• <

Wynik wyszukiwania - "morze" - Wiadomości

Morze pod nadzorem mikrosatelitów. Kongsberg zbuduje satelity. Dla Polski również?

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał kontrakt od Norwegian Intelligence Service (NIS) na dostarczenie danych z satelitarnego nadzoru morskiego z norweskich akwenów znajdujących się w strefie niezbędnej dla bezpieczeństwa Norwegii. NIS jest odpowiedzialny za operacje kosmiczne i bezpieczny rozwój Norweskich Sił Zbrojnych.
19.04.2024

Przerażające odkrycie rybaków w Brazylii. W łodzi znaleźli dwadzieścia ciał w rozkładzie [wideo]

Brazylijscy rybacy znaleźli u wybrzeży gminy Braganca w północnym stanie Para łódź, w której znajdowało się "co najmniej 20" ciał w zaawansowanym rozkładzie. Śledczy podejrzewają, że pasażerowie zginęli na morzu z głodu i pragnienia.
16.04.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem będzie tym razem „Pan i władca: Na krańcu świata”.
12.04.2024

Ruszyły zapisy na 24. Marsz Śledzia

Nadchodzi 24. edycja Marszu Śledzia. Tym razem zawodnicy przemierzą Zatokę Pucką 22 czerwca. Zrobią to jednak tylko ci, którzy osiągną najlepsze wyniki w pierwszym etapie rywalizacji, czyli w Wirtualnych Zawodach, do których zapisy już ruszyły.
11.04.2024

Badania puszkowanych łososi pomogły ocenić zmiany stanu mórz w ciągu 40 lat

Porównując próbki łososia zakonserwowane w puszkach, naukowcy z University of Washington ujawnili zmiany w morskich ekosystemach, jakie zachodziły w ciągu ostatniego czterdziestolecia. O wynikach tych analiz informują na łamach „Ecology and Evolution”.
11.04.2024

Kontrole na greckich plażach w związku z nielegalnym ograniczaniem dostępu do brzegu

Na greckich plażach rozpoczynają się kontrole, które mają przeciwdziałać ograniczeniom przez firmy i hotele swobodnego dostępu do brzegu morskiego, m.in. przez stawianie nielegalnych konstrukcji – informuje portal Kathimerini.
10.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Rosyjski myśliwiec runął do morza koło Krymu. Maszynę mogli omyłkowo zestrzelić Rosjanie

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.
28.03.2024

W. Brytania. W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
27.03.2024

12 Palestyńczyków utonęło, próbując dostać się do zrzutu pomocy humanitarnej

Co najmniej 12 Palestyńczyków utopiło się w poniedziałek w pobliżu miejscowości Beit Lahia u brzegu Strefy Gazy, próbując dotrzeć do zrzutu pomocy humanitarnej, który spadł do morza - poinformowała we wtorek CNN.
26.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

NGO: 60 migrantów zginęło na Morzu Śródziemnym

Co najmniej 60 migrantów, którzy wypłynęli z Libii, zginęło na Morzu Śródziemnym – poinformowała w czwartek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee z siedzibą w Marsylii.
14.03.2024

W maju druga edycja ważnej konferencji dla branży TSL

Ruszyły zapisy na drugą edycję konferencji na morzu Polska Logistycznym Hubem Europy. To inicjatywa skupiająca przedstawicieli szeroko rozumianej branży TSL.
11.03.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2024 r.

Miesiąc luty to przede wszystkim kontynuacja niebezpiecznych zdarzeń dotyczących ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i na Zatoce Adeńskiej. Łącznie od listopada 2023 roku takich ataków było już ponad 50. Sytuacja spowodowała zaangażowanie sił marynarki wojennej wielu krajów, które starają się chronić szlaki handlowe, ale nie jest to do końca skuteczne. Z tego też względu bardzo duża liczba armatorów przekierowała swoje jednostki na trasy okrężne, co spowodowało liczne opóźnienia i wzrost kosztów transportu.
07.03.2024

Xi Jinping wezwał do przygotowań do konfliktów militarnych na morzu

Chiński przywódca Xi Jinping wezwał w czwartek siły zbrojne do skoordynowania przygotowań do konfliktów militarnych na morzu – poinformowała w czwartek oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.
07.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Pięć osób zginęło w rosyjskim ataku na port w Odessie

Pięć osób zginęło w środę w rosyjskim ataku na infrastrukturę portową w Odessie na południu Ukrainy - poinformował rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej kapitan Dmytro Płetenczuk.
06.03.2024

Morscy ratownicy dostaną nowe jednostki

Zakupy nowego wielozadaniowego statku ratowniczego, sześciu innych jednostek, modernizacja działających statków oraz rozbudowa stacji ratowniczych nad morzem - to m.in. plany Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa do 2028 r. - informował podczas Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej szef SAR Sebastian Kluska.
06.03.2024

Teatr Polski partnerem Morskiego Centrum Nauki

W Morskim Centrum Nauki podpisano 6 marca umowę o współpracy z Teatrem Polskim w Szczecinie. MCN prowadzi działalność edukacyjną i kulturalną, która przyczynia się do budowania tożsamościi marki regionu w oparciu o jego związki z morzem.
06.03.2024

Szwecja i Niemcy będą współpracować na rzecz bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego

Minister obrony Szwecji Pal Jonson oraz jego odpowiednik z Niemiec Boris Pistorius podpisali we wtorek w Sztokholmie umowę o współpracy w dziedzinie wojskowości.
05.03.2024

Portugalia. Policja przejęła 1,3 tony kokainy ukrytej w mrożonych rybach

Funkcjonariusze portugalskiej policji rozbili grupę mafijną, która od dłuższego czasu przerzucała z Ameryki Południowej kokainę ukrytą w mrożonych rybach. Służby przejęły 1,3 tony narkotyków.
05.03.2024

Wyjątkowy projekt hybrydowej elektrowni we Włoszech, który połączy moc wiatru, słońca i morza

SolarDuck, Green Arrow Capital i New Developments podejmują współpracę w celu rozwijania hybrydowej farmy wiatrowo-słonecznej na morzu u wybrzeży Corigliano. Farma OFPV o mocy 120 MWp zintegrowana z pływającą morską elektrownią wiatrową o mocy 420 MW jest kamieniem milowym w rozwoju technologii Offshore Floating Solar Photovoltaic.
01.03.2024

Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.
27.02.2024

Damen zbuduje okręt wielozadaniowy dla morskich sił Portugalii

Holenderski gigant branży stoczniowej przedstawił nowy projekt okrętu opartego na współczesnych wymaganiach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Okręt wielozadaniowy został opracowany wspólnie z Portugalską Marynarką Wojenną, pierwszym klientem zamawiającym tę jednostkę. Oprócz swojej podstawowej funkcji, został on zaprojektowany do spełniania szerokiego zakresu dodatkowych zadań, w tym pomocniczych. Ma być to także rozwiązanie dla rosnącego znaczenia technologii bezzałogowych.
27.02.2024

Turcja będzie ochraniać wody Somalii. Umowa na 10 lat

Rząd Somalii zatwierdził podpisane z Turcją porozumienie o współpracy obronnej, przyznające Ankarze 10-letni mandat na ochronę wód morskich kraju - poinformowała w środę agencja Anatolia.
21.02.2024

Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom pochodzącym ze statków

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie zmiany dyrektywy 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami. Współprawodawcy uzgodnili dostosowanie dyrektywy do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz rozszerzenie zakresu dyrektywy na więcej rodzajów substancji zanieczyszczających odprowadzanych do morza, takich jak ścieki i śmieci.
20.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Kolejny morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem tym razem będzie Bunt na „Bounty”.
16.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Ukraina tworzy nowy rodzaj wojsk - Siły Systemów Bezzałogowych

Ukraina zaczyna budować nowy, odrębny rodzaj wojsk: Siły Systemów Bezzałogowych - poinformował we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. Drony nie są bronią przyszłości, ich zastosowanie powinno przynieść konkretne wyniki już teraz – powiedział.
06.02.2024

W ciągu pół roku w Nowej Zelandii padło tysiąc fok futerkowych

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy u wybrzeży nowozelandzkiej Wyspy Południowej padło prawie tysiąc fok futerkowych – podaje portal radia RNZ. Według naukowców to "początek załamania ekosystemu", który wynika ze wzrostu temperatury morza i wyczerpania zasobów rybnych.
02.02.2024

Izraelski system obrony powietrznej Arrow przechwycił rakietę wystrzeloną z rejonu Morza Czerwonego

Izraelski system obrony powietrznej Arrow, przeznaczony do zwalczania pocisków balistycznych na ostatnim etapie lotu, przechwycił w piątek rakietę ziemia-ziemia wystrzeloną w kierunku Izraela z rejonu Morza Czerwonego - relacjonuje Reuters.
02.02.2024

Świąteczno – noworoczny zastój. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 50/2023-1/2024)

Przełom roku to okres podsumowań dotychczasowych trendów, a także ocena perspektyw na nowy rok. Jest to również czas krótkoterminowego zastoju, kiedy to większość świata skupia się nie na biznesie, ale na obchodzeniu okresu świąt i nowego roku. Od listopada do grudnia 2023 roku oceniono, że globalny handel spadł o około 1.3 %, co spowodowane jest kryzysem bezpieczeństwa zachowania wolnej żeglugi na Morzu Czerwonym.
21.01.2024

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej (MOSG). W tym roku do pracy może zostać przyjętych 110 funkcjonariuszy.
20.01.2024

Frontex: 380 tys. nielegalnych przekroczeń granic UE w 2023 r.; to 17 proc. więcej niż w 2022 r.

Według wstępnych obliczeń Frontexu liczba nielegalnych przekroczeń granicy zewnętrznej UE w 2023 r. osiągnęła łącznie około 380 000, co wynika ze wzrostu liczby osób przybywających przez region Morza Śródziemnego. Jest to najwyższy poziom od 2016 r. i stanowi 17 proc. wzrost w stosunku do 2022 r., co wskazuje na stałą tendencję wzrostową na przestrzeni ostatnich trzech lat - podała agencja.
20.01.2024

ISW: zakłócenia systemu GPS w Polsce i Szwecji mogły być wywołane przez Rosję

Zakłócenia systemu GPS, obserwowane w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku, a następnie w styczniu w Polsce i Szwecji, mogły być spowodowane ćwiczeniami z użyciem środków walki radioelektronicznej, prowadzonymi w obwodzie królewieckim w Rosji - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
19.01.2024

Szef MSZ: napięcia na Morzu Czerwonym i ostrzały rakietowe Iranu zwiastują szybką eskalację wojny w Gazie

Napięcia na Morzu Czerwonym i ostrzały rakietowe Iraku i Syrii przez Iran zwiastują szybką eskalację wojny w Strefie Gazy - ostrzegł we wtorek minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan.
16.01.2024

Estońskie media: jedna czwarta powierzchni Bałtyku skuta lodem

Wczesne nadejście zimy spowodowało, że około 80 tys. kilometrów kwadratowych Morza Bałtyckiego, czyli jedna czwarta jego całkowitej powierzchni, jest obecnie skuta lodem - podała we wtorek estońska telewizja ERR.
16.01.2024

Dziesięciolecie stoczni Damen Shipyards Sharjah

W dniu 13 stycznia Damen Shipyards Sharjah (DSS) świętowało swoją dziesiątą rocznicę. Rozpoczynając działalność w 2012 roku na niezagospodarowanym terenie, DSS rozrosło się do nowoczesnej stoczni o powierzchni 200 000 m2. Posiada duże hale produkcyjne i jedenaście nabrzeży naprawczych.
15.01.2024

Minister obrony Hiszpanii: nie weźmiemy udziału w żadnej misji wojskowej na Morzu Czerwonym

Hiszpania nie weźmie udziału w żadnej misji wojskowej na Morzu Czerwonym, w tym ewentualnej operacji Unii Europejskiej - zapowiedziała minister obrony w Madrycie Margarita Robles.
14.01.2024

Offshorowe domino za 250 mln USD. „Imperium Wiatrowe” w USA się zachwiało, a w Polsce?

A miało być tak pięknie. Administracja Bidena-Harrisa ogłosiła pod koniec listopada 2023 r. zatwierdzenie projektu morskiej energetyki wiatrowej Empire Wind („Imperium Wiatrowe”). To było szóste potwierdzenie programu strategicznego amerykańskiego rządu. Celem strategicznym administracji jest uruchomienie 30 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.
08.01.2024

Kąpiel w morzu popularnym sposobem powitania Nowego Roku w Holandii

Holandia rozpoczęła Nowy Rok szampanem, tradycyjnymi pączkami nazywanymi oliebollen oraz fajerwerkami. W 160 miejscach w całym kraju ok. 65 tys. osób powitało 2024 rok kąpielą w morzu.
01.01.2024

Dania podwoi wynagrodzenie dla staktów żeglujących przez Morze Czerwone

W ramach rekompensaty za ryzyko związane z atakami jemeńskich Huti, branża żeglugowa w Danii zgodziła się na podwojenie wynagrodzenia dla załóg statków poruszających się przez Morze Czerwone. W ostatnim czasie trasa ta stała się niebezpieczna i wiele firm wycofuje się z transportu przez ten obszar.
29.12.2023

Jak na ekosystem morski wpływa mikroplastik? Raport SodaStream

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?
29.12.2023

Amerykańscy nurkowie z pomocą okrętu ratowniczego wydobyli wrak samolotu, który spadł do morza w pobliżu Japonii

Okręt ratowniczy US Navy, USNS Salvor, we współpracy z zespołem nurków, wydobył z dna morza wrak zaginionego przed miesiącem samolotu transportowego V-22 Osprey,, który niespodziewanie runął do morza. Zginęła cała, ośmioosobowa załoga. Teraz specjaliści będą mogli dokładnie przebadać przyczyny katastrofy.
28.12.2023

Rośnie problem nielegalnej imigracji przez Wyspy Kanaryjskie

Prawie 300 nielegalnych imigrantów, wśród których znajdowali się nieletni, dotarło łodziami na Wyspy Kanaryjskie w ciągu 12 godzin; ostatnia łódź dopłynęła do portu na wyspie Gran Canaria w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformował Czerwony Krzyż. Imigrantów z kilku łodzi uratowały na morzu służby ratownicze.
26.12.2023

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

Rośnie presja połowowa; 1/3 stad ryb jest przełowionych

Rosnące zapotrzebowanie na ryby oznacza coraz większą presję połowową na ekosystemy morskie; nadmierne połowy dotyczą już ponad 1/3 stad ryb - wskazuje organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) powołując się na dane ONZ.
20.12.2023

Wstrzymano śledztwo w sprawie morderstwa wszczęte po wypadnięciu z promu Polki i jej dziecka

Szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie morderstwa, wszczęte po wypadnięciu w czerwcu z promu Polki oraz jej dziecka. Powodem decyzji jest śmierć podejrzanej, czyli matki - poinformowano we wtorek w komunikacie.
19.12.2023

Korea Płd. Aktywiści wrzucają do morza butelki z ryżem i filmami w nadziei, że przesyłki trafią do Koreańczyków z Północy

Grupa aktywistów z Korei Południowej wykorzystuje prądy morskie, aby dostarczyć głodującym Koreańczykom z Północy ryż, leki i karty pamięci z serialami pokazującym życie w wolnym świecie; przesyłki te są przekazywane w plastikowych butelkach – poinformował w poniedziałek organizator akcji pod nazwą "Żywność za świadomość".
18.12.2023

Nowa metoda uzyskiwania uranu z wody morskiej

Dzięki nowej metodzie woda morska mogłaby stać się opłacanym źródłem paliwa jądrowego dla energetyki – informuje pismo „ACS Central Science”.
16.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Akademia Wilczka Morskiego na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie realizuje projekt pt.: „Akademia Wilczka Morskiego”, finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
11.12.2023

Spółka SEKO S.A. otrzymała dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze"

Spółka SEKO S.A. z Chojnic otrzymała dofinansowanie w wysokości 489 362,00 zł w ramach Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze". Decyzja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika z dodatkowych kosztów poniesionych przez sektor rybołówstwa i akwakultury z powodu wojny Rosji z Ukrainą.
11.12.2023

Wraki statków ostoją życia morskiego

Dziesiątki tysięcy wraków wokół wybrzeży Wielkiej Brytanii stało się ostoją życia morskiego – informują najnowsze badania ogłoszone na łamach pisma „Marine Ecology”.
07.12.2023

Grimaldi na fali. W 2023 r. sprzedaż przekroczy 5 mld euro

Rynek przewozów pasażerskich, ro-ro i samochodowych okazał się bardziej odporny na koniunkturę niż morski transport kontenerów. To sprawiło, że Grupa Grimaldi może osiągnąć najlepsze w historii wyniki finansowe w tym roku – zapowiedział dyrektor zarządzający Emmanuel Grimaldi.
04.12.2023

Mostostal Pomorze. Stabilny portfel zamówień i strategia wobec deficytu kadr [wideo]

Mostostal Pomorze utrzymuje stabilny kurs dzięki solidnym kontraktom na horyzoncie i załodze utalentowanych specjalistów. Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu, opowiada o strategii firmy wobec dynamicznego rozwoju branży morskiej i związanych z tym wyzwań.
30.11.2023

Groźny wypadek przy platformie wiertniczej Petro Giant. Służba SAR poszukuje marynarza, który wypadł za burtę

Ratownicy SARu poszukują marynarza, który prawdopodobnie wypadł za burtę ze statku zacumowanego przy platformie wiertniczej Petro Giant. Dyrektor SAR Sebastian Kluska w rozmowie z PAP podkreślił, że na Bałtyku panują ekstremalne warunki pogodowe.
23.11.2023

Duży wyciek ropy na morzu w pobliżu Stanów Zjednoczonych

Podejrzewa się, że w pobliżu Plaquemines Parish, na południowy wschód od Nowego Orleanu, doszło do wycieku rurociągu, który mógł prowadzić do uwolnienia ponad 1 miliona galonów ropy naftowej, poinformowała amerykańska Straż Wybrzeża w poniedziałek.
20.11.2023

Polacy rozpoczynają rywalizację w żeglarskim mundialu

Już jutro polscy żeglarze rozpoczną zmagania w finale SSL Gold Cup, czyli pierwszym w historii żeglarskim mundialu, który odbywa się na Gran Canarii, w Las Palmas. Polska reprezentacja, której kapitanem jest Mateusz Kusznierewicz, a sternikiem Dominik Buksak, przystępuje do rywalizacji od 1/8 finału.
20.11.2023

Brytyjski okręt podwodny był blisko katastrofy z powodu awarii głębokościomierza

Jeden z brytyjskich okrętów podwodnych wyposażonych w pociski z głowicami nuklearnymi, na którego pokładzie znajdowało się 140 osób, był o krok od katastrofy z powodu awarii głębokościomierza; ta sytuacja spowodowała, że okręt zaczął schodzić na niebezpieczną głębokość – ujawnił w poniedziałek dziennik "The Sun".
20.11.2023

Atmosfera chaosu i niepewności wpływa na rynki żeglugowe. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-40/2023)

Ostatnie tygodnie to wzrosty poziomów czarterów i frachtów w żegludze masowej. To również bardzo duża niepewność płynąca z wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie a także kontynuowanej wojnie na Ukrainie. Ma to znaczący wpływ na transport morski realizowany na Morzu Czarnym. Dane rynków wskazują na dalsze spowolnienie gospodarek państw zachodnich. Niektórzy z analityków wieszczą, iż takie spowolnienie może również przenieść się w większym stopniu do Azji.
28.10.2023

Ciała pięciu migrantów znaleziono na plaży na Sycylii

Ciała pięciu migrantów znaleziono w sobotę na plaży koło Trapani na Sycylii w pobliżu miejsca, dokąd dopłynęła łódź z kilkudziesięcioma osobami, uciekającymi z brzegów Afryki - podała włoska Straż Przybrzeżna. Migranci, którzy zeszli z pokładu, natychmiast rzucili się do ucieczki. Zatrzymano 31 z nich.
28.10.2023

Czy uszkodzenie gazociągu Balticconnector było przypadkowe? Wypowiedź eksperta

Jest mało prawdopodobne, aby kotwica statku, która najpewniej uszkodziła gazociąg Balticconnector i kabel telekomunikacyjnego pomiędzy Finlandią a Estonią, spadła na dno morskie przypadkowo - ocenił w rozmowie z telewizją ERR Rein Raudsalu, wykładowca Estońskiej Akademii Morskiej i były kapitan żeglugi wielkiej.
26.10.2023

Stan statku MS Polesie po zderzeniu na Morzu Północnym

Uszkodzenia statku MS Polesie są minimalne, jednostka zacumowała w niemieckim porcie Cuxhaven – poinformowała Polska Żegluga Morska. We wtorek statek zderzył się z brytyjskim frachtowcem "Verity", który zatonął w wyniku kolizji.
25.10.2023

Rzecznik armii Izraela: siły przeciwnika przeniknęły z wody, lądu i powietrza

Rzecznik izraelskiej armii poinformował, że w sobotę doszło do przeniknięcia sił palestyńskich na terytorium Izraela z morza, lądu i powietrza - wykorzystując w tym celu paralotnie.
07.10.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2023 r.

Kolejny miesiąc roku – wrzesień, nie pozostał bez różnorodnych i niebezpiecznych zdarzeń szkodowych w żegludze. Ponownie dochodziło najczęściej do pożarów i kolizji. Zdarzyły się również wejścia na mieliznę i inne wypadki morskie. Łącznie we wrześniu odnotowano całkiem sporo, bo aż 76 wypadków morskich (w sierpniu odnotowano 65 takich zdarzeń).
06.10.2023

"Morze" Władysława Ślewińskiego trafiło do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło zwiedzającym najnowszy nabytek zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest nim obraz zatytułowany „Morze”, autorstwa Władysława Ślewińskiego, namalowany przed 1905 rokiem. To wyjątkowe dzieło stanowi znakomity przykład charakterystycznej kompozycji artysty, ukazującej fragment skalistego wybrzeża Bretanii, które opływają morskie fale.
04.10.2023

Branża morska rozświetlona na niebiesko z okazji Światowego Dnia Morza

W ostatni czwartek września w portach, stoczniach i instytucjach związanych z morzem wiele budynków zostało podświetlonych niebieskim światłem. Miało to związek z obchodzonym na całym świecie od 1978 roku Światowym Dniem Morza, którego inicjatorem była Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization, IMO).
02.10.2023

Konosament w systemie prawa angielskiego

Klasyczny system prawa angielskiego dzielił umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe – „contracts of affreightment”) na umowy zawarte w formie czarteru (charterparty) oraz zawarte lub wykazane przez konosament (bill of lading).
18.09.2023

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne

Korea Północna wystrzeliła dwa niezidentyfikowane pociski balistyczne w kierunku morza - poinformowała w środę południowokoreańska armia.
13.09.2023

Trzy rosyjskie nocne ataki na Odessę

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie trzykrotnie atakowali Odessę. Użyto 15 dronów bojowych i 8 wystrzeliwanych z morza pocisków Kalibr. Wszystkie ataki zostały odparte - poinformowało na Telegramie Operacyjne Dowództwo sił ukraińskich "Południe", cytowane przez Ukrinform.
14.08.2023

Polka utonęła w morzu, ratując swego 10-letniego syna

34-letnia Polka utonęła w Irlandii, próbując ratować 10-letniego syna, który miał problemy w wodzie; zdołała go dociągnąć do skał, ale sama została porwana przez silny prąd morski - informują w poniedziałek irlandzkie media.
26.06.2023

Inwestycje dla bezpieczeństwa: Projekt programu rozwoju Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na Morzu Bałtyckim

Polski rząd planuje wprowadzić wieloletni program "Program rozwoju Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w zakresie zdolności reagowania na zagrożenia życia ludzkiego i środowiska naturalnego na Morzu Bałtyckim na lata 2023-2032". Za projekt uchwały, który ukazał się w ostatnich dniach w wykazie prac legislacyjnych i programowych, a który ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku, jest odpowiedzialny - Marek Gróbarczyk Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.
10.06.2023

Wielka Brytania. Firmy wodociągowe przeznaczają 10 mld funtów na modernizację kanalizacji

Firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii publicznie przeprosiły w czwartek za nagminne dokonywanie zrzutu nieoczyszczonych ścieków do morza i rzek oraz zapowiedziały zainwestowanie dodatkowych 10 mld funtów w modernizację infrastruktury.
18.05.2023

Groźny Incydent nad Morzem Czarnym. Departament Stanu wezwał do siebie rosyjskiego ambasadora

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oznajmił we wtorek, że resort wezwał rosyjskiego ambasadora w USA, by przekazać mu "silne obiekcje" dotyczące niebezpiecznych manewrów rosyjskich samolotów, które spowodowały strącenie do Morza Czarnego amerykańskiego bezzałogowca MQ-9 Reaper. Równocześnie swój protest rosyjskiemu MSZ złożyła ambasador USA w Moskwie Lynne Tracy.
14.03.2023

Na plaże w Apulii morze wyrzuca setki opakowań keczupu i majonezu

Setki plastikowych opakowań keczupu i majonezu amerykańskiej produkcji wyrzuca morze na plaże w Apulii na południu Włoch. Butelki keczupu są już w większości puste, te z majonezem nadal szczelnie zamknięte. Prawdopodobnie ich pokaźny transport zgubił jakiś statek. Na razie sprawa pozostaje zagadką.
12.03.2023

Nieopodal Gdańska z morza wyłowiono ciało kobiety

W czwartek przed południem na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku wyłowiono z morza dryfujące ciało kobiety. Na miejscu pracują policjanci i prokurator.
02.03.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
02.03.2023

ABS sklasyfikuje statek badawczy UC San Diego napędzany wodorem

Amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne ABS sklasyfikuje zasilany wodorem statek badawczy zamówiony przez Scripps Institution of Oceanography Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.
15.02.2023

Prezydent: komunikacja i transport to fundament bezpieczeństwa regionu

Kwestie komunikacji i transportu są fundamentalne dla bezpieczeństwa mieszkańców poszczególnych krajów oraz całego regionu - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił ponadto uwagę, że dobrze rozwinięta infrastruktura wpływa na rozwój gospodarczy.
14.02.2023

Zdaniem prezydenta Świnoujścia promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy będące częścią naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji, powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.
25.01.2023

Czy jest możliwe mieszkać na luksusowym statku? Storylines twierdzi, że tak

Firma Storylines chce wprowadzić do swojej oferty wyjątkowy statek wycieczkowy, oferując nie tylko podróż jako pasażer, ale też jako mieszkaniec.
11.01.2023

Ciało 51-letniego mężczyzny wyłowiono z morza w okolicach Jastrzębiej Góry

W okolicy Jastrzębiej Góry (woj. pomorskie) wyłowiono dziś z morza dryfujące ciało 51-letniego mężczyzny. Jego poszukiwania trwały przez kilka godzin. W przyszłym tygodniu zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.
30.12.2022

Potencjał rozwoju offshore wind na niemieckich morzach może sięgać 82 GW

Według badań uznanego niemieckiego Instytutu Fraunhofera (Fraunhofer IWES), do 2045 roku łączna moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej w Niemczech będzie wyższa niż zakładał rząd. Wskazał on wówczas na 70 GW. Według najnowszych analiz, potencjał niemieckiej części Morza Bałtyckiego i Północnego jest szacowany na 82 GW.
27.08.2022

W. Brytania. Setki tysięcy przypadków zrzucania nieoczyszczonych ścieków do morza

Zrzucanie przez brytyjskie firmy wodociągowe nieoczyszczonych ścieków do morza, co może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, w rzeczywistości jest nagminną praktyką - wynika z kolejnych analiz publikowanych danych.
23.08.2022

Premier Wielkiej Brytanii: G7 bada możliwość transportu zboża z Ukrainy przez Dunaj

Przywódcy państw grupy G7 przyglądają się możliwości transportu ukraińskiego zboża, uwięzionego wskutek rosyjskiej blokady morskiej, poprzez Dunaj - poinformował w poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
04.07.2022

Zachodniopomorskie. Nie wszystkie wyznaczone nadmorskie kąpieliska będą strzeżone od 1 lipca

Przez niedobór ratowników nie wszystkie wyznaczone przez gminy nadmorskie kąpieliska będą strzeżone od 1 lipca, gdy nad Bałtykiem rusza pełnia sezonu turystycznego. Jedno lub dwa stanowiska ratownicze ruszą z lekkim poślizgiem, m.in. w gminie Mielno oraz w Darłowie i Kołobrzegu.
01.07.2022

Ukraina. Media: rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża

Rosyjscy najeźdźcy ukradli z okupowanych terenów Ukrainy ponad 25 proc. zasobów zboża, czyli około 400 tys. ton z 1,5 mln ton zebranych przed rozpoczęciem inwazji Kremla - poinformował we wtorek na Twitterze portal Euromaidan Press za ukraińskim wiceministrem rolnictwa Tarasem Wysockim.
28.06.2022

Ukraina. Armia: trwa operacja przeciwko wojskom rosyjskim okupującym Wyspę Węży

Wojska ukraińskie nadal prowadzą ataki przeciwko siłom rosyjskim okupującym Wyspę Węży na Morzu Czarnym - poinformowała w sobotę w telewizji państwowej Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe Sił Zbrojnych Ukrainy.
25.06.2022

Ukraina. Dziennikarz: około 60 rosyjskich żołnierzy zaginionych po ukraińskim ataku na wiertnie gazowe

Około 60 rosyjskich żołnierzy uznaje się za zaginionych po poniedziałkowym ukraińskim ataku na zajęte przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym; na platformach znajdowało się co najmniej 120 osób, potwierdzono ewakuację 27 wojskowych wroga - przekazał na Facebooku ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk.
22.06.2022

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii: w Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem

„W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem” – powiedziała w wywiadzie dla PAP.PL Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".
22.06.2022

W. Brytania. Resort obrony: siły ukraińskie zniszczyły rosyjski holownik używając zachodnich pocisków

Siły ukraińskie twierdzą, że przy pomocy przekazanych przez Zachód pocisków rakietowych zniszczyły rosyjski holownik morski, który byłby już kolejną rosyjską jednostką zniszczoną lub uszkodzoną podczas wojny - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
21.06.2022

Dworczyk: jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów

Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów - powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
21.06.2022

Ukraina. Deputowany: Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym

Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie Czornomornaftohazu na Morzu Czarnym – powiadomiła Ukraińska Prawda, powołując się na deputowanego Ołeksija Honczarenkę.
20.06.2022

[WIDEO] Ukraina. Marynarka wojenna informuje o trafieniu w rosyjski holownik

Ukraińscy wojskowi trafili w holownik Wasilij Biech należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – powiadomiła w piątek rano Marynarka Wojenna Ukrainy. Okręt miał przewozić amunicję i wojskowych na okupowaną Wyspę Węży.
17.06.2022

Opublikowano projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Wyeliminowanie problemów z zakupem leków i produktów leczniczych przez armatorów ma przede wszystkim na celu projekt noweli ustawy o pracy na morzu, opublikowany we wtorek na stronach RCL.
14.06.2022

Hiszpania wysłała fregatę ze 195 marynarzami na M. Śródziemne; jednostka wzmocni siły NATO

Hiszpańska armia wysłała w poniedziałek na Morze Śródziemne fregatę Reina Sofia w celu wzmocnienia sił NATO na tym akwenie, na którym, jak odnotowują media, w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła obecność rosyjskich okrętów wojennych.
13.06.2022

Cztery kraje regionu Morza Czarnego potwierdzają masową śmierć delfinów wskutek wojny

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.
03.06.2022

Ukraina. Marynarka Wojenna: rosyjskie okręty chowają się za statkami handlowymi i prowadzą ostrzał

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej pod Sewastopolem chowają się za statkami handlowymi i zza nich prowadzą ostrzał celów w Ukrainie rakietami manewrującymi Kalibr – informuje w piątek ukraińska Marynarka Wojenna.
03.06.2022

Zełenski: Nasze miasta są zniszczone, nasze morze jest zablokowane, ale my pozostajemy wolni

Przemawiając w piątek za pośrednictwem łącza wideo do społeczności Uniwersytetu Stanforda Wołodymyr Zełenski rozpoczął od odpowiedzi na pytanie, na które zwyczajowo odpowiadają kandydaci na Stanford : „Co jest dla ciebie najważniejsze i dlaczego?”
28.05.2022

Szwedzka Gotlandia przygotowuje się na ewentualny atak Rosjan

Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO.
19.05.2022

USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów

Organizacje ekologiczne The Last Beach Cleanup i Beyond Plastics opracowały nowy raport, z którego wynika, że recykling plastiku w Stanach Zjednoczonych nie wpływa znacząco na ograniczenie ilości plastikowych śmieci, jakie trafiają do oceanów.
10.05.2022

Ukraińskie ministerstwo obrony: celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od mórz

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała w poniedziałek, że celem Rosji jest odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego i Azowskiego. Wypowiedź Malar przytoczył portal informacyjny RBK-Ukraina.
02.05.2022

P2X Solutions poszuka sposobu na ekologiczną żeglugę na Morzu Bałtyckim

P2X Solutions, pionier w dziedzinie zielonego wodoru i technologii Power-to-X, otrzymał od Bank of Åland dofinansowanie w wysokości 75 tys. euro na badanie SH2ORE, które ma na celu wsparcie znacznej redukcji emisji w transporcie morskim na Morzu Bałtyckim. Badania będą realizowane w ramach w ramach ,,Baltic Sea Project”.
25.04.2022

Adamczyk: popieramy utworzenie korytarza transportowego Bałtyk-Morze Czarne/Morze Egejskie

Popieramy propozycje KE utworzenia nowego europejskiego korytarza transportowego Morze Bałtyckie – Morze Czarne/Morze Egejskie – podkreślił szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że nowy szlak to kolejny impuls rozwojowy dla naszego regionu.
23.04.2022

Kazachskie problemy z terminalem naftowym w Noworosyjsku. Zemsta Rosjan?

Kazachstan traci miliony dolarów przez długotrwałe awarie należących do niego terminali naftowych w rosyjskim Noworosyjsku.
19.04.2022

Equinor odkrył nowe złoże ropy

Odwiert poszukiwawczy, jakiego Equinor dokonał na zachód od wybrzeży Norwegii, przyniósł odkrycie nowego złoża ropy naftowej. Jest ono oceniane nawet na 50 milionów baryłek ropy.
13.04.2022

Turecki masowiec ostrzelany przez Rosjan

W niedzielę rosyjskie media poinformowały, że rosyjskie wojsko ostrzelało na wodach ukraińskich w okolicach Mariupola turecki cywilny statek.
11.04.2022

Greckie fregaty z francuską technologią wypłyną w 2025

Grecja uruchomiła program budowy trzech fregat FDI HN. Kontrakt zrealizuje Naval Group z Tulonu. W marcu br. Grecja i Naval Group podpisały kontrakt na trzy fregaty oraz jedną opcjonalną. Dostawca zapewni również wsparcie eksploatacyjne. Dwie jednostki FDI HN (Hellenic Navy) zostaną dostarczone w 2025 roku, a trzecia w 2026 roku.
08.04.2022

Rosja. 120 firm, w tym z branży morskiej, objętych nowymi sankcjami

Stany Zjednoczone obejmą wkrótce sankcjami kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi - zapowiedziała w czwartek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Jak dodała, firmy te zostaną odcięte od zachodnich technologii.
01.04.2022

Ukraiński MSZ twierdzi, że miny w Morzu Czarnym są rosyjskie

Miny od kilku tygodni dryfujące na Morzu Czarnym, to ładunki wybuchowe, które w 2014 r. przejęły wojska rosyjskie podczas inwazji na Krym - podało ukraińskie MSZ, cytowane w środę przez agencję Agerpres. Resort zarzucił armii rosyjskiej celowe umieszczanie na akwenie ładunków, aby “zszargać reputację Ukrainy”.
30.03.2022

Gen. Skrzypczak: Mariupol może być ewakuowany drogą morską

Nie wykluczam operacji, podczas której ludność cywilna zostałaby ewakuowana z Mariupola drogą morską, ale w tej chwili podobną ewakuację mogłaby przeprowadzić tylko taka organizacja, jak Czerwony Krzyż – ocenił w rozmowie z PAP generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.
27.03.2022

Sejmowa komisja pozytywnie o opinii rządu w sprawie rozszerzenia sieci TEN-T

Sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej podzieliła w środę stanowisko rządu w sprawie planowanego rozszerzenia sieci TEN-T, w tym utworzenia na terytorium Polski nowego europejskiego korytarza transportowego Morze Bałtyckie-Morze Czarne-Morze Egejskie.
23.03.2022

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Czy mamy powody do świętowania?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – czy mamy powody do świętowania? Organizacja pozarządowa MSC zachęca do poszerzania wiedzy na temat ochrony Bałtyku oraz zaprasza szkoły do udziału w konkursie „Może poznajmy nasze morze”.
22.03.2022

Wszystkie porty nad Morzem Czarnym i Azowskim zamknięte dla statków

Wszystkie porty położone nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim zostały tymczasowo zamknięte dla statków, które chciałyby z nich wypłynąć lub do nich wpłynąć - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo infrastruktury.
21.03.2022

Ukraina. Nad Morzem Czarnym zestrzelono dwa rosyjskie myśliwce

Ukraińskie pociski przeciwlotnicze strąciły dwa rosyjskie myśliwce Su-30 nad Morzem Czarnym - poinformowało w środę na Telegramie dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
16.03.2022

Cząstki uwalniane z opon zatruwają wodne organizmy

Naukowcy z ostrzegają, że samochody trują nie tylko przez wydzielane z rury wydechowej gazy. Mikroskopijne cząstki, które powstają ze ścierania się z opon, są toksyczne dla wodnych form życia. Zaburzają ich zachowanie i wzrost.
03.03.2022

PGE i Ørsted chcą budować jedną z największych na świecie farm wiatrowych w Polsce

PGE i Ørsted starają się wspólnie o obszar 45.E.1 na Ławicy Słupskiej. Ten obszar o powierzchni 17 km kw. sąsiaduje on bezpośrednio z lokalizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, największej farmy wiatrowej budowanej na polskich wodach Morza Bałtyckiego i jednej z największych na świecie. Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury został złożony 23 lutego 2022 roku.
25.02.2022

Rumuńskie ministerstwo: rosyjski okręt wojenny zatrzymuje statki płynące na Ukrainę

Rosyjski okręt wojenny znajdujący się na międzynarodowych wodach Morza Czarnego, przy północnej granicy wyłącznej strefy ekonomicznej Rumunii, zatrzymuje lub przekierowuje statki handlowe kierujące się do portów ukraińskich - podało w czwartek po południu rumuńskie ministerstwo obrony.
24.02.2022

Ubezpieczyciele: rosyjskie i ukraińskie wody to akweny wysokiego ryzyka

Brytyjscy ubezpieczyciele morscy uznali wody terytorialne Rosji i Ukrainy wokół Morza Czarnego i Azowskiego jako obszary wysokiego ryzyka. Jest to spowodowane utrzymującą się groźbą konfliktu militarnego w regionie.
19.02.2022

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

Według prognoz analityków Rystad Energy, inwestycje w sektorze energetyki wodnej w 2022 roku gwałtownie wzrosną, co przyczyni się do zwiększenia światowej mocy w tym segmencie do ponad 1200 GW. W opinii ekspertów branża energetyki wodnej przeżywa renesans inwestycyjny, który ma związek z realizacją polityk klimatycznych.
19.02.2022

Faworyt wyborów prezydenckich na Filipinach: zwiększmy obecność wojskową na Morzu Południowochinskim

Filipiny powinny rozmieścić na Morzu Południowochińskim okręty marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, "by pokazać Chinom, że bronimy tego, co uważamy za nasze wody terytorialne" – zaproponował ubiegający się o fotel prezydenta Ferdinand Marcos Jr.
16.02.2022

Rosja planuje manewry wojskowe na Morzu Śródziemnym

Rosja planuje manewry wojskowe na Morzu Śródziemnym - poinformowała we wtorek agencja TASS. Agencja przekazała, że rosyjskie wojsko przerzuciło do swoich baz w Syrii bombowce TU-22M3 i zdolne do przenoszenia pocisków hiperdźwiękowych Kindżał myśliwce MIG-31K.
15.02.2022

Rosyjska Flota Północna rozpoczęła manewry na Morzu Barentsa

Na Morzu Barentsa manewry wojskowe rozpoczęło ponad 20 okrętów rosyjskiej Floty Północnej - poinformowała we wtorek agencja Interfax, powołując się na informacje z dowództwa floty.
15.02.2022

Rosyjskie okręty desantowe wpłynęły na Morze Czarne

Trzy rosyjskie duże okręty desantowe - Korolow, Mińsk i Kaliningrad - przepłynęły z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne - podała w środę agencja Interfax, powołując się portale informacyjne ze Stambułu. Twierdzą one, że okręty płyną na anektowany Krym.
09.02.2022

Degradacja Bałtyku postępuje. Nowy plan naprawczy wymaga pilnego wdrożenia

Przywrócenie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku – to główny cel uwzględniony w znowelizowanej wersji Bałtyckiego Planu Działań HELCOM (BSAP), który został przygotowany w ramach prac Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (Komisji Helsińskiej – HELCOM). Z poprzedniej, która zakładała osiągnięcie tego samego celu do końca 2021 roku, w całości udało się zrealizować tylko 25 proc. zadań.
08.02.2022

Interfax: trzy rosyjskie okręty wpłynęły na Morze Śródziemne

Trzy okręty wojenne z rosyjskiej Floty Północnej wpłynęły na Morze Śródziemne przez Cieśninę Gibraltarską - podała w poniedziałek agencja Interfax. Według oświadczenia dowództwa floty jednostki te będą brać udział w ćwiczeniach morskich.
07.02.2022

Gwiazdy rajdów i wyścigów zmierzą się na zamarzniętym Bałtyku

Najlepsi kierowcy wyścigowi i rajdowi świata będą rywalizować w dniach 5-6 lutego w zawodach samochodowych Race of Champions, które odbędą się w szwedzkim Pitea na zamarzniętej Zatoce Botnickiej.
04.02.2022

Rosyjska marynarka ćwiczyła na Morzu Norweskim

Rosyjskie siły morskie przeprowadziły ćwiczenia na Morzu Norweskim – poinformowało ministerstwo obrony Rosji w poniedziałek. Wcześniej Moskwa zapowiedziała przeprowadzenie manewrów „we wszystkich strefach odpowiedzialności rosyjskiej marynarki wojennej”.
31.01.2022

Mikroplastiku w morzach jest więcej niż sądzono

Cząstki mikroplastiku są różnorodne, a stosowane metody mogą nie wykrywać wielu zanieczyszczeń tego typu. Problem zanieczyszczenia mórz mikroplastikiem jest więc prawdopodobnie większy, niż się wydawało, i potrzebne są nowe sposoby prowadzenia badań.
31.01.2022

Filipiny pozyskały „najszybsze pociski na świecie”, będą bronić morza

Filipiny będą pierwszym poza Indiami i Rosją użytkownikiem indyjsko-rosyjskich pocisków manewrujących BrahMos. Rząd w Manili podpisał wart blisko 380 mln USD kontrakt na dostarczenie trzech baterii tych rakiet – poinformował filipiński resort obrony. Filipińczycy chcą dzięki nim odstraszyć od swojej części Morza Południowochińskiego Chińczyków.
29.01.2022

Amerykańska marynarka wojenna poszukuje myśliwca, który wpadł do Morza Południowochińskiego

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do odzyskania myśliwca F-35C, który wpadł do Morza Południowochińskiego; do wypadku doszło, gdy pilot próbował wylądować na lotniskowcu USS Carl Vinson - podaje w środę Al-Dżazira.
26.01.2022

PKN Orlen złożył trzy wnioski o lokalizacje dla morskich farm wiatrowych

PKN Orlen złożył trzy wnioski o wydanie pozwoleń na lokalizacje dla morskich farm wiatrowych - poinformował Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen.
24.01.2022

Chińczycy twierdzą, że okręt marynarki USA „nielegalnie wpłynął” na ich wody terytorialne

Chińskie wojsko śledziło i odstraszyło okręt amerykańskiej marynarki wojennej, który „nielegalnie wpłynął” na „chińskie wody terytorialne” na Morzu Południowochińskim bez pozwolenia – ogłosiły w czwartek siły zbrojne ChRL. Chiny uznają ten sporny obszar za swoje terytorium.
20.01.2022

Po wybuchu wulkanu na Tonga wzrósł poziom wód u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii

Poziom wód u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii podniósł się w niektórych miejscach nawet o 50 cm z powodu sobotniej erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu pacyficznego państwa Tonga. To skutek tzw. meteotsunami, które dało o sobie znać nawet na Balearach na Morzu Śródziemnym.
18.01.2022

Siła wiatru wesprze technologie odsalania wody

Startup technologiczny Hydro Wind Energy jest w trakcie opracowywania prototypów latawców napędzanych wiatrem morskim, które mają mogą znacząco wpłynąć na globalny rynek energii i odsalania wody.
10.01.2022

Wujek Sam kontra Chiński Smok. Rywalizacja amerykańsko-chińska na Morzu Południowochińskim

Spór o Morze Południowochińskie raz po raz pojawia się w czołówkach światowych mediów, ilekroć dochodzi do incydentów z udziałem Chin lub Stanów Zjednoczonych. Spór dotyczy konkurujących ze sobą roszczeń terytorialnych i morskich, stanowiąc interesujący przykład geopolitycznej gry dwóch światowych mocarstw.
03.01.2022

Rebelianci Huti porwali statek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Rebelianci Huti porwali przed północą w niedzielę statek towarowy, płynący pod banderą ZEA, z powodu jego zaangażowania we "wrogie działania"; statek zmierzał do Arabii Saudyjskiej i według Saudyjczyków przewoził sprzęt medyczny - podaje w poniedziałek Agencja Reutera.
03.01.2022

KE stawia na bezemisyjną kolej. Nowelizacja Dyrektywy TEN-T

Komisja Europejska zaakceptowała projekt nowelizacji Dyrektywy TEN-T. Znalazły się w niej propozycje dotyczące rozwoju przewozów intermodalnych, a także kwestie m.in. infrastruktury dla paliw alternatywnych i cyfryzacji.
21.12.2021

Coraz bardziej bałtycki konkurs Pantaenius Yacht Photo rozpoczęty

Można już zgłaszać swoje zdjęcia do 11. edycji konkursu Pantaenius Yacht Photo. Każda własna fotografia zrobiona w 2021 roku i tematycznie nawiązująca do jachtu, żaglówki, motorówki a nawet skutera wodnego może wziąć udział w konkursie. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia przez formularz kontaktowy na stronie www.pantaenius-foto.pl.
16.12.2021

Chiny chciały wymusić przerwanie poszukiwań gazu i ropy na Morzu Południowochińskim

Dyplomaci ChRL zażądali w ostatnich miesiącach wstrzymania odwiertów poszukiwawczych na obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji na Morzu Południowochińskim – oświadczył indonezyjski parlamentarzysta Muhammad Farhan.
02.12.2021

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

Bezpieczeństwo na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Nauka w parze z praktyką

Problemy bezpieczeństwa na morzu i w przestrzeni kosmicznej są w wielu przypadkach podobne - wynika z konferencji „Maritime and Space Safety”, która pod koniec września miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, a została zorganizowana przez Komitet Nauk Kosmicznych Odział Gdański PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
28.09.2021

Ryby, morza i rośliny. Nauka z „Niepodręcznika Oceanicznego”

W sieci i przed kamerą czują się dosłownie jak... ryby w wodzie! Pracownicy oraz naukowcy z Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN opublikowali już ponad 100 odcinków swojej serii „Niepodręcznik Oceaniczny”. To krótkie filmy pełne wiedzy, które jeszcze w kwietniu zeszłego roku miały zająć czas pasjonatom morskich tematów podczas lockdownu.
22.03.2021

Poziom morza wzrasta kilka razy szybciej w miejscach gęsto zaludnionych

W gęsto zaludnionych krajach Azji, relatywny poziom morza podnosi się ponad trzy razy szybciej niż wynosi średnia światowa. Wynika to z osiadania się zaludnionych terenów
13.03.2021

Filipiny: Zużyte maseczki na dnie oceanu, tony medycznych śmieci zanieczyszczają rafy

Rozpowszechnione podczas pandemii koronawirusa jednorazowe środki ochrony, jak maseczki zanieczyszczają filipińskie wybrzeże. W szczycie epidemii sama aglomeracja Manili wytwarzała dodatkowe 280 ton odpadów medycznych dziennie - przypomina BBC.
10.03.2021

„Torebki duszą moje morskie ziomki!” - spektakl o ochronie mórz

Jeśli Morze żyje?  Jeśli ma uczucia i emocje? Co kryją głębiny i podwodne światy? O czym chcą nam opowiedzieć? „Zanurkujmy w świat wyobraźni i dźwięków. Zanurzmy się w opowieść o zmiennych nastrojach wody, samotnych skałach i wrażliwych muszlach. Piosenki grane i śpiewane na żywo poprowadzą dzieci po kolejnych magicznych zakątkach morskiej krainy. Kto wie, dokąd zawędrujemy? Co odkryjemy? Porzućmy przyziemne wyobrażenia i dajmy się ponieść na falach ku MORZU możliwości”. Tak twórcy spektaklu „MORZE”, przygotowanego przez Nowy Te
04.01.2021

Mikroplastik sięga największych głębin

Nawet osady dna morskiego z głębokości ponad 8 km zawierają cząstki różnych rodzajów mikroplastiku. Osadzanie się tego typu tworzyw na dnie ma wpływ m.in. na łańcuch pokarmowy i może oznaczać problemy w przyszłości.
24.12.2020

Raport parlamentu: Francji grozi niekontrolowane zanieczyszczenie środowiska plastikiem

We Francji wyrzuca się 900 tys. ton odpadów plastykowych rocznie. Istnieje wielkie niebezpieczeństwo niekontrolowanego zanieczyszczenia – ostrzega opublikowany w poniedziałek w Paryżu raport parlamentarny.
14.12.2020

Badanie: Jaki rodzaj odpadów w oceanach jest najbardziej niebezpieczny?

Jak możemy uratować wieloryby i inne zwierzęta morskie przed szkodliwymi skutkami plastiku w oceanie? Nowe badanie pokazuje, że zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem może zapobiec śmierci ukochanych gatunków morskich. Ponad 700 z nich, w tym połowa światowej populacji waleni, wszystkie żółwie morskie i jedna trzecia ptaków morskich połyka plastik.
14.12.2020

ARMS – innowacyjny system monitorujący struktury raf [foto]

Badanie bioróżnorodności morskiej jest bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe - proces utrudniają m.in. destrukcyjne metody pobierania próbek, czy przesiedlanie się populacji. Na przeciw tym komplikacjom wyszedł Instytut Smithsonian, opracowując innowacyjne narzędzie do stałej analizy zmian, jakim podlegają obszary morskie.
09.12.2020

W poszukiwaniu bakteriocyn zamieszkujących Morze Marmara

Bakteriocyny to naturalna broń bakterii przeciwko innym bakteriom - właśnie takich nowych związków poszukują badacze w Morzu Marmara, nad którym leży m.in. Stambuł. Według nich mogą one w przyszłości okazać się alternatywą dla antybiotyków.
07.12.2020

Tajemniczy taniec opadających na dno morza cząstek

Plankton, mikroplastiki czy okruchy mineralne, które często mają płaski kształt, opadając w morzach czy oceanach napotykają na zmiany gęstości warstw wody. A wtedy wykonują nieoczywisty taniec, za którego sprawą opadają wolniej niż się dotąd przyjmowało - pokazuje badaczka z IGF PAN.
26.11.2020

Manaty wracają do oceanu po latach w niewoli [wideo]

Po zakończeniu procesu rehabilitacji, który trwał lata, Pepe, Lupita i Juana przygotowują się do powrotu do domu. Te manaty obecnie mieszkają w Narodowym Akwarium na Dominikanie, gdzie wróciły do zdrowia po otrzymanych przez ludzi obrażeniach
09.11.2020

Morskie foto-klimaty

W Gdynia InfoBox trwa pokonkursowa wystawa fotografii Legenda Morska w Obiektywie 2020. Ale że fani morskich klimatów mieszkają nie tylko w Gdyni, a w czasie pandemii nie wszyscy gdynianie mogą wybrać się osobiście do galerii, pokazujemy najlepsze fotografie tegorocznej edycji konkursu.
11.10.2020

Nad morzem we Włoszech znaleziono osiem ciał

Cztery dni po gwałtownych burzach i ulewach, jakie nawiedziły Piemont, a także pogranicze Francji i Włoch, w Ligurii poinformowano o znalezieniu zwłok ośmiu osób na brzegu morza. Przypuszcza się, że większość to ciała ofiar powodzi z Francji.
06.10.2020

Mężczyzna zaginął po kąpieli w morzu w Gdyni

49-letni mężczyzna zaginął po kąpieli w morzu w okolicy mola w Gdyni Orłowie. Dzisiaj rano poszukiwania zakończyła Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR. Zaginionego nie udało się odnaleźć.
18.09.2020

Wyraź swoją opinię w ramach misji UE na rzecz zdrowych mórz i oceanów!

Zależy Ci na naszych oceanach i morzach i masz świetny pomysł, jak je wspierać? W takim razie Unia Europejska szuka właśnie ciebie!
02.09.2020

Nad morzem woda zdatna do kąpieli

Wszystkie nadmorskie kąpielisk na terenie woj. pomorskiego, są pozbawione sinic – poinformował dziś Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).
30.08.2020

Nadmorskie kąpieliska bez sinic

Wszystkie nadmorskie kąpieliska na terenie woj. pomorskiego, są pozbawione sinic i nadają się do kąpieli.
29.08.2020

Na wszystkich kąpieliskach nad morzem można się kąpać

Wszystkie kąpieliska nad Bałtykiem w województwie pomorskim są dziś zdatne do kąpieli.
27.08.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]

Około 4-letnia dziewczynka pływająca na dmuchanym jednorożcu wybrzeży greckiej wyspy Antirio, w pewnym momencie zniknęła rodzicom z oczu. Gdy się zorientowali, było już za późno - dziecko dryfowało po pełnym morzu.
26.08.2020

Mężczyzna, który utonął w Jarosławcu, to turysta z Wielkopolski

Zidentyfikowano mężczyznę, który utopił się w morzu w Jarosławcu - to 58-letni turysta z Wielkopolski, którego poszukiwania w Bałtyku prowadzone były w niedzielę. Tożsamość potwierdził syn denata - poinformowała dziś oficer prasowa sławieńskiej policji, asp. Kinga Warczak.
25.08.2020

Nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

Wszystkie nadmorskie kąpieliska na terenie województwa pomorskiego, są dziś pozbawione groźnych dla zdrowia sinic i zdatne do kąpieli.
24.08.2020

Nad morzem czynne dziś wszystkie kąpieliska, zamknięte dwa nad jeziorami

Czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska strzeżone w pomorskim – poinformował w piątek rano Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zakwit sinic zamknięte są dwa kąpieliska położone nad jeziorami: Bielkowskim i Węgorzyno.
21.08.2020

Wczoraj utonęły dwie osoby

W czwartek utonęły dwie osoby – przekazało w piątek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 291 utonięć.
21.08.2020

Wczoraj utonęły 4 osoby

W środę utonęły 4 osoby – poinformowało dziś rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 289 utonięć.
20.08.2020

Wszystkie kąpieliska nad morzem zdatne do kąpieli

Wszystkie nadmorskie kąpieliska na terenie województwa pomorskiego, są dzisiaj pozbawione groźnych dla zdrowia sinic i zdatne do kąpieli.
19.08.2020

We wtorek utonęły trzy osoby

Wczoraj utonęły trzy osoby – przekazało w środę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 285 utonięć.
19.08.2020

W poniedziałek utonęły cztery osoby

Ostatniej doby w Polsce utonęły cztery osoby - poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od początku kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 282 utonięcia.
18.08.2020

Morze kręci młodych twórców

Morze jest dla nich inspiracją. Chcą to twórczo wyrazić i zainteresować tym tematem innych. Finaliści konkursu „Morze mnie kręci” wzięli udział w warsztatach filmowych, gdzie pod okiem ekspertów dopracowywali kwestie realizacyjne i scenariusze swoich krótkich produkcji. Autor najlepszego pomysłu na film promujący gospodarkę morską otrzyma 10 tysięcy złotych na jego stworzenie.
18.08.2020

W pomorskim nieczynne dwa kąpieliska

Dwa nadmorskie kąpieliska na terenie województwa pomorskiego, są dziś zamknięte zamknięte z powodu utrzymujących się w wodzie sinic.
17.08.2020

A może morze? Interaktywny zeszyt o morzu

Co robić w wakacje? To pytanie nieraz zadają sobie rodzice, szukając letnich rozrywek dla swoich dzieci. Oficyna Wydawnicza Oryginały w partnerstwie z Gdynią daje ciekawą opcję dla najmłodszych – nowy morski zeszyt. „A może morze?” to interaktywna publikacja, która na dobre wciągnie najmłodszych w nadmorski klimat.
16.08.2020

Po południu nieczynne 4 nadmorskie kąpieliska

Cztery nadmorskie kąpieliska na terenie województwa pomorskiego są aktualnie zamknięte z powodu sinic.
14.08.2020

Nieczynnych 5 nadmorskich kąpielisk

Pięć nadmorskich kąpielisk na terenie województwa pomorskiego zostało zamkniętych w piątek z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic.
14.08.2020

Bałtyk w sierpniu staje się bardziej niebezpieczny!

Sierpień to ten miesiąc wakacji kiedy Bałtyk staje się bardziej niebezpieczny. Częściej występują sztormy i prądy wsteczne. Zasad bezpiecznej kąpieli należy przestrzegać zawsze, ale statystycznie, najbliższy czas to najtrudniejszy okres sezonu dla ratowników. Woda nawet ta pozornie spokojna, może w każdej chwili, nagle stać się bardzo niebezpieczna. Absolutnie nie wolno wchodzić do wody gdy wywieszona jest czerwona flaga.
14.08.2020

Korytarz życia na plaży

Policjanci ze Świnoujścia wzywają plażowiczów do pamiętania o korytarzu życia - nie tylko na drodze, ale także na plaży.
14.08.2020

Już 8 nadmorskich kąpielisk nieczynnych!

W czwartek wczesnym popołudniem w ośmiu nadmorskich kąpieliskach w województwie pomorskim kąpiel jest zabroniona z powodu utrzymujących się w wodzie sinic. Niedozwolona jest także kąpiel nad jeziorem Szczytno.
13.08.2020

Czerwone flagi na plażach w Szczecinie i Lubczynie

Dziś rano czerwona flaga pojawiły się także w zachodniopomorskim - nad kąpieliskiem miejskim Dziewoklicz w Szczecinie, z powodu zielonego zakwitu na wodzie oraz nad Jeziorem Dąbie w Lubczynie, ze względu na zanieczyszczenia biologiczne.
13.08.2020

5 nadmorskich kąpielisk nieczynnych przez sinice

Dziś rano zamkniętych jest pięć kąpielisk nad morzem w Pomorskiem z powodu utrzymujących się w wodzie sinic. Nieczynne są także dwa kąpieliska nad jeziorami.
13.08.2020

Wczoraj utonęło 6 osób

We wtorek 11 sierpnia w Polsce utonęło aż 6 osób, według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia tego roku odnotowano 256 utonięć.
12.08.2020

Dwa pomorskie kąpieliska zamknięte z powodu sinic

Przez utrzymujących się w wodzie zakwity sinic, dziś rano w Pomorskiem zamknięte pozostają dwa strzeżone kąpieliska - nadmorskie w Mikoszewie i położone nad jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie.
12.08.2020

Sinice na trzech kąpieliskach nadmorskich i trzech nad jeziorami

Z powodu ponownego zakwitu dziś rano zamknięto łącznie sześć strzeżonych kąpielisk w województwie pomorski - trzy nad morzem oraz trzy nad jeziorami.
11.08.2020

W niedzielę utonęło aż 14 osób

W ostatnią niedzielę utonęło czternaście osób - poinformowało dziś Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od kwietnia tego roku Komenda Główna Policji odnotowała 247 utonięć.
10.08.2020

Widowiskowe zjawisko na belgijskiej plaży - trąba wodna w nadmorskim kurorcie [wideo]

Plażowiczów w nadmorskim kurorcie Oostduinkerke w północno-zachodniej Belgii spotkała niezwykła niespodzianka. W środku dnia niebo spowiły ciemne chmury, a woda podniosła się w górę i zaczęła wirować wraz z ogromną trąbą powietrzną niedaleko brzegu.
04.08.2020

Holandia: Polak uratował tonące dzieci. Sam zginął

Polak uratował troje tonących dzieci w Holandii, jednak sam zginął - podaje holenderski "Nederlandse Omroep Stichting" na swoich stronach internetowych. Do tragicznego wydarzenia doszło w okolicach miejscowości Julianadorp.
04.08.2020

RCB: w poniedziałek utonęły dwie osoby

W poniedziałek utonęły dwie osoby - przekazało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
04.08.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Nowa przystań morska powstanie w Wolinie

Wolin planuje budowę nowej przystani morskiej. Na inwestycji zyskać mają przede wszystkim rybacy, ale także pozostali mieszkańcy oraz turyści.
03.08.2020

Pomorskie: Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

W żadnym z kąpieliskach zorganizowanych nad Bałtykiem i nad jeziorami na terenie woj. pomorskiego nie zaobserwowano w poniedziałek rano zakwitów sinic i we wszystkich woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
03.08.2020

25-latek z urazem kręgosłupa po skoku z klifu do morza

25-letni mężczyzna został w niedzielę po południu przetransportowany z Jastrzębiej Góry (Pomorskie) śmigłowcem do jednego z gdańskich szpitali, po tym, jak skoczył „na główkę” z miejscowego klifu do morza. Mężczyzna doznał urazu kręgosłupa.
02.08.2020

Jedna osoba utopiła się na niestrzeżonej nadmorskiej plaży w Sarbinowie

Jedna osoba utopiła się w niedzielę na niestrzeżonej nadmorskiej plaży w Sarbinowie. Z wody wyciągnięto także przytomne dziecko.
02.08.2020

Pomorskie: Wszystkie kąpieliska nadmorskie i położone nad jeziorami czynne

W piątek po południu czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane w woj. pomorskim nad Bałtykiem oraz nad jeziorami – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. W ostatnich dniach – z powodu zakwitów sinic - kąpiel była niemożliwa w kilku jeziorach.
31.07.2020

Sierpień miesiącem czystej wody! Konkurs #AkademiaEko

Wokół nas codziennie podejmowanych jest wiele inicjatyw proekologicznych: widzimy, jak ważna jest troska o środowisko, a każde działanie ma znaczenie. Dlatego postanowiliśmy w AMS także tego lata podjąć konkretne działania
31.07.2020

W Hongkongu morze wyrzuciło na brzeg setki kilogramów czarnej gumy

Morze wyrzuciło setki kilogramów małych, czarnych kawałków tworzywa przypominającego gumę na brzeg należącej do Hongkongu wyspy Lantau – podały w środę miejscowe media. Obrońcy przyrody ostrzegają, że materiał może być niebezpieczny dla morskich zwierząt.
29.07.2020

Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, trzy nad jeziorami zamknięte

W środę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic sprawił natomiast, że zamknięte są trzy kąpieliska położone nad jeziorami.
29.07.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

Bezpieczna plaża, czyli co warto wiedzieć o sinicach

Do końca tygodnia jednostka gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów będzie badać Bałtyk Południowy, korzystając m.in. z echosond, sonaru czy pojazdu podwodnego. ORP „Heweliusz” zbiera w ten sposób dane, które pozwolą zaktualizować morskie mapy i zapewnić bezpieczną nawigację.
23.07.2020

Zachodniopomorskie: Z powodu sinic zamknięte kąpielisko w Trzebieży

Kąpielisko w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic - podaje Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
20.07.2020

RCB: w sobotę utonęła jedna osoba, od początku kwietnia 167 utonięć

W sobotę utonęła jedna osoba; od początku kwietnia br. policja odnotowała 167 utonięć - poinformowało w niedzielę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w swym raporcie dobowym.
19.07.2020

Poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, inne nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W niedzielę rano, poza kąpieliskiem w Gdyni Redłowie, woda we wszystkich innych kąpieliskach w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
19.07.2020

Na katalońskich plażach pełno ludzi wbrew zaleceniom władz

Pomimo rekomendacji autonomicznego rządu Katalonii, skierowanej w piątek do 4 mln mieszkańców Barcelony i okolic, aby przez 15 dni nie wychodzili z domu z wyjątkiem sytuacji koniecznych, w sobotę katalońskie plaże były pełne ludzi. W regionie odnotowano ostatnio wzrost zakażeń SARS-CoV-2.
18.07.2020

Testy drona ratowniczego na plaży w Międzyzdrojach

Ratownicy wodni z Międzyzdrojów (Zachodniopomorskie) testują drona, który ma pomóc w akcjach ratunkowych m.in. osób topiących się czy w poszukiwaniach na wodzie. Jeśli testy wypadną pomyślnie, dron będzie mógł holować do brzegu osobę ważącą nawet 150 kg.
17.07.2020

Piątek: We wszystkich nadmorskich kąpieliskach można korzystać z wody

W piątek rano woda we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne jest kąpielisko nad jez. Dobrogoszcz na Kaszubach.
17.07.2020

Środa: Woda zdatna do kąpieli we wszystkich nadmorskich kąpieliskach

W żadnym z nadmorskich kąpieliskach na terenie woj. pomorskiego nie zaobserwowano w środę rano sinic i woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu sinic zamknięto natomiast kąpielisko nad jez. Dobrogoszcz na Kaszubach.
15.07.2020

Niecodzienne zjawisko pogodowe w Kapsztadzie. Piana morska przykryła ulice miasta [wideo]

W wyniku poniedziałkowej gwałtownej burzy i towarzyszącym jej silnym wiatrom, ulice stolicy Republiki Południowej Afryki pokryła gęsta morska piana.
14.07.2020

We wszystkich nadmorskich kąpieliskach można korzystać z wody

W poniedziałek rano woda we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w województwie pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
13.07.2020

Wyjaśniono zagadkę świecenia fal morskich

Europejscy fizycy wyjaśnili mechanizm bioluminescencji jednokomórkowych organizmów morskich dinoflagellatów, które powodują, że fale świecą w nocy – wynika z badań opublikowanych na portalu phys.org.
10.07.2020

Czwartek: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W czwartek rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
09.07.2020

Dron wesprze ratowników morskich w Międzyzdrojach

W dbaniu o bezpieczeństwo plażowiczów w Międzyzdrojach ratownicy będą mieli od teraz wsparcie nowoczesnej technologii. Innowacyjne narzędzie w postaci drona ratunkowego wejdzie w tym roku w zasoby ratowników wodnych.
07.07.2020

RCB: W poniedziałek utonęły dwie osoby; od kwietnia odnotowano 145 utonięć

W poniedziałek utonęły dwie osoby - poinformowało we wtorek rano na swojej stronie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak dodano, od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 145 utonięć.
07.07.2020

Mielno: Odkłamujemy Bałtyk!

Kolejny rok z rzędu spotykamy się z taką samą sytuacją. Uważamy, że trzeba zareagować – mówi Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna. O co chodzi? Władze Mielna twierdzą, że corocznie tuż przed wakacjami, kiedy duża część Polaków dokonuje wyboru lokalizacji na urlop, w przestrzeni medialnej pojawiają się informacje straszące przed Bałtykiem.
06.07.2020

Z powodu sinic nieczynne jedno z kąpielisk w Helu

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitu sinic w poniedziałek rano zamknięte zostało kąpielisko "Mała plaża" w Helu - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel możliwa jest przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych działających w Pomorskiem.
06.07.2020

RCB: w ciągu weekendu utonęło dziewięć osób

W ciągu weekendu utonęło dziewięć osób, a od 1 kwietnia 2020 roku Komenda Główna Policji odnotowała 143 utonięcia - poinformowało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
06.07.2020

Pomorskie: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W sobotę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
04.07.2020

Pierwsza wspólna kampania promocyjna trzech regionów nad Adriatykiem

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska.
02.07.2020

Włochy: Spadek liczby osób na płatnych plażach w czerwcu nawet o 80 procent

Nawet o 80 procent spadła w czerwcu w porównaniu z tym miesiącem przed rokiem liczba osób na płatnych włoskich plażach - poinformowało w środę stowarzyszenie ich właścicieli i najemców. Spore nadzieje na poprawę sytuacji dają rezerwacje na lipiec i sierpień.
01.07.2020

Od dziś funkcjonują parkingi nadmorskie w sezonie letnim 2020 - sprawdź lokalizacje i opłaty

Od 1 lipca do 31 sierpnia osoby dojeżdżające na plażę samochodem będą mogły zostawić samochód na jednym z nadmorskich parkingów. Jednorazowa opłata pobierana jest przez siedem dni w tygodniu w godzinach 9:00-17:00 niezależnie od czasu postoju. Postój do 15 minut - po wcześniejszym zgłoszeniu obsłudze - jest bezpłatny. Zachęcamy do płatności za pomocą karty.
01.07.2020

Środa: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W środę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w Pomorskiem nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
01.07.2020

Trójmiasto: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

We wtorek rano woda we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
30.06.2020

Sezon plażowy w Gdyni rozpoczęty! Otwarte 4 strzeżone kąpieliska

Dzisiaj rano w Gdyni zostały otwarte cztery kąpieliska strzeżone. Największe znajduje się na plaży w Śródmieściu i rozciąga się na długość 200 metrów.
26.06.2020

Co drugi Polak planuje spędzić wakacje nad morzem lub jeziorem. Ratownicy wodni przypominają o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa

Według badań Polskiej Organizacji Turystycznej 27 proc. osób planujących wakacje w Polsce wybierze morze, a 16 proc. miejscowości nieopodal jezior. Bezpieczny wypoczynek nad wodą wymaga trzeźwego myślenia i stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Ratownicy przypominają, żeby bezwzględnie unikać nies
26.06.2020

PZŻ patronem kampanii Pływam Bez Promili

Wakacje nad wodą to jedna z najpopularniejszych form letniego wypoczynku. Wciąż jednak wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa, co często prowadzi do tragedii. Jak zatem bezpiecznie spędzić urlop nad wodą? Podpowiadają twórcy kampanii „Pływam bez promili”, nad którą patronat obj
26.06.2020

Polski Rejestr Statków S.A. PION NAUKOWO-BADAWCZY

prs,polski,polska,rejestr,statków,statek,statki,szkolenia,kursy,szkolenie,kurs,nauka,praca,badawcze,kwalifikacje,morze,certyfikat,certyfikacja,nadzór,przemysł,gospodarka,morska,shipping,register,polish,doradztwo,doradca,techniczne,techniczny,aplikacja,aplikacje,innowacja,kontrola,offshore,infrastruktura,port,stocznia,dok,bezpieczeństwo,żegluga,rozwój

Wędkarstwo morskie - Łukasz Dettlaff

Przygoda z dorszem na Bałtyku!!
wędkarstwo morskie,wędkowanie morskie na Bałtyku,wędkarstwo morskie,połowy dorsza,wyprawy na dorsza,wyprawy na dorsza,rejs na dorsza,rejsy na dorsza,rejsy wędkarskie Jastarnia,rejsy wędkarskie,rejs wędkarski Hel,wędkowanie nad morzem,dorsze,wędkowanie nad morzem,połowy dorsza na Bałtyku,wędkarstwo morskie

NAMIARY Sp. z o.o.

Namiary,czasopismo namiary,namiary na morze i handel,wspólna kaczka,bursztynowa kaczka,bursztynowe jajo,bursztynowe jaja

Ust-Ryb Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe

UST - RYB to hurtownia i przetwórnia ryby w
bezpośredni skup ryby z kutrów,obróbka wstępna tradycyjnymi metodami,przechowywanie i transport w specjalnych chłodniach,sprzedaż hurtowa i detaliczna ryb świeżych i wędzonych,świeże ryby z kutra,ryby bałtyckie,świeże ryby bałtyckie,dorsz bałtycki świeży,śledź bałtycki świeży,filety z dorsza,filet z dorsza bałtyckiego,ryby świeże - hurtownia,smażalnia ryb Ustka,całoroczne pokoje dla wędkarzy,wynajem pokoi i apartamentów,apartamenty nad morzem,pokoje nad morzem,pokoje nad Bałtykiem,pokoje w Ustce,apartamenty w Ustce.

CMA CGM Mermaid debiutuje w Porcie Gdańsk

Dziś w terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk miała miejsce widowiskowa chwila – pierwsze zawinięcie nowoczesnego kontenerowca CMA CGM Mermaid. 
24.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
05.04.2024

Mostostal Pomorze wykonał kolejne konstrukcje na potrzeby eksploatacji złóż gazowych

Mostostal Pomorze S.A. zakończył prace nad kolejnym projektem dla branży subsea. Dostarczone konstrukcje zostaną wykorzystane na potrzeby trzech złóż gazowych zlokalizowanych w północnej części Morza Norweskiego.
27.03.2024

Ostre strzelanie podczas "Ostrobok-24". Widzieliśmy 3. Flotyllę Okrętów w akcji

Podczas trwającego od 29 lutego ćwiczenia 3. Flotylli okrętów, jej siły morskie okręty brały udział w epizodzie polegającym na manewrowaniu w szykach i strzelaniu do celu. Wraz z nimi swoje zadania wykonywała włoska fregata ITS Luigi Rizzo (F595), wspierająca wschodnią flankę NATO. Ćwiczenie było okazją do pokazania możliwości okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Pierwszy raz od dawna działania sił morskich mogli obserwować na żywo także zaproszeni dziennikarze.
06.03.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie 30 tys. osobników foki szarej. To ok. 30% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, nie jest to poziom, który gwarantuje jego naturalne odrodzenie. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
21.12.2023

Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind

Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.
20.11.2023

Mostostal Pomorze. 5 podwodnych konstrukcji na pole gazowe popłynęło do Norwegii

Mostostal Pomorze wykonał 5 konstrukcji subsea na potrzeby pola gazowego na Morzu Norweskim.
26.10.2023

Instytut Międzymorza podejmuje współpracę z Uniwersytetem Arystotelesa

Instytut Międzymorza oraz Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach nawiązały współpracę, zgodnie z porozumieniem zawartym w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji "Via Carpatia – strategiczny szlak handlowy", która miała miejsce w siedzibie Kapitanatu Portu Północnego. List intencyjny został podpisany przez profesora Grigorisa Zarotiadisa z Uniwersytetu w Salonikach oraz Aleksandrę Jankowską, która przewodniczy Radzie Programowej Instytutu Międzymorza. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Ambasador Republiki Greckiej, Pani Niki Kamba. Spotkanie zgromadziło profesorów z renomowanych uczelni zarówno z Grecji, jak i z Polski.
15.10.2023

Mostostal Pomorze zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu Mostostal Pomorze, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
24.09.2023

Damen Engineering Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Katarzyna Romantowska-Jaskólska, dyrektor zarządzająca Damen Engineering Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
15.09.2023

Stocznia Remontowa Nauta zaprasza na Baltexpo 2023!

Baltexpo to renomowane międzynarodowe targi morskie, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
06.09.2023

Od Bałtyku do przyszłości. Kiedy pierwsze morskie farmy Orlenu?

Polska zmierza w kierunku rewolucji energetycznej, a Bałtyk ze swoimi unikalnymi właściwościami – takimi jak płytkość, niskie zasolenie i silne wiatry – to doskonałe środowisko do instalacji morskich farm wiatrowych. Orlen, jako kluczowy uczestnik tego sektora, planuje wdrożenie projektów, które przyczynią się do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w polskim miksie energetycznym.
20.07.2023

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.
12.07.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
04.07.2023

Potencjał ludzki na fali rozwoju branży morskiej. Wnioski z raportu Focus on Maritime Sector

Podczas niedawnej konferencji towarzyszącej premierze raportu Focus on Maritime Sector, eksperci dyskutowali o kondycji branży morskiej na Pomorzu w kontekście aktualnych, globalnych trendów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych wątków okazał się znakomity potencjał ludzki.
13.04.2023

Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO]

Załadunek konstrukcji dla duńskiego klienta odbył się 16 lipca przy nabrzeżu Zakręt Pięciu Gwizdków w Porcie Gdańsk. To kolejna udana realizacja Mostostalu Pomorze, który z powodzeniem buduje konstrukcje dla offshore.
18.07.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku

– PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku – mówiła na konferencji PSEW w Serocku Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Orlen Neptun. Niedawno powstała spółka dedykowana offshore złożyła wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na wszystkich 11 obszarów drugiej fazy.
22.06.2022

Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych. 
11.05.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
15.04.2022

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.
15.03.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku. 
26.01.2022

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu. Organizatorzy chcą włączyć polski biznes w międzynarodowy dialog, który może się przyczynić do szybszego rozwiązania tego palącego problemu.
06.12.2021

Mostostal Pomorze. Zobacz wypłynięcie 1000-tonowego giganta [wideo]

Mostostal Pomorze wykonał trafostację na jedną z farm wiatrowych o mocy 247 MW na Morzu Bałtyckim. Gigant łącznie waży ponad 1000 ton.
07.06.2021

Montaż wielkiej trafostacji offshore - operacja wagi ciężkiej w Mostostalu Pomorze [wideo]

W Mostostalu Pomorze powstaje wielka trafostacja na jedną z farm wiatrowych o mocy 247 MW na Morzu Bałtyckim. Gigant łącznie waży ponad 1000 ton. W piątek odbyła się kluczowa operacja łączenia dwóch największych elementów konstrukcji.
03.05.2021

Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

"Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.
10.04.2021

Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza

Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.
26.09.2019

Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.
20.09.2019

Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.
28.08.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Pierwszy w Polsce wielkoskalowy projekt sejsmiczny 3D/4C OBN zrealizowany z sukcesem

Pierwszy wielkoskalowy projekt głębokiej sejsmiki 3D/4C w Polskiej strefie przybrzeżnej na wodach do głębokości 10 metrów został zrealizowany z sukcesem i zakończony na początku lipca 2019 roku. Za realizację projektu dla Kanadyjskiego Klienta poszukującego złóż ropy i gazu odpowiedzialne było konsorcjum firm Pro Geofizyka Kraków oraz MEWO S.A.
19.08.2019

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Jego inauguracja odbyła się w środę w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Dzięki wykorzystaniu interkontynentalnego pociągu czas tranzytu z Azji do Polski będzie dwukrotnie szybszy. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.
08.08.2019

„Bałtyk to nasza wspólna sprawa”. W Gdańsku rozpoczęło się 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego

Bałtyk to nasza wspólna sprawa – mówił w środę w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas otwarcia 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, podczas którego poruszane są tematy związane z rozwojem regionu Bałtyku, gospodarką w obiegu zamkniętym i problemami demograficznymi. W Forum uczestniczy prawie 800 osób z całej Europy.
13.06.2019

BEIF 2019: Polskie morskie farmy wiatrowe coraz bliżej. Czas na działania

Tak czuję po dyskusjach, które tutaj toczymy, że jesteśmy coraz bliżej – mówił w Warszawie o morskich farmach wiatrowych Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej. Dwudniowe wydarzenie, organizowane przez FNEZ, zakończyło się w czwartek. Uczestniczyli w nim najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej.
24.05.2019

380-tonowa trafostacja od Mostostalu Pomorze w drodze z Gdańska do Danii. Zobacz załadunek

Kolejny projekt Mostostalu Pomorze zakończony. Tym razem mowa o 380-tonowej trafostacji dla morskiej farmy wiatrowej. Załadunek platformy zakończył się w niedzielę na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków w Gdańsku.
15.04.2019

Gdynia zmienia się z TENTacle. Konferencja podsumowująca projekt

Rozwój gdyńskiego portu, ważne inwestycje drogowe i kolejowe na terenie miasta, a także integracja państw nadbałtyckich oraz powiązanie regionu z siecią korytarzy transportowych w głąb Unii Europejskiej – to założenia, które w najbliższych latach chce realizować Gdynia w ramach zakonczonego właśnie projektu TENTacle. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja podsumowująca program.
12.04.2019

„Kierunek port – morze możliwości”. Konkurs Portu Gdańsk i Uniwersytetu Morskiego

Uniwersytet Morski w Gdyni we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk organizuje konkurs grantowy dla studentów. Najlepsze projekty otrzymają finansowe wsparcie na realizację, a zwycięski zespół studentów 10 000 zł na wakacje.
08.04.2019

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku coraz bliżej. Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum

Pierwsze farmy wiatrowe na Bałtyku są już coraz bliższe. Jesteśmy coraz bliżej tej fazy konstrukcyjnej, już nie planistycznej, nie analitycznej, ale właśnie konstrukcyjnej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl  Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej gościł na Polish-British Offshore Wind Supply Chain Forum, które w czwartek odbyło się w Gdyni. Jego uczestnicy m.in. zacieśniali relacje biznesowe pomiędzy firmami z sektora offshore wind, działającymi na rynkach polskim oraz brytyjskim.
22.03.2019

Zobacz szalejący sztorm na Bałtyku. Nie odpuści co najmniej do czwartku

Silny wiatr na Morzu Bałtyckim nie odpuszcza. Jego porywy sięgają nawet 95 km/godzinę. Nie kursują promy, zamknięto mola, woda pozalewała plaże, nabrzeża i ulice. Stan alarmowy został przekroczony o prawie pół metra i wynosi obecnie 616 cm. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia prognozuje, że silne wiatry występować będą co najmniej do 3 stycznia do godz. 12:00.
02.01.2019

Na Bałtyku będzie bezpieczniej. SAR otrzymał 7 nowoczesnych skuterów ratownictwa morskiego

Bezpieczniej na Morzu Bałtyckim. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) w poniedziałek otrzymała w Gdyni siedem nowych skuterów ratownictwa morskiego. Są szybkie, bardzo sprawne i dopłyną tam, gdzie łódź nie może.
19.11.2018

ORP Ślązak po raz pierwszy wyruszył w morze

Na tę chwilę trzeba było czekać aż siedemnaście lat. W środę ORP Ślązak w asyście holowników Fairplay XVI oraz Fairplay VII opuścił PGZ Stocznię Wojenną i po raz pierwszy wyruszył w morze. Jak poinformowała Magdalena Rybka z PGZ Stoczni Wojennej, „rozpoczęły się planowane na jesień br. próby morskie okrętu”.
15.11.2018

Oceanograf już w eksploatacji. Robi wrażenie

Oceanograf, nowoczesny statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w eksploatacji. Chociaż naukowcy wciąż sprawdzają możliwości jednostki, prowadzone są już na niej badania środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego. Z naszą kamerą spędziliśmy dzień na pokładzie tego nowoczesnego katamaranu. Robi wrażenie.
24.08.2018

Port Gdańsk 4. portem na Bałtyku. W I półroczu 2018 r. przeładowano ponad 25 mln t towarów

Kolejny rekord w Porcie Gdańsk. W I półroczu 2018 r. przeładowano tam ponad 25 mln t towarów. To o ponad 25% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Gdański port osiągnął także najwyższą dynamikę wzrostu wśród portów bałtyckich – niemal +35%.
31.07.2018

Nawet 80 tys. nowych miejsc pracy dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Przewidujemy w takich bardzo ostrożnych szacunkach, że będzie to około 70 do nawet 80 tys. miejsc pracy – powiedział o rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas seminarium „Założenia Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej”, które we wtorek odbyło się w Gdyni. Jego uczestnicy rozmawiali m.in. o korzyściach, jakie dla polskiego przemysłu przyniesie rozwój tego sektora energetyki.
13.06.2018

Polskie porty źródłem gospodarczego rozwoju

Powinniśmy dmuchać, chuchać, po to, żeby takie rozwiązania, które są wprowadzane dla rozwoju portów w Gdańsku i w Gdyni, były jak najlepsze i żeby nie było problemu z wdrażaniem tych elementów – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego, podczas pierwszego dnia konferencji Transport Week, która we wtorek rozpoczęła się w Gdańsku. Zainaugurowała ją debata pt. „Infrastruktura i branża TSL – Pomorze 2030”.
07.03.2018

Narodowy Program Morskiej Energetyki Wiatrowej do końca roku

Przyjęcie przez rząd do końca roku Narodowego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zapowiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Zakłada on m.in. gospodarczy rozwój regionów zlokalizowanych wokół portów Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście oraz Ustka i Kołobrzeg, jak również zwiększenie potencjału produkcyjnego oraz utworzenie 70 000 nowych miejsc pracy. Jak podkreślił Mariusz Wójcik, project manager w Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, będzie to program wykonawczy, „jak ta energetyka morska powinna się rozwijać od strony strategicznej, politycznej, jakie powinny być cele”.
02.03.2018

Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dla polskiego przemysłu morskiego”.
16.02.2018

To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów

To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów, szczególnie z zakresu nowych technologii – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Zalewska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego podczas konferencji Venture Day, która odbyła się w czwartek w Gdańsku. Podkreśliła, że w Porcie Gdańsk firmy mają wiele możliwości działania, uczestnicząc m.in. w seminariach, misjach gospodarczych czy targach w kraju i zagranicą. Specjalnie dla nich powstaje także odpowiednia infrastruktura.
17.11.2017

Darłowo – jedyny port środkowego wybrzeża

Port Morski Darłowo jest portem handlowo-rybacko-turystycznym, leżącym w ujściu rzeki Wieprza, która wpada tam do Morza Bałtyckiego. Leży w odległości około 25 Mm na zachód od portu Ustka i w odległości 33 Mm na wschód od portu Kołobrzeg. To port otwarty Morza Bałtyckiego.
31.07.2017

Największy wykonany w Polsce moduł platformy Johan Sverdrup powstał w Gdyni. Waży 1 000 t

Trzeci moduł platformy Johan Sverdrup, wykonany przez Energomontaż Północ Gdynia, gotowy. Typowo mieszkalna część tego projektu w sobotę została nasunięta na statek i popłynęła do Norwegii. Konstrukcja waży aż 1 000 t.
05.06.2017

Rok 2016 w obiektywie GospodarkaMorska.TV

Przedstawiamy najlepsze ujęcia z polskich portów, stoczni, firm i instytucji morskich, branżowych imprez oraz wydarzeń w specjalnym noworocznym klipie GospodarkaMorska.TV.
01.01.2017

Prawie 100-metrowy zbiornikowiec w drodze do Niemiec. Powstał w Gdańsku

Nowoczesny, uniwersalny i ekologiczny. To Coralius. Częściowo wyposażony zbiornikowiec bunkrowy LNG powstał w gdańskiej stoczni Marine Projects.
22.11.2016

VII sezon Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku zakończony

Ponad 20 000 gimnazjalistów. Tylu młodych ludzi przez siedem edycji wzięło udział w edukacyjnych rejsach organizowanych w Gdańsku. Mimo że w tym roku sezon zakończył sztorm, to i tak należał on do udanych.
12.10.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.