• <
siemens_gamesa_2022

Gwałtownie rośnie złomowanie wycieczkowców w tureckich stoczniach

05.10.2020 16:00
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gwałtownie rośnie złomowanie wycieczkowców w tureckich stoczniach

Partnerzy portalu

Gwałtownie rośnie złomowanie wycieczkowców w tureckich stoczniach - GospodarkaMorska.pl
Steer Guru

Biznes kwitnie w morskich dokach w zachodniej Turcji, gdzie pięć potężnych statków wycieczkowych jest demontowanych w celu sprzedaży na złom po pandemii COVID-19, która prawie całkowicie zniszczyła branżę.

Statki wycieczkowe były domem dla jednych z najwcześniejszych ognisk infekcji COVID-19. W marcu władze USA wydały zakaz żeglowania dla wszystkich statków wycieczkowych, które pozostają na miejscu.

W piątek kilkudziesięciu pracowników zdjęło ściany, okna, podłogi i balustrady z kilku statków w doku w Aliaga, mieście 45 km na północ od Izmiru na zachodnim wybrzeżu Turcji. Trzy kolejne statki dołączą do już demontowanych.

Przed pandemią tureckie stocznie złomujące statki zazwyczaj obsługiwały statki towarowe i kontenerowce, powiedział agencji Reuters Kamil Onal, prezes stowarzyszenia przemysłowców zajmujących się recyklingiem statków.

- Ale po pandemii statki wycieczkowe zmieniły kurs na Aliagę. Nastąpił wzrost złomowań w sektorze z powodu kryzysu. Kiedy statki nie mogły znaleźć pracy, trafiły do rozbiórki – powiedział.

Około 2500 osób pracowało na stoczni w zespołach nad demontażem statku pasażerskiego, który zajmuje około sześciu miesięcy. Statki przybyły z Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.

Stocznia dąży do zwiększenia ilości zdemontowanej stali do 1,1 mln ton do końca roku, z 700 000 ton w styczniu - powiedział.

- Staramy się zmienić kryzys w szansę - powiedział.

Dodał, że nawet niemetalowe okucia statków nie idą na marne, ponieważ operatorzy hoteli przychodzą na stocznię, aby kupić przydatne materiały.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.