• <
mewo_2022

Gaz-System wśród firm z Europy Środkowo-Wschodniej tworzących nowe sieci przesyłowe wodoru

gm

08.04.2022 11:11
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Gaz-System wśród firm z Europy Środkowo-Wschodniej tworzących nowe sieci przesyłowe wodoru

Partnerzy portalu

Gaz-System wśród firm z Europy Środkowo-Wschodniej tworzących nowe sieci przesyłowe wodoru - GospodarkaMorska.pl
Gazociąg Polska-Słowacja. Źródło: Gaz-System

Gaz-System z Polski, Transgaz z Rumunii, Eustream ze Słowacji i FGSZ z Węgier to czterech operatorów systemów przesyłowych, którzy ustanowili strategiczne partnerstwo w celu rozpoznania możliwości dekarbonizacji swojej działalności, przesyłu gazów odnawialnych oraz możliwości transportu CO2. Inicjatywa jest odpowiedzią na potrzebę zielonej transformacji i unijne cele redukcji emisji.

7 kwietnia w Budapeszcie wszystkie strony podpisały porozumienie Memorandum of Understanding.

Z inicjatywy rumuńskiego operatora systemu przesyłowego Transgaz, w ramach czterostronnego partnerstwa firm z Węgier, Słowacji, Polski i Rumunii zainicjowano ścisłą współpracę w celu realizacji wyznaczonych wspólnie wyzwań.
Porozumienie przewiduje w pierwszej kolejności wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie transportu wodoru oraz CO2, dekarbonizacji przesyłu gazu i produkcji wodoru. Następnie – identyfikację rynków wodorowych i zastosowania wodoru w poszczególnych gałęziach przemysłu. Ostatecznie planowane jest opracowanie odpowiednich ram regulacyjnych.

Zgodnie z planem, rezultatem współpracy operatorów systemów przesyłowych ma być również przygotowanie studium wykonalności.

Aby rozszerzyć zakres współpracy, inicjatywa pozostanie otwarta dla innych zainteresowanych OSP z regionu. Porozumienie wspiera wszystkie inicjatywy, które sprzyjają rozwojowi wodoru w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz zwracają uwagę na regionalną specyfikę w ramach stworzenia integralnej sieci wodorowej w Unii Europejskiej.

Źródło: komunikat prasowy Gaz-System

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.