• <

Gaz-System chce budować kolejne gazociągi i podążać za rynkowymi trendami w obszarze zielonych gazów

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Gaz-System chce budować kolejne gazociągi i podążać za rynkowymi trendami w obszarze zielonych gazów

Partnerzy portalu

Fot. Gaz-System

Gaz-System będący krajowym operatorem systemu przesyłowego, jako swoją misję widzi działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - nie tylko Polski, ale całego regionu. „Jest wojna, musimy zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, źródła energii. W tym celu chcemy podnosić jakość współpracy z naszymi dostawcami” - przekonywał na konferencji z okazji „Dnia dostawcy” Andrzej Kensbok, wiceprezes Gaz-System. Podkreślił, że ambicją tej strategicznej dla polskiej gospodarki spółki jest czynny udział w procesach dekarbonizacji.

Spółka Gaz-System zorganizowała spotkanie dla firm zainteresowanych współpracą przy rozbudowie i utrzymaniu infrastruktury przesyłowej gazu ziemnego. Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się o strategii i priorytetach spółki na najbliższe lata, poznać plany rozwojowe, kwestie związane z eksploatacją, procedurami zakupowymi, BHP i komunikacją.

Andrzej Kensbok, wiceprezes Gaz-System, oświadczył, że w przyszłości spółka chce rozwijać i ulepszać sieć przesyłową gazu ziemnego. „Zamierzamy wybudować kolejne tysiąc kilometrów rurociągów. Siedem zadań jest dziś w fazie realizacji lub projektu oraz w planach dwie tłocznie. Mamy około 23 mniejszych projektów liniowych i 150 zadań o charakterze bieżącym” - wyliczał Andrzej Kensbok.

Prezes podkreślał, że strategicznym celem Gaz-System jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki. W ramach swojej misji spółka będzie tworzyć i zarządzać siecią przesyłową paliw gazowych oraz połączeniami z europejską siecią przesyłową. Gaz-System będzie też podtrzymywać funkcjonowanie terminalu LNG oraz pozostałych kluczowych obiektów infrastruktury. Ambicją Gaz-System jest aktywne działanie na rzecz zazieleniania polskiej gospodarki. Ponadto spółka prowadzi projekty, które - w ocenie prezesa - przyczynią się do efektywnej kosztowo transformacji energetycznej Polski.

„Nie wiemy jeszcze, w jakim kierunku pójdzie rewolucja energetyczna. Każde państwo realizuje swoją politykę trochę inaczej. Na pewno w Gaz-System nie pozostaniemy z tyłu. Tworzymy już zespoły, które od strony regulacyjnej i technicznej przyglądają się kwestiom sieciowego transportu wodoru i biometanu blendowanego z metanem” - tłumaczył Andrzej Kensbok.

Spółka ujawniła swoje cele strategiczne do 2033 roku, z horyzontem sięgającym nawet 2040 r. Gaz-System chce między innymi utrzymać całkowitą niezależność od dostaw rosyjskiego gazu (przy rosnącym popycie), dążyć do osiągnięcia pozycji lidera w obszarze gazów zdekarbonizowanych. Strategia spółki obejmuje także zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat i środowisko, a także wdrożenie modelu biznesu opartego na analizie danych. Gaz-System zamierza też bardziej koncentrować się na bezpieczeństwie i dobrostanie ludzi.

Podczas konferencji Andrzej Kensbok zaproponował powołanie grupy warsztatowej, której celem będzie znalezienie korzystnych dla obu stron - spółki i jej kontrahentów - wzorców współpracy.

„Na kilku lub kilkunastu spotkaniach wypracujemy procesy usprawniające relacje biznesowe. Część obecnych na dzisiejszej konferencji firm działa zagranicą, możemy więc skorzystać z ich doświadczenia. Jesteśmy otwarci na nową wiedzę. Jeśli w innych branżach są rozwiązania, które można przenieść na grunt gazownictwa, proszę o tym komunikować” - zachęcał wiceprezes Gaz-System.

Na koniec zwrócił się do uczestników konferencji z apelem: „Liczę, że nasza współpraca będzie ewoluować w dobrym kierunku, że będziecie Państwo brali udział w przetargach i dostawach. Chcemy działać nie tylko profesjonalnie, ale również na płaszczyźnie osobistej i ludzkiej, żeby móc wymieniać opinie i komentarze. Przed nami wiele ciekawych zadań” - mówił Andrzej Kensbok.
Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.