• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zarezerwowano przepustowość produktów rocznych GAZ-SYSTEM

ew

08.07.2020 20:07 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Zarezerwowano przepustowość produktów rocznych GAZ-SYSTEM

Partnerzy portalu

Zarezerwowano przepustowość produktów rocznych GAZ-SYSTEM - GospodarkaMorska.pl
fot. Gaz-System

Jak długo może przetrwać operator wycieczkowców bez przychodów pochodzących z rejsów? W przypadku Birka Cruises odpowiedź to niecałe cztery miesiace. 

W wyniku zakończonych 6 lipca 2020 r. aukcji produktu rocznego ciągłego na Platformie GSA i RBP przydzielona została przepustowość na najbliższe  lata gazowe. Biorący w nich udział uczestnicy rynku mogli po raz pierwszy zarezerwować przepustowość powiązaną połączeń międzysystemowych na granicy Polska - Niemcy oraz nowego wirtualnego punktu na granicy Polska-Ukraina.

GAZ-SYSTEM jako operator krajowego systemu przesyłowego oraz operator polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych (GAZ-SYSTEM ISO) relacji Jamał-Europa Zachodnia (dalej: gazociąg jamalski) udostępnił przepustowość roczną ciągłą w aukcjach przeprowadzonych zgodnie z przepisami Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z 16 marca 2017 r.

Poprzez udział w lipcowych aukcjach organizowanych na Platformie GSA i RBP uczestnicy rynku mogli dokonać rezerwacji przepustowości na zasadach ciągłych w produktach rocznych. W aukcjach udostępniano przepustowość na okres nie dłuższy niż najbliższe 15 lat gazowych.

Rezultatem zakończonych w poniedziałek 6 lipca br. aukcji jest rezerwacja udostępnionej na rok gazowy 2020/2021 przepustowości punktów wejścia i wyjścia na gazociągu jamalskim na poziomie bliskim 100 proc. oferowanej mocy tego gazociągu.

Zgodnie z wymaganiami kodeksu CAM NC, pozostawione 10 proc. przepustowości połączeń na gazociągu jamalskim - SGT Kondratki oraz SGT Mallnow zostanie zaoferowane uczestnikom rynku w kolejnych procedurach aukcyjnych przewidzianych dla produktów kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się przepustowość połączenia GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO wejście  na granicy polsko – ukraińskiej. W tym punkcie zostało zakontraktowane 100 % oferowanej przepustowości na rok gazowy 2021/2022, a dla roku gazowego 2020/2021 zarezerwowano ponad 85 proc. wystawionej na aukcji mocy tego punktu.

Wyniki aukcji rocznej przepustowości ciągłej na pozostałych punktach systemowych GAZ-SYSTEM, która odbyła się 6 lipca br., przedstawia załączony wykres.

Aukcje przepustowości przerywanej produktów rocznych odbędą się, według kalendarza 20 lipca 2020 r.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.