• <
BOTA_FILM_2021

Bezpieczna plaża, czyli co warto wiedzieć o sinicach

23.07.2020 09:23 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Bezpieczna plaża, czyli co warto wiedzieć o sinicach
Bezpieczna plaża, czyli co warto wiedzieć o sinicach  - GospodarkaMorska.pl
fot. Michał Puszczewicz/gdynia.pl
Wysoka temperatura i wilgotność powodują, że w okresie letnim również w Bałtyku kwitną sinice. Niestety dla plażowiczów oznacza to wywieszenie czerwonej flagi i zakaz wchodzenia do wody. Złamanie go może skończyć się dla nas nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Sezon letni w Gdyni to dla mieszkańców i turystów okazja, by skorzystać z nadmorskich uroków miasta. To czas, kiedy często wybieramy się na plaże i zażywamy kąpieli w morzu. Codzienny raport plażowy, który publikowany jest na stronach Gdynia.pl, Gdyńskiego Centrum Sportu oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego informuje o kolorze flagi, jaki wywieszony jest na danym kąpielisku. Jej czerwony kolor często spowodowany jest właśnie zakwitem sinic w zatoce.

- Sinice, czyli cyjanobakterie, taksonomicznie należą do bakterii. Cyjanobakterie mogą być jednokomórkowe, kolonijne lub wielokomórkowe w postaci trychomów i nici. Występują we wszystkich zbiornikach wodnych, problemem stają się wówczas, gdy wzrasta ich ilość. Niektóre sinice mogą produkować związki toksyczne. W Morzu Bałtyckim toksyczne zakwity tworzy najczęściej gatunek Nodularia spumigena – wyjaśnia Elżbieta Dziubich, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.

Kwitnienie cyjanobakterii w sezonie letnim jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Sprzyjają temu czynniki, które latem często występują właśnie na trójmiejskich plażach: temperatura wody powyżej 16-20°C, słaby wiatr, brak opadów oraz niewielkie mieszanie się wody. Sinice sprawiają, że woda mętnieje, zabarwia się na zielono. Pojawia się także charakterystyczny, zatęchły i ziemisty zapach. Brak wiatru sprawia, że mogą unosić się na powierzchni wody, tworząc kożuchy.Zakwit sinic negatywnie wpływa niestety nie tylko na wygląd wody, ale także na jej jakość i użyteczność. Z całą pewnością kontakt z nimi może być dla człowieka niebezpieczny.

- U osób, które napiły się wody z zakwitem lub miały kontakt z kożuchem sinicowym, mogą pojawić się dolegliwości jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje, by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie – informuje Elżbieta Dziubich.

Dlatego też pojawienie się w wodzie dużej ilości kwitnących sinic skutkuje wywieszeniem czerwonej flagi i zamknięciem kąpieliska. Na szczęście – mocniejsze fale i wiatr szybko mogą sprawić rozbicie zakwitu, a w konsekwencji obumieranie komórek i opadanie ich na dno zbiornika.

Korzystając z uroków gdyńskich plaż, zalecamy by przed wejściem do wody, upewnić się, czy jej stan jest odpowiedni i czy jej wygląd lub zapach nie wskazują na kwitnienie sinic. Polecamy również korzystanie z naszych codziennych raportów plażowych oraz tych dostępnych na stronach GCS oraz GIS.
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.