Wodowanie to jeden z najbardziej symbolicznych momentów w procesie budowy statku. Oznacza zakończenie zasadniczych prac konstrukcyjnych i przejście inwestycji do kolejnej fazy. Jeszcze kilka miesięcy temu GAZ-SYSTEM informował o położeniu stępki, a obecnie konstrukcja po raz pierwszy znalazła się na wodzie. To wyraźny sygnał, że projekt terminala FSRU konsekwentnie zbliża się do uruchomienia.
– Polska realizuje ambitną strategię budowy nowoczesnego i odpornego systemu energetycznego, który wzmacnia bezpieczeństwo państwa oraz całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Rozwijamy infrastrukturę, dzięki której nie tylko skutecznie dywersyfikujemy kierunki dostaw gazu, ale coraz wyraźniej umacniamy swoją pozycję jako regionalny hub energetyczny i kluczowe ogniwo europejskiego systemu bezpieczeństwa dostaw. Program FSRU oraz kolejne inwestycje realizowane przez GAZ-SYSTEM zwiększają nasze możliwości importowe, otwierają nowe perspektywy współpracy międzynarodowej i budują trwałą przewagę strategiczną Polski w obszarze energetyki. Zwodowanie jednostki FSRU to ważny etap realizacji tej strategii i kolejny dowód, że konsekwentnie wzmacniamy energetyczną odporność Polski oraz regionu – podkreśla Miłosz Motyka, Minister Energii.