• <

Wynik wyszukiwania - "40 lat" - Wiadomości

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Marzec z rekordem temperatury oceanów – ponad 21 st. C

Tegoroczny marzec był najcieplejszym w historii miesiącem pod względem temperatury wody oceanów - wynika z raportu Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), badającej m.in. zjawisko ocieplania się klimatu.
22.04.2024

Fast Track Logistic tworzy nowy terminal przeładunkowy w Porcie Gdańsk, który za chwilę rozpocznie przeładunki w pełnej skali

Przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Gdańsk powstaje nowy terminal przeładunkowy – Fast Track Terminal. Na obejmującym 3,5 hektara terenie odbywać się będą przeładunki i magazynowanie m.in. zbóż, drewna, stali czy materiałów sypkich.
21.04.2024

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.
12.04.2024

Badania puszkowanych łososi pomogły ocenić zmiany stanu mórz w ciągu 40 lat

Porównując próbki łososia zakonserwowane w puszkach, naukowcy z University of Washington ujawnili zmiany w morskich ekosystemach, jakie zachodziły w ciągu ostatniego czterdziestolecia. O wynikach tych analiz informują na łamach „Ecology and Evolution”.
11.04.2024

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

ORP Orzeł w zanurzeniu. Wielki powrót do służby

Jedyny polski okręt podwodny pierwszy raz od dawna pokazał się "w zanurzeniu". Ma to oznaczać zbliżający się koniec epopei w związku z ciągnącymi się remontami i wątpliwościami co do gotowości jednostki do pełnienia służby pod wodą.
09.03.2024

Konwerter energii fal w kształcie boi przełomem w dziedzinie energii fal

Konwertery energii fal firmy CorPower Ocean wykorzystują czystą energię z największego na świecie niewykorzystanego źródła energii - oceanów. Energia zmagazynowana w falach oceanicznych jest pochłaniana na powierzchni przez falującą boję. Zainspirowana zasadą pompowania ludzkiego serca, technologia energii fal jest oparta na 40 latach badań hydrodynamicznych.
07.03.2024

Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego rekrutuje na kolejną wyprawę

Ruszyła rekrutacja na kolejną, 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Do pracy na biegunie południowym poszukiwani są nie tylko naukowcy, ale również personel, dzięki któremu stacja będzie poprawnie funkcjonować.
23.01.2024

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.
06.01.2024

Wybuch gazu w stoczni w Szczecinie, nie żyje jedna osoba

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu gazu na terenie Stoczni Pomerania w Szczecinie.
06.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach programu Connecting Fundusze Europejskiego Instrumentu Finansowego (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Pocisk okrętowy służył jako ozdoba ogrodowa. I to przez 100 lat

Małżeństwo z Pembrokshire latami trzymało XIX-wieczny trzydziestokilogramowy pocisk z działa okrętowego jako ogrodową ozdobę. Państwo Edwards byli zaszokowani, kiedy okazało się, że trzeba ewakuować ulicę, bo saperzy muszą zdetonować ozdobę ogrodową.
04.12.2023

Somalia pod wodą. Ponad milion ludzi musiało opuścić domy z powodu szalejących powodzi

Z powodu ulewnych deszczów, które od kilku tygodni nawiedzają położoną w północno-wschodniej części Afryki Somalię, zginęło co najmniej 101 osób, a ponad milion musiało opuścić swoje domy - poinformował prezydenta Hassana Sheikha Mohamuda, cytowany przez portal Africa News.
01.12.2023

"Orka" po koreańsku. Hanwha Ocean prezentuje KSS-III. To propozycja okrętu podwodnego dla Polski

Stoczniowy gigant z Korei Południowej, Hanwha Ocean zorganizował konferencję prasową, w trakcie której przedstawił polskim dziennikarzom propozycję dla polskiej Marynarki Wojennej. Była to także demonstracja aspiracji w zakresie współpracy z Polską w sektorze morskim. Zorganizowane w tym celu spotkanie było także okazją do zapoznania się z potencjałem stoczniowym firmy, wymianą doświadczeń oraz ofertą dla polskich władz.
30.11.2023

Największa góra lodowa świata zaczęła się poruszać po ponad 30 latach

Największa na świecie góra lodowa - A23a - porusza się po ponad 30 latach - poinformowała w piątek stacja BBC.
24.11.2023

Ekspert OSW: zepchnięcie Floty Czarnomorskiej to sukces Ukrainy

Jeśli możemy mówić o sukcesach obecnej ukraińskiej operacji letnio-jesiennej, to nie będą to na pewno zdobycze terytorialne. Może to być jednak zepchnięcie przez Ukrainę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do narożnika, przez co przestała się liczyć jako istotny czynnik w tej wojnie, oraz ataki dokonywane za pomocą rakiet i dronów na tyły rosyjskie, które zmusiły Rosjan do zmiany systemu operowania siłami powietrznymi – ocenia w rozmowie z PAP Jakub Ber, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
23.11.2023

Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za ponad 5,7 mln zł

Zabytkowa Latarnia Morska Kołobrzeg zostanie poddana gruntownej renowacji za kwotę ponad 5,7 mln zł – poinformował kołobrzeski magistrat. Umowę na wykonanie prac podpisano z Konsorcjum WS z Siemyśla.
10.11.2023

Marynarz i pasażer pod opieką satelity. Od 2024 roku poprawi się bezpieczeństwo ludzi morza i statków

Zawód marynarza na statku handlowym, rybackim, jednostce offshore czy holowniku w porcie wciąż pozostaje zawodem niebezpiecznym. Pomocy na morzu czasami wymagają również pasażerowie cruiserów, promów oraz żeglarze. Nie wszyscy użytkownicy transportu morskiego wiedzą, że od wielu lat znajdują się pod obserwacją systemów satelitarnych, a nawet pojedynczy windsurfer może liczyć na lokalizację i pomoc morskich ratowników lub załóg statków.
03.11.2023

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

COSCO i terminal Tollerort w Hamburgu testują zasilanie statków z lądu

Linie COSCO Shipping poinformowały, że ich kontenerowiec został pierwszą jednostką, jaka skorzystała z zasilania z lądu podczas postoju w terminalu kontenerowym Tollerort w Hamburgu.
06.10.2023

Straż przybrzeżna Algierii zastrzeliła Marokańczyków na skuterach wodnych

Algierskie ministerstwo obrony poinformowało o incydencie, który miał miejsce na jej wodach – jednostka straży przybrzeżnej miała zastrzelić dwie osoby na skuterach wodnych.
04.09.2023

Huragan Khanun uderza także w Chiny. Jak dotąd ewakuowano 850 tys. osób

Ulewne deszcze i woda spływająca z Pekinu, w którym odnotowano rekordowe opady, zmusiła do ewakuacji 850 tys. mieszkańców sąsiadującej ze stolicą prowincji Hebei, podaje w czwartek agencja AP. Wśród najbardziej dotkniętych obszarów jest miasto Zhuozhou, ważne centrum logistyczne branży wydawniczej.
03.08.2023

Debata w Niemczech na temat bezpieczeństwa na basenach. Nawet 58% Niemców obawia się wizyty na kąpielisku

Debata na temat bezpieczeństwa na niemieckich kąpieliskach ogarnęła cały kraj. Była minister ds. rodziny uważa, że "kontrole tożsamości i obecność policji na niewiele się zdadzą, jeśli arabska młodzież generalnie nie przestrzega norm naszego społeczeństwa". Głos w tej sprawie zabrał też kanclerz Scholz.
22.07.2023

Korea Płd. Po raz pierwszy od 40 lat do kraju przypłynął amerykański okręt podwodny z bronią jądrową

Po raz pierwszy od 40 lat amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety z głowicami nuklearnymi przypłynął we wtorek do Korei Południowej - poinformował przebywający w Seulu przedstawiciel Białego Domu Kurt Campbell.
18.07.2023

Globalny dostawca usług wiertniczych otwiera swoje biuro w Trójmieście

Norweski Archer, globalna firma zajmująca się dostarczaniem usług naftowych i wiertniczych, a także obsługą klientów z branży naftowej i gazowej, otwiera biuro inżynieryjne w Gdańsku. Zatrudnienie znajdzie 150 inżynierów, którzy będą uczestniczyć w rozwoju globalnych projektów firmy.
13.07.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Japonia może spuścić do morza wodę skażoną w zniszczonej elektrowni w Fukushimie

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przekazał we wtorek premierowi Japonii Fumio Kishidzie raport, z którego wynika, że Tokio może spuścić do morza przefiltrowaną, ale wciąż radioaktywną wodę ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
04.07.2023

W. Brytania. Władze archipelagu Orkadów rozważą odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przejście pod zwierzchnictwo Norwegii

Władze szkockiego archipelagu Orkadów będą we wtorek debatować nad wnioskiem o "zbadanie alternatywnych form zarządzania", co może obejmować zmianę statusu w ramach Wielkiej Brytanii, a nawet przejście pod zwierzchnictwo Norwegii - podała w niedzielę stacja BBC.
03.07.2023

Wiceprezes PEJ na Forum Wizja Rozwoju: w 2026 roku jest planowane rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

We wtorek na Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Gdyni odbył się panel pt. "Transformacja polskiej energetyki". W dyskusji wzięli udział wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o. Seweryn Kowalczyk, wiceprezes Gaz-System Andrzej Kensbok, członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, doradca zarządu PSE Robert Paprocki oraz Włodzimierz Pomierny z Agencji Rozwoju Przemysłu.
20.06.2023

Inwestycja COSCO w terminal w Hamburgu sfinalizowana

COSCO Shipping Ports Limited i Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) uzgodniły warunki inwestycji chińskiej firmy w jeden z największych terminali kontenerowych w Hamburgu. Umowa ogłoszona po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku była długo opóźniana. W tym czasie niemieckie władzy dyskutowały nad tą inwestycją z racji politycznych skarg, że Chiny przejmą kontrolę nad krytyczną częścią niemieckiego łańcucha dostaw.
20.06.2023

PGE z dodatkowym wsparciem na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin

PGE Energia Odnawialna uzyskała dodatkowe blisko 2 mln zł dofinansowania z funduszu EOG na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie). Wcześniej z tego źródła spółka dostała na ten cel ponad 6 mln zł - poinformował rzecznik PGE Energia Odnawialna SA Maciej Gelberg.
19.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

ORP Błyskawica zamienił się w plan zdjęciowy serialu

Przy okręcie ORP Błyskawica trwają dziś zdjęcia do serialu szpiegowskiego TVP pt. "Zatoka szpiegów". Produkcja jest na półmetku realizacji, wcześniej kręcono sceny w Gdyni Orłowie oraz na Starym Mieście w Gdańsku.
22.05.2023

Wikingowie, muzyka dawna, statki po zmroku i tajniki konserwacji zabytków! Poznaj atrakcje Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Noc z 13 na 14 maja w Narodowym Muzeum Morskim będzie wyjątkowa: sześć oddziałów w czterech różnych miastach otworzy swoje drzwi dla wszystkich entuzjastów nocnego zwiedzania. Goście będą mogli m. in. zobaczyć jak legendarni wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych.
08.05.2023

US Navy wysyła do Korei Południowej okręt podwodny z bronią jądrową na pokładzie

Stany Zjednoczone po raz pierwszy od ponad 40 lat wyślą do Korei Południowej okręty podwodne wyposażone w pociski z głowicami jądrowymi, by zademonstrować wsparcie w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej.
26.04.2023

Polsko-chińskie porozumienie uczelni morskich o współpracy

Uniwersytet Morski w Gdyni i Uniwersytet Morski w Dalian zawarły porozumienie o współpracy. Dokument w tej sprawie rektorzy obu uczelni podpisali w Gdyni w dniu 21 kwietnia 2023 roku. Ma to korzystnie wpłynąć na rozwój obu placówek w ramach prezentowanej oferty edukacyjnej oraz działalności naukowej.
24.04.2023

Orient Express wyrusza w morze. Legendarna firma buduje największy na świecie żaglowiec

140 lat po uruchomieniu pierwszych luksusowych pociągów, legendarny Orient Express zapowiada podbój kolejnej branży. W 2026 roku w pierwszy rejs wyruszy największy na świecie żaglowiec Orient Express Silenseas. Futurystyczny jacht żaglowy jest efektem francuskiego partnerstwa między światowym liderem w branży hotelarskiej Accor, a Chantiers de l'Atlantique, wiodącą na świecie firmą stoczniową.
21.04.2023

89-latek z Gdyni został najstarszym windsurferem na świecie

Piotr Dudek, 89-letni Gdynianin zostanie oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Wszystko za sprawą popłynięcia trzy razy w tym roku na desce. Czyni to z niego najstarszego windsurfera na świecie. Dumny ze swojego osiągnięcia zapowiada, że to tylko rozgrzewka przed nadchodzącym sezonem.
18.04.2023

Damen Marine Components dostarcza urządzenia sterowe dla nowego statku badawczego

Pojedynczy ster klapowy Barke został dostarczony przez Damen Marine Components (DMC) do stoczni Holland Shipyards Group w Hardinxveld-Giessendam. Tam został zamontowany na statku badawczym RV Prinsesse Ingrid Alexandra, który został zbudowany dla Norweskiego Instytutu Badań Morskich (IMR).
15.03.2023

Mija 40 lat od kiedy Dar Pomorza jest statkiem-muzeum. O jego losach opowiada niezwykła wystawa

Wystawa czasowa 40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum, prezentowana na żaglowcu, przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. To właśnie w tym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym Dar Pomorza został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.
21.02.2023

Akademia Marynarki Wojennej i ORP Iskra z Honorową Nagrodą Specjalną Stulecia

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło laureatów wyróżnień.
28.01.2023

Ekspert PRS uczestniczy w konferencji WINDMission BSR w Wilnie

Polski Rejestr Statków jest partnerem odbywającej się 26-27 stycznia konferencji WINDMission BSR (Baltic Sea Region). Jednym z występujących podczas wydarzenia ekspertów będzie Dyrektor Pionu Nadzorów Przemysłowych PRS S.A. Sławomir Bałdyga.
25.01.2023

TotalEnergies zainwestuje miliard dolarów w ropę z Brazylii

Francuski koncern TotalEnergies zatwierdził dziś ostateczną decyzję inwestycyjną na rozwój projektu olejowego w basenie Santos, 300 km od linii brzegowej Brazylii.
16.01.2023

Nowy szef Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej

ONZ zdecydował, że od nowego roku na czele Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej stanie emerytowany wiceadmirał Abdullah Abdul Samad Dashti z Kuwejtu.
02.01.2023

Nagrody „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” – znamy laureatów

Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” ogłosiło ostatniego dnia 2022 roku laureatów obu wyróżnień.
31.12.2022

Tajemnicza śmierć szefa rosyjskiej stoczni

Rosyjska Stocznia Admiralicji podała, że 24 grudnia niespodziewanie zmarł jej dyrektor generalny.
27.12.2022

Antarktyczna Gwiazdka w stacji badawczej Arctowskiego

Zespół Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego rokrocznie kultywuje tradycyjne bożonarodzeniowe zwyczaje, mimo że Święta spędza 14 tys. kilometrów od domu.
23.12.2022

Razem robimy biznes. Świąteczne spotkanie członków PFTM [WIDEO]

Dotychczasowe osiągnięcia oraz perspektywy rozwoju na przyszły rok – o tym dyskutowali podczas branżowej konferencji członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich – organizacji zrzeszającej przedsiębiorców reprezentujących sektor gospodarki morskiej. Okazją do kolejnego spotkania było także otwarcie nowej siedziby firmy Hydromech, której powstanie jest owocem kontaktów biznesowych nawiązanych w PFTM. Hydromech był współgospodarzem grudniowego spotkania Forum.
20.12.2022

Maersk ma nowego szefa

Żeglugowy gigant A.P. Moller-Maersk podał, że dotychczasowy dyrektor generalny Soren Skou zostanie zastąpiony na stanowisku przez Vincenta Clerca.
15.12.2022

40 lat „Konstytucji dla oceanów”. UNCLOS i IMO – 40 lat współpracy dla bezpieczeństwa ludzi, fauny i flory

10 grudnia 1982 r. na spotkaniu w Montego Bay na Jamajce powstała „Konwencja o prawie morza” (ang. United Nations Convention on the Law of the Sea), która funkcjonuje pod znanym w środowisku ludzi morza skrótem UNCLOS. Była to umowa międzynarodowa, nad którą prace sfinalizowano podczas obrad III Konferencji Prawa Morza ONZ.
11.12.2022

Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 102

Społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni obchodziła 8 grudnia 2022 roku tradycyjnie Święto Szkoły.
11.12.2022

„Midshipman X” – ugoda w sprawie o molestowanie na statku

Maersk Line, spółka zależna AP Moller-Maersk, zawarła ugodę z Hope Hicks, byłą kadetką służącą na statku linii w ramach umowy z Akademią Marynarki Handlowej USA. Hicks ujawniła anonimowo, pod pseudonimem „Midshipman X”, szczegóły dotyczące napaści seksualnej i nękania, którego stała się ofiarą w 2019.
18.11.2022

Atom jest odpowiedzią na przyszłe niedobory mocy w Polsce [RELACJA]

Energetyka jądrowa była jednym z tematów podejmowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER, organizowanej pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Dyskusja odbywa się tuż po przełomowych decyzjach o wyborze partnera technologicznego dla pierwszego partnera elektrowni jądrowej. Branża podkreśla, że jest to pozytywna wiadomość, ale trzeba działać szybciej.
09.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym „słoniem w pokoju” są niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo.
07.11.2022

Wuprohyd zaprojektował pogłębianie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia

Rozpoczęło się zaprojektowane przez biuro projektowe Wuprohyd pogłębianie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 metrów.
03.11.2022

Zmarł Mike Birch, zwycięzca pierwszych regat Route du Rhum

W wieku 90 lat zmarł w swoim domu w Brec'h w Bretanii Kanadyjczyk Mike Birch. Do historii żeglarstwa przeszedł mając 47 lat jako zwycięzca niezwykle zaciętej, pierwszej edycji regat Route du Rhum w 1978 roku.
26.10.2022

Port Szczecin-Świnoujście otwiera się na offshore wind [ROZMOWA]

Z początkiem 2025 roku port Świnoujście będzie miał pierwszy na polskim wybrzeżu terminal instalacyjny dla obsługi morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano 13 października br. w niespełna rok po nabyciu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA terenów w świnoujskim porcie. Dzięki temu unikalnemu w skali kraju projektowi, ZMPSiŚ SA staje się liderem na rynku portowym w kooperacji z branżą związaną z odnawialnymi źródłami energii. O szczegółach tego przedsięwzięcia rozmawiamy z Krzyszt
25.10.2022

Port w Hamburgu porozumiał się z Chinami w sprawie przejęcia części terminalu kontenerowego

W poniedziałek wieczorem zawarto porozumienie w sporze, dotyczącym umowy chińskiej firmy żeglugowej Cosco z portem w Hamburgu. Niemieckie ministerstwa wyraziły zgodę na przejęcie przez Cosco 24,9 proc. terminalu Tollerort. Według pierwotnego planu miało być to 35 proc. – opisuje portal „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).
25.10.2022

Ruszyła budowa promów Ro-Pax dla polskich armatorów

W poniedziałek, 24 października br. w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. rozpoczęto produkcję pierwszego promu Ro-Pax, o numerze budowy 101 dla spółki Polskie Promy, który będzie eksploatowany przez spółkę Unity Line, należącą do Polskiej Żeglugi Morskiej.
24.10.2022

Dwukrotny mistrz olimpijski w żeglarskiej klasie 470 Belcher kończy karierę

Australijski żeglarz Mat Belcher, który w klasie 470 wywalczył dwa złote i jeden srebrny medal olimpijski, zdecydował się zakończyć karierę i nie będzie się przygotowywał do startu w igrzyskach w Paryżu.
20.10.2022

Luki w portach. Pandemia i wojna obnażyły słabe punkty w globalnej infrastrukturze portowej i transporcie morskim

IAPH zidentyfikował luki w zakresie odporności portów na zakłócenia w łańcuchach dostaw, cyfryzacji i zaawansowania procesu dekarbonizacji w portach. Na marginesie znalazły się luki w zarządzaniu, harmonizacji działań, marketingu, bezpieczeństwie antyterrorystycznym i dzisiaj najważniejszym: odporności portów na ataki militarne.
11.10.2022

Korupcja w porcie i na morzu. Prawie 3 bln USD haraczu rocznie płacą operatorzy statków w portach

W ciągu zaledwie kilku miesięcy br. Morska Sieć Antykorupcyjna zebrała ponad 50 tys. zgłoszeń o korupcyjnych żądaniach na całym świecie. To rekordowe dane w ciągu ostatnich 10 lat, Dane zebrano z ponad 1000 portów w ponad 150 krajach używając anonimowego systemu zgłaszania incydentów.
02.10.2022

Międzynarodowe rozmowy na temat konwencji o prawie morza

W dniach 29-30 września 2022 r. odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa pn. „40 lat konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza – bilans i perspektywy”. Wydarzenie, zorganizowane przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, jest okazją do wymiany poglądów praktyków i specjalistów odpowiedzialnych m.in. za kwestie delimitacji obszarów morskich, gospodarki i bezpieczeństwa morskiego.
02.10.2022

Ostatni rejs Daru Młodzieży

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie. W 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą.
29.09.2022

EIA: Eksport rosyjskiego gazu do Europy jest najniższy od 40 lat

Między styczniem a lipcem eksport gazu z Rosji do Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii za pomocą rurociągów był o 40 proc. niższy niż w analogicznym okresie w 2021 roku i o 50 proc. niższy od średniej w latach 2017-2021. W połowie lipca 2022 roku eksport spadł do poziomu 0,03 mld metrów sześciennych dziennie (mld m3/d), co jest najniższym poziomem od prawie 40 lat.
19.08.2022

Władze miasta na Grenlandii chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców

Władze miasta Ilulissat na Grenlandii zamierzają ograniczyć i kontrolować liczbę turystów, aby chronić środowisko naturalne i nie doprowadzać do jeszcze szybszego topnienia lodowców. Każdego dnia obserwujemy skutki zmiany klimatu - powiedział burmistrz Palle Jeremiassen.
19.08.2022

Vestas zgadza się na sprzedaż konwerterów i sterowników do KK Wind Solutions

Producent turbin wiatrowych Vestas podpisał umowę z KK Wind Solutions (KK) dotyczącą przejęcia gałęzi konwerterów i sterowników.
11.08.2022

Lotniskowiec z azbestem. Turcy boją się rozbiórki

Sao Paulo, 60-letni lotniskowiec brazylijskiej marynarki wojennej, ma trafić do rozbiórki. Prac podjąć się ma turecka stocznia rozbiórkowa Aliaga Ship Recycling Facility, ale obawy budzą doniesienia o dużych ilościach azbestu na jednostce.
08.08.2022

Jubileusz 70-lecia Gryfii. "Sercem stoczni jest załoga. Dzięki niej przetrwaliśmy i notujemy stały wzrost"

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" S.A. obchodzi 70. urodziny. Przy tej okazji z zarządem firmy rozmawiamy o jej kondycji, szczegółach programu naprawczego i przełomowej inwestycji – doku numer 8.
01.08.2022

Jacht "Legia" Ryszarda Kuklińskiego przejdzie remont

Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Kuklińskiego rozpoczęło zbiórkę środków na remont jachtu "Legia". W latach siedemdziesiątych pływał na nim Ryszard Kukliński. Podczas jednego z rejsów nawiązał pierwszy kontakt z CIA.
30.07.2022

Pomysł gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego powróci?

Algieria, Nigeria i Niger podpisały w czwartek protokół ustaleń w sprawie budowy gazociągu przez Saharę w kierunku Morza Śródziemnego - poinformowało algierskie ministerstwo energetyki. Według agencji Reutera projekt jest kolejną potencjalną szansą dla Europy na dywersyfikację dostaw błękitnego paliwa.
28.07.2022

Woda z lodu, który stopniał na Grenlandii w jeden weekend, zapełniłaby ponad 7 mln basenów olimpijskich

Kilka dni nietypowo wysokich temperatur w północnej Grenlandii wywołało gwałtowne topnienie pokrywy lodowej wyspy; woda uwolniona w ten sposób tylko w miniony weekend wystarczyłoby do zapełnienia ponad 7 mln basenów olimpijskich - poinformowała stacja CNN.
21.07.2022

40 lat minęło. Jubileusz „Daru Młodzieży”

Był pierwszą polską jednostką żaglową, zbudowaną od początku w stoczni w Gdańsku. Dokładnie 40 lat temu zwodowano legendarny „Dar Młodzieży”.
04.07.2022

Jubileusz 40-lecia podniesienia bandery na Darze Młodzieży

4 lipca 1982 roku podniesiono polską banderę na szkolnej fregacie Dar Młodzieży. 40 lat później odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie żaglowiec na co dzień cumuje.
01.07.2022

Stany Zjednoczone. Kadetki napastowane na pokładach Maersk pozywają linie

Od kilku miesięcy w Stanach Zjednoczonych trwa gorąca dyskusja na temat bezpieczeństwa kobiet wchodzących w skład załóg statków po tym, jak ukrywająca się pod pseudonimem „Midshipman-X” studentka służąca jako kadet maszynowy na pokładzie frachtowca Maersk opisała napaść seksualną, jakiej dopuścił się jej przełożony. W ostatnich dniach kobieta ujawniła swoją tożsamość i złożyła oficjalną skargę w sądzie.
17.06.2022

Sudan. 16 tys. owiec zatonęło wraz ze statkiem

W niedzielę w Sudanie przy nabrzeżu w porcie zatonął statek przewożący blisko 16 tysięcy owiec. Członkowie załogi wydostali się na brzeg, zdecydowana większość zwierząt jednak zginęła.
14.06.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Marszałek Sejmu o wizycie w Kanadzie: ważna jest jedność i solidarność transatlantycka

Wspierając wspólnie z Kanadą państwo ukraińskie, pokażemy Moskwie, że jej polityka agresji i destabilizacji nie będzie tolerowana - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, brutalna agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważna jest jedność i solidarność transatlantycka.
11.06.2022

40 lat Daru Młodzieży. Na pokładzie tłumy zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ponad 5700 osób odwiedziło w weekend Dar Młodzieży. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w tym roku obchodzi swoje 40-lecie i z tej okazji udostępnił swój pokład dla zwiedzających.
31.05.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży

Dar Młodzieży zwodowany został w 1981 roku, ale uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Dzień ten obchodzony jest jako rocznica oddania statku służbie na morzu i ludziom morza. Ten szkoleniowy statek w ciągu roku odbywa rejsy z praktykantami – studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale również studentami Akademii Morskiej w Szczecinie i uczniami średnich szkół morskich. Gości na swój pokład zaprasza przy szczególnych okazjach. W maju będą to dni otwarte, którymi rozpoczną się obchody 40-lecia Daru Młodzie
27.05.2022

Dar Młodzieży w Świnoujściu. Żaglowiec był dostępny dla zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jedna z najbardziej znanych polskich fregat przypłynęła we wtorek 10 maja do Świnoujścia. Dar Młodzieży, jednostka szkoleniowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumowała przy nabrzeżu na wysokości Kapitanatu Portu. Pozostanie tam tylko do czwartku.
11.05.2022

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście-Szczecin zakończone

Zakończyły się prace związane z modernizacją toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra i budową nowych wysp na Zalewie Szczecińskim. Dzięki inwestycji maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków, zawijających do Szczecina, zwiększy się z 9,15 m do ok. 11 m.
09.05.2022

Amerykańskie media: USA pomogły Ukraińcom namierzyć Moskwę, Pentagon zaprzecza

Amerykańskie stacje telewizyjne NBC i CNN oraz dziennik „New York Times” podały, że dane wywiadowcze przekazane przez władze USA pomogły siłom ukraińskim zatopić rosyjski krążownik Moskwa. Pentagon jednak zaprzecza.
06.05.2022

Świat do odkrycia: pomorski potencjał offshore

Konferencja OTC w USA w Teksasie
04.05.2022

Brytyjski historyk: Moskwa to pierwszy zatopiony rosyjski krążownik od 1941 roku

Moskwa to pierwszy utracony przez Rosję krążownik od 1941 roku, gdy Niemcy u wybrzeży Krymu zatopili Czerwoną Ukrainę - zauważył prof. Evan Mawdsley, znany brytyjski historyk specjalizujący się w historii Rosji i II wojny światowej, którego cytuje w piątek BBC.
15.04.2022

Nor-Shipping 2022 z polskim akcentem. Nagrody za innowacje, silna inicjatywa Wista Norway

Targi Nor-Shipping wróciły po prawie trzech latach. To wydarzenie dla firm, które współpracują z rynkiem norweskim. Z Polski było ledwie 7 wystawców na prawie 600 wystawców z całego świata. Polskę reprezentowała Stocznia Remontowa Nauta oraz Marine Project.
07.04.2022

[WIDEO] Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

Kador działa w Porcie Gdańsk. Spece od pakowania i transportu myślą "out of the box"

Zaczynali od produkcji opakowań, z czasem wyspecjalizowali się w kompleksowym pakowaniu ponadgabarytowych i nietypowych towarów oraz ich transporcie. Rodzinna spółka Kador ładunki wielkogabarytowe przygotowuje do przeładunku i transportu morskiego w Porcie Gdańsk. Kolejnym krokiem w rozwoju jest pomysł na wykorzystanie odpadów powstających w procesie pakowania.
11.03.2022

Port w Hamburgu stanie się hubem wodorowym

Air Products i Zarząd Portu w Hamburgu podpisały memorandum o współpracy przy określeniu możliwości zbudowania kompleksowego łańcucha wartości wodoru w porcie w Hamburgu.
09.02.2022

Włochy. Plastikowe opakowanie sprzed 40 lat znaleziono w Zatoce Neapolitańskiej

Rybak wyłowił w Zatoce Neapolitańskiej zachowane niemal w całości plastikowe opakowanie po chrupkach sprzed 40 lat. Jest na nim data ważności: listopad 1983. Zaprezentowano je jako dowód tego, w jaki sposób plastik, który rozkłada się bardzo długo, wyniszcza morze.
08.02.2022

Polski jacht luksusowy, który powstaje wraz z wizją jej przyszłego właściciela. Poznajcie Vulcan JP47

Współczesny rynek jachtów luksusowych otwiera przed ich entuzjastami możliwości, o jakich jeszcze kilkanaście lat temu nikomu się nie śniło. Zakup wymarzonej łodzi to jedno, ale dostosowanie jej nawet w najdrobniejszym szczególe do siebie, swoich potrzeb i swojego stylu życia, to opcja, która oferuje nieskończone możliwości aranżacji jachtu, czyniąc go tym samym jedynym i niepowtarzalnym. Na czym dokładnie polega customizacja i jak szeroki jest jej zakres?
01.02.2022

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście-Szczecin ukończone w blisko 98 proc.

Zaawansowanie prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m można określić na 97-98 procent – powiedział PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz. Dodał, że prace idą według harmonogramu i termin zakończenia inwestycji – 28 marca – nie jest zagrożony.
25.01.2022

Kontenery w portach Unii Europejskiej w 2021. Polska w pierwszej 10

Zdecydowana większość 15 największych portów odnotowała wzrosty w ilości kontenerów w 2021 r. – informuje Theo Notteboom w swojej najnowszej analizie. Cieszy więc dobry wynik polskich terminali kontenerowych. Dziesięć dni przed końcem roku DCT Gdańsk pochwalił się, że przeładował 2 mln TEU w 2021 r., a Baltic Container Terminal zanotował ostatniego grudnia ubr. 573 784 TEU. Port Gdańsk utrzymuje się w pierwszej 15. Portów europejskich.
09.01.2022

Dar Młodzieży przechodzi kolejny remont

Żaglowiec szkolny Dar Młodzieży zameldował się na kolejnym remoncie. Tym razem czekają go prace na masztach i rejach oraz wymiana olinowania i takielunku.
05.01.2022

DCT Gdańsk obsłużył 2 miliony TEU od początku roku

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk pochwalił się imponującym wynikiem - przeładowanych 2 milionów TEU w 2021 roku.
20.12.2021

Strajk marynarzy na pokładzie Regulusa, manifestacje – Kanada wspomina polski stan wojenny

Polskie placówki dyplomatyczne w Kanadzie przypominają o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W grudniu 1981 r. media kanadyjskie poświęcały Polsce wiele uwagi, a w Kolumbii Brytyjskiej stan wojenny stał się jednym z głównych tematów.
13.12.2021

"Baltexpo kołem zamachowym gospodarki Pomorza". Marka kupiona przez Międzynarodowe Targi Gdańskie [WIDEO]

Po 39 latach Zarząd Targów Warszawskich przestaje być właścicielem tytułu targowego Baltexpo, najważniejszego wydarzenia branży morskiej w Polsce. Podpisanie umowy w tej sprawie odbyło się w czwartek (18 listopada) w siedzibie nowego właściciela - Międzynarodowych Targów Gdańskich w AmberExpo w Gdańsku.
18.11.2021

W dekadę stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii

Jak informuje czasopismo naukowe "Nature Communications", w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21% w ciągu ostatnich 40 lat.
04.11.2021

Konferencja Kormarine 2021 z udziałem Enamor

Dobiega końca konferencja Kormarine, jedna z największych na świecie konferencji poświęconych trendom i rozwojowi technologii w branży morskiej i w przemyśle stoczniowym. Od 40 lat, koreańskie Busan gości wystawców i zwiedzających z całego świata.
22.10.2021

Chińska spółka przejmuje mniejszościowy udział w czołowym terminalu kontenerowym w Hamburgu

Oddział operacji portowych COSCO Shipping zakupi mniejszościowy udział w terminalu kontenerowym Tollerort (CTT) w porcie w Hamburgu, głównym punkcie zawinięć statków COSCO Shipping w Niemczech.
23.09.2021

Polscy kapitanowie. Spotkanie z Białoczerwoną Banderą. Możliwe tylko w salach Uniwersytetu Morskiego Gdyni

W dniu 7 września odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Było to również spotkanie z polską banderą, pod którą wielu zebranych pływało od chwili ukończenia Szkoły Morskiej aż po czas zejścia na ląd.
17.09.2021

Zatonięcie "El Faro" – statek z amerykańsko-polską załogą w oku cyklonu

Niniejszym artykułem rozpoczynamy kolejny cykl naszych specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi. Tym razem będziemy zajmowali się największymi katastrofami i wypadkami morskimi, które miały miejsce w przeszłości, jak również obecnie.
13.09.2021

Ig Nobel 2021 za metodę usuwania karaluchów na okrętach podwodnych

Autorzy metody zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych zostali jednymi z naukowców uhonorowanych tegorocznymi nagrodami Ig Nobla.
10.09.2021

Trwają targi Baltexpo 2021. MAG: "Porty serwisowe potrzebne na już" [RELACJA WIDEO - dzień II]

Pod znakiem morskiej energetyki wiatrowej upłynął drugi dzień targów morskich Baltexpo 2021. Prelegenci rozmawiali na temat roli farm w rozwoju polskiej gospodarki, statkach instalacyjnych - ich projektach i samej budowie. Nie zabrakło dyskusji na temat dekarbonizacji żeglugi, nowych technologii, a także przemian infrastrukturalnych obejmujących porty morskie i inwestycji z tym związanych. Paneliści debatowali również o finasowaniu i milionowych projektach. 21. targi Baltexpo potrwają do środy w Gdańsku.
07.09.2021

Baltic Engineering wyremontuje Zodiaka dla GROM-u

Statek Zodiak, który zostanie przekazany przez Urząd Morski w Gdyni Jednostce Wojskowej Nr 2305 (JW GROM) przejdzie remont klasowy w stoczni Baltic Engineering. Wartość kontraktu to 4 737 289,50 zł brutto.
07.09.2021

Kazimierz Koralewski, wiceprezes Portu Gdynia: „Sukces próbnych cumowań potwierdza naszą gotowość do współpracy z Polferries” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejne próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym razem pomyślną próbę odbył prom Wawel.
06.09.2021

Prom Polferries zawinął do Portu Gdynia. Sukces próbnego cumowania, kolejny krok do bałtyckiego hubu promowego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwsze próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym samym Polferries przenosi się z Gdańska do Gdyni.
31.08.2021

Marine Works i Marine Center zapraszają na Baltexpo 2021

Marine Works wraz z Marine Center zapraszają na Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje Baltexpo 2021, które odbędą się w dniach od 6 do 8 września w hali AmberExpo w Gdańsku.
26.08.2021

Zielona era morskiej energetyki wiatrowej

Energia wiatrowa odgrywa obecnie kluczową rolę w energetycznym miksie. Jest czysta, niewyczerpana, stabilna, powtarzalna, a przede wszystkim wydajna. Dostarcza więcej energii niż fotowoltaika, wymaga mniej konserwacji, a instalacja farm wiatrowych jest stosunkowo prosta. W ciągu ostatnich 40 lat technologia w tym sektorze rozwinęła się w sposób spektakularny, znacznie bardziej niż inne źródła odnawialne.
01.08.2021

Scripps otrzymuje 35 milionów dolarów z Kalifornii na budowę statku badawczego zasilanego wodorem

Kalifornia przekazała Scripps Institute of Oceanography 35 milionów dolarów na zaprojektowanie i zbudowanie nowego przybrzeżnego statku badawczego z hybrydowym wodorowym układem napędowym, który ma zastąpić starzejący się R/V Robert Gordon Sproul.
26.07.2021

Francja. Władze Paryża chcą kąpielisk nad Sekwaną

Władze stolicy Francji obiecują udostępnić Sekwanę dla kąpiących się już w 2025 roku. Pływacy mają w niej rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Paryżanie są jednak pełni wątpliwości czy uda się zrealizować te plany, ponieważ rzeka jest wciąż zanieczyszczona.
26.07.2021

„Dar Młodzieży” organizuje nabór załogi!

Wyjątkowa szansa dla oficerów i marynarzy floty, by zyskać prestiżowy wpis w książeczce żeglarskiej.
13.07.2021

„Dar Młodzieży” – wyjątkowy gość w Gdańsku

Już w najbliższy piątek 9 lipca 2021 Dar Młodzieży – statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumuje w Gdańsku. Przez trzy dni będzie można podziwiać najpiękniejszy polski żaglowiec na ogólnodostępnym nabrzeżu na Westerplatte, a w sobotę „Dar” będzie otwarty dla zwiedzających.
08.07.2021

Na tunejzyjskich wodach zgineło co najmniej 43 migrantów po zatonięciu łodzi

Co najmniej 43 migrantów zaginęło po zatonięciu łodzi u wybrzeża Tunezji - poinformowała w sobotę organizacja Czerwonego Półksiężyca. Łódź transportowała 127 osób, 84 udało się uratować.
03.07.2021

Południowy Koreańczyk złapany na próbie przekroczenia granicy morskiej z Koreą Północną

Południowy Koreańczyk został złapany na próbie przekroczenia zachodniej granicy międzykoreańskiej na Morzu Żółtym, na pokładzie łodzi – poinformowały w piątek źródła rządowe w Seulu, na które powołuje się południowokoreańska agencja Yonhap.
18.06.2021

Koszty wysyłki poza kontrolą. Rosną ceny towarów, od kawy po zabawki

Rosnąca w zawrotnym tempie cena wysyłki towarów na całym świecie może wpłynąć na twój portfel szybciej niż myślisz – od tej filiżanki kawy, którą dostajesz każdego ranka, po zabawki, które zamierzałeś kupić swoim dzieciom.
18.06.2021

Konfederacja: sprzeciwiamy się likwidacji rybołówstwa na Zalewie Wiślanym

Decyzja ministra obrony zamknęła możliwość rybołówstwa na Zalewie Wiślanym; względy bezpieczeństwa nie mogą oznaczać, że rybacy tracą źródło utrzymania bez odszkodowań - podkreślali w środę politycy Konfederacji oświadczając, że sprzeciwiają się likwidacji rybołówstwa na tym akwenie.
16.06.2021

UE: Zdecydowana większość europejskich kąpielisk spełnia najwyższe normy jakości

W 2020 r. prawie 83 proc. kąpielisk w Unii Europejskiej spełniało najbardziej rygorystyczne wymogi dotyczące jakości wody - wynika z rocznego sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską.
02.06.2021

NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE

W maju oficjalnie otworzono połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDCłączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.
01.06.2021

Gothenburg – raport z rynku portowego

Gothenburg to szwedzki uniwerslany port rzeczno – morski zlokalizowany na zachodnim wybrzeżu tego kraju. Stanowi bramę transportową do Skandynawii, dla której jest też największym portem morskim.
24.05.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie, kwestia – w jakiej perspektywie!

Rozmowa z prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownikiem Katedry Zarządzania Transportem Instytutu Zarządzania, dr. hab. Michałem Plucińskim.
23.05.2021

Hydromech - sprawdzeni w boju. Firma od realizacji wymagających projektów wojskowych

Projekty na potrzeby polskiego wojska były jednym z tematów wtorkowej (11 maja) konferencji w siedzibie firmy Hydromech w Lublewie Gdańskim. Udział w niej wzięli przedstawiciele firmy, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz lokalni samorządowcy. – Chcemy wykorzystać lokalny potencjał i dać pracę specjalistom. Nasza firma jest gotowa na wyspecjalizowaną współpracę – mówi prezes Karina Gronkowska.
13.05.2021

Odnowiono most upamiętniający współpracę Gdyni i Plymouth [wideo]

W Plymouth, jednym z największych portów w Wielkiej Brytanii, znajduje się most symbolizujący partnerstwo tego miasta z Gdynią. Most powstał ponad 40 lat temu i przez ten czas uległ zniszczeniu. Ostatnio obiekt został odnowiony, a nowe malowidła wzbudzają duże zainteresowanie.
26.04.2021

Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2?

Twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później - pisze w czwartek "Die Welt".
22.04.2021

W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku

Morski Instytut Rybacki podaje, że ok. 10 proc. odpadów przemysłowych i komunalnych trafia bezpośrednio do ekosystemów morskich. Obecnie ocenia się, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska są mikroplastiki produkowane jako dodatek do kosmetyków i środków czystości czy powstające w efekcie destrukcji i rozdrobnienia tworzyw sztucznych.
31.03.2021

„Moje serce pachnie ropą” - wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem, prezesem Lotos Petrobaltic S.A.

„Morskie farmy wiatrowe to tort wielkości 150 mld złotych i nikt nam w przyszłości nie wybaczy, jeśli nie wykorzystamy tego potencjalnego koła zamachowego dla polskiej gospodarki” - mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. W naszym wywiadzie rozmawiamy o przyszłości energetyki, potencjale polskich stoczni i planowanych inwestycjach.
20.03.2021

Hapag-Lloyd przejął holenderskiego specjalistę w żegludze kontenerowej

Niemiecki gigant żeglugowy Hapag-Lloyd zakupił wszystkie aukcje w holenderskiej linii żeglugowej – Nile Dutch Investments. Ma to wzmocnić pozycję Niemców na afrykańskim rynku.
18.03.2021

Konkurować jakością – rozmowa z Arkadiuszem Izdebskim, wiceprezesem spółki Baltic Control Poland

40 lat temu w porcie Aarhus w Danii rozpoczęła się podróż po świecie Hugo Pedersena. Przez wiele lat odwiedził wiele kluczowych dla handlu międzynarodowego miejsc, nawiązując przy tym niezliczone, cenne z biznesowego punktu widzenia, kontakty. Dziś, założone przez niego przedsiębiorstwo może poszczycić się obecnością niemal w każdym zakątku świata oraz wiodącą pozycją na rynku rzeczoznawczo-kontrolnym. O polskim oddziale firmy opowiedział nam wiceprezes spółki Baltic Control Poland, Arkadiusz Izdebski.
19.02.2021

K Line zakończyła sprzedaż amerykańskiego operatora terminali

Japoński gigant żeglugowy - Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) – zakończył transfer swoich udziałów w operatorze terminali kontenerowych International Transportation Service (ITS) na rzecz funduszu infrastrukturalnego Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA).
23.12.2020

Połączenie OZE i energii atomowej może być przyszłością polskiej energetyki

Odnawialne źródła energii, w tym zwłaszcza fotowoltaika, przeżywają w Polsce boom. To efekt m.in. różnego rodzaju państwowych dotacji, lecz także ogólnoświatowego trendu zapotrzebowania na zieloną energię. Technologie stojące za OZE nie są jednak w pełni rozwinięte, przez co na chwilę obecną nie można całego systemu energetycznego oprzeć na tych innowacyjnych rozwiązaniach.
22.12.2020

Gdańsk pamięta. Apel Pamięci w 50. rocznicę wydarzeń Grudnia '70

- Nie ma słów, które otarłyby łzy matek i ojców, narzeczonych, synów i córek, kolegów z pracy ofiar Grudnia 70. Te wydarzenia zmieniły biografie tysięcy ludzi, niektórzy z nich do dziś budzą się z krzykiem - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas Apelu Pamięci pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 pół wieku od tragicznych wydarzeń. Nieopodal miejsca apelu, na głównej fasadzie Zieleniaka, rozbłysła okolicznościowa instalacja świetlna.
16.12.2020

Pierwsze elementy Polskiej Stacji Antarktycznej w drodze na miejsce inwestycji

Pierwsze elementy nowej Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego są już w drodze na miejsce inwestycji – poinformowali realizatorzy projektu wykonawczego. Oddanie gotowych obiektów do użytku planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.
12.12.2020

Grupa Morska: Dlaczego likwidują najlepszą, byłą stocznię państwową MSR S.A. w Świnoujściu? (felieton)

W dniu 27.11.2020 roku ukazało się na stronach internetowych MSR Gryfia kolejne ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania w trybie przetargu na sprzedaż terenów i zabudowań byłej Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu, która została przejęta w roku 2013 przez Szczecińską Stocznię Remontową Gryfia. Ponadto w dniu wczorajszym tj. 29.11.2020 roku na jednym z portali świnoujskich ukazała się tragiczna informacja o tym, że w dniach 26-27.11.2020 roku wszyscy pracownicy stoczni w Świnoujściu otrzymali wypowiedzenia umów o pracę, ze
07.12.2020

Jedyny taki ośrodek w Polsce. SMT szkoli pracowników w wyjątkowym miejscu (foto, wideo)

"To oczywiste, że żadne szkolenie elektroniczne nie będą tak efektywne jak te w warunkach zbliżonych do naturalnych. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie niektórych kursów wykorzystując miniatury statków" - mówi Dariusz Stefaniak, crewing manager w SMT Shipping Poland. Z naszą kamerą odwiedziliśmy Badawczo - Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami w Kamionce, pod Iławą. To jedyny w Polsce i jeden z pięciu takich ośrodków na świecie.
05.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: Stena Line wprowadza kolejne zmiany na trasach bałtyckich

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa.W tym tygodniu m.in. o kolejnej bałtyckiej trasie, którą Stena Line zamierza wzmocnić.
03.11.2020

Port Gdańsk wspiera drużynę z Nowego Portu (foto, wideo)

Port Gdańsk inwestuje w infrastrukturę i intensywnie się rozwija. To kolejny krok największego polskiego portu, w kierunku podwyższenia standardów obsługi, zwiększenia konkurencyjności oraz dalszego umacniania swojej pozycji na Bałtyku. Mimo, że dziś portowy biznes ma międzynarodowy zasięg, to nadal serce portu bije w Gdańsku, w Nowym Porcie, co wynika bezpośrednio z jego położenia. Stąd decyzja Portu Gdańsk, by wspierać lokalne inicjatywy w szczególności te związane ze sportem i najmłodszymi.
02.11.2020

„Jeśli wygramy, utrzymamy presję na Nord Stream 2” - wywiad z doradcą Donalda Trumpa

W przypadku wygranej Donald Trump utrzyma presję na Nord Stream 2 – deklaruje w rozmowie z PAP starszy doradca kampanijny prezydenta Corey Lewandowski. I podkreśla, że w jego obecności prezydent nigdy nie rozważał wycofania USA z NATO.
31.10.2020

Lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym przyjęty do służby

Do służby w rosyjskiej flocie wszedł lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym projektu 22220 - podał w czwartek dziennik "Izwiestija". Uroczystość odbyła się w Murmańsku w środę, w obecności premiera Michaiła Miszustina.
22.10.2020

Wody Polskie: gospodarka wodna była niedofinansowywana ponad 40 lat

Wielkim obciążeniem dla początków działań Wód Polskich było ponad 40-letnie niedofinansowanie całego sektora gospodarki wodnej - podkreśliły Wody Polskie odnosząc się do raportu NIK. Jak dodano, z roku na rok inwestycje jednak rosną.
21.10.2020

Statek, który pomoże potrzebującym

Pod koniec 2021 roku w pierwszy rejs do Afryki wypłynie „Global Mercy” - największy na świecie statek szpitalny organizacji pozarządowej. Nowa jednostka ponad dwukrotnie zwiększy możliwości Mercy Ships - organizacji humanitarnej, od ponad 40 lat zapewniającej bezpłatną opiekę chirurgiczną mieszkańcom tych regionów świata, którzy są takiej opieki pozbawieni.
20.10.2020

Ocean Atlantycki najcieplejszy od prawie 3000 lat

Naukowcy ustalili, że Ocean Atlantycki osiągnął najwyższą temperaturę od 2900 lat po „nieporównywalnym” ociepleniu.
15.10.2020

NASA testuje nowy model kombinezonów kosmicznych pod wodą

Kultowe kombinezony astronautów, które od 40 lat możemy oglądać podczas przekazów z przestrzeni kosmicznej, powoli odchodzą do lamusa. Powód jest bardzo prozaiczny, przestają spełniać rosnące wymagania.
12.10.2020

Czułość klimatu - znamy ją coraz dokładniej!

Koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła z poziomu 280 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza (ppm) przed epoką przedprzemysłową do 415 ppm obecnie. Bez podjęcia działań na rzecz redukcji emisji, do 2060 roku koncentracja CO2 może sięgnąć 560 ppm, podwajając swą wartość względem epoki przedprzemysłowej. Równowagowa czułość klimatu, czyli zmiana średniej temperatury w takiej właśnie sytuacji, przestaje być abstrakcyjnym wskaźnikiem. Po wielu latach badań jesteśmy w stanie dokładniej niż kiedykolwiek określić jej wartość. Niestety,
12.10.2020

Po 40 latach skruszona turystka odesłała 15 kilogramów piasku z Sardynii

15 kilogramów piasku i kamyków z plaż na Sardynii odesłała na wyspę mieszkanka Toskanii po 40 latach, odkąd zabrała stamtąd tę osobliwą pamiątkę z wakacji. Piasek odnalazła w swojej piwnicy.
10.10.2020

Hanna Mojsiuk nowym Prezesem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Decyzją rady Północnej Izby Gospodarczej, która obradowała 6 października 2020 na nową, czteroletnią kadencję powołana została Hanna Mojsiuk, dotychczasowa sekretarz i członkini Prezydium Izby. Hanna Mojsiuk na stanowisku Prezesa zastąpi Jarosława Tarczyńskiego, który nie ubiegał się o reelekcje, ale jednocześnie pozostaje w prezydium na stanowisku Wiceprezesa i sam zarekomendował Radzie Hannę Mojsiuk na to stanowisko.
08.10.2020

Podróżnicze święto za nami! Kolosy rozdane (wideo)

To była całodzienna podróż dookoła świata. 11 godzin inspirujących historii i opowieści o ekstremalnych wyprawach w najdalsze zakątki globu. Za nami 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Choć w tym roku Kolosy odbyły się w formie online, to emocji nie brakowało. Miłośnicy dalekich wojaży mogli z dowolnego miejsca obejrzeć i wysłuchać prelekcji oraz rozmów z ponad 20 podróżnikami z całej Polski.
04.10.2020

Zabudowa Wyspy Spichrzów nagrodzona „Oskarem Nieruchomości"

W czwartek, 15 września, w Paryżu podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców konkursu MIPIM Awards 2020. Nagrody przyznawane w tym ogólnoświatowym, najbardziej uznanym konkursie w branży nieruchomości nazywane są „Oskarami Nieruchomości”. W kategorii Najlepszy Projekt Miejski zdobyło je konsorcjum GRANARIA, które w partnerstwie publiczno-prywatnym z Miastem Gdańsk realizuje projekt zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów.
16.09.2020

300 mln zł na odwierty geotermalne

300 mln zł czeka na gminy, które złożą wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych w ramach programu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował dziś resort środowiska.
16.09.2020

ME w klasie Finn – triumf Węgra Berecza, Kula 16. w Gdyni

Węgier Zsombor Berecz został w Gdyni mistrzem Europy w olimpijskiej klasie Finn. To pierwszy triumf w tej imprezie 34-letniego żeglarza. Drugi był Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci Hiszpan Joan Cardona Mendez. Najlepszy z Polaków Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął 16. lokatę.
06.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.