2022

Baltic Ports Conference 2022 coraz bliżej

Już za niecały miesiąc, w dniach 7-8 września, 2022, do Gdyni zawita kolejna edycja konferencji Baltic Ports Conference, corocznego zgromadzenia członków i partnerów organizacji Baltic Ports Organization. Wydarzenie to jest jednym z najważniejszych spotkań przedstawicieli sektora portowego w regionie Morza Bałtyckiego.
17.08.2022

Podpisano kontrakt na nowy prom dla PŻB. Jednostka powstaje w stoczni Visentini i będzie czarterowana od włoskiego armatora

Podpisany został kontrakt na prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – poinformował w czwartek w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Chodzi o jednostkę, która ma "wypełnić lukę inwestycyjną" do czasu budowy nowych promów.
11.08.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Wartość inwestycji w offshore wind wzrośnie do 100 mld dolarów w 2030 roku

Według szacunków ośrodka analitycznego Rystad Energy, globalne wydatki kapitałowe na morską energetykę wiatrową wzrosną ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 100 mld dolarów w 2030 roku.
25.06.2022

"Spiegel": Amerykanie na szczycie G7 chcą ustalić limit cen na rosyjską ropę - 50 USD za baryłkę

Nałożone na Rosję sankcje w niewielkim stopniu ograniczyły jej dochody ze sprzedaży surowców. Rząd USA chce to zmienić i podczas nadchodzącego szczytu G7 naciskać na ograniczenie cen rosyjskiej ropy. Amerykanie mają już plan: nałożenie pułapu cenowego na rosyjską ropę poprzez stworzenie „antyrosyjskiego kartelu” – pisze w środę portal tygodnika „Spiegel”.
22.06.2022

Chiński Szantung chce rozwijać morską fotowoltaikę

Shandong, wschodnia prowincja Chin położona nad Morzem Żółtym, ogłosiła przetarg na realizację 10 pływających morskich projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 11,25 GW do 2025 roku. To kolejne przetargi uruchamiane w Chinach, mające na celu przyspieszenie rozwoju OZE. W 2022 roku Państwo Środka najprawdopodobniej odnotuje rekordowy przyrost PV. Postępowanie antydumpingowe w USA zwiększa napięcia w branży, także w Chinach.
12.06.2022

Czy wiatr od morza przyniesie zmiany w energetyce? V Forum Wizja Rozwoju zaprasza

W Europie morska energetyka wiatrowa jest najprężniej rozwijającą się technologią produkcji energii. Jak wynika z badań norweskiej Rystad Energy w 2022 r., kontynent po raz pierwszy otrzyma ponad 4 GW mocy z MEW, co ponad dwukrotnie przekracza rekord z ubiegłego roku wynoszący 1,8 GW.
03.06.2022

Polferries. Przegląd najważniejszych wydarzeń

Polferries poinformowało o ostatnich działaniach. Z okazji pierwszego Dnia Kobiet w Branży Morskiej odbyły się podróże sławnych osobistości promami Polferries. Na jednostkach armatora przypłynęły pojazdy medyczne dla Ukrainy, zakończono również prace remontowe na promie Mazovia. Ale to nie wszystko.
27.05.2022

Honfleur wpłynął do Gdyni. Do kogo będzie należeć zasilany LNG prom? [AKTUALIZACJA]

Od wczoraj morski internet huczał od spekulacji na temat promu, który wypłynął z norweskiej Rissy w kierunku Gdyni. Dziś jednostka przypłynęła. Polferries konsekwentnie zaprzecza, jakoby miał on zasilić ich flotę. W czyje ręce trafi?
26.05.2022

Europa w odwrocie od rosyjskiego gazu spogląda w stronę Afryki

Eksperci ośrodka analitycznego Rystad Energy zauważają, że Europa głodna gazu szuka nowych dostaw błękitnego paliwa z Afryki, a firmy poszukiwawcze ponownie rozważają reaktywację odłożonych na tym kontynencie projektów.
23.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enprom: Jesteśmy w sercu transformacji energetycznej

W kolejny artykule z cyklu "Kto jest kim w polskim offshore?" rozmawiamy z Mariuszem Targowskim, prezesem zarządu spółki Enprom. To podmiot, który jest zaangażowany w rozwój infrastruktury przesyłowej, która jest kluczowa dla powodzenia projektów morskiej energetyki wiatrowej. – Jesteśmy w sercu procesu transformacji polskiej energetyki – podkreśla Targowski.
13.05.2022

Prom Polferries z pomocą humanitarną dla Ukrainy w Porcie Gdańsk [WIDEO]

Prom Polferries przypłynął ze szwedzkiego Nynäshamn we wtorek (10 maja) przybijając do Nabrzeża przy Terminalu Westerplatte w samo południe. Załadowane pomocą humanitarną ciężarówki i wóz strażacki po opuszczeniu statku zostaną skierowane do granicy polsko-ukraińskiej. Dary od Szwedów trafią tam do potrzebujących, a wóz strażacki zostanie zadysponowany w tamtejszych służbach przeciwpożarowych. To nie pierwszy taki transport.
10.05.2022

60 mln euro limitu gwarancyjnego na budowę promów dla Stoczni Remontowej

W Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego podpisano umowę, na mocy której stocznia otrzymuje od KUKE limit gwarancyjny w wysokości 60 mln euro, związany z realizacją kontraktu na budowę trzech promów typu ro-pax - poinformowała stocznia.
25.04.2022

Polski Enprom zakończył remont linii wysokiego napięcia, który zintegruje offshore z systemami elektroenergetycznymi

Polska firma Enprom zakończyła trwający trzy lata remont linii wysokiego napięcia Diemen-Lelystad w Holandii. Jak podkreślił Enprom, była to pierwsza tego typu inwestycja, którą niderlandzki operator przesyłowy TenneT powierzył zagranicznemu wykonawcy.
21.04.2022

ARP: ceny węgla na świecie rosną przy zwiększonym popycie i ograniczonej podaży

Ceny węgla na światowym rynku w ostatnich tygodniach rosły do nienotowanych dotąd poziomów przy rosnącym popycie na to paliwo i wobec jego ograniczonej podaży - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy zakładają dalsze wzrosty cen węgla.
11.04.2022

Pomoc Ukrainie, nowe kursy do Skandynawii i podatek paliwowy. Nowości w Polferries

Fundacja LOTOS wspiera akcję pomocową Polferries, nieodpłatne bilety dla ukraińskich uchodźców, wycieczki do Skandynawii i wprowadzenie dodatku paliwowego. Oto przegląd bieżących wydarzeń w spółce.
11.04.2022

Polferries: koniec postoju Cracovii w stoczni

Prom Cracovia z floty Polferries zakończył postój w gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta. Ostatnie kilkanaście dni jednostka spędziła w suchym doku, gdzie przeprowadzono szereg prac w części podwodnej promu.
04.04.2022

Polferries. Pomoc Ukrainie, akcje charytatywne i aktualny rozkład kursów

Polferries, polski armator z siedzibą w Kołobrzegu, przedstawił tygodniowy raport najważniejszych wydarzeń.
28.03.2022

Polferries. Jakie zmiany w rozkładach kursowania promów?

Polferries informuje o zmianach w rozkładzie kursowania promów oraz o zmianach stawek dodatku bunkrowego oraz walutowego.
21.03.2022

Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii

Po 25 latach produkcji bezemisyjnej energii turbiny wiatrowe wchodzące w skład farmy Irene Vorrink, jednej z najstarszych instalacji wiatrowych Vattenfall w Holandii, zostaną zdemontowane. Wszystkie części turbin wiatrowych zostaną w miarę możliwości poddane recyklingowi.
11.03.2022

Port Gdańsk wspiera Odessę. Do miasta dotarł już m.in. sprzęt medyczny

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zaangażował się w pomoc dla Ukrainy. Zakupił i dostarczył do Odessy sprzęt medyczny, agregaty prądotwórcze, powerbanki, laptopy.
07.03.2022

Rejsy Stena Line i Polferries za darmo dla uchodźców

Zarówno Stena Line, jak i Polferries poinformowały, że obywatele Ukrainy uciekający przed rosyjską agresją, mogą korzystać z przewozów ich promami za darmo.
07.03.2022

Szwedzkie miasta portowe przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy. Pomagają Stena Line i Polferries

Szwedzkie miasta portowe, do których przypływają promy z Polski, przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy. Osobom posiadającym ukraińskie dokumenty armatorzy zaoferowali bezpłatny transport do Szwecji.
28.02.2022

Farmy wiatrowe 2022 – biznes dla monopolistów. Dzielenie tortu już się skończyło

Trwa koncentracja producentów turbin wiatrowych. Następni są dostawcy elementów. Będą również fuzje na rynku inwestorów. Producenci ropy i gazu umocnią swoją pozycję – wynika z ocen ekspertów.
24.02.2022

Czy Europa przetrwa bez rosyjskiego gazu? Niewielkie rezerwy tylko w terminalach w Polsce i Litwie

Minister energetyki Kataru powiedział we wtorek, że jeśli Rosja zakręci Europie kurki, jest niewielka szansa na pokrycie dostaw gazu ziemnego przez zagranicznych producentów LNG, co potwierdza przewidywania wielu analityków energetycznych.
23.02.2022

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

Według prognoz analityków Rystad Energy, inwestycje w sektorze energetyki wodnej w 2022 roku gwałtownie wzrosną, co przyczyni się do zwiększenia światowej mocy w tym segmencie do ponad 1200 GW. W opinii ekspertów branża energetyki wodnej przeżywa renesans inwestycyjny, który ma związek z realizacją polityk klimatycznych.
19.02.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest z znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
17.02.2022

Gróbarczyk: dla branży morskiej Fit for 55 jest też ogromną szansą

Dla branży morskiej propozycje Komisji Europejskiej w ramach Fit for 55 to jest też ogromna szansa - powiedział w czwartek w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że resort stawia na rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2022

Farmy wiatrowe mają pod wiatr. Szukamy local content, a mamy globalny problem [GALERIA]

Zapotrzebowanie na statki instalacyjne dla turbin większych niż 9 MW będzie gwałtownie rosło w tej dekadzie, a popyt przekroczy 60 jednostek w 2030 r. – alarmuje Rystad Energy.
06.02.2022

Most nad Sundem zamknięty, przewozy promowe zawieszone

Z powodu orkanu Malik zamknięto w sobotę wieczorem most łączący Danię ze Szwecją nad cieśniną Sund. Na Bałtyku nie kursują promy, w tym zawijające do polskich portów.
30.01.2022

Zapotrzebowanie na zbiornikowce wahadłowe będzie stale rosło

Zapotrzebowanie na tankowce wahadłowe (ang. shuttle tankers) w krajach o dużym wydobyciu ropy naftowej na morzu i ograniczonej infrastrukturze rurociągowej będzie stale rosło w nadchodzących latach. Zdaniem analityków Rystad Energy, wolumen wydobycia ropy wymagający transportu wzrośnie do 3,3 mld baryłek rocznie przed końcem dekady, co oznacza skok o 35 proc. wobec 2,5 mld w 2021 roku.
29.01.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Terminal promowy w Świnoujściu ma dodatkowy parking na 278 miejsc

Terminal Promowy Świnoujście ma nowy dodatkowy parking na 278 miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. Właśnie zakończyła się inwestycja Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
11.01.2022

Polska Żegluga Bałtycka dostała 140 mln zł na rozwój. Kiedy nowy prom? [WIDEO]

Na temat rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB - Polferries) i nowych promów, była mowa podczas konferencji prasowej na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku. Udział w poniedziałkowym (10.01) wydarzeniu wziął wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski oraz poseł na Sejm RP - Czesław Hoc. – To co za chwilę będzie się działo w gospodarce morskiej jest dla nas niezwykle istotne i stanowi priorytet naszego rządu – powiedział wiceminister.
11.01.2022

Dwie firmy chętne na tereny w głębokowodnej części Portu Gdańsk

Zarząd Portu Morskiego Gdańsk poinformował, że w przetargu na dzierżawę 27 hektarów w głębokowodnej części portu oferty złożyły dwie firmy.
06.01.2022

Czego życzy sobie branża morska na 2022 rok?

Barwny i pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji dla branży morskiej rok 2021 za nami. Przed nami natomiast kolejne 365 dni pełne wyzwań i nadziei, sukcesów i porażek. Choć w tym momencie jedynym pewnikiem jest to, że 2022 na pewno nas niejednokrotnie zaskoczy, zapytaliśmy reprezentantów branży morskiej o to, czego życzą sobie i nam wszystkim na nadchodzący rok.
01.01.2022

Bunkierki LNG a łańcuch dostaw. Optymalne projektowanie to konieczność

Transport morski stanowi dominujący element międzynarodowego łańcucha dostaw. Według raportu przedstawionego w tym roku przez Europejską Agencję Środowiskową wraz z Europejską Agencją ds. Bezpieczeństwa na Morzu, transport morski odpowiada za 77 proc. handlu zewnętrznego UE oraz 35 proc. handlu wewnętrznego państw unijnych. Z tego względu wywiera globalny wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również (i być może przede wszystkim) na środowisko.
21.12.2021

Zderzenie statków na Bałtyku. Dwóch załogantów Scot Carrier pod wpływem alkoholu

Szwedzkie służby podały, że badają możliwość postawienia brytyjskiej załodze statku, który przedwczoraj w nocy zderzył się z duńską jednostką na Bałtyku, zarzutów rażącego zaniedbania oraz prowadzenia statku pod wpływem alkoholu. W wypadku zginął jeden Duńczyk, drugi wciąż jest uznawany za zaginionego.
14.12.2021

W przewróconym do góry dnem statku znaleziono zwłoki marynarza

We wnętrzu duńskiego statku handlowego Karin Hoy, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, znaleziono ciało marynarza. Drugi członek załogi pozostaje zaginiony - poinformowała w poniedziałek Szwedzka Administracja Morska.
13.12.2021

Na pokładzie przewróconego na Bałtyku statku było dwóch Duńczyków

Na pokładzie frachtowca, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, było dwóch Duńczyków - potwierdził właściciel statku. Trwa akcja poszukiwawcza, prokuratura wszczęła dochodzenie
13.12.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Finałowa konferencja programu SBTL: dziękujemy za owocną współpracę!

Sassnitz-Mukran, 29.09.2021 - Finałowa konferencja projektu SBTL - South Baltic Transport Loops - zakończyła się wczoraj ekscytującym panelem dyskusyjnym na temat "Przyszłość żeglugi i logistyki w regionie południowego Bałtyku".
30.09.2021

Szwedzi: Morska farma wiatrowa Triton nie przeszkodzi żegludze promowej

Szwedzka firma OX2 planuje budowę farmy wiatrowej na południe od Ystad. Nie będzie problemów dla żeglugi.
19.08.2021

Pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie wpłynął do Portu Gdańsk. Zobacz Europę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wycieczkowiec Europa o długości 198 metrów po raz pierwszy w tym roku zawinął do Portu Gdańsk w czwartkowy (22 lipca) poranek.
22.07.2021

Promy PŻB będą pływać z Gdyni

Już nie tylko doskonale znane promy Stena Line, ale także jednostki należące do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej wypłyną z Gdyni w świat. PŻB, znana także jako Polferries, została wybrana przez Port Gdynia w postępowaniu na nowego przewoźnika mogącego korzystać z publicznego terminalu promowego. Oferta okazała się korzystniejsza od propozycji złożonej przez niemieckie TT-Line.
08.07.2021

Polferries – polski promowy most do Skandynawii [WIDEO]

Kontynuujemy cykl artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Jednym z takich przedsiębiorstw żeglugowych jest polski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka S.A., znana również pod marką handlową jako Polferries.
05.07.2021

Nowy prom dla polskiego armatora [podsumowanie tygodnia 26/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym promie dla polskiego armatora. Stępkę pod jego budowę położona w 2017 r. w Szczecinie. Teraz nie można wykluczyć, że jednostka powstanie w Gdańsku.
29.06.2021

Gróbarczyk: program budowy promów musi być kontynuowany

Program budowy promów musi być kontynuowany, bo to jest wola naszych armatorów, którzy realizując ten program muszą odbudować swój potencjał- powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Porcie Szczecin.
11.06.2021

PSL: Szwedzi zakończyli swoją inwestycję w ramach projektu promowego i czekają na nasze promy, a my nie mamy nic

Szwedzi zakończyli swoją inwestycję i zmodernizowali nabrzeża w ramach polsko-szwedzkiego projektu promowego i czekają na promy, które miała wybudować Polska; a my dziś nie mamy projektu, nie mamy finansowania, nie mamy nic - powiedział we wtorek poseł PSL Jarosław Rzepa.
08.06.2021

Szwedzi zaniepokojeni brakiem progresu Polski ws. realizacji wspólnego programu promowego

Szwedzkie Ystad jest zaniepokojone brakiem progresu ze strony Polski w realizacji wspólnego projektu dot. m.in. zwiększenia zdolności przewozowych i przeładunkowych między Polską a Szwecją - mówił przedstawiciel portu Ystad. PŻB chce przebudować jeden z promów na napęd LNG, który miałby pływać do tego miasta.
27.05.2021

Bliski Wschód inwestuje w zielony wodór. Czy ma szansę na bycie nowym hubem?

Kraje Bliskiego Wschodu należą do czołówki eksporterów ropy naftowej. Producenci z Zatoki Perskiej stawiają na rozwój wodoru, w szczególności zielonego. Co więcej, mają duże ambicje eksportowe, które realizują już dziś.
25.05.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

Półmetek prac budowy nowego parkingu dla ciężarówek przy terminalu promowym w Świnoujściu

Przy terminalu promowym w Świnoujściu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA buduje nowy parking na blisko trzysta miejsc postojowych dla ciężarówek. Prace budowlane właśnie przekroczyły półmetek. Ich wykonawcą jest firma PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o. z Wrocławia.
10.05.2021

Droga ekspresowa S3 dłuższa o 42 km - "Już za trzy lata dotrzemy nią do samego Świnoujścia"

Kierowcy mogą już korzystać z dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S3 w województwie zachodniopomorskim. Do ruchu oddano 42 km nowej, dwujezdniowej trasy na odcinkach Brzozowo - Miękowo oraz Miękowo – Rzęśnica, który został dostosowany do parametrów drogi ekspresowej. Łączna wartość tych inwestycji wyniosła 583,8 mln zł.
28.04.2021

Świnoujście: W 2024 roku z terminalu kontenerowego drogą ekspresową do granicy z Czechami

Lokalizacja głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, w korytarzu transportowym między Skandynawią a Adriatykiem, to niezaprzeczalny atut całego projektu. Pod warunkiem, że będzie dobrze skomunikowany z zapleczem wschodnich Niemiec, południem Polski, Europą Środkową a transport rozłoży się na drogi ekspresowe, połączenia kolejowe i drogi wodne. Ta sieć połączeń jest budowana. Już w 2024 roku ze świnoujskiego portu drogą ekspresową S3 dojedziemy do Lubawki na granicy z Czechami.
19.03.2021

Szczecin: PŻM przejmie spółkę Polskie Promy

Polska Żegluga Morska przejmuje spółkę Polskie Promy - poinformował we wtorek rzecznik PŻM. Spółka powołana została w kwietniu 2020 r. przez PŻB jako podmiot realizujący budowę nowych polskich promów.
16.03.2021

Gróbarczyk o budowie promu w Szczecinie: Pewną cenę za zbyt duży optymizm już zapłaciłem

Marek Gróbarczyk w dzisiejszej audycji „Rozmowy pod Krawatem” w Radiu Szczecin przyznał, że prowadzone są intensywne prace nad negocjacją kontraktów dla polskich stoczni.
03.03.2021

Przegląd rynku promowego: Sytuacja w PŻB martwi przedstawicieli portu w Ystad

Rosną obawy władz portu i miejskich urzędników w Ystad, dotyczących sytuacji w PŻB.
26.02.2021

Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu

Prawie pięć lat temu, w szwedzkim porcie Ystad, przedstawiciele zarządów portów Szczecin-Świnoujście i Ystad oraz polskiego armatora promowego – Polskiej Żeglugi Bałtyckiej podpisali list intencyjny dotyczący trójstronnej współpracy. Umowa warta 130 mln euro zakładała wprowadzenie do eksploatacji na trasie Świnoujście-Ystad przez polskiego armatora dwóch nowych dużych promów. Jeden z nich miał rozpocząć prace w 2019 roku. Szwedzi zobowiązali się natomiast dostosować infrastrukturę i rozbudować nabrzeża portu w Ystad, by tak duże
15.02.2021

Szczecin i Świnoujście – praca zespołowa, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie portowym

Szczecin i Świnoujście, a w zasadzie Zespół Morskich Portów Szczecin – Świnoujście to organizm gospodarczy kierowany przez jeden zarząd. Taki model organizacji pozwala na prowadzenie wspólnej polityki planistycznej, inwestycyjnej i operacyjnej. Na konkurencyjnym rynku portowym jest to niezaprzeczalnym atutem, zapewniającym ugruntowaną pozycję z dobrymi perspektywami na przyszłość nie tylko dla samych portów, ale również i korzystających z nich statków.
15.02.2021

28. rocznica zatonięcia promu "Jan Heweliusz"

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" - słowa Wiesławy Szymborskiej, najlepiej obrazujące jak ważna jest pamięć o zmarłych, które umieszczone są na jednej z tablic upamiętniających ofiary katastrofy promu MF "Jan Heweliusz". We czwartek, 14 stycznia, wracamy pamięcią do tragicznego rejsu z 1993 roku.
14.01.2021

Tym, którzy nie powrócili z morza - rocznica katastrofy M/F "Jan Heweliusz"

Dziś mija 28 lat od największej morskiej katastrofy, niezwiązanej z działaniami wojennymi, w dziejach polskiej floty handlowej. Nierówna walka promu "Jan Heweliusz" ze sztormem o niespotykanej, przekraczającej 12 stopni w skali Beauforta sile wiatru, zakończyła się rankiem 14 stycznia 1993 r. Wraz ze statkiem morze zabrało wówczas życie 55 osób.
14.01.2021

Świnoujście. Terminal kontenerowy sercem uniwersalnego hubu

Głębokowodny terminal kontenerowy będzie częścią kompleksu terminalowego, wraz z terminalem LNG oraz terminalem uniwersalnym, który przejmie funkcje obecnego portu wewnętrznego w Świnoujściu. Zewnętrzny kompleks portowy, zlokalizowany w bliskości Cieśnin Duńskich i na osi korytarzy transportowych Bałtyk-Adriatyk-Morze Śródziemne, łączący Europę środkowo - wschodnią ze Skandynawią – stanie się portem węzłowym, tranzytową bramą dla całego zaplecza wzdłuż wspomnianych szlaków transportowych.
31.12.2020

LOTOS Asfalt przedłuża umowę z PŻB

Spółka LOTOS Asfalt zawarła pod koniec listopada br. kolejny roczny kontrakt z Polską Żeglugą Bałtycką. Porozumienie dotyczy dostaw niskosiarkowego, morskiego paliwa żeglugowego – RMD80, które będzie napędzać wszystkie promy armatora. Wartość umowy to około 66 mln złotych.
14.12.2020

Rynek liczy na rok 2021. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 48-50)

Trudne i skomplikowane wydarzenia roku 2020 skłaniają do podsumowań, ale również i prognoz na 2021. Wielu analityków różnorodnych rynków uważa, że powstały podstawy do odbudowy światowej gospodarki i to ma mieć właśnie miejsce w przyszłym roku. Równocześnie zintensyfikuje się transformacja gospodarki, co ma miejsce już w zasadzie teraz.
14.12.2020

55 osób zginęło na polskim promie - wspominamy tajemniczą katastrofę MF Jan Heweliusz

W nocy 14 stycznia 1993 r. polski prom Jan Heweliusz zatonął w tragicznych okolicznościach w okolicach Rugii, a właściwie około 15 mil od przylądka Arkona. Zatonięcie promu kolejowo-samochodowego typu ro-ro, należącego do PLO, to najbardziej śmiertelna katastrofa morska z udziałem polskiego statku.
03.12.2020

W Świnoujściu wykonawca nowego parkingu dla ciężarówek przejął plac budowy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA przekazał firmie PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o. z Wrocławia plac budowy, na którym powstanie nowy parking dla ciężarówek.
02.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: miliony na budowę polskiego promu, który nie powstał

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o milionach złotych, które pochłonęła dotąd inwestycja związana z budową nowego promu dla PŻB.
10.11.2020

FRS Baltic otwiera system rezerwacji na 2021 r. między Rugią a Szwecją

Od zaraz możliwe jest dokonanie rezerwacji na przejazdy w roku 2021 nową linią promową, która od września 2020 roku łączy Sassnitz na wyspie Rugii z Ystad w południowej Szwecji w ciągu zaledwie 2,5 godziny.
14.10.2020

Do Szczecina zawinie nietypowa jednostka. Armator wyłączy ją z eksploatacji?

Ciekawy statek spodziewany w Szczecinie. W najbliższy poniedziałek przy nabrzeżu Bułgarskim zacumuje Apache II - 140-metrowa jednostka przeznaczona do układania rurociągów podmorskich niewielkich średnic.
04.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o inauguracji szybkiego połączenia Ystad-Sassnitz

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni - o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o uruchomieniu przez firmę Förde Reederei Seetouristik szybkiego serwisu promowego, łączącego Szwecję oraz Niemcy.
22.09.2020

Rusza nowe połączenie promowe FRS - Polacy dopłyną szybciej do Ystad

Operator promowy FRS uruchamia nową linię, która połączy Sassnitz w Niemczech z Ystad w południowej Szwecji. Rejs zajmie zaledwie 2,5 godziny, co czyni go najszybszym połączeniem między Niemcami (a zarazem całym południowym wybrzeżem Bałtyku) a Szwecją. Dzięki nowemu połączeniu, od 17 września pasażerowie z polskich miast, będą mogli szybciej dotrzeć do Szwecji.
15.09.2020

Norweski przemysł naftowy zapowiada zwiększenie inwestycji w związku z rządowym pakietem kryzysowym

Pomimo kryzysu wywołanego koronawirusem, oczekuje się, że inwestycje w działalność związaną z ropą i gazem w Norwegii wzrosną w tym roku o 1,6 procent w porównaniu do 2019 roku. Stanie się to dzięki wyższym cenom ropy i rządowemu pakietowi ulg podatkowych dla przemysłu naftowego - podało najnowsze badanie inwestycyjne, przeprowadzone przez Norweski Główny Urząd Statystyczny.
14.09.2020

Ceny ropy w USA spadają po skoku w poniedziałek o 1,8 proc.

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają po wzroście na zakończenie poniedziałkowej sesji o 1,8 proc., najmocniejszym od 2 tygodni. Inwestorzy analizują sytuację na rynkach paliw, gdzie rosną dostawy ropy z OPEC+ w czasie postępującego ożywienia gospodarczego w wielu krajach - informują maklerzy.
04.08.2020

Ceny ropy w USA spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje po danych o amerykańskich zapasach paliw i po ostrzeżeniach z Fed - informują maklerzy.
30.07.2020

Ceny ropy w USA blisko 41 USD/b

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 41 USD za baryłkę. Inwestorzy czekają na oficjalne dane o amerykańskich zapasach paliw i decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej - informują maklerzy.
29.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Ceny ropy w USA idą w dół po zmniejszeniu cięć wydobycia przez OPEC+

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje, spadając z najwyższych poziomów od czterech miesięcy. Inwestorzy analizują postanowienia wideoszczytu OPEC+, na którym postanowiono o złagodzeniu ograniczeń podaży od sierpnia o 2 mln baryłek dziennie.
16.07.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnych nowych promach, które zasiliły floty europejskich operatorów

13.07.2020

Sassnitz-Ystad: Königslinie ponownie otwarta

Rynek promowy nie lubi próżni. Niespełna miesiąc trzeba było czekać, aż pojawił się chętny na wypełnienie luki po Stena Line na trasie z Sassnitz do Szwecji.
10.07.2020

Wärtsilä przeprowadzi pełny test silnika napędzanego amoniakiem

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä przeprowadzi pierwsze na świecie długoterminowe testy paliwa amoniakowego w czterosuwowym silniku spalinowym.
02.07.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym Promy Skat w skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowym promie, który zbudowany został w stoczni Remontowa Shipbuilding oraz dwóch wyjątkowych jednostkach, które powstaną dla Stena Line w chińskiej stoczni.
30.06.2020

Raport z rynku żeglugowego – gospodarcze powikłania (tydzień 21-23)

Światowy organizm gospodarczy w wyniku trwającego kryzysu pandemicznego oraz załamania cen ropy wykazuje szereg zaburzeń i powikłań, odzwierciedlających się również w międzynarodowym handlu morskim oraz morskim rynku poszukiwawczym i wydobywczym. Międzynarodowe środowiska żeglugowe i stoczniowe wołają o wsparcie i pilne działania celem stymulacji światowej gospodarki. Depresja pogłębia się a scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji jest co najmniej kilka. Szczególne perturbacje obserwuje się aktualnie na rynku offshore „oil a
08.06.2020

Więcej zasobów ropy i gazu do nabycia w związku z Covid-19

Rystad Energy szacuje, że koncerny naftowe i gazowe dysponują obecnie aktywami na sprzedaż z wydobywalnymi rezerwami na ponad 5 miliardów baryłek płynów i 7,5 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy (boe) gazu ziemnego.
03.06.2020

Norwegia wykazuje najniższy, a Kanada najwyższy ślad węglowy

Ze względu na energochłonny proces wydobywania olejów ciężkich, Kanada wykazuje najwyższą intensywność emisji węgla na baryłkę wyprodukowanego ekwiwalentu ropy, podczas gdy Norwegia najniższą, z powodu mechanizmu ustalania cen emisji dwutlenku węgla i zakazu spalania - jak wynika z analizy Rystad Energy.
29.05.2020

Oświadczenie ZMPSiŚ w sprawie zapowiadanej blokady portów morskich

W związku z zapowiedziami Armatorów Morskich Jednostek Wędkarskich blokowania portów, w tym portu w Świnoujściu, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wyraża swoje głębokie zaniepokojenie w powyższej kwestii oraz apeluje o odstąpienie od zapowiadanej blokady.
28.04.2020

Rynek ropy naftowej z perspektywy branży morskiej

Sytuacja na rynku ropy naftowej ma szerokie bezpośrednie przełożenie na stan światowej gospodarki. Branża morska jest jedną z gałęzi szczególnie podatnych na zmiany w cenach ropy. Teraz, gdy rynek ropy przeżywa największe w dziejach załamanie, warto spojrzeć, jak powiązany jest on z branżą morską.
22.04.2020

Przez pandemię ropa coraz tańsza

Po kilkudniowych wzrostach notowań w środę ropa znowu tanieje. Najnowsze prognozy wskazują na coraz głębsze spadki konsumpcji z powodu pandemii koronawirusa. Największy dołek popytu oczekiwany jest w kwietniu.
01.04.2020

Cena ropy na najniższym od 18 lat poziomie z powodu wojny cenowej pomiędzy Rosją i Arabią Saudyjską

Ceny ropy spadły poniżej 23 USD za baryłkę po raz pierwszy od 18 lat po tym, jak Arabia Saudyjska obiecała kontynuować produkcję na rekordowo wysokim poziomie „w nadchodzących miesiącach”, kontynuując tym samym wojnę cenową z Rosją.
18.03.2020

Koronawirus doprowadzi europejski rynek offshore do upadku?

Pandemia koronawirusa namieszała w wielu branżach. Dotkliwie odczuje to również branża wydobywcza i offshore. Z najnowszego raportu Rystad wynika, iż działające na tych rynkach 20% europejskich średnich i małych firm może zbankrutować.
18.03.2020

Koronawirus a promy zawijające do polskich portów

Koronawirus wywiera olbrzymi wpływ na wszystkie dziedziny życia, także na żeglugę promową. W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczego drobnoustroju, na polskich granicach wprowadzone zostały kontrole sanitarne. Takiemu nadzorowi poddawane są również osoby, które przybywają do naszego kraju promami. O to, jak wyglądają procedury w portach zapytaliśmy Magdalenę Kierzkowską z Urzędu Morskiego w Gdyni.
13.03.2020

Koronawirus w Polsce. Pasażerowie promów poddawani specjalnym kontrolom

Koronawirus wywiera duży wpływ na wszystkie dziedziny życia, także na żeglugę promową. W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczego drobnoustroju, na polskich granicach wprowadzone zostały kontrole sanitarne. Takiemu nadzorowi poddawane są również osoby, które przybywają promami ze Szwecji.
11.03.2020

Kolejne kroki w integracji branży logistycznej

Podczas spotkania przedstawicieli Porozumienia o współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej, które odbyło się Szczecinie 5 marca br., do grona sygnatariuszy dokumentu dołączył kolejny podmiot: Terminal Promowy w Świnoujściu sp. z o. o.
05.03.2020

Terminal promowy w Świnoujściu zmienia się nie do poznania. Będzie gotowy do obsługi gigantów

Nie tylko terminal promowy w Gdyni zmieni się dla pasażerów i armatorów. Swoje oblicze odmienia także terminal w Świnoujściu, który dzięki trwającym pracom zostanie przystosowany do przyjmowania większych jednostek.
26.02.2020

Wkrótce szybki Internet na dwóch promach Unity Line

Już wkrótce, polski operator promowy Unity Line zaoferuje swoim pasażerom szerokopasmowy internet. Stanie się tak dzięki współpracy nawiązanej ze szwedzkim Nowhere Networks, który został strategicznym dostawcą szybkiego połączenia.
29.01.2020

27. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”. To największa katastrofa w historii polskiej żeglugi

We wtorek, 14 stycznia, w 27. rocznicę zatonięcia promu "Jan Heweliusz", delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyła w świnoujskich uroczystościach upamiętniających ofiary tej katastrofy.
14.01.2020

Inżynier kontraktu dla budowy nowego parkingu dla ciężarówek w Świnoujściu wybrany

Firma NBQ ze Szczecina została wybrana na inżyniera kontraktu dla inwestycji związanej z budową nowego parkingu dla ciężarówek przy terminalu promowym w Świnoujściu. Umowa w tej sprawie została podpisana w piątek 10 stycznia br.
13.01.2020

Paliwo LOTOSU napędza polskie promy

Spółka LOTOS Asfalt zawarła roczny kontrakt z Polską Żeglugą Bałtycką na dostawy niskosiarkowych paliw RMD80 oraz MGO, które napędzać będą wszystkie promy pływające pod logo Polferries.
10.01.2020

Austal zaprojektuje i zbuduje największy katamaran na świecie dla duńskiego Molslinjen [wideo]

Australijska firma stoczniowa Austal otrzymała 136 mln dolarów na projekt i budowę nowego 115-metrowego szybkiego katamaranu dla duńskiego Molslinjen. Express 5 będzie największym katamaranem, jaki kiedykolwiek zbudowano pod względem wielkości. Prom będzie pływał na Bałtyku na trasie z Bornholmu do Ystad i Rønn.
27.10.2019

Uszkodzony prom Jan Śniadecki jest już w Polsce! [wideo]

Prom "Jan Śniadecki", który uderzył w nabrzeże w Porcie Ystad, mimo uszodzeń, wrócił do Polski. Obecnie jednostka jest w Szczecnie gdzie szkoda zostanie usunięta. Prom nie będzie kursował do odwołania.
26.10.2019

Władze badają przyczynę wypadku polskiego promu w Ystad

Inspektorzy szwedzkiego urzędu ds. transportu (Transportverket) badają przyczynę wypadku polskiego promu Jan Śniadecki, do jakiego doszło w czwartek po południu. Statek uderzył w betonowe nabrzeże, poważnie uszkadzając dziób statku. Nikomu nic się nie stało.
25.10.2019

Kolizja promu m/f Jan Śniadecki w porcie Ystadt - dziura w części dziobowej jednostki

Prom "Jan Śniadecki" uderzył w nabrzeże w porcie Ystad. Do zdarzenia doszło w czwartek ok godziny 11 podczas podejścia do miejsca cumowania. Według relacji świadków niewiele brakowało a doszło by do kolizji z drugim cumującym promem. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń.
24.10.2019

Polska Żegluga Bałtycka S.A. właścicielem promu Nova Star

11 października w Londynie Polska Żegluga Bałtycka S.A. kupiła od Singapore Technologies Marine Ltd prom Nova Star, jednocześnie kończąc umowę czarterową podpisaną w 2018 roku.
14.10.2019

Gróbarczyk: pogłębienie toru wodnego i budowa terminalu kontenerowego najważniejsze dla Pomorza Zachodniego

Ukończenie pogłębiania toru wodnego, budowa terminalu kontenerowego w Świnoujściu, użeglowienie Odry, to najważniejsze inwestycje z branży morskiej dla Pomorza Zachodniego - ocenił we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
08.10.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.