• <
KONGSBERG_2023

ISR: Stocznie na niemieckim wybrzeżu otrzymują 193 mln euro od rządu federalnego

06.10.2020 10:39 Źródło: Instytut Studiów Regionalnych
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki ISR: Stocznie na niemieckim wybrzeżu otrzymują 193 mln euro od rządu federalnego

Partnerzy portalu

ISR: Stocznie na niemieckim wybrzeżu otrzymują 193 mln euro od rządu federalnego - GospodarkaMorska.pl
fot. mv-werften.com

Decyzja zapadła w poniedziałkowy wieczór. Stocznie w Meklemburgi – Pomorzu Przednim otrzymują od rządu federalnego zaliczkę wsparcia w wysokości 193 mln euro.

Udzielone przez rząd wsparcie pozwoli stoczniom w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie pokryć koszty funkcjonowania do marca przyszłego roku. Są pilnie potrzebne z jednej strony na koszty operacyjne i wynagrodzenia, z drugiej strony na dalszą budowę statku wycieczkowego „Endeavour” w Stralsundzie.

Firma i wspierający ja land dążą do uzyskania docelowo pomocy państwa w wysokości 570 mln euro. Nadal nie ma jednak opinii ekspertów na temat przyszłych perspektyw funkcjonowania spółki Genting będącej właścicielem stoczni. W 2016 roku przejęła ona stocznie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, aby budować statki wycieczkowe dla własnych firm żeglugowych. Po nadejściu pandemii Genting zamierzał utrzymać swoje projekty w zakresie przemysłu stoczniowego. Większość stoczniowców w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie od miesięcy pracuje w skróconym wymiarze czasu. Właściciel boryka się jednak  poważnymi problemami finansowymi z racji wstrzymania przychodów z innych źródeł, przede wszystkim z racji rejsów wycieczkowych i prowadzonej na ich pokładach działalności hazardowej.

Źródło: Andrzej Pieśla/Instytut Studiów Regionalnych

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.