• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Poziom morza wzrasta kilka razy szybciej w miejscach gęsto zaludnionych

ac

13.03.2021 17:47 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Poziom morza wzrasta kilka razy szybciej w miejscach gęsto zaludnionych

Partnerzy portalu

Poziom morza wzrasta kilka razy szybciej w miejscach gęsto zaludnionych - GospodarkaMorska.pl

W gęsto zaludnionych krajach Azji, relatywny poziom morza podnosi się ponad trzy razy szybciej niż wynosi średnia światowa. Wynika to z osiadania się zaludnionych terenów.

Naukowcy z University of East Anglia przeprowadzili badania, z których wynika, że w miejscach zamieszkałych przez duże społeczności, poziom wody w ciągu ostatnich 20 lat wzrastał o około 8mm rocznie, co stanowi prawie 3 razy więcej niż średnia światowa.

Opracowując wyniki badań, naukowcy uwzględnili cztery parametry - podnoszenie się poziomu mórz z powodu zmian klimatu, wpływ topnienia lodowców, a także osiadanie delt rzecznych i miast. Uzyskane dane odnieśli do informacji o ludziach zamieszkujących dane tereny.

Okazało się, że ponad 50 procent populacji żyjących nad brzegami mórz zamieszkuje delty rzeczne, a tylko 1 procent osiedla się na terenach, na których ląd się podnosi.

Osiadanie delt rzek bardzo często wywołane jest działalnością człowieka. Następuje to na przykład przez pompowanie wód gruntowych, wydobycie ropy i gazu, działalność kopalń.

Z badań wynika także, że relatywny wzrost poziomu morza był największy na południu, południowym wschodzie i wschodzie Azji. Tam właśnie znajduje się wiele rzek, ale też równin i wielkich miast. Cały ten teren zamieszkuje około 70 procent światowych populacji żyjących na wybrzeżach.

Odkryto, że miasta takie jak Szanghaj, Bangkok czy Dżakarta osiadły w XX wieku o około 3 metry, a Tokio nawet o 4. W dużej mierze ma to związek z wydobywaniem wód gruntowych. Im więcej będzie ich wydobywanych, tym szybciej miasta będą osiadać.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.