Gaz-System z Polski, Transgaz z Rumunii, Eustream ze Słowacji i FGSZ z Węgier to czterech operatorów systemów przesyłowych, którzy ustanowili strategiczne partnerstwo w celu rozpoznania możliwości dekarbonizacji swojej działalności, przesyłu gazów odnawialnych oraz możliwości transportu CO2. Inicjatywa jest odpowiedzią na potrzebę zielonej transformacji i unijne cele redukcji emisji.
7 kwietnia w Budapeszcie wszystkie strony podpisały porozumienie Memorandum of Understanding.
Z inicjatywy rumuńskiego operatora systemu przesyłowego Transgaz, w ramach czterostronnego partnerstwa firm z Węgier, Słowacji, Polski i Rumunii zainicjowano ścisłą współpracę w celu realizacji wyznaczonych wspólnie wyzwań.
Porozumienie przewiduje w pierwszej kolejności wymianę najlepszych praktyk w dziedzinie transportu wodoru oraz CO2, dekarbonizacji przesyłu gazu i produkcji wodoru. Następnie – identyfikację rynków wodorowych i zastosowania wodoru w poszczególnych gałęziach przemysłu. Ostatecznie planowane jest opracowanie odpowiednich ram regulacyjnych.
Zgodnie z planem, rezultatem współpracy operatorów systemów przesyłowych ma być również przygotowanie studium wykonalności.
Aby rozszerzyć zakres współpracy, inicjatywa pozostanie otwarta dla innych zainteresowanych OSP z regionu. Porozumienie wspiera wszystkie inicjatywy, które sprzyjają rozwojowi wodoru w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz zwracają uwagę na regionalną specyfikę w ramach stworzenia integralnej sieci wodorowej w Unii Europejskiej.
Źródło: komunikat prasowy Gaz-System
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy