• <
siemens_gamesa_2022

Dar Młodzieży przechodzi kolejny remont

mj

05.01.2022 12:53
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Dar Młodzieży przechodzi kolejny remont

Partnerzy portalu

Dar Młodzieży przechodzi kolejny remont - GospodarkaMorska.pl
Dar Młodzieży podczas remontu w stoczni Nauta w 2017 roku, fot. GospodarkaMorska.pl

Żaglowiec szkolny Dar Młodzieży zameldował się na kolejnym remoncie. Tym razem czekają go prace na masztach i rejach oraz wymiana olinowania i takielunku.

Przy pomocy holowników Fairplay VII i Fairplay XII oraz wielozadaniowego statku Zodiak II należącego do Urzędu Morskiego w Gdyni, żaglowiec wyruszył z Gdyni do Gdańska, gdzie przejdzie remont w stoczni Remontowa. W ten sposób zostanie przygotowany do nowego sezonu szkoleniowego.

Podczas zimy, kiedy żaglowiec nie jest wykorzystywany do rejsów, jest czas na remonty i niezbędne naprawy. Tym razem, pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków, Dar Młodzieży przejdzie prace na masztach i rejach, jak również wymianę olinowania i takielunku. Zgodnie z harmonogramem prac, remont powinien zakończyć się wraz z końcem stycznia.

W Stoczni Remontowej Dar Młodzieży bywał już kilkakrotnie. Żaglowiec przechodził także remonty w dokach stoczni Nauta. W zeszłym roku w Naucie poddany został przeglądowi klasowemu. Podczas wcześniejszych wizyt na jednostce wykonywane były prace konserwacyjno-malarskie, kadłubowe, ślusarskie i elektryczne, remontowana także wnętrza statku. W 2017 roku remont przeszedł także jeden z silników i przekładnia.

W 2022 roku Dar Młodzieży skończy 40 lat. Banderę na statku podniesiono 4 lipca 1982 roku. Armatorem żaglowca jest Uniwersytet Morski w Gdyni. Jednostka powstała według projektu inżyniera Zygmunta Chorenia w Stoczni Gdańskiej.

Dar Młodzieży to jeden z najbardziej spektakularnych żaglowców na świecie. To trzymasztowa fregata o 26 żaglach. Na 109-metrowym statku pływać może 150 studentów i 44 członków załogi. Przewidziane jest też miejsce dla dodatkowych pracowników dydaktycznych i gości.

Słynny żaglowiec jest jedną z dwóch jednostek szkoleniowych we flocie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Drugą jednostką jest statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II zbudowany w 2000 roku, który regularnie pływa m.in. w rejony polarne. W barwach uczelni pływa także katamaran Imor, służący jako pływające laboratorium morskie na potrzeby przemysłu energetycznego i morskiego. Jest wykorzystywany do monitorowania strefy przybrzeżnej i do prowadzenia badań przedinwestycyjnych na Bałtyku.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.