• <
mewo_2022

Pola skończyła swoją pracę przy Baltic Pipe [ZDJĘCIA]

17.08.2021 09:45 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Pola skończyła swoją pracę przy Baltic Pipe [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Pola skończyła swoją pracę przy Baltic Pipe [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-System

Gaz-System poinformował, że maszyna drążąca Pola zakończyła ostatecznie swoją pracę przy drążeniu 600-metrowego odcinka na polskim wybrzeżu.

Głowica Poli została wyciągnięta spod dna morza i dostarczona na ląd za pomocą specjalistycznej barki. W miarę tego, jak głowica maszyny wiercącej przemieszczała się w głąb lądu, powstający w ten sposób tunel był zabezpieczany betonowymi blokami. Po wydrążeniu 600-metrowego odcinka głowica maszyny została zostawiona na końcu tunelu, by tymczasowo zatkać go i uniemożliwić niekontrolowane zalanie wodą morską.

– Głowica Poli zamykała tunel, żeby mógł zostać jeszcze uszczelniony i odpowiednio przygotowany do tego, żeby gazociąg był w nim bezpieczny. Po wykonaniu tych prac głowica została podniesiona. Tunel zostanie zalany wodą morską do poziomu morza w kontrolowany sposób – tłumaczy rzecznik prasowa Gaz-Systemu, Iwona Dominiak. – W tym tunelu gazociąg będzie przeciągany od strony morza na ląd. W ten sposób Baltic Pipe wyląduje na polskim wybrzeżu. Będzie to miało miejsce prawdopodobnie w najbliższym miesiącu – dodaje.

600-metrowy tunel na polskim wybrzeżu będzie łączył podwodną część gazociągu Baltic Pipe z naziemną. 2/3 tunelu znajdują się pod powierzchnią morza, 1/3 na lądzie. Podobna operacja jest wykonywana na wybrzeżu duńskim. Tamtejszy tunel ma prawie kilometr długości. – Jest dłuższy, bo jest tam wybrzeże klifowe, więc tunel został zaprojektowany inaczej ze względu na warunki geologiczne – objaśnia Iwona Dominiak.

Za prace na duńskim wybrzeżu również odpowiedzialny jest Gaz-System. Tamtejszy tunel drążony jest przez maszynę TBM o imieniu Danka. Imiona nadane obu maszynom drążącym zostały wyłonione w wewnętrznym konkursie pośród pracowników Gaz-Systemu.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.