• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kontenery na tory! Nowe połączenie operatorskie do BCT Gdynia

ew

09.07.2020 13:38
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kontenery na tory! Nowe połączenie operatorskie do BCT Gdynia

Partnerzy portalu

Kontenery na tory! Nowe połączenie operatorskie do BCT Gdynia - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Inauguracja stałego połączenia kolejowego między Warszawą a gdyńskim portem. Dziś rano (9.07) do BCT wjechał pierwszy pociąg operatorski sieci CONNECT OPERATOR. Składy będą odjeżdżały według stałego rozkładu jazdy, w każdy czwartek i niedzielę.

Połącznie Warszawa – Gdynia – Warszawa realizowane jest przez PKP CARGO CONNECT, spółkę z Grupy PKP CARGO. Sieć pociągów operatorskich nosi nazwę CONNECT OPERATOR – odjeżdżają one według stałego rozkładu jazdy w każdy czwartek i niedzielę. Wcześniej, w ramach tej samej usługi uruchomione zostały połączenia z portu w Gdańsku do Gliwic i dalej do Piacenzy, oraz na trasie: Małaszewicze – Gliwice – Piacenza.


Gospodarka Morska


Jak przyznają przedstawiciele PKP Cargo: "Gdynia to dla nas ważna destynacja ze względu na rosnący w tutejszym porcie przeładunek kontenerów a pociągi operatorskie to produkt dedykowany właśnie do przewozu kontenerów. Na początku, pociągi na trasie Gdynia-Warszawa będą jeździć dwa razy w tygodniu, ale liczymy na zwiększenie tej częstotliwości".

 "W tym momencie, drogą kolejową przewozimy ponad 20% kontenerów, ale oczekujemy, że kiedy powstanie Port Zewnętrzny, wielkość ta wzrośnie do ponad 40%. Nowe połączenie doskonale wpisuje się w naszą strategię Green Port - jeden pociąg zastępuje kilkadziesiąt ciężarówek. To rozwiązanie dużo bardziej efektywne, znacznie zmniejszające negatywny wpływ na środowisko". - dodaje Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Pociągi kursujące po nowej linii kolejowej są elementem inwestycji ZMPG SA "Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia, przebudowa i elektryfikacja". Jej wartość to 69 821 304 zł brutto z dofinansowaniem UE 19 800 000 zł. Jak dodaje Wojciech Szymulewicz, prezes zarządu BCT Gdynia: "Nowe połączenie to owoc szeroko zakrojonej współpracy wielu podmiotów działających na rynku logistycznym. W Porcie Gdynia promujemy zrównoważony transport, bo przeniesienie ciężkich towarów na tory kolejowe to rozwiązanie dużo bezpieczniejsze i bardziej ekologiczne".

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.