• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

FRSU z umową na dofinansowanie z funduszy europejskich

kw

14.07.2023 10:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski FRSU z umową na dofinansowanie z funduszy europejskich

Partnerzy portalu

Fot. AB Klaipėdos Nafta

Gaz-System podpisał umowę z CINEA (Agencją Wykonawczą Komisji Europejskiej) na dofinansowanie prac projektowych oraz opracowanie specyfikacji technicznej projektu LNG w Zatoce Gdańskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Maksymalna wysokość przyznanego wsparcia wynosi ok. 19,6 mln euro. Decyzja ta podkreśla istotne znaczenie projektu dla wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw i uniezależnienia od rosyjskiego gazu oraz zwiększenia dostępności LNG dla Polski i regionu.

Decyzja Komisji Europejskiej o przyznaniu Gaz-System pomocy finansowej dla projektu LNG Gdańsk na działanie pod nazwą: „Prace przedinwestycyjne do uzyskania pozwolenia na budowę dla morskiej części PCI 6.27 LNG Gdańsk (PL)” została zaakceptowana przez państwa członkowskie UE 7 grudnia 2022 r. W ramach realizacji tej decyzji spółka Gaz-System podpisała umowę z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Dofinansowanie przyznano w ramach uruchomionego w maju 2022 roku konkursu grantowego CEF Energy. Dofinansowanie obejmuje prace takie jak badania dna morskiego, inwentaryzację środowiskową, projekt FEED (Front End Engineering Design), projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyskanie niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych - z pozwoleniem na budowę włącznie.

Realizacja projektu pływającego Terminalu FSRU w rejonie Gdańska wpisuje się w ramy zarówno polskiej, jak i europejskiej polityki zapewnienia bezpiecznego dostępu do paliwa gazowego. Jest elementem wielu strategii i polityk w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu, jak i odpowiedzią na stale rosnący popyt na paliwo gazowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Wpisuje się także w proces transformacji energetycznej i gospodarczej kraju, zakładającej przejście na mniej emisyjne źródła energii.

Projektowi LNG Gdańsk przyznany został status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI – Project of Common Interest) w ramach korytarza priorytetowego „Gazowego połączenia międzysystemowego Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej (‘NSI East Gas’), na ostatniej liści projektów PCI przyjętej w listopadzie 2021 r. Projekt znajduje się również na liście gazowej infrastruktury krytycznej w ramach przedstawionego w 2022 roku przez Komisję Europejską planu szybkiego zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenia transformacji ekologicznej - REPowerUE.

CEF jest kluczowym unijnym instrumentem finansowania na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i konkurencyjności poprzez ukierunkowane inwestycje infrastrukturalne na poziomie europejskim. Wspiera rozwój wydajnych, zrównoważonych i dobrze połączonych transeuropejskich sieci w zakresie transportu, energii oraz telekomunikacji.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.