• <

Szwedzkie miasta portowe przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy. Pomagają Stena Line i Polferries

AK

28.02.2022 22:33
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Szwedzkie miasta portowe przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy. Pomagają Stena Line i Polferries

Partnerzy portalu

Szwedzkie miasta portowe przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy. Pomagają Stena Line i Polferries - GospodarkaMorska.pl
Fot. Polferries

Szwedzkie miasta portowe, do których przypływają promy z Polski, przygotowują się na przybycie uchodźców z Ukrainy. Osobom posiadającym ukraińskie dokumenty armatorzy zaoferowali bezpłatny transport do Szwecji.

Gotowość podwyższyły władze gmin Ystad i Trelleborg oraz Karlskrona na południu Szwecji, a także Nynaeshamn pod Sztokholmem. "Jesteśmy przygotowani, aby w razie potrzeby działać - zapewnił Christian Wigren z gminy Nynaeshamn, dokąd przypływają promy z Gdańska.

W Nynaeshamn na terminalu promowym trwa zbiórka darów dla Ukrainy prowadzona przez organizację Filippus we współpracy z Polską Żeglugą Bałtycką (Polferries).

Polski armator zaoferował bezpłatny przewóz pomocy charytatywnej, a także darmowe bilety dla uchodźców z Ukrainy udających się do Szwecji.

Podobną inicjatywę ogłosił również szwedzki przewoźnik Stena Line, którego promy wypływają z Gdyni.

Według szwedzkiego Urzędu ds. migracji od wybuchu wojny na Ukrainie o azyl w Szwecji wystąpiło 137 obywateli Ukrainy, głównie na południu Szwecji. W rzeczywistości uchodźców z Ukrainy mogło przyjechać więcej, gdyż do trzech miesięcy mogą oni przebywać legalnie.

Media donosiły o transportach ukraińskich dzieci i kobiet do Szwecji organizowanych przez rodziny oraz znajomych. Jeden z domów dziecka z południowej Szwecji sprowadził podopiecznych z zaprzyjaźnionej placówki z Ukrainy.

Źródło: PAP

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.