• <

Wynik wyszukiwania - "Gaz-System" - Wiadomości

Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI

Komisja Europejska opublikowała listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Na listę wpisany został projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego. Na opublikowanej 28 listopada br. liście projektów PCI (ang. Projects of Common Interest - PCI) po raz pierwszy uwzględniono projekty inwestycyjne mające na celu budowę zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej.
01.12.2023

Nie ma chętnych na drugi terminal gazowy FSRU w Gdańsku

Fiaskiem zakończyła się procedura badająca zainteresowanie na rynku zwiększeniem możliwości regazyfikacyjnych planowanego terminalu FSRU w Gdańsku. Realizowana jako Open Season FSRU 2 miała wykazać czy istnieją podmioty chętne zainwestować w drugi, pływający terminal do przetwarzania gazu, co miało zwiększyć możliwości przesyłowe i transportowe tego surowca z Gdańska, zaopatrując nie tylko Polskę, ale też inne kraje, szczególnie pozbawione dostępu do morza. Okazuje się, że największym wyzwaniem jest brak chętnych.
27.11.2023

Orlen i Gaz-System chcą współpracować ws. zagospodarowywania dwutlenku węgla

Spółki Orlen i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisały list intencyjny ws. działań związanych z przygotowaniem warunków do wdrożenia technologii wychwytywania, przesyłu i sekwestracji dwutlenku węgla. To element dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej - podał koncern.
22.11.2023

Zakończono testy nowego zbiornika w świnoujskim terminalu LNG

Trzeci - największy zbiornik w świnoujskim terminalu przeszedł testy szczelności. Próby odbyły się przy użyciu wody morskiej. Ostateczny wynik sprawdzianu wyszedł pozytywnie.
17.11.2023

Gaz-System potwierdza: w walce o FSRU pozostają MOL i BW LNG

Gaz-System oficjalnie podał, że zawarte zostały porozumienia z Mitsui O.S.K. Lines i BW LNG – dwoma armatorami, których oferty wciąż są w grze w przetargu o budowę pierwszego polskiego terminala gazowego FSRU.
14.11.2023

Już tylko jedna firma walczy o budowę polskiego FSRU?

Media branżowe podają, że z procesu przetargowego na budowę pierwszego polskiego FSRU wycofał się jeden z oferentów. Oznacza to, że na polu walki pozostała tylko jedna firma.
13.11.2023

Eko-Konsult wziął udział w konsultacjach społecznych w sprawie FSRU

Firma Gaz-System była zaangażowana w konsultacje społeczne w sprawie FSRU, które ma się pojawić na Zatoce Gdańskiej.
06.11.2023

Dwóch armatorów wśród potencjalnych oferentów na FSRU dla Gaz-System

Na liście potencjalnych dostawców pływającego gazoportu polska spółka wpisała dwie firmy - BW LNG oraz Mitsui OSK Lines (MOL). W zamierzeniu zwycięzca przetargu zbuduje jeden, bądź dwa statki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), co ma zwiększyć dostawy LNG do Polski oraz przepustowość terminali gazowych.
26.10.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
12.10.2023

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
06.10.2023

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący
06.10.2023

Gaz-System zakończył etap rejestracji podmiotów chcących uczestniczyć w procedurze Open Season dla FSRU 2

Spółka zakończyła 29 września etap rejestracji podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w wiążącej procedurze Open Season dla FSRU 2.
03.10.2023

Podsumowanie kolejnej edycji Gaz-System Forum

W ostatni dzień roboczy roku gazowego 2022/2023 – 29 września 2023 r. – odbyła się konferencja Gaz-System Forum, podczas której operator wraz z uczestnikami rynku podsumowali najważniejsze osiągnięcia minionego roku w zakresie rozwoju rynku gazu, a także omówili perspektywy transformacji energetycznej Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
29.09.2023

Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra

Uroczyste przekazanie do eksploatacji gazociągu przyłączeniowego Przywodzie – Dolna Odra odbyło się 26 września 2023 r. na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050. Dzięki inwestycji Gaz-System dwa bloki gazowo-parowe będą zasilane gazem ziemnym, zapewniając niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego.
26.09.2023

Gaz-System: TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję ACER

TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję Komisji Odwoławczej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w sprawie wyboru platformy do rezerwacji przepustowości na granicy polsko-niemieckiej - poinformował Gaz-System w środę.
20.09.2023

Świnoujście: 250. dostawa LNG do gazoportu

Dzisiaj do Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął statek z jubileuszową, 250. dostawą skroplonego gazu ziemnego. Od początku działania krajowego gazoportu odebrano w nim blisko 19,7 mln ton surowca.
20.09.2023

Czas na wiążące oferty dla terminala FSRU 2 do 29 września

Na oferty wiążące w ramach procedury Open Season dla terminala FSRU 2 Gaz-System czeka do 29 września br. - poinformowała spółka. Wyjaśniono, że procedura ma potwierdzić zainteresowania uczestników rynku zwiększeniem zdolności regazyfikacji terminala FSRU.
03.09.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – trwają badania dna

Gaz-System, który planuje ulokowanie na wodach Zatoki Gdańskiej pływającego terminala gazowego typu FSRU (Flotating Storage & Gasification Unit), poinformował, że badania dna morskiego są na zaawansowanym etapie.
30.08.2023

Gaz-System rozwija współpracę ze strażą pożarną

Podpisane 29 sierpnia przez spółkę porozumienie z Państwową Strażą Pożarną zwiększa i formalizuje dotychczasową kooperację, zwłaszcza w obszarach szkoleniowym, komunikacyjnym oraz usuwania skutków awarii. Intensyfikacja współpracy pozwoli jeszcze skuteczniej zabezpieczyć strategiczne obiekty, jak np. Terminal LNG w Świnoujściu, tłocznie i węzły gazu.
29.08.2023

Orlen i GAZ-SYSTEM podpisały umowę na wykorzystanie pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej

Spółki GAZ-SYSTEM i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji LNG w terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Ten pływający gazoport będzie ważnym elementem infrastruktury importowej gazu ziemnego dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
21.08.2023

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

18 sierpnia 2023 r. spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, który będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
20.08.2023

Obajtek: bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski było i jest dla nas priorytetem

Bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski było i jest dla nas priorytetem - zadeklarował w piątek prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do zawartej przez koncern umowy z Gaz-Systemem na rezerwację 100 proc. udostępnionych zdolności regazyfikacyjnych planowanego pływającego terminala LNG.
18.08.2023

Przy terminalu LNG powstanie budynek zaplecza i nabrzeże dla Straży Granicznej

Wybudowanie na terenie portu morskiego w sąsiedztwie terminalu LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) zaplecza administracyjno-technicznego dla Straży Granicznej i nabrzeża dla jej pływających jednostek zakłada podpisane w piątek porozumienie ze spółką Gaz-System.
14.08.2023

Gaz-System: rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG

Rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG - zapowiada operator systemu przesyłu gazu Gaz-System. Dodano, że od początku funkcjonowania terminala w Świnoujściu przyjęto w nim 243 dostawy LNG i przetłoczono do Krajowego Systemu Przesyłowego - 24,2 mld m sześc. gazu.
10.08.2023

Gaz-System ma komplet pozwoleń dla części lądowej terminala FSRU

Gaz-System ma kompletu pozwoleń administracyjnych dla części lądowej morskiego terminala regazyfikującego FSRU - poinformowała spółka w piątek. Oznacza to, że wszystkie trzy gazociągi lądowe FSRU są gotowe do budowy, która ma ruszyć w 2024 roku.
28.07.2023

Gaz-System podpisał porozumienie z Dowództwem WOT w ramach rozwoju bezpieczeństwa energetycznego

Wpisując się w zakres bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, w tym tej nadmorskiej, spółka będzie rozwijać zakres możliwości ochrony instalacji. Współpraca szkoleniowa, budowanie odporności państwa oraz przygotowanie do współdziałania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i pracowników spółki w sytuacjach kryzysowych to najważniejsze założenia wchodzącego w życie dokumentu.
27.07.2023

Gaz-System bada możliwości dla drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG

Gaz-System uruchomił procedurę open season dla terminalu FSRU 2, czyli drugiej jednostki pływającej do regazyfikacji LNG. Od jej wyników zależy budowa drugiej jednostki - poinformował w piątek operator. Dodał, że to efekt dużego zainteresowania zwiększeniem zdolności regazyfikacji terminalu FSRU.
14.07.2023

FRSU z umową na dofinansowanie z funduszy europejskich

Gaz-System podpisał umowę z CINEA (Agencją Wykonawczą Komisji Europejskiej) na dofinansowanie prac projektowych oraz opracowanie specyfikacji technicznej projektu LNG w Zatoce Gdańskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro. Decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia od rosyjskiego gazu oraz zwiększenia dostępności LNG dla Polski i regionu.
14.07.2023

Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.
29.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: Gaz-System zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego

Po rozbudowie w przyszłym roku Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy możliwości odbioru skroplonego gazu z 6,2 mld m3 do 8,3 mld m3 - zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, który miał miejsce na konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: spółka inwestuje miliardy złotych w infrastrukturę do przesyłu gazu

GAZ-SYSTEM inwestuje co roku kilka miliardów złotych w nową infrastrukturę do przesyłu gazu, na którą składają się gazociągi, tłocznie i inne obiekty naziemne. „Podłączamy gaz w miejscach, gdzie są przedsiębiorcy i duzi konsumenci, bo tam, gdzie jest możliwość jego poboru, tam są inwestycje” - mówił Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
21.06.2023

GAZ-SYSTEM na Forum Wizja Rozwoju: dziś przechodzimy od węgla do gazu, ale pracujemy już nad paliwami przyszłości

O ile droga do zeroemisyjnej gospodarki prowadzi przez zastąpienie węgla gazem ziemnym, o tyle jej dalszy rozwój oparty będzie o tzw. paliwa przyszłości. Jak podkreślał podczas kongresu Forum Wizja Przyszłości Andrzej Kensbok, wiceprezes zarządu GAZ-SYSTEM, odpowiedzialna za przesył gazu spółka rozpoczęła już prace nad dostosowywaniem swej infrastruktury do transportu i magazynowania wodoru, amoniaku czy biometanu.
21.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Andrzej Kensbok - Wiceprezes Zarządu Gaz-System – w Zarządzie Gas Infrastructure Europe

15 czerwca Walne Zgromadzenie GIE jednogłośnie zaakceptowało wybór Wiceprezesa Andrzeja Kensboka na stanowisko członka zarządu Gas Infrastructure Europe (GIE) – organizacji reprezentującej w Brukseli głos europejskich operatorów infrastruktury gazowej.
16.06.2023

GAZ-SYSTEM sfinansuje bezpłatny transport do plaży podczas długiego weekendu czerwcowego w Świnoujściu

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej oraz branży turystycznej w Świnoujściu, na czas długiego weekendu czerwcowego (8-11 czerwca) właściciel Terminalu LNG, spółka GAZ-SYSTEM, zapewnia bezpłatny dojazd dla mieszkańców i turystów do plaży w prawobrzeżnej części Świnoujścia. Spółka została także sponsorem pikniku osiedla Przytór-Łunowo, który odbędzie w dniu 10 czerwca.
08.06.2023

Gaz-System podpisał umowę z SEA Global na eksploatację Baltic Pipe

Spółka podpisała z firmą SEA Global umowę na nadzór i wsparcie techniczne działań eksploatacyjnych prowadzonych na gazociągu podmorskim łączącym systemy gazowe Polski i Danii. Utrzymanie tej infrastruktury w odpowiednim stanie technicznym zapewnia ciągłość dostaw gazu do Polski ze źródeł norweskich.
08.06.2023

Gaz-System planuje uruchomienie Fazy 2 Procedury Open Season w II kwartale 2023 roku

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki przeznaczonej do regazyfikacji.
07.06.2023

Gaz-System chce budować kolejne gazociągi i podążać za rynkowymi trendami w obszarze zielonych gazów

Gaz-System będący krajowym operatorem systemu przesyłowego, jako swoją misję widzi działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - nie tylko Polski, ale całego regionu. „Jest wojna, musimy zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, źródła energii. W tym celu chcemy podnosić jakość współpracy z naszymi dostawcami” - przekonywał na konferencji z okazji „Dnia dostawcy” Andrzej Kensbok, wiceprezes Gaz-System. Podkreślił, że ambicją tej strategicznej dla polskiej gospodarki spółki jest czynny udział w procesach dekarbonizacji.
02.06.2023

Przyznano Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2023

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach – „Przełomowe Rozwiązanie”, „Filantrop Polski”, „Skarb Narodowy”, „Ambasador Biznesu RP” i „Dobry Zarząd”. Laureaci siódmej edycji Nagród Gospodarczych zostali ogłoszeni podczas specjalnego, piątkowego wydania audycji "Winien i Ma" na antenie Trójki Polskiego Radia.
02.06.2023

Świnoujście. Bezpłatny transport do latarni morskiej, Fortu Gerharda i plaży przy Podziemnym Mieście – do 7 maja

Bezpłatne rejsy do latarni morskiej i Fortu Gerharda, a także przejazdy autobusowe do plaży przy Podziemnym Mieście będą realizowane do 7 maja. Atrakcje od ponad dwóch tygodni były niedostępne dla zwiedzających z powodu wprowadzonej 200-metrowej strefy ochronnej wokół gazoportu.
29.04.2023

Gaz-System i Energinet podpisały umowę o współpracy

Podczas uroczystej gali Baltic Pipe zorganizowanej przez spółkę Energinet w Danii między polskimi a duńskimi operatorami gazowych systemów przesyłowych zostało podpisane Memorandum of Cooperation. Porozumienie ustanawia ramy współpracy pomiędzy Gaz-System i Energinet w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.
27.04.2023

Gaz-System sfinansuje transport do atrakcji turystycznych Świnoujścia

Operator terminala LNG w Świnoujściu Gaz-System zadeklarował sfinansowanie bezpłatnego dojazdu turystów do atrakcji w prawobrzeżnej części miasta w czasie długiego majowego weekendu. 13 kwietnia wojewoda wprowadził zakaz przebywania w pobliżu terminala.
21.04.2023

Świnoujście nie otrzymało rekompensaty

Wbrew wcześniej pojawiającym się informacjom, jakoby w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu, Gmina Miasto Świnoujście otrzymała od spółki Gaz-System rekompensatę w wysokości 20 mln zł na budowę nowego dojścia do Latarni Morskiej, Fortu Gerharda i plaży w prawobrzeżnej części miasta, doniesienia te nie są prawdziwe. Obecnie trwają w tej sprawie rozmowy, jednak nic nie zostało potwierdzone.
20.04.2023

Gaz-System bada zapotrzebowanie na gaz z pływającego terminalu FSRU w europejskich krajach

W marcu br. odbywała się niewiążąca procedura badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji pływającego terminalu FSRU, który ma stanąć na wodach Zatoki Gdańskiej.
14.04.2023

Nowe nabrzeże terminala LNG w Świnoujściu jest gotowe na przyjęcie jednostek pływających

Jak poinformował PORR Polska, właśnie zakończone zostały prace nad drugim nabrzeżem w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. Z dodatkowej infrastruktury będą korzystać zarówno duże gazowce, jak i mniejsze jednostki potrzebne do redystrybucji LNG. Aktualnie trwają intensywne prace nad montażem technologii przesyłu gazu ziemnego z nadbrzeża do zbiorników magazynowych w gazoporcie.
12.04.2023

Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu na zaawansowanym etapie

Port w Świnoujściu przechodzi obecnie wielkie zmiany poprzez rozbudowę. Do 2029 roku ma stać się poważną konkurencją dla portu w Hamburgu. Koszt programu szacowany jest na 10,3 mld złotych. Na terenie świnoujskiego gazoportu wybudowane zostanie nowe nabrzeże statkowe wraz estakadą prowadzącą do trzeciego zbiornika magazynowego LNG. Inwestycja ta umożliwi cumowanie, postój, załadunek i rozładunek mniejszych zbiornikowców LNG.
11.04.2023

Gaz-System: terminal FSRU zapewni nowe możliwości zaopatrywania w LNG

Firma zakończyła niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU. Wyniki badania wykazały zainteresowanie rynku dające podstawę do dalszej analizy z wykorzystaniem procedur Open Season.
06.04.2023

Gaz-System rozbudowuje tłocznię gazu w Kędzierzynie-Koźlu

Spółka Gaz-System otrzymała od Wojewody Opolskiego pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu moce sprężania obiektu zwiększą się o ponad 50 %.
06.04.2023

Gaz-System ogłasza program grantowy Fundusz Naturalnej Energii

W ramach Funduszu Naturalnej Energii spółka rozpoczyna nabór wniosków na lokalne działania na rzecz środowiska naturalnego, ochrony przyrody i edukację ekologiczną. Gaz-System przeznaczył na tę inicjatywę ponad 300 tysięcy złotych. Wartość każdego grantu wynosi 15 tysięcy złotych.
31.03.2023

Gaz-System analizuje, czy powstanie jeden czy dwa pływające terminale gazowe FSRU

Gaz-System analizuje czy powstanie jeden, czy dwa pływające terminale gazowe FSRU - poinformował w czwartek prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński. Budowę drugiej jednostki prezes uzależnił od tego, czy będzie zapotrzebowanie na większe ilości gazu nie tylko w Polsce, ale i w regionie.
16.03.2023

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały porozumienie o współpracy

Gaz-System i ukraiński operator gazociągów GTSOU podpisały w czwartek porozumienie o współpracy. Zakłada ono zwiększenie mocy przesyłowej gazociągów, synchronizację systemów gazowych obu krajów oraz przesyłu biometanu i zielonego wodoru.
16.03.2023

Operatorzy gazowej infrastruktury przesyłowej z Polski i Ukrainy planują rozwijać współpracę

Gaz-System i Gas Transmission System Operator of Ukraine (GTSOU) omawiali w Warszawie kwestie przesyłu gazu ziemnego z wykorzystaniem infrastruktury obu państw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Poruszano także tematy przyszłej współpracy obu spółek w obszarze wodoru i biometanu.
15.03.2023

Gaz-System uruchamia niewiążącą procedura badania rynku dla terminala FSRU

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Procedury Open Season uruchomionej w 2021 roku, Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu rocznie.
06.03.2023

Gaz-System zgłasza trzy projekty wodorowe do europejskiego wsparcia

Spółka planuje zrealizować trzy projekty inwestycyjne w obszarze wodoru z wykorzystaniem europejskich instrumentów wsparcia.
03.03.2023

Gaz-System wykorzysta Platformę GSA do obsługi transakcji na rynku wtórnym

Terminal LNG w Świnoujściu, którego operatorem jest Gaz-System umożliwi odsprzedaż zakontraktowanych usług na rynku wtórnym na Platformie GSA
03.03.2023

Gaz-System zbada zainteresowanie przesyłem wodoru, biometanu oraz amoniaku

Gaz-System rozpoczyna badanie, by oszacować zainteresowanie rynku rozwojem nowych projektów związanych z transportem wodoru, biometanu oraz amoniaku, zarówno ze strony producentów, jak również odbiorców - poinformował w środę operator.
01.03.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Gaz-System rozpoczął badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Wiadomo, kiedy otwarcie

Trwają badania geofizyczne i geologiczne w Zatoce Gdańskiej w ramach projektu infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU - poinformował we wtorek Gaz-System.
31.01.2023

Gaz-System z kompletem decyzji lokalizacyjnych dla gazociągów lądowych w projekcie FSRU

Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał Gaz-System dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gustorzyn – Gardeja. Miesiąc wcześniej spółka uzyskała od Wojewody Pomorskiego dwie decyzje lokalizacyjne dla gazociągu Gardeja – Kolnik. Tym samym część lądowa projektu FSRU posiada komplet decyzji lokalizacyjnych.
26.01.2023

Stabilny początek roku gazowego systemu przesyłowego

Utrzymane szybkie tempo obsługi statków i cystern w Terminalu LNG w Świnoujściu, przesył gazu przez interkonektory z Litwą i Słowacją, pracujący na pełnej przepustowości Baltic Pipe – to główne cele spełnione przez GAZ-SYSTEM w minionym roku. Mimo braku dostaw z Rosji oraz trwającej na wschodzie wojny polska sieć przesyłowa pracuje stabilnie, a gaz jest dostarczany do odbiorców zgodnie z zamówieniami.
16.01.2023

Andrzej Kensbok i Błażej Spychalski wiceprezesami Gaz-Systemu

NWZA Gaz-Systemu powołało od 1 stycznia 2023 r. Andrzeja Kensboka oraz Błażeja Spychalskiego na wiceprezesów spółki. Z dniem 31 grudnia 2022 r. odwołano też ze składu zarządu Marcina Kapkowskiego oraz Krzysztofa Jackowskiego - poinformował Gaz -System w piątek.
30.12.2022

Międzynarodowa współpraca w celu rozwoju Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

Spółki przesyłowe z sześciu krajów Unii Europejskiej, w tym Gaz-System, podpisały umowę o współpracy w ramach projektu transgranicznego o nazwie Nordic-Baltic Hydrogen Corridor.
16.12.2022

Gaz-System z umową na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police

Gaz-System podpisał umowę na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police na terenie Rezerwatu Olszanka - podał w czwartkowym komunikacie operator polskiego systemu przesyłu gazu. Inwestycja jest strategiczna dla Pomorza Zachodniego. Ma zwiększyć przesył tonażu na trasie Świnoujście-Szczecin.
15.12.2022

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu - poinformowała spółka, zachęcając do wypełnienia ankiet, które zbadają zapotrzebowanie na gaz w najbliższym dziesięcioleciu. Przypomniano, że gaz to przejściowym nośnik energii na kolejne lata.
08.12.2022

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.
30.11.2022

Berger: nie odnotowano w Polsce incydentów grożących wstrzymaniem dostaw surowców energetycznych

Nie odnotowano w Polsce żadnych incydentów grożących wstrzymaniem dostaw surowców energetycznych - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger. W obiektach infrastruktury energetycznej obowiązują zaostrzone procedury bezpieczeństwa.
17.11.2022

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System

Minister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, 16 listopada 2022 r. wręczyli odznaczenia państwowe 48 pracownikom i współpracownikom spółki za zaangażowanie i wkład pracy w realizację inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski
17.11.2022

Gaz-System informuje, że stan infrastruktury przesyłu gazu jest na bieżąco monitorowany

Stan techniczny infrastruktury przesyłowej Gaz-System jest na bieżąco monitorowany przez wyspecjalizowane służby eksploatacyjne, a także odpowiednie organy państwowe - poinformował PAP w środę Gaz-System.
16.11.2022

Gaz-System wybrał projektanta dla „części morskiej” projektu FSRU

GAZ-SYSTEM podpisał umowę z firmą Rambøll Danmark A/S na opracowanie projektu budowlanego dla infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU.
15.11.2022

Gaz-System: przepływy gazu Baltic Pipe utrzymują się na poziomie powyżej 60 mln kWh na dobę

Przepływy gazu Baltic Pipe to powyżej 60 mln kWh na dobę - poinformował Gaz-System w czwartek. Zgodnie z informacjami Energinetu, duńskiego operatora sieci gazowej, po uruchomieniu we wtorek terminala w Nybro, do Baltic Pipe może wpłynąć norweski gaz.
03.11.2022

Prezes Gaz-Systemu w "Pulsie Biznesu": Baltic Pipe ma ochronę w stylu norweskim

Baltic Pipe ma dziś taki sam poziom bezpieczeństwa jak np. infrastruktura morska w Norwegii, czyli w kraju z najdłuższą w Europie historią eksploatacji podwodnych sieci przesyłowych - podkreśla w "Pulsie Biznesu" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
11.10.2022

Gaz-System otrzymał certyfikaty, m.in. dla Terminala LNG w Świnoujściu

3 października 2022 roku Prezes Urzędu Dozoru Technicznego przekazał na ręce wiceprezesa Gaz-System Artura Zawartko przyznany spółce Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy na zgodność z Normą PN - ISO 45001.
04.10.2022

MSWiA wpisało na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC

Resort spaw wewnętrznych i administracji wpisał na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC. Jak dodano chodzi m.in. o zamrożenie wszystkich środków finansowych na terenie Polski - depozytu zabezpieczającego umowę z Gaz-System.
29.09.2022

Jest decyzja na realizację kolejnego etapu Baltic Pipe

WWINB wydał decyzję na pozwolenie użytkowania obiektów w ramach etapu I rozbudowy węzła przesyłowego i połączenia gazociągu Baltic Pipe z istniejącą infrastrukturą – poinformował w czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
15.09.2022

PFR: 1 mld zł dla Gaz-Systemu na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym

Polski Fundusz Rozwoju udzielił operatorowi przesyłowemu gazu Gaz-Systemowi 1 mld zł finansowania na projekty inwestycyjne związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju i dywersyfikacją dostaw gazu.
07.09.2022

Gaz-System wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda

5 września br. spółka GAZ-SYSTEM i Urząd Miasta Świnoujście podpisali porozumienie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania Terminalu LNG w Świnoujściu przy zachowaniu dostępu mieszkańców i turystów do obiektów turystycznych i plaży.
05.09.2022

Gaz-System dostał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk w ramach projektu FSRU

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk, który jest jedną z części projektu FSRU - pływającego terminala LNG - poinformował w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.
04.08.2022

Baltic Pipe zakontraktowany na przesył 5 mld m sześciennych gazu

Gazociąg Baltic Pipe jest zakontraktowany na przesył gazu w tym roku wysokości 5 mld metrów sześciennych - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na przyszły rok zakontraktowano 10 mld metrów sześciennych.
14.07.2022

Kolejny lądowy odcinek Baltic Pipe po odbiorze technicznym

Gaz-System dokonał odbioru technicznego 41 km gazociągu relacji Niechorze-Płoty, czyli głównej części odcinka łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym. Decyzję dopuszczającą do eksploatacji wydał Urząd Dozoru Technicznego.
11.07.2022

Terminal LNG w Świnoujściu zwiększa usługę załadunku LNG na cysterny o ponad 40 procent

Gaz-System podjął decyzję o zwiększeniu od lipca 2022 r. rocznych możliwości załadunku na cysterny skroplonego gazu ziemnego w terminalu LNG w Świnoujściu o dodatkowe 55 tysięcy ton.
08.07.2022

Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację

W poniedziałek ruszyła pierwsza w historii aukcja przepustowości połączeń gazociągowych z Danią, Litwą i Słowacją, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu z różnych kierunków - poinformował w poniedziałek krajowy operator przesyłowy Gaz-System.
04.07.2022

Gaz-System: popyt na gaz w perspektywie 10-letniej może wzrosnąć o 50 proc.

Popyt na gaz w perspektywie 10-letniej może wzrosnąć o 50 proc. Wynika to z procesu transformacji, coraz mocniej widocznego w sektorze energetycznym i ciepłownictwie - ocenił w swoim raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju za 2021 r. Gaz-System. W zeszłym roku spółka wydała na inwestycje 5,4 mld zł.
30.06.2022

Polskie magazyny gazu zapełnione już w 97 proc.

Polskie magazyny gazu zapełnione już w 97 proc.
22.06.2022

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

Gaz System ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów – Lwówek i mający 191 km jest gotowy do rozruchu i nagazowania.
22.06.2022

Rząd chce, by w krótkim czasie ukończone zostały analizy dot. FSRU

Rząd chce, by w krótkim czasie ukończone zostały analizy dot. inwestycji w pływający terminal gazu LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej - poinformował Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
13.06.2022

Gaz-System: 4 lipca aukcje roczne dla interkonektorów z Danią, Litwą i Słowacją

4 lipca po raz pierwszy przepustowości nowych interkonektorów gazowych z Danią, Litwą i Słowacją zostaną wystawione na aukcji produktów rocznych - poinformował w poniedziałek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.
13.06.2022

Gazociągi lądowe FSRU z kompletem decyzji środowiskowych

Gaz-System uzyskał decyzje środowiskowe dla wszystkich trzech gazociągów lądowych, projektowanych w ramach programu FSRU.
10.06.2022

Gaz-System: mamy kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe

Gaz-System ma kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, który zostanie uruchomiony w październiku - przekazał w piątek prezes krajowego operatora systemu przesyłu gazu Tomasz Stępień. Na pozostałe 20 proc. przeprowadzimy aukcje w tym roku - dodał.
03.06.2022

Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja

Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca.
26.05.2022

Gaz-System gotowy przyspieszyć prace nad pływającym terminalem LNG w Gdańsku

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System jest gotowy przyspieszyć prace nad projektem pływającego terminala LNG w Gdańsku, o ile zapadną strategiczne decyzje i spełnione zostaną pewne warunki - poinformował w czwartek prezes spółki Tomasz Stępień.
05.05.2022

W maju z Litwy do Polski może popłynąć 2 mln m sześc. gazu dziennie

W maju gazociągiem GIPL może z Litwy do Polski popłynąć do 2 mln m sześc. gazu dziennie - wynika z rezultatów aukcji przepustowości dla punktu połączenia polskiego i litewskiego systemów przesyłowych gazu.
28.04.2022

Gaz-System: gaz płynie zgodnie z zamówieniami; magazyny wypełnione w ok. 80 proc.

Transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Spółka nie przerwała zatłaczania gazu do magazynów, a poziom ich wypełnienia wynosi ok. 80 proc.; to dodatkowe zabezpieczenie w obecnej sytuacji - dodał.
27.04.2022

Gaz z Rosji. Jest wspólne oświadczenie PGNiG i Gaz-System

PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo zapowiadające całkowite wstrzymanie dostaw w ramach kontraktu jamalskiego. PGNiG i GAZ-SYSTEM informują, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Spółki monitorują sytuację i są przygotowane na różne scenariusze – czytamy w komunikacie Gaz-System.
27.04.2022

Gaz-System: od stycznia 2023 r. Baltic Pipe będzie mógł tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godz.

We wrześniu br. Gaz-System planuje otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Od stycznia 2023 r. będzie on tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godzinę – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
25.04.2022

Gaz-System: Polska już dziś zyskała niezależność od dostaw gazu z Rosji

Dzięki rozbudowie sytemu przesyłu gazu i oddanej w poniedziałek tłoczni w Kędzierzynie – Koźlu Polska zyskała już dziś niezależność od dostaw gazu z Rosji – poinformował w poniedziałek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
25.04.2022

PGNiG i Gaz-System zapewniają, że dostawy gazu do odbiorców realizowane są zgodnie z zamówieniami

Na bieżąco monitorujemy sytuację. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani - podkreśliły PGNiG i Gaz-System w piątkowym komunikacie.
22.04.2022

Rząd przekaże 856 mln zł na falochron dla terminala LNG w Porcie Gdańsk

856 mln zł zamierza przeznaczyć rząd na program wieloletni „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk” - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Falochron ma umożliwić m.in. ustawienie w porcie FSRU - pływającego terminala LNG.
12.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power

Konferencja EuroPOWER & OZE Power to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
08.04.2022

Gaz-System wśród firm z Europy Środkowo-Wschodniej tworzących nowe sieci przesyłowe wodoru

Gaz-System z Polski, Transgaz z Rumunii, Eustream ze Słowacji i FGSZ z Węgier to czterech operatorów systemów przesyłowych, którzy ustanowili strategiczne partnerstwo w celu rozpoznania możliwości dekarbonizacji swojej działalności, przesyłu gazów odnawialnych oraz możliwości transportu CO2. Inicjatywa jest odpowiedzią na potrzebę zielonej transformacji i unijne cele redukcji emisji.
08.04.2022

PGNiG zainteresowane wykorzystaniem FSRU w Gdańsku

PGNiG podało, że spółka jest zainteresowana usługami regazyfikacyjnymi, jakie może oferować planowany przez Gaz-System FSRU (Floating Storage Regasification Unit).
30.03.2022

Gazociąg przyłączeniowy zasili Elektrownię Dolna Odra gazem z Baltic Pipe i terminala w Świnoujściu. Jest wykonawca

Podpisano umowę na budowę ok. 63 km gazociągu relacji Przywodzie – Dolna Odra oraz stacji gazowej. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na przełom marca i kwietnia tego roku. Wykonawcą gazociągu będzie firma PORR S.A. - poinformował w poniedziałek Gaz-System.
21.03.2022

Gaz-System wciąż operatorem gazociągu jamalskiego, prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa energetycznego. Nowe przepisy zmieniają zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Przewidują m.in. zawarcie kolejnej umowy powierzającej pełnienie obowiązków operatora na Jamale spółce Gaz-System.
18.03.2022

Morawiecki: za pół roku będziemy niezależni od rosyjskiego gazu

W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu - powiedział w środę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
09.03.2022

Terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej szybciej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił umieszczenie projektu budowy terminalu gazowego na Zatoce Gdańskiej na tak zwanej przyspieszonej ścieżce inwestycyjnej.
08.03.2022

Budowa gazociągu GIPL na finiszu. Gazociąg Polska-Litwa udostępniony od 1 maja 2022 roku

Gazowy interkonektor Polska-Litwa (GIPL) zostanie udostępniony do przesyłu gazu 1 maja 2022 r. - poinformowali w poniedziałek operatorzy przesyłowi gazu z obydwu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października.
28.02.2022

Tłocznia Gazu Odolanów będzie wspomagać Baltic Pipe

Gaz-System poinformował, że ku końcowi zbliżają się prace technologiczne przy rozbudowie Tłoczni Gazu Odolanów, ważnej z perspektywy gazociągu Baltic Pipe.
22.02.2022

Projekt pływającego terminalu FSRU w Gdańsku. Gaz-System ogłasza procedurę Open Season

Gaz-System ogłosił już wcześniej program, w ramach którego na morzu w rejonie Gdańska pojawiłaby się jednostka FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Jednostka taka, zacumowana na stałe, pomagałaby w odbiorze LNG dostarczanego drogą morską, jego regazyfikacji i wprowadzeniu do Krajowego Systemu Przesyłowego. Dziś Gaz-System ogłosił rozpoczęcie procedury Open Season FSRU – Fazy 1, która ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku potencjalną mocą regazyfikacji planowanego Terminalu FSRU.
06.12.2021

Baltic Pipe. Duńska część droższa niż zakładano

Duńska część podwodnego gazociągu Baltic Pipe, który łączy Polskę i Danię, będzie droższa – poinformowała spółka Energinet.
04.10.2021

Baltic Pipe: podmorski gazociąg dotarł na ląd w Polsce

Podmorska część gazociągu Baltic Pipe dotarła na ląd w Polsce - poinformował w poniedziałek operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Gazociąg był przeciągany tunelem ze statku do układania rur Castoro Sei.
13.09.2021

Pola skończyła swoją pracę przy Baltic Pipe [ZDJĘCIA]

Gaz-System poinformował, że maszyna drążąca Pola zakończyła ostatecznie swoją pracę przy drążeniu 600-metrowego odcinka na polskim wybrzeżu.
17.08.2021

Terminal LNG w Świnoujściu. Trwa budowa trzeciego zbiornika

W ramach rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu powstała już płyta fundamentowa pod trzeci zbiornik.
11.08.2021

Baltic Pipe. 70 procent odcinka na dnie morza gotowe

Na oficjalnym polskim koncie projektu Baltic Pipe na Twitterze poinformowano, że 70 procent podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe jest już ułożone.
06.08.2021

Gaz-System: najdłuższy element Baltic Pipe wkroczył w zaawansowany etap

Najdłuższy element projektu Baltic Pipe w Polsce, gazociąg Goleniów-Lwówek, wkroczył w zaawansowany etap budowlany – poinformował w środę Gaz-System. Trwa spawanie i zasypywanie gazociągu w wykopie, a na trasie powstanie 98 bezwykopowych przejść pod przeszkodami terenowymi.
14.07.2021

Pięć lat dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

W czerwcu 2021 roku mija pięć lat od momentu, gdy należący do Gaz-System Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu odebrał pierwszy komercyjny ładunek skroplonego gazu ziemnego zamówiony przez PGNiG.
15.06.2021

Naimski: nikt na razie nie podważył terminu uruchomienia Baltic Pipe

Termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe nie został na razie podważony przez nikogo - oświadczył w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak przypomniał, termin ten to 1 października 2022 r.
10.06.2021

Baltic Pipe – zakończono wiercenie tunelu w miejscu lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce

W dniu 8 czerwca br. maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku.
10.06.2021

Energinet: za wcześnie na nowy harmonogram dla Baltic Pipe

Jest za wcześnie, by ocenić wpływ cofnięcia decyzji środowiskowej dla lądowej części Baltic Pipe na harmonogram całej budowy - podał duński operator przesyłowy gazu i inwestor projektu Energinet.
08.06.2021

Prace przy Baltic Pipe za które odpowiada Gaz-System przebiegają bez zakłóceń

Prace nad Baltic Pipe, w części za którą odpowiada Gaz-System, przebiegają bez zakłóceń - poinformował w piątek polski operator. Jak podkreślił, został poinformowany przez duński Energinet o cofnięciu decyzji środowiskowej dotyczącą budowy na terenie Danii.
04.06.2021

Świnoujście: Usterka w terminalu LNG bez wpływu na harmonogram dostaw gazu

W terminalu LNG w Świnoujściu doszło do usterki jednego z trzech ramion służących do rozładunku LNG z metanowców. Według operatora terminala Gaz-Systemu sytuacja nie ma jednak wpływu na harmonogram dostaw gazu i terminowość rozładunku.
02.06.2021

Gaz-System: na budowie gazociągu Polska-Litwa pod Czarną Hańczą wykonywany jest przewiert Direct Pipe

Na odcinku północnym gazociągu Polska-Litwa, pod rzeką Czarna Hańcza, wykonywany jest po raz pierwszy w Polsce przewiert podziemny metodą Direct Pipe o średnicy DN 700 - poinformowała we wtorek spółka Gaz-System. Głębokość przejścia pod dnem rzeki będzie wynosić co najmniej 7,7 m - dodano.
01.06.2021

GAZ-SYSTEM porozumiał się z armatorami i organizacjami rybackimi w sprawie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zawarł porozumienia o współpracy z organizacjami rybackimi oraz armatorami jednostek rybackich, w związku z budową i eksploatacją gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.
31.05.2021

Gaz-System o zadaniach dla statków układających Baltic Pipe

Gazociąg Baltic Pipe na Bałtyku będą jednocześnie układać dwie lub jedna z trzech zaangażowanych w operację jednostek - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System. Wiadomo już, jakie zadania przypadną poszczególnym statkom koncernu Saipem.
20.05.2021

Prezes Gaz-System: Mamy w planie 30 dużych projektów

W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz–System Tomasz Stępień.
14.05.2021

Przygotowania na trzech statkach Saipemu, które ułożą Baltic Pipe na Bałtyku

Na trzech statkach włoskiego koncernu Saipem, które ułożą bałtycki odcinek gazociągu Baltic Pipe, rozpoczęły się przygotowania do wyruszenia na Bałtyk - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System. Spółka odpowiada za budowę tej części gazociągu.
08.05.2021

GAZ SYSTEM rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim.
06.05.2021

GAZ-SYSTEM opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju systemu przesyłowego na lata 2022 – 2031

31 marca br. GAZ-SYSTEM przekazał do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki projekt Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022 – 2031. Konsultacje rynkowe tego dokumentu rozpoczną się 12 kwietnia br.
09.04.2021

Gaz-System: trwają prace przy lądowej części projektu Baltic Pipe

Sześć przekroczeń bezwykopowych zrealizowano na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek w ramach lądowej części projektu Baltic Pipe – poinformowała rzeczniczka Gaz-Systemu. Prowadzone są też prace m.in. przy rozbudowie i budowie tłoczni gazu.
07.04.2021

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem. Obydwie części – podmorska i lądowa - tego złożonego programu inwestycyjnego obecnie są w fazie budowlanej - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
18.03.2021

Gaz-System odebrał pierwsze dostawy dla rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu

GAZ-SYSTEM odebrał pierwszą dostawę kluczowych urządzeń do nowych regazyfikatorów SCV dla Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Na terminal dotarły wężownice, w których przepływający skroplony gaz ziemny zmienia stan skupienia w lotny.
13.11.2020

Gaz-System: Rozpoczynamy badanie zapotrzebowania na przepustowość regazyfikacyjną FSRU

Gaz-System SA rozpoczyna niewiążące badanie rynku dla nowych zdolności przesyłowych oraz mocy regazyfikacyjnej Terminalu LNG typu FSRU. Inwestycja planowana jest do realizacji w perspektywie 2026/2027 roku.
21.07.2020

Gaz-System: duże zainteresowanie przesyłem gazu na Ukrainę

Na rozpoczynający się 1 października rok gazowy 2020/2021 zarezerwowano na aukcji ponad 85 proc. zaoferowanej przepustowości gazowego połączenia z Polski na Ukrainę - poinformował w środę Gaz System. Na kolejny rok rezerwacja wyniosła 100 proc.
08.07.2020

Zarezerwowano przepustowość produktów rocznych GAZ-SYSTEM

Jak długo może przetrwać operator wycieczkowców bez przychodów pochodzących z rejsów? W przypadku Birka Cruises odpowiedź to niecałe cztery miesiace.
08.07.2020

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
14.10.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.