• <

Wynik wyszukiwania - "stocznie" - Wiadomości

Spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich w Gdyni

Już 8 maja PFTM oraz Stocznia Remontowa Nauta zapraszają na spotkanie, które obędzie się w Gdyni. W programie zwiedzanie Stoczni Nauta oraz część oficjalna w tym Walne Zgromadzenie członków PFTM w Muzeum Emigracji w Gdyni. Na zakończenie spotkania networking i poczęstunek w restauracji Mondo di Vinegre. Serdecznie zapraszamy wszystkich forumowiczów, sympatyków oraz zainteresowanych dołączeniem do PFTM.
25.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Blok rufowy dla drugiego Icona rusza z Gdańska do Finlandii [wideo]

Blok rufowy, podzielony na dwie części o łącznej masie 780 ton, opuścił gdańską stocznię Marine Projects Ltd. na pokładzie statku Meri i niebawem wyruszy do klienta, czyli fińskiej stoczni Meyer Turku, gdzie zostanie zintegrowany z kadłubem Star of the Seas – drugiego cruisera klasy Icon zamówionego przez Royal Carribean.
23.01.2024

Chiny zdominują „zielony” rynek stoczniowy?

Chińskie organy regulacyjne ds. przemysłu i gospodarki przedstawiły nowy siedmioletni plan mający na celu przewodzenie na „zielonym” rynku przemysłu stoczniowego, opierając się na chińskiej dominacji w konwencjonalnym przemyśle stoczniowym. Chińskie stocznie obecnie generują połowę światowego tonażu handlowego, co stanowi około 38 milionów ton rocznie, a sektor ten dynamicznie się rozwija.
29.12.2023

Świąteczny zjazd PFTM - czego branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu?

Czego polska branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu? Jakie działania pomogłyby sektorowi rozwijać się i przezwyciężyć obecne problemy? O tym dyskutowali podczas ostatniego w tym roku zjazdu członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich.
18.12.2023

Doki w Chinach pękają w szwach. W Korei i UE pustoszeją

Chińscy stoczniowcy w 2023 r. odnotowali 63% wzrost zamówień na nowe projekty. Tak wynika danych podanych przez CANSI za okres od stycznia do października. Chińscy stoczniowcy uzyskali zamówienia na 61,06 mln t w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 r. Innowacyjne promy z Chin i kontenerowce oraz masowce możemy oglądać w polskich portach prawie codziennie.
07.12.2023

Nowe zamówienia statków: LNG i metanol łeb w łeb

Według informacji DNV, w listopadzie złożono w stoczniach zamówienia na łącznie osiem jednostek zasilanych paliwami alternatywnymi. Są to samochodowce i ro-ro. Cztery z nich mają korzystać z LNG, cztery z metanolu.
05.12.2023

Dofinansowanie na ekspansję międzynarodową ze środków europejskich dostępne od zaraz. Jak mogą z nich skorzystać polskie firmy z sektora stoczniowego?

Ekspansja międzynarodowa stanowi naturalny etap rozwoju firmy. Barierą, która powstrzymuje wielu przedsiębiorców przed podjęciem decyzji o wejściu na nowy rynek, są finanse. Do końca listopada firmy z branży stoczniowej mogą uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację swoich planów podboju nowych rynków. Na co można przeznaczyć takie środki i gdzie złożyć wniosek?
13.11.2023

Ciągota do metanolu. Chwilowa moda czy nadzieja transportu morskiego?

Wraz z kolejnymi strategiami klimatycznymi, globalny transport morski podąża za trendami dekarbonizacyjnymi. Jednym z paliw, z którym wiązane są spore nadzieje, stanowi metanol, coraz powszechniejszy w budowanych jednostkach.
28.10.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Korea Płn. chce wykraść dane o okrętach, nasiliła ataki hakerskie na stocznie Korei Płd.

Korea Północna nasiliła w ostatnich miesiącach ataki hakerskie przeciwko południowokoreańskim stoczniom; chce wykraść dane, które mogą pomóc jej w budowie własnych okrętów wojennych na wezwanie Kim Dzong Una – ujawniła w środę agencja wywiadowcza Korei Płd.
04.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel I: polskie stocznie z zamówieniami i niespełnionymi obietnicami, ale bez kadr [RELACJA]

Konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl już za nami. Po raz trzeci reprezentanci branży morskiej popłynęli wspólnie promem Nova Star, by rozmawiać o problemach, jakie spotykają sektor, ale też o ich rozwiązaniach.
28.09.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl w pełnym składzie. Znamy laureata Latarni

Prom Nova Star, który odpłynie z Gdańska do Nynashamn 25 września, a na którym odbywać się będzie konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl – konferencja na morzu, będzie wypełniony gośćmi. Wyprzedane zostały wszystkie miejsca na udział w wydarzeniu. Wybrany został także laureat nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii „Lider Technologii Morskich”, który odbierze statuetkę podczas rejsu.
17.09.2023

Azjatycki przemysł stoczniowy płynie cała naprzód. Europejski w kilwaterze

Przemysł stoczniowy przeżywa boom i armatorzy biją się o miejsca w dokach. Niestety, ale w stoczniach azjatyckich. Europejskie stocznie ratują się zamówieniami na statki pasażerskie, specjalistyczne i okręty. Firmy z otoczenia stoczni ratują się sprzedając najnowocześniejsze urządzenia i technologie do stoczni azjatyckich.
04.08.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Forum Wizja Rozwoju. Wielkie stocznie – czy to możliwe i potrzebne?

Podczas drugiego dnia tegorocznego Forum Wizja Rozwoju rozstrząsano, czy możliwe jest odbudowanie dużych stoczni w Polsce.
20.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

NIK po kontroli państwowych stoczni: „zadyszka”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport podsumowujący wyniki kontroli spółek stoczniowych kontrolowanych przez spółki Skarbu Państwa. NIK skonkludował, że „nadzór (…) nie był w pełni skuteczny”.
05.06.2023

Gróbarczyk: wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników

Pierwszy raz od lat pojawiły się na bramie stoczniowej wylistowane zawody, które stocznia natychmiast przyjmuje jako nowych pracowników. Wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników – przekazał w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
22.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Stocznie Republiki Korei z 37% udziałem w światowym rynku. Biznes pod parasolem rządu

Koreańskie stocznie stawiają na statki innowacyjne o wysokiej marży. Wystartowały dynamicznie w 2023 r mimo ogólnego spowolnienia tempa nowych zamówień na całym świecie. Podczas gdy Chiny odzyskały przewagę w nowych zamówieniach w marcu br., koreański przemysł stoczniowy podkreśla, że utrzymał pozycję lidera w pierwszym kwartale.
17.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

W polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. osób

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) poinformowała, że w polskiej branży jachtów i łodzi działa ponad 1000 firm, które zatrudniają ok. 45 tys. pracowników. Dodała, że w 2022 roku zbudowały one blisko 25 tys. jednostek pływających.
14.03.2023

Edda Wind zwiększa swoją flotę statków do obsługi morskich farm wiatrowych

Norweska firma Edda Wind chce zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku offshore poprzez zamówienia nowych statków. W tym celu zawarła umowę ze spółką zależną włoskiego koncernu Fincantieri, wietnamską stocznią Vard, na budowę czterech statków do obsługi technicznej morskich farm wiatrowych (Commissioning Service Operation Vessel, CSOV) o wartości 268 mln dolarów, z możliwością zamówienia kolejnych.
06.03.2023

USA przyznają, że Chiny mają więcej okrętów

Chiny mają więcej okrętów od nas, budują je szybciej; mają ich 340, podczas gdy my mniej niż 300, starają się demonstrować swoją potęgę na morzach i oceanach - oświadczył minister marynarki wojennej USA Carlos Del Toro, cytowany przez portal stacji CNN.
23.02.2023

Punkt zwrotny w inwestycjach w kontenerowce? Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2023)

Kolejne początkowe tygodnie nowe roku to z ogólnej perspektywy inwestycji w tonaż kontynuacja ostatnich chaotycznych trendów. Jednakże być może doszło również do istotnego przełomu. Dotyczy on inwestycji w kontenerowce. Nie dość, że ostatnio było mniej nowych zamówień, a w jednym tygodniu nie zaobserwowano ich nawet wcale, to na dodatek wzrosła ilość złomowań tego typu tonażu. To może być dobry prognostyk, jeśli trend taki utrzymałby się w dłuższej perspektywie.
08.02.2023

Jedna trzecia z 209 statków dostarczonych przez chiński konglomerat jest zasilana dwupaliwowo

Zarząd spółki China State Shipbuilding Corporation (CSSC) przekazał, że pomimo wyzwań spowodowanych pandemią i ekstremalnymi warunkami pogodowymi zdołała zrealizować rekordową ilość zamówień na budowę statków, znajdując się w światowej czołówce przedsiębiorstw z branży stoczniowej.
27.12.2022

Koreański gigant stoczniowy zmienia nazwę i przedstawia nowy plan rozwoju

Nowa nazwa oznacza nie tylko kosmetyczną zmianę, ale służy także zapowiedzi nowej strategii odnośnie przyszłości firmy, w tym w ramach zrównoważonego rozwoju i wdrażania zielonej energetyki.
27.12.2022

Francuskie korwety dla Grecji

Ważny gracz na rynku okrętowym Naval Group proponuje greckiemu odpowiednikowi znaczny udział przy budowie korwet proj. Gowind (typu Kimon), które mają wzmocnić potencjał marynarki Wojennej Grecji (Polemiko Naftiko).
12.12.2022

Ministerstwo: będzie spotkanie w sprawie kosztów energii stoczni

Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na nasze pytanie o zwołanie posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego, na którym poruszony ma być temat problemów stoczni, wywołanych wysokimi kosztami energii.
08.12.2022

Rosja szuka pracowników do stoczni. Oferta nie powala

Mobilizacja wojskowa zabrała z zakładów pracy w całej Rosji wielu wyszkolonych pracowników. Rosyjskie stocznie również zmagają się z brakiem kadr. Uzupełnień poszukuje m.in. w Bangladeszu.
07.12.2022

Koszty energii zjadają stocznie. Branża czeka na reakcję rządu

Cała gospodarka zmaga się z rosnącą inflacją i kosztami. Na alarm biją też stocznie, którym niektóre koszty nośników energii wzrosły nawet o ponad 800 procent. Przedstawiciele mówią wprost – branża może się załamać.
05.12.2022

Wyścig paliw. Więcej zamówień na statki napędzane metanolem niż LNG

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV podało, że pośród zamówień na nowe dwupaliwowe statki złożonych w październiku, więcej dotyczy jednostek zasilanych metanolem niż LNG.
14.11.2022

Furetank i Algoma rozszerzają inwestycje o kolejne tankowce dwupaliwowe

Szwedzki Furetank i kanadyjska Algoma Central Corporation rozszerzają spółkę w ramach wspólnego przedsięwzięcia (joint venture) FureBear o osiem tankowców dwupaliwowych o pojemności 18 000 ton serii Vinga, przeznaczonych do handlu na europejskich akwenach. Współpraca została ogłoszona w sierpniu i wtedy jeszcze planowano cztery nowe jednostki.
10.11.2022

Stocznia w Helsinkach miała wybudować lodołamacz dla Rosjan. Rząd blokuje projekt

Stocznia w Helsinkach nie może zrealizować projektu bodowy gigantycznego lodołamacza dla klienta rosyjskiego. Rząd wydał negatywną decyzję w sprawie licencji eksportowej dla zamówienia realizowanego na zlecenie rosyjskiej firmy Norilsk Nickel, zajmującej się wydobyciem i wytopem niklu, palladu, platyny i miedzi.
17.10.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
16.10.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries.
10.10.2022

100 lat będzie trwała wymiana statków na jednostki korzystające z alternatywnych technologii paliwowych

W stoczniach buduje się aktualnie ponad 1 000 statków z napędem na paliwa alternatywne. Ponad połowa z nich to statki z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Tendencja do zamawiania przez operatorów dużych statków z napędem na paliwa alternatywne utrzymuje tempo.
15.09.2022

Chińskie stocznie na najwyższym podium. Koreańscy stoczniowcy na drugim stopniu

Spełnia się czarny sen Niemieckiego Stowarzyszenia Stoczniowców. Stocznie Chin i Republiki Korei zdominowały rynek budowy statków i walczą jedynie o miejsce na podium. Stoczniowcy z Republiki Korei w sierpniu spadli z pierwszej pozycji, którą odzyskali po grudniu 2021 r. Nowe zamówienia sprawiły, że chińskim rywalom przypadło pierwsze miejsce pod względem portfela zamówień na nowe statki, według najnowszych danych Clarkson Research i sierpniowego raportu Vessel Value.
14.09.2022

Wzrost cen nośników energii. PFTM apeluje do Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego

Jako organizacja pracodawców działająca na rzecz rozwoju sektora stoczniowego w Polsce, Polskie Forum Technologii Morskich zwróciło uwagę na problem wzrostu cen nośników energii, który będzie dotyczyć w szczególności stoczni nowo budujących i związanych z nimi firm. Adresatem listu jest Zespół Trójstronny ds. Przemysłu Stoczniowego, który reprezentuje rząd, związki zawodowe i pracodawcy.
14.09.2022

Europejskie stocznie umierają pod presją chińskiej i koreańskiej konkurencji. Za 10 lat doki będą puste?

Przemysł budowy statków w Europie jeszcze pracuje. Za 10 lat europejski przemysł produkcji statków może być już tylko historią. Stocznie europejskie są bezbronne wobec praktyk dumpingowych oraz bezpośredniego wsparcia przemysłu stoczniowego przez państwa azjatyckie. Armatorzy europejscy działający pod ochronnym parasolem i często z istotnym wsparciem swoich państw zyski lokują w stoczniach azjatyckich.
07.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
30.08.2022

60 mln euro rocznie wydaje rząd Niemiec na innowacje w niemieckich stoczniach

Rząd Niemiec podjął decyzję o przeznaczeniu 30 mln euro rocznie na rozwój statków bezemisyjnych i 1,3 mln euro na wsparcie informatyzacji w przemyśle stoczniowym. Rocznie na innowacje w sektorze rząd Niemiec wydaje 60 mln euro.
24.08.2022

Stal rozgrzana do czerwoności. Chińskie stocznie zwalniają produkcję z powodu upałów

Południowe Chiny dotknęła fala upałów, która odbija się na funkcjonowaniu przemysłu, w tym stoczni. Tamtejsze zakłady próbują modyfikować swoje grafiki, ale opóźnień nie uda się uniknąć.
18.08.2022

Rekordowe zamówienia zbiornikowców LNG, rekordowe ceny. PGNiG wchodzi na rynek z portfelem na 8 zbiornikowców

Globalny portfel zamówień statków na skroplony gaz ziemny osiągnął prawie 230 gazowców LNG i stanowi to 38 proc. wielkości obecnej floty operacyjnej. PGNiG z kontraktem na 8 statków funkcjonuje na rynku jako nowy inwestor.
10.08.2022

Morawiecki: chcemy odbudowywać przemysł stoczniowy, morski i portowy

Jeżeli Polacy powierzą nam stery rządów w przyszłym roku, to w pierwszej piątce moich priorytetów będzie pełna odbudowa przemysłu stoczniowego - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Wejherowa.
23.07.2022

Koreańskie stocznie walczą o podium z Chinami

W maju br. koreańskie stocznie podpisały kontrakty na 20 jednostek i 1,2 miliona CGT i przejęły prawie połowę światowego portfela kontraktów na który złożyło się 57 statków i 2,5 miliona CGT. Na początku lipca br. Korea Shipbuilding & Offshore Engineering Co. (KSOE) z Korei Południowej powiększyła swój portfel o 10 zbiornikowców LNG o wartości 2,21 mld dolarów. Wojna wyraźnie napędza stoczniom portfel na gazowce i zbiornikowce.
12.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Zamówienia na statki zasilane paliwami alternatywnymi przeważają

Według danych Clarksons Research ponad połowa z zamówionych w I kwartale tego roku statków ma być napędzana paliwami alternatywnymi.
15.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Polskie firmy na targach Nor-Shipping 2022 w Norwegii – "nowe otwarcie" po pandemii

Po prawie trzech latach przerwy w Oslo ponownie odbyły się targi Nor-Shipping – największe w Norwegii wydarzenie dla przemysłu morskiego i oceanicznego - i jedno z kilku wiodących na świecie. Podczas czterech dni targowych 4-7 kwietnia tegoroczne targi w Lillestrøm koło Oslo przyciągnęły w sumie 18 000 odwiedzających, a hale wystawowe i sale konferencyjne tętniły energią i rozmowami o nowych możliwościach biznesowych. Nie zabrakło też polskich firm.
12.04.2022

JPP Marine – od remontów po flotę offshore i statki autonomiczne

O bieżących działaniach JPP Marine ze Szczecina oraz trendach w branży opowiada jej prezes - Zbigniew Jagniątkowski.
26.03.2022

Należące do ARP spółki stoczniowe mają w 2023 osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności

Należące do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) spółki stoczniowe od lat zmniejszają swoją stratę i w 2023 r. mają osiągnąć dodatni wskaźnik rentowności - poinformowała w środę minister w KPRM Izabela Antos.
23.03.2022

Nowe sankcje wobec Rosji obejmują m.in. przemysł stoczniowy

UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.
15.03.2022

Famor ma już 70 lat i z sukcesem zmienił kierunek. Prezes: "Cała mądrość tkwi w załodze"

Bydgoski Famor świętuje 70-lecie powstania. Firma, która zaczynała w czasach stoczniowego boomu z biegiem lat zmieniła profil działalności. Dziś stawia na eksport, kolej i przemysł okrętowy.
14.03.2022

Z wizytą u Samuraja. Japoński przemysł stoczniowy w postpandemicznej rzeczywistości

Japonia jest po Chinach i Korei trzecim producentem statków na świecie. Żegluga, budownictwo okrętowe i inżynieria stanowią rdzeń ściśle powiązanego japońskiego przemysłu morskiego. Mimo to w Japonii odnotowuje się spadek liczby nowych zamówień na budowę statków, zaś konkurencja i braki kadrowe stanowią główne bolączki japońskiego sektora morskiego.
07.03.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Dlaczego rewolucja czystych technologii w żegludze nabiera tempa?

Zaledwie kilka tygodni temu, nastroje panujące podczas COP26 były prawdopodobnie pozytywne i pełne nadziei, a kluczowi gracze w branży żeglugowej wykazali bezprecedensową gotowość do zwiększenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Jednakże fragmentacja przedstawiona na MEPC 77 ukazała nieco inny obraz sytuacji.
26.12.2021

Koreański tygrys atakuje. Południowokoreańskie stocznie w walce o globalną dominację

Po długoletnim załamaniu koniunktury sytuacja w południowokoreańskim przemyśle stoczniowym poprawiła się na tyle, że koreańskie stocznie walczą o miano globalnego lidera wespół z Chinami. Wsparcie rządu, globalny popyt na statki sprawia, że Korea pokazuje potencjał stoczniowy godny miana koreańskiego tygrysa.
05.11.2021

Po owocach ich poznacie. Chiński przemysł stoczniowy w czasach pandemii

Trudny dla wielu sektorów czas pandemii koronawirusa pokazał potencjał chińskiego przemysłu stoczniowego, znajdując odzwierciedlenie w wolumenie zamówień na budowę statków. To właśnie chiński przemysł stoczniowy walczy z Koreą Południową o miano globalnego lidera.
23.09.2021

Boom w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tydzień 32-35/2021)

Z rynku spływały kolejne elektryzujące informacje na temat inwestycji w tonaż. Wielkie zamówienia omijały jednak w większości przypadków europejski rynek stoczniowy, lokując się głównie na Azji.
13.09.2021

SEA-LNG: Trwa sztandarowy rok zamówień na statki napędzane LNG w 2021 roku

Według organizacji SEA-LNG, powołującej się na dane Clarkson Research Services, w 2021 roku powiększyła się liczba zamówień na jednostki zasilane LNG, zbliżając się do 30 procent całości nowych zamówień na budowę statków według tonażu brutto.
10.09.2021

Polski przemysł stoczniowy. Wizja Rozwoju. Innowacje na eksport, dla administracji i obronności

Kontrahenci zagraniczni, urzędy morskie i Marynarka Wojenna RP to główni odbiorcy polskiej produkcji stoczniowej – to najkrótsze podsumowanie sesji „Perspektywy i ograniczenia w przemyśle stoczniowym” w czasie Forum Wizja Rozwoju Gdynia 2021.
01.09.2021

Jeszcze ostrożnie przed euforią. Analiza rynku tonażowego (tydzień 23-26/2021)

Jak pokazują statystyki ostatnich tygodni ilość złomowań statków na świecie zaczęła wreszcie wzrastać. Wolumeny statków przekazywanych do okrętowego recyklingu nie są jednak oszałamiające. Jak pokazują statystyki średnia spadków złomowań dla całego świata wynosi 2%, przy czym mocno tracą tradycyjne azjatyckie lokalizacje na rzecz innych. Sprzyjają temu rekordowe ceny stali (w Bangladeszu oferuje się aktualnie cenę 580 USD za tonę statku pustego).
14.07.2021

Stocznie remontowe szybko wyszły z kryzysu COVID-19 i mają powody do optymizmu

Pomimo negatywnego wpływu pandemii koronawirusa w zeszłym roku, rynek naprawy statków szybko powrócił do równowagi. Wpływ na ten segment odegrało też wprowadzenie konwencji Ballast Water Management Convention i IMO 2020 oraz zielona transformacja energetyczna.
07.03.2021

GALATEA – innowacje w portach i stoczniach

22 małe i średnie polskie firmy zgłosiły gotowość do zaprojektowania innowacyjnych produktów i usług w portach i stoczniach. Po firmach z Francji, polscy przedsiębiorcy są drugą tak liczną grupą gotową działać w projekcie GALATEA.
26.01.2021

Szansa dla polskich stoczni

- COVID-19 dosłownie znokautował Europę. Branże, w których kraje członkowskie Unii Europejskiej były silne, czyli statki pasażerskie, wycieczkowce i jednostki offshore - skomplikowane technicznie, o dużej wartości dodanej - zostały najbardziej dotknięte spadkiem, a nawet kompletnym zanikiem zamówień. Polska, będąca integralną częścią europejskiego łańcucha dostaw, także nie uniknęła tego tąpnięcia. Jego efekt w pełnym wymiarze dotrze do nas w br. Jeżeli bowiem spojrzymy na strukturę polskiego przemysłu okrętowego, to widać, że w
26.01.2021

Gróbarczyk: program Batory nie został zahamowany

Program Batory, który ma pobudzać przemysł stoczniowy w Polsce, nie został zahamowany – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, w ministerstwie trwają prace nad jego rozwojem.
22.01.2021

Statek typu PSV Coey Viking przekazany armatorowi

Zakończyła się budowa pierwszego z dwóch wielozadaniowych statków specjalistycznych typu PSV, zamówionych w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. przez firmę Borealis Maritime. PSV Coey Viking będzie eksploatowany pod zarządem technicznym firmy armatorskiej Viking Supply Ships AB.
20.01.2021

Zakończenie prac Konwersatorium "O lepszą Polskę" nad Raportem o globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa

Na początku listopada 2020 roku Konwersatorium "O lepszą Polskę", powołane z inicjatywy Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, zakończyło- rozpoczęte w marcu br. - prace nad opracowaniem Raportu o globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym spowodowanym pandemią koronowirusa. Raport składa się ze wstępu i zakończenia oraz dwóch części. Pierwsza część zawiera diagnozę globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego zdeterminowanego przez pandemię koronawirusa w obszarze gospodarczym, społecznym, politycznym i geo
20.01.2021

Chiny zatwierdziły fuzję południowokoreańskich gigantów stoczniowych

Chiński urząd antymonopolowy zatwierdził plan fuzji pomiędzy południowokoreańskimi stoczniami: Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE), Hyundai Heavy Industries (HHI) oraz Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME).
29.12.2020

Trwa wielka seria zamówień na gazowce LNG w południowokoreańskich stoczniach

W ostatnich dniach grudnia, stocznie z Korei Południowej obserwują napływ zamówień na gazowce do przewozu skroplonego gazu ziemnego.
28.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowym promie zwodowanym w Gdańsku dla kanadyjskiego giganta

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wodowaniu nowego, kolejnego już statku, który zbudowano w Polsce dla firmy BC Ferries.
22.12.2020

Niesamowity boom w kontenerach! Czy bańka pęknie? Raport z rynku żeglugowego (tydzień 49-51)

Pierwsza połowa grudnia to coraz bardziej rozpędzająca się podaż ładunków skonteneryzowanych. W tle tej sytuacji miał miejsce początek kolejnej fali światowej pandemii koronawirusa i towarzyszące temu zapowiedzi lockdown’ów w Europie oraz mgliste prognozy gospodarcze na kolejne miesiące.
21.12.2020

Krótkie podsumowanie - przemysł stoczniowy w Polsce w 2019 roku

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni ze względu na epidemię COVID-19 nie odbyło się i zostało przełożone na rok przyszły.
18.12.2020

Stocznie w Meklemburgii – Pomorzu Przednim znów na krawędzi

Przepychanki wokół niemieckich stoczni nieopodal Szczecina ciąg dalszy. Władze landu udzielają wsparcia w obronie miejsc pracy bez żadnej gwarancji, że przedsiębiorstwa wkrótce ostatecznie nie upadną.
17.12.2020

Wszystkie trzy hybrydowe statki ro-ro Finnlines są obecnie w budowie [foto]

Program budowy nowych statków Finnlines przebiega zgodnie z planem, a obecnie ostatni z trzech zamówionych nowych ultra-zielonych statków ro-ro jest w fazie produkcji. Stalowe płyty trzeciego hybrydowego pojazdu ro-ro zostały wycięte podczas tradycyjnej ceremonii cięcia stali w stoczni Nanjing Jinling w Chinach w dniu 16 grudnia 2020 r. Ponadto tego samego dnia odbyło się położenie stępki pod pierwszą hybrydową jednostkę ro-ro.
16.12.2020

Przywództwo w branży wg Francisa Lappa - prezesa i założyciela Sunreef Yachts

Zaufanie, jakim cieszy się dzisiaj Sunreef Yachts odzwierciedla cały wysiłek, jaki włożyliśmy w nasz produkt. Po wielu latach ciężkiej pracy znaleźliśmy się w miejscu, w którym nasze projekty stają się punktem odniesienia i inspiracją. Wraz z pojawianiem się na rynku coraz większych konceptów wielokadłubowców, zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki Sunreef Yachts wywiera nie tylko na oczekiwania klientów, ale również na pomysły i ambicje producentów jachtów. W tej branży istnieje wyraźna różnica między stoczniami wyznaczającymi tren
14.12.2020

Czy w roku 2030 będą jeszcze w Europie budowane statki?

24 listopada 2020 roku odbyło się spotkanie SEA Europe - europejskiej organizacji zrzeszającej narodowe stowarzyszenia pracodawców przemysłu okrętowego członków Unii Europejskiej - z przedstawicielami rządów krajów członkowskich UE.
02.12.2020

Ciążenie ku wzrostom i rozwojowi. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 47-48)

Kolejne tygodnie przedostatniego miesiąca roku mijały pod znakiem ciążenia rynków frachtowych ku wzrostom i rozwojowi. Nadal tej coraz mocniej wyczuwalnej tendencji nie może poddać się segment wycieczkowców, który w wyniku trwającej ogólnoświatowej pandemii i obostrzeń skrępowany jest restrykcyjnymi ograniczeniami. Straty są tutaj ogromne i idą już w dziesiątki miliardów dolarów amerykańskich.
30.11.2020

Program Odbudowy Przemysłu Stoczniowego w Polsce [wywiad]

Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE przygotował Program Odbudowy Przemysłu Stoczniowego w Polsce, mającego być częścią Krajowego Programu Odbudowy gospodarki po kryzysie związanym z efektem pandemii COVID-19.
24.11.2020

Jerzy Doerffer, nestor polskiego okrętownictwa, patronem nowoczesnego gdańskiego tramwaju

Kolejny, 57 już gdański tramwaj ma swojego patrona. Jest nim prof. Jerzy Doerffer – wybitny naukowiec związany z Politechniką Gdańską. To kolejny, po prof. Annie Podhajskiej, uhonorowany w ten sposób przedstawiciel świata nauki. O takie upamiętnienie tej postaci wnioskowali przedstawiciele Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku.
22.11.2020

ISR: Kolejna ofiara załamania europejskiej specjalizacji stoczniowej?

Sektor rejsów wycieczkowych jest mocno dotknięty pandemią, a wraz z nim poważne problemy przeżywają europejskie firmy zajmujące się budową dla niego luksusowych jednostek. Nie omijają one Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Kryzys przeżywa stocznia Rheinhold & Mahla posiadająca swe oddziały m.in. w Rostocku i Wismarze.
14.10.2020

ISR: Stocznie na niemieckim wybrzeżu otrzymują 193 mln euro od rządu federalnego

Decyzja zapadła w poniedziałkowy wieczór. Stocznie w Meklemburgi – Pomorzu Przednim otrzymują od rządu federalnego zaliczkę wsparcia w wysokości 193 mln euro.
06.10.2020

ISR: Stocznie w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie jednak z rządowym wsparciem?

Zagrożone upadkiem stocznie w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie mogą spodziewać się federalnej pomocy pomostowej. Po tygodniach negocjacji pojawiła się szansa na ostateczne decyzje w tej sprawie.
02.10.2020

SeaData udostępnia dane o opadach i poziomach wód dla swoich klientów

Zbieranie danych, ich analiza oraz inteligentne wykorzystanie w przedsiębiorstwie to główne elementy systemu tworzonego przez gdyńską firmę. Poza informacjami z zainstalowanych przez SeaData czujników (YetiBox) ich klienci mają dostęp do prognozy pogody, pomiarów meteorologicznych, publicznych stacji kontroli jakości powietrza, danych satelitarnych oraz symulacji numerycznych (np. prognoza jakości powietrza).
25.09.2020

ISR: Sektor stoczniowy liczy na odbicie już w przyszłym roku

Sytuacja światowej branży stoczniowej jest złożona, ale istnieje w niej miejsce na nowe kontrakty, także dla firm z Polski.
14.09.2020

Postęp prac na czwartym z serii promie dla BC Ferries

W stoczni Remontowa Shipbuilding trwają prace przy budowie czwartego z serii promu klasy „Salish” z silnikami dwupaliwowymi (LNG/Diesel Electric) zamówionego przez Kanadyjskiego Armatora BC Ferries – największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie.
07.09.2020

ISR: Genting na krawędzi, więc niemieckie stocznie wrócą do państwa?

W Meklemburgii – Pomorzu Przednim narasta niepokój wokół losów stoczni będących własnością koncernu z Hongkongu.
26.08.2020

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się spektakl pt. “My tam budowaliśmy statki” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego. Scenariusz napisała Dorota Bielska.
16.08.2020

ISR: MV Werften - renowacja poprzez redukcję zatrudnienia?

MV Werften – stoczniowy konkurent polskich zakładów – ogłosił program restrukturyzacji. W Meklemburgii – Pomorzu Przednim trwają spekulacje, czy będzie to oznaczało redukcję zatrudnienia.
14.08.2020

Remontowa Shipbuilding przekazała kolejny prom w ręce armatora

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią Covid 19, Remontowa Shipbuilding S.A. z Grupy Kapitałowej Remontowa Holding konsekwentnie realizuje przyjęty na ten rok harmonogram prac.
13.08.2020

Oświadczenie Zarządu Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A.w związku z doniesieniami prasowymi

Morska Stocznia Remontowa ,,Gryfia” S.A. w związku z postępującymi zmianami w przemyśle stoczniowym podejmuje działania usprawniające i modernizujące w celu zapewnienia prawidłowości i efektywności funkcjonowania spółki. Działania te podejmowane są nie tylko z uwzględnieniem interesu ekonomicznego spółki, ale przede wszystkim z poszanowaniem praw zatrudnionych w niej pracowników.
13.08.2020

Najstarsza firma żeglugowa na świecie zamówiła nowy prom hybrydowy

The Isle of Man Steam Packet Company (IoMSPC), najstarsza stale działająca firma żeglugowa na świecie, rozdała kontrakty na usługi doradztwa technicznego i budowę nowego promu hybrydowego.
12.08.2020

Szwedzki armator z kolejną jednostką dual-fuel

W chińskiej stoczni Avic Dingheng Shipbuilding zwodowano siódmą jednostkę dual-fuel dla szwedzkiego armatora – Furetank.
11.08.2020

Sierpień ’80 – już w ten weekend zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i Muzeum Sali BHP

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na spacery z przewodnikiem po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz wystawach prezentowanych w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec czerwca 2020 r.

Z końcem czerwca 2020 r. zaczynają pojawiać się zbiorcze i wiarygodne informacje dotyczące najważniejszych obszarów działalności stoczni w ujęciu globalnym. Przedmiotowe dane ukazują również realny wpływ pandemii Covid-19 na poszczególne obszary składające się na branżę stoczniową w ujęciu globalnym.
07.08.2020

Rewitalizacja budynku Dyrekcji Stoczni Cesarskiej - ostatni rozdział [wideo]

Po 15 miesiącach intensywnych prac remontowych Stocznia Cesarska dzieli sięnajnowszą i ostatnią aktualizacją wideo z remontu Dyrekcji, wykonaną w maju 2020 roku.
30.07.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowym promie, który zwodowano w stoczni Remontowa Shipbuilding, a także o niecodziennej ewakuacji mającej miejsce na promie DFDS.
27.07.2020

Ostatni z serii hybrydowy prom dla Norled został zwodowany

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding zwodowano czwarty i ostatni z serii hybrydowy prom pasażersko-samochodowy o napędzie elektrycznym. Jednostki budowane są dla norweskiego armatora Norled.
24.07.2020

ISR: Clarksons znacząco obniża prognozy globalnej produkcji stoczniowej w tym roku

Przed branżą stoczniową rysują się nieciekawe perspektywy dla kontraktów do realizacji w drugiej połowie tego roku. Powód jest oczywisty – brakuje zapytań.
09.07.2020

Warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”

Morska Fundacja historyczna zaprasza na popularyzatorskie warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”, których celem jest przybliżenie historii zakładu, który po roku 1945 stał się ważną częścią składową Stoczni Gdańskiej im Lenina.
08.07.2020

ISR: Władze Meklemburgii znów aktywnie lobbują na rzecz swojego sektora stoczniowego

Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brema walczą o duże zamówienie dla stoczni w swoich landach. Ich szefowie we wspólnym liście zwrócili się do rządu federalnego o budowę nowego statku badawczego „Polarstern II” w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie, a także w stoczni Lloyd w Bremerhaven należących do Genting Group z Hongkongu.
06.07.2020

Nowa hybryda powstaje w stoczni CRIST [foto]

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się pierwsze cięcie stali na jednostkę.
01.07.2020

Orkan i Sokół przypłynęły do Szczecina. Niezwykły rejs nowych lodołamaczy! [foto]

Szczecińskie lodołamacze powstają w stoczni remontowej Shipbulding w Trójmieście, a tymczasem w naszym regionie obecne są jednostki, które właśnie ruszyły w swój pierwszy rejs po powstaniu. Lodołamacze czołowy Orkan i liniowy Sokół, wybudowane w Stoczni Koźle Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu, wyruszy
26.06.2020

JABO Stocznia Jachtowa

JAKOŚĆ KTÓRA TWORZY WASZ KOMFORT
konstrukcje aluminiowe kadłubów,nadbudówki,maszty,konstrukcje stalowe kadłubów,okucia jachtowe,relingi,elementy ze stali nierdzewnej,aluminiowo-stalowe konstrukcje boji oraz innych jednostek pływających,jachty,montaż,jacht,remonty jachtów,kadłub,łodzie,promy,pasażerskie,statki,konstrukcje jachtów,jabo.,stocznia jachtowa,stocznie jachtowe,jachty żaglowe,jachty motorowe,zimowanie jachtów,serwis jachtów,jabo classic 350,aluminiowe podesty do przemieszczania się po platformach wiertniczych,schody i drabiny aluminiowe,schody aluminiowe,drabiny aluminiowe,wykonywanie powłok malarskich zaworów ze stali nierdzewnej,wykonywanie pław oraz dalb sygnalizacyjnych,usuwanie ognisk korozji,wymiana anod cynkowych,zimowanie łodzi w hangarze,zimowanie łodzi na placu,zimowanie jachtu w hangarze ,zimowanie jachtu na placu,przygotowanie jachtu do zimy,zimowanie skuterów w hangarze,zimowanie skuterów na placu,wyciąganie i wodowanie jednostek dźwigiem lub za pomocą slipu,kompleksowe przygotowanie jachtu do se

CRIST S.A.

Budowa, konserwacja , naprawy statków
budowa statków,offshore,przemysł offshore,remonty statków . konserwacja statków,polska stocznia,stocznia,stocznie,remonty kadłubów,budowa kadłubów,trasowanie,dokumentacje traserskie,systemy rurowe,walcowanie,stocznia crist,stocznia gdynia

Marine Projects Ltd. Sp. z o.o.

statki,jachty,stocznie,konstrukcje stalowe,nadbudówki statków,bloki statków,kadłuby statków

Karstensen Shipyard Poland Sp. z o.o.

Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym
stocznia,stocznie,budowa statków,karstensens,kadłub,Lunar Bow,karstensen,stocznia karstensen,karstensen stocznia,skagerak,trawler kristin,produkcja kadłubów,m/v Tor-ön,Havskjer,Stocznia Karstensen Shipyard Poland,sejner,trawler sejner,statek rybacki,trawler rybacki

Stocznia Szczecińska „Wulkan” sp. z o.o.

stocznia,stocznie

Conrad S.A.

jachty,luksusowe jachty,jachty motorowe,jachty żaglowe,budowa jachtów,remonty jachtów,wyposażenie jachtów stocznie jachtowe

FLABRIA Bogdan Nowicki

Budujemy jachty na zamówienie.
stocznia jachtowa,stocznie jachtowe,jachty,żeglarstwo,budowanie jachtów,wyposażenie jachtów,budowa jachtów na zamówienie,stocznia jachtowa bojano,flabria 33,flabria 40,flabria 45,flabria 50

Stocznia Rybacka Spawmet sp z o o

stocznia,stocznie,stocznia rybacka,spawmet,jachtów motorowych jachtów żaglowych jednostek rybackich motorówek holowników

Stocznia WISŁA Sp. z o.o.

stocznia,stocznie,kadłub,kadłuby,kutry

Perfect Service sp zoo

remonty statków,urządzenia okrętowe,stocznie,

NAVIKON SRY LTD

POLISH SHIP REPAIR YARD
offshore,stocznie budowa statków,remonty statków,projektowanie statków,projektowanie okrętów,biura projektowe,biura konstrukcyjne

STEMOR Serwis Techniki Morskiej

Firma STEMOR zajmuje się projektowaniem, wdrożeniami i produkcją systemów automatyki okrętowej. Wykonujemy kompleksowe przebudowy systemów elektrycznych jednostek pływających.
automatyka okrętowa ,ektronika okrętowa ,elektronika jachtowa ,stocznie jachtowejachtowe instalacje elektryczne ,systemy sterowania ,diagnostyka orętowa ,automatyka morska ,techniczne zaopatrzenie statków ,remonty silników ,remonty statków ,silniki ,silniki morskie ,silniki okrętowe ,obsługa techniczna jachtów ,elektronika pokładowa ,silniki zaburtowe

ODYS Stocznia & Co.

Your best choice in building advanced steel construction.
budownictwo okrętowe,naprawy statków,konstrukcje stalowe,stocznia,budowa statków,instalacje biogazu,konstrukcje stalowe,rampy,platformy wiertnicze,stalowe konstrukcje lądowe,mosty,barki,pontony,statki rybackie,promy,rzeczne/morskie kontenerowców wielozadaniowych,jednostki obsługujących platformy wiertnicze,stocznie,statki budowa,wyposażenie,biuro projektowe,projektowanie jednostek pływających

Stocznia Gdańsk S.A.

STOCZNIA GDAŃSK S.A.
stocznie,stocznia,stocznia gdańsk,budowa statków,budowa,przemysł offshore,konstrukcje stalowe,energia wiatrowa

Stocznia Marynarki Wojennej S.A.

stocznia,stocznie,budowa statków,remonty statków,konstrukcje okrętowe,navship

Navikon SRY LTD Polish Ship Repair Yard

stocznie,remonty statków,Ship Repair Yard

Stocznia Jachtowa ANCORA Zbigniew Olejnik

jachty,stocznie jachtowa,jachty motorowodne,jachty żaglowe,łodzie,zabudowy jachtów,remonty jachtów,

REMONTOWA SHIPBUILDING S.A.

stocznia,stocznie,budowa statków,offshore,promy,promy pasażerskieholowniki,jednostki towarowe,jednostki specjalistyczne,jednostki wojskowe,,

Stal-Rem S.A.

shipbuilding,shipbuilding industry,budowa statków,remonty statków,budowa kadłubów,stalrem,kluczowe: kadłub,auxiliary engines,remontowa,freezer,prom,sea,pipelines,industry,tugboat,stocznie,vessel,winches,shipyard,mussel,stalrem,trawler,seiner,propulsions,stal rem,statek,boat,stainless steel,seaman,pilot,shipbuilding,statki,stocznia,tankowiec,polyurethane foam insulations,metalizing,dragger,fishing,harbour,remont,multicat,carpentry,launch,hull repairs and conversions,marine

KIL Sp. z o.o.

kil,technika okrętowa,Kil,stocznie,biuro projektowe,przebudowa statków,remonty statków,modernizacje statków,kil,hydraulika siłowa

Blok rufowy dla drugiego Icona rusza z Gdańska do Finlandii

Blok rufowy, podzielony na dwie części o łącznej masie 780 ton, opuścił gdańską stocznię Marine Projects Ltd. na pokładzie statku Meri i niebawem wyruszy do klienta, czyli fińskiej stoczni Meyer Turku, gdzie zostanie zintegrowany z kadłubem Star of the Seas – drugiego cruisera klasy Icon zamówionego przez Royal Carribean.
23.01.2024

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Damen Engineering Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
15.09.2023

Stocznia Remontowa Nauta zaprasza na Baltexpo 2023!

Baltexpo to renomowane międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
06.09.2023

Kongres Morski w Szczecinie 2022. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju"

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło debat o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe plany i wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.  
03.07.2022

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na Marynarkę Wojenną, podkreślenie rozwoju portów i stoczni [WIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej. Premier wizytował także stocznie grupy Remontowa Holding i niszczyciel min ORP Albatros.
22.11.2021

Kolejny miesiąc intensywnych prac w Stoczni Remontowej Nauta

Zainteresowanie remontami i przebudowami w gdyńskiej stoczni rośnie wraz z wychodzeniem globalnej gospodarki z stagnacji wywołanej pandemią. Obecnie w dokach i przy nabrzeżach Nauty wykonywane są prace na kilkunastu jednostkach, w tym aż na 6 montowany jest system uzdatniania wód balastowych.
23.04.2021

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

Rozpoczął się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
06.09.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

Najnowsze rozwiązania technologiczne w branży morskiej i logistycznej na konferencji SeaTech w Gdańsku

Najnowsze rozwiązania technologiczne, dotychczasowe doświadczenia i wyzwania na przyszłość w branży morskiej i logistycznej. To główne tematy konferencji SeaTech, która we wtorek odbyła się w Gdańsku. Eksperci rozmawiali o przemianach w czterech głównych obszarach: portach, offshore, branży stoczniowej i logistycznej. Autorskie rozwiązania zaprezentowały także startupy z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
19.06.2019

VII Konwent Morski

Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
11.02.2019

Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
27.06.2018

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie, ale to jest utrzymanie także pewnego rodzaju gotowości na wypadek różnych sytuacji, to jest doskonalenie zachowań ludzi, przygotowanie ich do różnego rodzaju zagrożeń – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jarosław Chodnicki, kierownik Zakładowej Służby Ratowniczej w Gdańskiej Stoczni Remontowa, podczas I Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które w środę odbyło się w Gdyni. Podkreślił, że przemysł stoczniowy generuje wiele niebezpieczeństw, m.in. pożarowych, ekologicznych czy życia ludzi.
25.01.2018

Rok 2017 w obiektywie GospodarkaMorska.TV (wideo)

Przedstawiamy najlepsze ujęcia z polskich portów, stoczni, firm i instytucji morskich, branżowych imprez oraz wydarzeń w specjalnym noworocznym klipie GospodarkaMorska.TV.
02.01.2018

W 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa może zostać oddana do eksploatacji

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji – poinformował dr Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGE, podczas Konferencji Offshore 2017 poświeconej energetyce wiatrowej, która w czwartek zakończyła się w Warszawie. Jak zaznaczył, PGE prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące wdrożenia energii wiatrowej. W 2021 r. powinna ukazać się decyzja środowiskowa jako podstawa wydania pozwolenia na budowę, a wkrótce ruszają badania geologiczne dna Bałtyku. Zmienia się także niekorzystny pogląd na ten sprzyjający farmom.
10.11.2017

Gdyńskie stocznie poszukują zawodowców

Zawodowcy potrzebni od zaraz. Aby zachęcić młode osoby do pracy w firmach związanych z gospodarką morską, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdynia stworzyły projekt „Odkrywamy gdyńskie stocznie gimnazjalistom”. W jego ramach w czwartek grupa 225 uczniów gdyńskich gimnazjów odwiedziła Bałtycki Port Nowych Technologii.
01.10.2017

Morski Fundusz Inwestycyjny priorytetem rządu

Morski Fundusz Inwestycyjny jest priorytetem – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jego zdaniem, przygotowanie rozwiązań stabilnie finansujących branżę stoczniową i łatwych do pozyskania jest niezbędne. Jak podkreślił, Morski Fundusz Inwestycyjny w formie ustawy ma być gotowy do końca roku.
20.09.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
09.06.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.