• <
escort_980x120_gif_2020

Austal zaprojektuje i zbuduje największy katamaran na świecie dla duńskiego Molslinjen [wideo]

Strona główna Jachty, żeglarstwo Austal zaprojektuje i zbuduje największy katamaran na świecie dla duńskiego Molslinjen [wideo]

mb

27.10.2019 Źródło: własne

Australijska firma stoczniowa Austal otrzymała 136 mln dolarów na projekt i budowę nowego 115-metrowego szybkiego katamaranu dla duńskiego Molslinjen. Express 5 będzie największym katamaranem, jaki kiedykolwiek zbudowano pod względem wielkości. Prom będzie pływał na Bałtyku na trasie z Bornholmu do Ystad i Rønn.

Austal zaprojektuje i zbuduje największy katamaran na świecie dla duńskiego Molslinjen [wideo] - GospodarkaMorska.pl

Australijska firma stoczniowa Austal otrzymała 136 mln dolarów na projekt i budowę nowego 115-metrowego szybkiego katamaranu dla duńskiego Molslinjen. Express 5 będzie największym katamaranem, jaki kiedykolwiek zbudowano pod względem wielkości. Prom będzie pływał na Bałtyku na trasie Ystad - Bornholm.

David Singleton, dyrektor generalny Austal, powiedział, że nowe zamówienie od Molslinjen potwierdziło dalszą międzynarodową konkurencyjność i wiodącą pozycję Austal w zakresie projektowania, budowy i technologii szybkich promów samochodowo-pasażerskich: „Dzięki temu nowemu zamówieniu firma Austal po raz kolejny wykazała się wyraźną zdolnością oferowania najlepszych, najbardziej zaawansowanych promów dużych prędkości najwyższej jakości".

Katamaran zostanie zaprojektowany w Henderson w ciągu 12 miesięcy, a następnie zbudowany w zakładzie stoczniowym Austal w Balamban na Filipinach. Jak zauważył konstruktor, jednostka będzie miała charakterystyczny dla firmy Austal kształt pochylonej formy kadłuba oraz elektrownię średniej prędkości obsługującą LNG, która oferuje mocne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie.

Auto Express 5 - tak zostanie nazwane nowe cudo techniki - będzie mógł pomieścić na dwóch pokładach 1610 pasażerów, 450 samochodów  i osiągnąć prędkość roboczą zbliżoną do 37 węzłów. Model 5 będzie "młodszym bratem" 109-metrowego katamaranu Express 4 dostarczonego do Molslinjen w styczniu 2019.

Dzięki najnowszej konstrukcji oferta katamaranów i trimaranów samochodowo-pasażerskich Austal Auto Express powiększy się do 30 promów dostarczonych 30 operatorom od 1996 roku.

Austal powiedział, że budowa rozpocznie się w trzecim kwartale 2020 r., A dostawa statku planowana jest na pierwszy kwartał 2022 r. Wówczas katamaran zacznie obsługiwać trasę z Bornholmu do Ystad i Rønn.

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.