• <

To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów

Dodano: 17.11.2017

To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów, szczególnie z zakresu nowych technologii – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Zalewska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego podczas konferencji Venture Day, która odbyła się w czwartek w Gdańsku. Podkreśliła, że w Porcie Gdańsk firmy mają wiele możliwości działania, uczestnicząc m.in. w seminariach, misjach gospodarczych czy targach w kraju i zagranicą. Specjalnie dla nich powstaje także odpowiednia infrastruktura.

– Bardzo dużo inwestycji jest realizowanych obecnie w porcie gdańskim. Ich wartość to ponad miliard euro. Nasza agencja przygotowuje tam tereny inwestycyjne – Pomorskie Centrum Inwestycyjne o powierzchni ponad 70 ha. Będziemy od przyszłego roku budować nową drogę wewnętrzną z infrastrukturą i mediami – mówi Małgorzata Zalewska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Zadaniem konferencji Venture Day jest zebranie w jednym miejscu 4 grup kluczowych dla rozwoju innowacji: startupowców, naukowców, inwestorów oraz korporacji. Wymiana pomysłów i doświadczeń pozwala nie tylko zapoznać się z najnowszymi trendami, ale może także zaowocować ciekawymi pomysłami. W tym roku jedna ze ścieżek tematycznych konferencji poświęcona była branży morsko-logistycznej. Zdaniem Malika Zeniti z klastra logistycznego z Luksemburga, obecnie współpraca ze startupami jest niezbędna.

– Transport i logistyka to tradycyjny biznes. Presja rywalizacji i globalizacji sprawiają, że trzeba jednak patrzeć w przyszłość. Obecnie startupom jest dużo łatwiej wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Wierzę, że duże firmy będą się od nich uczyć, a ostatecznie zastosują proponowane przez nie rozwiązania – mówi Malik Zeniti z klastra logistycznego z Luksemburga.

Podczas konferencji Garret Neil Olson z duńskiej firmy Maersk, jednego z największych na świecie operatorów kontenerowych, zaprezentował m.in. w jaki sposób wdraża on innowacje oraz zaprasza innowatorów do współpracy. Michele Fiorini zaś, reprezentujący największy na świecie instytut inżynierii z siedzibą w Wielkiej Brytanii, przedstawił inteligentne systemy transportu w gospodarce morskiej, w tym planowanie przestrzenne przy użyciu dronów. W tym roku Venture Day nieprzypadkowo skupił się na branży morskiej.

– Jest generalnie bardzo duża koncentracja tego przemysłu na Pomorzu, w związku z tym naturalnie zadecydowaliśmy, że warto temu poświęcić więcej uwagi. Staramy się integrować tę branżę, skupiać wszystkie podmioty, które aktywnie w niej działają – mówi Magdalena Smolak z Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, organizatorka wydarzenia.

Innowacyjne rozwiązania podczas Venture Day mogły także zaprezentować firmy z branży e-zdrowie. Eksperci rozmawiali m.in. o korzyściach współpracy nauki z biznesem.

Konferencja Venture Day odbyła się po raz piąty. Jej organizatorami byli Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oraz Pomorski Klaster ICT Interizon.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.