• <
nauta_2024

Ministerstwo: będzie spotkanie w sprawie kosztów energii stoczni

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ministerstwo: będzie spotkanie w sprawie kosztów energii stoczni

Partnerzy portalu

Ministerstwo: będzie spotkanie w sprawie kosztów energii stoczni - GospodarkaMorska.pl

Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na nasze pytanie o zwołanie posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego, na którym poruszony ma być temat problemów stoczni, wywołanych wysokimi kosztami energii.

W poniedziałek na portalu GospodarkaMorska.pl ukazał się artykuł pt. „Koszty energii zjadają stocznie. Branża czeka na reakcję rządu”. Opisaliśmy w nim list otwarty wystosowany w imieniu stoczni do współprzewodniczącego Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego z prośbą o zaadresowanie problemów wysokich kosztów energii, z jakimi borykają się zakłady. Według naszych informacji niektóre ze stoczni muszą stawić czoła nawet 800-procentowym podwyżkom kosztów energii. Stocznie boją się, że może się to skończyć załamaniem branży, zastosopowaniem projektów i zwolnieniami.

List podpisany przez prezesa Polskiego Forum Technologii Morskich Jerzego Czuczmana nie doczekał się odpowiedzi, ale z naszych informacji wynika, że wniosek o powołanie zebrania Zespołu został złożony. 24 listopada złożyliśmy także oficjalne zapytanie w Ministerstwie Infrastruktury dotyczące tego, czy data spotkania została wyznaczona. Najpierw, w nieoficjalnej rozmowie, minister Marek Gróbarczyk, współprzewodniczący zespołu ze strony rządowej, a więc osoba odpowiedzialna za formalne zwołanie gremium, powiedział nam, że termin nie został jeszcze wyznaczony ze względu na brak czasu. Dziś, 8 grudnia, rzecznik prasowy resortu Szymon Huptyś potwierdził, że dokładny termin nie jest znany i zostanie ustalony przez współprzewodniczących Zespołu.

„Poruszany przez Pana problem był przedmiotem korespondencji współprzewodniczącego Zespołu Trójstronnego ze strony rządowej – wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z prowadzącymi sprawy cen energii ministerstwami (MKiŚ, MAP, MPiT). W związku z tym podczas planowanego posiedzenia Zespołu przedstawiciele odpowiednich resortów zostaną poproszeni o zreferowanie możliwości oddziaływania na ceny nośników energii, w tym dla przemysłu stoczniowego.” – napisał rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

Szymon Huptyś dodał także, że „strona rządowa podejmuje inicjatywy mające na celu zmniejszenie cen nośników energii zgodnie z możliwościami, jakie daje prawo krajowe i unijne. Ponadto wszystkie strony dialogu społecznego są informowane m.in. o określeniu w Komunikacie Komisji Europejskiej z 28 października 2022 r. listy sektorów szczególnie odczuwających skutki kryzysu. Lista zawiera obszary związane z produkcją komponentów bazowych, w tym wykorzystywanych przez przemysł stoczniowy, co może pomóc w zapewnieniu niższych cen na określone komponenty.”

W poniedziałek problem na naszą prośbę zaadresował także premier Mateusz Morawiecki, który ujawnił, że rozmawiał na ten temat z szefami spółek energetycznych.

Fot. Depositphotosetmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.