• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Sassnitz-Ystad: Königslinie ponownie otwarta

ew

10.07.2020 14:34 Źródło: promy24.com

Partnerzy portalu

Sassnitz-Ystad: Königslinie ponownie otwarta - GospodarkaMorska.pl
fot. promy24.com

Rynek promowy nie lubi próżni. Niespełna miesiąc trzeba było czekać, aż pojawił się chętny na wypełnienie luki po Stena Line na trasie z Sassnitz do Szwecji.

Swoją gotowość do uruchomienia połączenia promowego ogłosił nowy gracz, grupa Förde Reederei Seetouristik (FRS). Planowany start linii w lekko zmienionej konfiguracji (z Sassnitz do Ystad, a nie to Trelleborga) ma odbyć się jeszcze w tym roku, a dokładnie 15 września.

Niewątpliwie ten nowy powiew świeżości na trasach do Szwecji może okazać się bezpośrednią konkurencją dla naszych polskich przewoźników oraz sąsiadujących armatorów działających na trasie z Rostocku.
 
Sassnitz - Ystad: Królewska Linia

Co ciekawe, ponad 100-letnia linia promowa z Sassnitz nosi historyczną nazwę "Königslinie" (niem.) lub "Kungslinje" (szw.). Nazwa jest upamiętnieniem wspólnej inicjatywy oraz członków honorowych z otwarcia linii, którymi byli niemiecki cesarz Wilhelm II oraz szwedzki król Gustaw V. To właśnie do jej korzeni odwoływać się będzie nazwa nowego połączenia z Sassnitz, z niewielką zmianą portu na Ystad [FRS Königslinjen].

Do obsługi linii przewidziano prom Fjord Cat - ekspresowy katamaran wybudowany w australijskiej stoczni w 1998 roku.

W każdym kierunku oferowane będą 2 odejścia, a cała podróż ma zająć zaledwie 2,5 h. Swoją drogą cały czas pamiętamy los nieszczęsnego "Bumeranga" i jesteśmy ciekawi, jak sprawdzi się wykorzystana jednostka w praktyce. 

Niestety z nowego połączenia nie będą zadowoleni nasi stali bywalcy linii do Trelleborga. Prom będzie typowo pasażerski, co pozwoli załadować maksymalnie bus z przyczepą lub campera.

Pozostaje nam tylko czekać z zaciśniętymi kciukami i liczyć na rozwój serwisu oraz zainteresowanie klientem frachtowym.


Więcej na stronie promy24.com

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.