• <

Wynik wyszukiwania - "pech" - Wiadomości

Z Gdańska na mieliznę. Pechowy rejs holenderskiego frachtowca

Bogaty w wydarzenia weekend miała załoga frachtowca Trito Navigator. W piątek przypłynął on do Gdańska, w sobotę wypłynął w dalszą podróż, w niedzielę utknął na mieliźnie w duńskim Nyborgu.
29.04.2024

Pożar rosyjskiego trawlera w Obwodzie Królewieckim. Są ofiary

Rosyjskie władze w obwodzie królewieckim przyznały, że doszło do wypadku trawlera Kapitan Łobanow. Na jednostce doszło do pożaru, w wyniku którego zostało rannych kilka osób. Są też ofiary śmiertelne.
19.03.2024

Premiera książki „Dziewczyny na fali”. Wyjątkowa publikacja o kobietach związanych z branżą morską

Do rąk czytelniczek i czytelników trafiła najbardziej morska i jednocześnie najbardziej kobieca książka tego roku. Publikacja „Dziewczyny na fali”, wydana przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, to zbiór rozmów z 18 kobietami, zawodowo bądź pasją związanymi z szeroko rozumianą branżą morską. Są wśród nich m. in. polskie żeglarki, naukowczynie, kobiety służące w marynarce wojennej i handlowej, nurkowie, archeolożki podwodne, konstruktorka budowy statków, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju portu oraz kulturoznawczyni.
15.03.2024

Cóż za pech! Rosyjski lodołamacz Jermak stanął w ogniu

W porcie w Sankt Petersburgu doszło do pożaru na wyłączonym z użytkowania lodołamaczu Jermak. Do zdarzenia doszło 29 lutego w godzinach popołudniowych. Był to drugi tego dnia pożar na rosyjskiej jednostce morskiej.
01.03.2024

Trwa walka o Terminal Zbożowy w Gdyni. Czy będzie czynny w czasie żniw?

Przez Gdynię przechodzi około 30% eksportu polskich zbóż. W ciągu ostatnich lat największa część przypadała na terminal zbożowy w Porcie Gdynia. Ten jednak miał jednocześnie szczęście i pecha – szczęście, bo trwają inwestycje, które docelowo zwiększą jego możliwości. Pecha, bo spowodowały one problemy z operatorami, które w końcu doprowadziły do kontrowersji na poziomie politycznym. Może się jednak okazać, że problem się jeszcze nasili.
28.02.2024

Sześć osób na wywróconej motorówce i masowiec na ratunek

Masowiec Navios Lumen napotkał na Morzu Sulu w okolicy Filipin przewróconą łódź motorową i siedzących na niej sześciu rozbitków.
19.02.2024

Epidemia na statku wycieczkowym. 140 pasażerów z objawami zatrucia pokarmowego

Odbywający rejs dookoła świata wycieczkowiec Queen Victoria zaliczył wyjątkowo pechowy weekend. Niemal 140 pasażerów zgłosiło problemy zdrowotne. Uruchomione zostały odpowiednie protokoły zdrowia i bezpieczeństwa.
05.02.2024

Nigeryjski pirat pozostaje w Danii. Bez kary i na wolności

Nigeryjski pirat, który został schwytany w 2021 roku przez duńskie siły, a następnie leczony z ran w Kopenhadze, otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Danii i prawdopodobnie pozostanie w Europie.
05.02.2024

[WIDEO] Prom bliski przewrócenia się. Rzucało nim jak zabawką

O dużym pechu może mówić 120 osób na pokładzie włoskiego promu Quirino, który w weekend płynął na trasie Formia – Ponza. Potężny wiatr rzucał jednostką tak, że była bliska przewrócenia się na bok.
24.01.2024

Śmigłowiec MW ratuje wędkarzy uwięzionych na dryfującej krze lodowej

W środę na Zalewie Wiślanym miała miejsce nietypowa sytuacja. Na wodzie dostrzeżono osoby dryfujące na krze lodowej. Byli to czterej wędkarze, którzy nie mogli bezpiecznie wrócić na brzeg. Na pomoc ruszyli strażacy PSP z Braniewa, straż graniczna i marynarka wojenna.
17.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Boże Narodzenie na statkach PŻM

Ponad tysiąc marynarzy z 54 statków Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia na morzu lub w portach – poinformował Krzysztof Gogol z PŻM. Załogi świętować będą m.in. w portach Ameryki Południowej.
24.12.2023

Hakerzy zaatakowali amerykańską stocznię budującą okręty wojenne

Międzynarodowa grupa hakerów Hunters International podała, że zaatakowała serwery Austal USA – amerykańskiego oddziału australijskiej stoczni zajmującej się realizacjami dla sektora obronności, m.in. budującego sekcje atomowych okrętów podwodnych.
07.12.2023

IMO decyduje się na poważniejsze działania w sprawie zwalczania "floty cieni"

W środę Międzynarodowa Organizacja Żeglugi (International Maritime Organization’s, IMO), będąca agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję dotyczącą prowadzonych od lat nielegalnych praktyk żeglugowych ze strony tak zwanej „floty cieni” (zwanej też "flotą widmo" oraz "flotą zombie"). Działające nieregulaminowo, w sposób nierejestrowany state statki transportowe są zmorą żeglugi i metodą dla państw objętych sankcjami, aby omijać międzynarodowe przepisy. Organizacja chce wreszcie ukrócić ten proceder.
07.12.2023

Rosyjski ro-ro zderzył się z płynącym z Ukrainy masowcem

Slavyanin, pływający pod rosyjską flagą statek ro-ro, zderzył się z masowcem New Raouf u wybrzeży Bułgarii. Rosyjski statek został uszkodzony i dopłynął do portu w Warnie. Analitycy szybko zwrócili uwagę, że Slavyanin płynął nietypowym dla siebie kursem.
14.11.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

Przemytnicy narkotyków skaczą z kontenerowca. Policja pokazuje wideo

Hiszpańska policja opublikowała wideo, na którym widać, jak dwie osoby wyskakują z płynącego kontenerowca. Był to kolejny przypadek przemytu narkotyków, w którym brali udział nurkowie.
31.10.2023

Groźna sytuacja w porcie wojennym. ORP Orzeł o włos od wypadku

Ubiegłotygodniowe, trudne warunki pogodowe okazały się wielkim wyzwaniem dla okrętów i statków znajdujących się w Zatoce Gdańskiej. Do groźnej sytuacji doszło w Porcie Wojennym Gdynia, gdzie niemal doszło do groźnego wypadku z udziałem jedynego, sprawnego okrętu podwodnego polskiej Marynarki Wojennej.
23.10.2023

Bardzo zły dzień dla pechowej serii okrętów. US Navy wycofuje naraz dwie jednostki po krótkim okresie służby

W bazie marynarki wojennej w Myport na Florydzie odbyła się niezbyt przyjemna uroczystość, gdy nie mające za sobą nawet dekady służby okręty LCS (Littoral Combat Ship) typu Independence, USS Detroit i USS Little Rock, zostały wycofane z eksploatacji. To kolejna sytuacja mająca dowodzić fiaska inwestycji w tę serię okrętów, która obok typu Freedom bije niechlubne rekordy w zakresie krótkiego czasu żywotności i staje się symbolem złych decyzji z przeszłości.
03.10.2023

US Navy wciela do służby okręt problematycznej serii

W skład sił morskich USA wszedł USS Marinette (LCS 25), należący do kontrowersyjnej serii okrętów obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS) typu Freedom. W związku z szybkim wycofywaniem bliźniaczych jednostek pojawiają się pytania odnośnie wcielania do służby kolejnych.
19.09.2023

US Navy wycofuje okręt pechowej serii po zaledwie ośmiu latach służby

Zbudowany w latach 2011-2015 okręty USS Milwaukee (LCS-5) kończy służbę pod gwiaździstą banderą po rekordowo krótkim czasie. To trzeci okręt typu Freedom, określanego jako niezbyt udany.Jest też kolejnym z tej serii, który służbę zakończył po wyjątkowo krótkim jak na współczesne okręty czasie, włączając się do grona niechlubnych rekordzistów (choć nie będąc największym). Cofnięcie okrętu do rezerwy z dniem 8 września br. wpisuje się to w liczne problemy okrętów klasy Litoral Combat Ship (LCS).
13.09.2023

Rekiny zaatakowały rosyjski katamaran, z pomocą przyszedł samochodowiec [WIDEO]

Rosyjska ekipa ekspedycyjna, która próbowała opłynąć Ziemię nadmuchiwanym katamaranem, została zaatakowana przez rekiny na Morzu Koralowym. Z pomocą przyszła załoga samochodowca O.S.K. Mitsui.
06.09.2023

Pierwszy w pełni elektryczny holownik w Kanadzie przybywa do Vancouver

Spółka HaiSea Marine świętowała w tym tygodniu przybycie do miejsca przeznaczenia, świętowała przybycie pierwszego na świecie w pełni elektrycznego holownika, który po raz pierwszy przepłynął pod mostem Lions Gate, zmierzając do kanadyjskiego portu w Vancouver.
17.07.2023

Polki Mistrzyniami Świata w żeglarskiej klasie Micro!

Maja Dembowska, Anna Śliwka i Karolina Skowrońska, czyli załoga Auto Podlasie z klubu Sailing Legia, mistrzyniami świata w żeglarskiej klasie Micro Cruiser. Regaty odbyły się na urokliwym alpejskim Traunsee w austriackiej miejscowości Gmunden.
11.07.2023

Bremerhaven – statek zdryfował i przewrócił dźwig

W niedzielę wieczorem doszło do wypadku w niemieckim porcie Bremerhaven. Statek, który zerwał się z cum, uderzył w nabrzeże i przewrócił dźwig.
10.07.2023

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow ma powrócić do służby pod koniec 2024 roku

Jedyny rosyjski lotniskowiec, który jest bardziej bolączką niźli podporą Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, ma zapowiedziany termin powrotu do regularnej służby. Do 2024 roku ma zostać wzmocniony i w końcu zacząć wykonywać zadania statutowe.
06.07.2023

Igrzyska Europejskie – srebrny medal Zwolińskiej w C1 w kajakarstwie górskim

Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich i jednocześnie mistrzostw kontynentu w C1. Na krakowskim torze "Kolna" zwyciężyła Niemka Elena Lilik. Wśród mężczyzn w tej konkurencji wygrał Brytyjczyk Ryan Westley. Kacper Sztuba był dziesiąty.
02.07.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak usprawnić przepływ ładunków w terminalach?

Na trwającym w Sopocie Kongresie Polskie Porty przyszedł czas na dyskusję dotyczącą problemu jakim są wąskie gardła w infrastrukturze portowej.
02.06.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2023 r.

Miesiąc kwiecień wyjątkowo obfitował w różnorakie zdarzenia i szkody morskie, których naliczono 80. W poprzednim miesiącu marcu takich wypadków morskich było mniej, bo 61. Szczególnie dużo w kwietniu było wejść na mieliznę jednostek. Pojawiły się również pożary, zatonięcia statków, zaginięcia załogantów a także kolizje, w tym z oznaczonym na mapie wrakiem.
05.05.2023

Lotniskowiec Admirał Kuzniecow ma zostać przezbrojony

Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej (Военно-Морской Флот Российской Федерации) bierze się za modernizację uzbrojenia swojego jedynego lotniskowca. Cieszący się złą sławą z racji na częste wypadki i potrzebne naprawy ma zostać wzmocniony i stanowić w końcu realną podporę morskich sił Rosji.
24.04.2023

Zmierzch pewnej epoki? Amerykanie zezłomują atomowy lotniskowiec

To będzie drogie, wyjątkowo wielkie i zarazem smutne przedsięwzięcie. Amerykańskie służby przygotowuje się do wycofania USS Nimitz (CVN-68), jednego z pierwszych superlotniskowców o napędzie atomowym. Przez dekady należał do trzonu sił uderzeniowych US Navy.
21.04.2023

Polscy żeglarze w czołówce, ale bez medali w Pucharze Świata na Majorce

4 miejsce Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego w klasie 49er to najlepszy wynik polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia na Majorce. Na starcie stanęło ponad 1200 żeglarzy i żeglarek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski.
08.04.2023

Pływa i jeździ. RWE prezentuje statek przeznaczony do prac przy morskich farmach wiatrowych

Firma RWE, we współpracy z Commercial Rib Charters (CRC), zaprezentowała statek serwisowy CRC Walrus, który ma wykonywać prace na morskich farm wiatrowych zlokalizowanych na płytkich wodach.
08.03.2023

Kolejne statki wycieczkowe powracają do działalności po pandemii

Trzy lata temu świat ogarnęła panika związana z postępem choroby COVID-19, której szybkość rozprzestrzeniania i skutki zachorowania doprowadziły do wielu zgonów na całym świecie. Związane z tym obostrzenia okazały się wyzwaniem dla wielu branż, w tym turystycznej. Teraz kolejne statki wycieczkowe wracają do regularnych rejsów.
24.02.2023

Dowódca okrętu patrolowego traci funkcję po tragicznym wypadku

Z funkcją dowódcy jednostki patrolowej US Coast Guard USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) musiał się pożegnać kmdr por. Benjamin Williamsz. Jest to echo wypadku sprzed kilku miesięcy, gdy doszło do kolizji z łodzią rybacką.
20.02.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Lotniskowiec Prince of Wales znowu z problemami. Royal Navy nie daje za wygraną i szykuje kolejny remont

Choć w sprawnych rękach są potężną bronią i cennym nabytkiem dla każdej floty, potrafią też sprawiać problemy. Niektóre państwa mają wyjątkowego pecha co do swoich lotniskowców, o czym regularnie przekonuje się Wielka Brytania. Utrapieniem dla niej pozostaje jej flagowa jednostka, HMS Prince of Wales.
09.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Zbliża się koniec telenoweli pt. "Lotniskowiec São Paulo". Brazylijska marynarka wojenna chce zatopić pechową jednostkę

Brazylijska Marynarka Wojenna potwierdziła, że zamierza przeprowadzić kontrolowane zatopienie wycofanego z eksploatacji lotniskowca São Paulo na wodach brazylijskich. Nie ujawniono dokładnego terminu ani miejsca zatopienia, ale oczekuje się, że po ostrzeżeniu, że okręt jest poważnie zagrożony utratą stabilności i pływalności.
06.02.2023

Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem

W piątek Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła brawurową akcję ratunkową zagrożonego żeglarza w pobliżu baru na rzece Columbia - tylko po to, aby odkryć, że był on złodziejem. Pechowy "pasażer" został uratowany na chwilę przed wywróceniem się łodzi na wodzie.
06.02.2023

[WIDEO] Chłopak zasnął w kontenerze w Bangladeszu, odnaleziono go w Malezji

Doker w Port Klang, największym porcie w Malezji, dokonał nie lada odkrycia w jednym z kontenerów wyładowanych ze statku, który przypłynął z Bangladeszu. Po otwarciu drzwi kontenera jego oczom ukazał się... nastolatek.
22.01.2023

Rosjanie chcą podnieść z dna olbrzymi zatopiony dok

Rosnieft planuje podnieść z dna i przywrócić do użytkowania dok pływający, który zatonął w 2018 podczas naprawy lotniskowca.
22.01.2023

Japoński okręt patrolowy utknął na mieliźnie [WIDEO]

Nawodne jednostki sił zbrojnych Japonii prześladuje ostatnio pech. Po ostatnim wypadku korwety, tym razem w kłopoty wpadł okręt straży przybrzeżnej, który osiadł na mieliźnie.
20.01.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2022 r.

Grudzień był kolejnym miesiącem obfitującym w rozmaite szkody i wypadki morskie.
08.01.2023

Rosyjski lotniskowiec znów w ogniu

Rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow to chyba najbardziej pechowy okręt świata. Wschodnie media donoszą, że na jednostce stacjonującej w stoczni w Murmańsku wybuchł pożar.
22.12.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – wrzesień 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków i awarii morskich kolejny raz w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w miesiącu wrześniu.
02.10.2022

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
19.09.2022

Niemcy. "FAZ": otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to dla Polski wolność i niezależność od Rosji

Polska zrealizowała swój zamiar i otworzyła kanał łączący Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim, omijający rosyjski obwód kaliningradzki – pisze niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Jak podkreśla, data otwarcia kanału była symboliczna, bo to 17 września 1939 roku ZSRR niedługo po Niemcach zaatakował Polskę w ramach realizacji paktu Ribbentrop-Mołotow.
19.09.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

Ocean w ogniu – katastrofa tankowca Athenian Venture z polską załogą

Właśnie minęła 34. rocznica zatonięcia greckiego tankowca Athenian Venture w pełni obsadzonego polską załogą. Wspominamy ten tragiczny i nadal mało znany epizod oraz analizujemy przyczyny oraz kolejne etapy tego wypadku morskiego, o którym mówi się do dziś, ponieważ dokładne wnioski nigdy nie zostały do końca poznane. Była to jedna z największych katastrof morskich z udziałem Polaków.
22.04.2022

Zderzenie statków w pobliżu Amsterdamu

Do zderzenia pełnomorskiego statku z tankowcem doszło w poniedziałek u wybrzeży Ijmuiden niedaleko Amsterdamu. Na pokład jednostki o nazwie Julietta D. wdarła się woda. Uratowano wszystkich członków załogi, jednak statek dryfuje u wybrzeży Holandii.
31.01.2022

[WIDEO] Libański frachtowiec na mieliźnie w Grecji, wycieka paliwo

Płynący do Libii frachtowiec napotkał na greckich wodach ciężkie warunki, w wyniku czego osiadł na mieliźnie. Ze statku wycieka paliwo. Jednostka została uznana za straconą.
29.01.2022

5 osób i narkotyki na płonącej łodzi, US Navy wkracza do akcji

Olbrzymiego pecha miało pięciu obywateli Iranu, którzy transportowali narkotyki na pokładzie łodzi rybackiej. Ich jednostka stanęła w ogniu, a z pomocą przyszli im amerykańscy żołnierze.
22.12.2021

"Okręt płonie", czyli 60. rocznica tragicznego pożaru na statku m/s „Konopnicka” w Stoczni Gdańskiej

W naszej kolejnej analizie dotyczącej wypadków morskich przedstawiamy tym razem zdarzenie, które miało miejsce 13 grudnia 1961 roku w ówczesnej Stoczni Gdańskiej. Wtedy to podczas prowadzonych prac wykończeniowych doszło do tragicznego w skutkach pożaru, który miał miejsce na statku m/s „Konopnicka”.
13.12.2021

Masowiec Trudy znów transportował kokainę

Nie kończą się narkotykowe przygody masowca Trudy. Na statku, który ma za sobą zatrzymanie i porwanie, ponownie znaleziono narkotyki.
28.10.2021

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W sobotę, 9 października 2021 roku, na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
12.10.2021

Meksyk. Pożar platformy wiertniczej, są ofiary

Do pięciu wzrósł bilans ofiar pożaru na platformie wiertniczej u wybrzeży Meksyku. Sześć osób jest rannych. Nie odnaleziono jeszcze także wszystkich zaginionych.
24.08.2021

Port Gdańsk rozbudował sieć drogową i kolejową. Cel: konkurencyjność i pierwszy port na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Najważniejszym węzłem dla obrotu towarowego są porty morskie. To huby logistyczne, punkt wpięcia się gospodarki kraju w światowy system transportowy - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała podczas konferencji podsumowującej projekt „Rozbudowa i modernizacja sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku”. Inwestycja współfinansowana w 85 proc. przez Unię Europejską, kosztowała blisko 168 mln zł. Jak wpłynie na funkcjonowanie Portu Gdańsk?
28.06.2021

Morze Czarne przełowione? Ekologiczny i ekonomiczny kryzys

Zasoby ryb w Morzu Czarnym drastycznie się kurczą. Rybołówstwo komercyjne powoduje coraz większe szkody w tym wrażliwym środowisku, wywołując zaniepokojenie, które przykuło uwagę organizacji pozarządowych i organów UE.
15.06.2021

Kwalifikacje do Polskiej Ligi Żeglarskiej. "14 szczęśliwców, 4 pechowców" [relacja]

W niedzielę (9 maja)w Sopocie zakończyły się eliminacje do 1 Ligi. Wystartowało 18 zespołów klubowych z całej Polski, 4 z nich niestety nie otrzymały prawa startu w sezonie głównym Polskiej Ligi Żeglarskiej.
10.05.2021

Nowe promy na europejskich wodach [podsumowanie tygodnia 18/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o europejskich przewoźnikach wzmacniających swoje floty oraz o zaciętej rywalizacji pomiędzy armatorami na kanale La Manche.
10.05.2021

Koniec prac przy budowie gdyńskiego terminalu promowego - Podsumowanie tygodnia 16/2021

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kończących się pracach przy budowie nowego terminalu promowego w Gdyni, a także o kilku incydentach z udziałem promów, do jakich doszło w minionych dniach.
20.04.2021

Raport z bałtyckiego rynku portowego - Port Ryga

Całorocznie eksploatowany tzw. Wolny Port Ryga (ang. Freeport of Riga) określony został przez Unię Europejską jako jeden z najważniejszych portów żeglugi bliskiego zasięgu. Ze względu na swoją lokalizację, pośrodku państw bałtyckich, stanowi on istotny węzeł logistyczny regionu. Rozwój infrastruktury portu przewiduje możliwość zawijania największych jednostek, jakie mogą tylko przepływać przez Cieśniny Duńskie i wchodzić na Morze Bałtyckie.
15.03.2021

ME w klasie RS:X – czworo polskich żeglarzy na starcie w Vilamourze

Czworo polskich żeglarzy stanie we wtorek w portugalskiej Vilamourze na starcie mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. W tym gronie są Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), którzy rywalizować będą na igrzyskach w Tokio.
08.03.2021

Vendee Globe - uczestnik regat uratowany przez innego żeglarza

Kevin Escoffier, uczestnik okołoziemskich regat samotników - Vendee Globe, nadał dzisiaj sygnał S.O.S.. Pomocy udzielił mu inny żeglarz. W momencie uruchomienia tzw. boi ratunkowej bohaterski Francuz płynął na trzeciej pozycji.
30.11.2020

ME w klasie RS:X – spadek Klepackiej na czwartą pozycję, Myszka się wycofał

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) spadła w środę z drugiego na czwarte miejsce rozgrywanych w Vilamourze mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. Z regat w Portugalii wycofał się Piotr Myszka – u żeglarza AZS AWFiS Gdańsk podejrzewa się złamanie żebra.
25.11.2020

Problem zatopionej amunicji w Bałtyku

Bałtyk otoczony jest ze wszystkich stron uprzemysłowionymi państwami. Do morza uchodzi ponad 250 rzek, zaś w zlewni Morza Bałtyckiego zamieszkuje około 84 milionów ludzi. Wymiana wody ze wszechoceanem jest ograniczona i odbywa się przez stosunkowo wąskie Cieśniny Duńskie. Stąd też, akwen ten jest bardzo podatny na zanieczyszczenie.
06.11.2020

Sukces Marii Rudowicz nad Gardą w klasie Techno i Techno Wind Foil

Polskie windsurferki lubią srebrny kolor nad jeziorem Garda. Niedawno Maja Dziarnowska wywalczyła drugie miejsce w regatach, które miały być mistrzostwami świata w nowej „latającej” klasie IQFoil, a ze względu na pandemię nie mogły utrzymać statusu imprezy mistrzowskiej. Podobnie stało się w miniony weekend, gdzie w miejsce mistrzostw świata klasy Techno 293, odbyły się Torbole 293 International Windsurfing Event 2020, a w ślady doświadczonej koleżanki z Kadry Narodowej poszła młoda Maria Rudowicz, stając na drugim stopniu podium
03.11.2020

Chińscy nabywcy planują czterokrotne zwiększenie przepustowości terminalów LNG

Grupa niszowych chińskich firm gazowych ma zamiar zainwestować dziesiątki miliardów dolarów i podwoić import w następnej dekadzie, ponieważ Pekin otwiera swoją rozległą sieć rurociągów energetycznych na większą konkurencję.
26.10.2020

Protest Greenpeace na Wiśle

Kilkanaście osób - aktywistek i aktywistów Greenpeace - protestowało na Wiśle w okolicach, gdzie doszło do awarii kolektora przesyłowego oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Na łodziach trzymali m.in. banery "Ścieki, beton, dewastacja - chrońmy polskie rzeki" oraz "Dosyć gadania, chrońcie polskie rzeki!".
01.09.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Gebrüder Weiss przejmuje działalność w zakresie działu transportu lotniczego i morskiego firmy Ipsen Logistics

Klienci czerpią korzyści z rozbudowy sieci. Gebrüder Weiss osiąga kolejny kamień milowy w zakresie globalnej strategii logistyki
29.07.2020

Będzie globalny strajk marynarzy?

Bezprecedensowy krok Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (The International Transport Workers' Federation - ITF). Po miesiącach apeli do światowych rządów o pilne działania w sprawie podmian załóg, ITF wzywa marynarzy do zaprzestania wykonywania pracy po wygaśnięciu kontraktów.
18.06.2020

„Syberyjski Czarnobyl”. Katastrofa w Norylsku (wideo)

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.
15.06.2020

Tysiące marynarzy uwięzionych na statkach u kresu wytrzymałości psychicznej

Kiedy na początku marca kapitan Nilesh Gandhi zadokował zarządzanym przez siebie tankowcem w spustoszonych przez koronawirusa Chinach, zrozumiał, że nie będzie w stanie zejść na ląd i lecieć do domu zgodnie z planem. Pomyślał, że będzie musiał kontynuować pracę do Singapuru. Pomylił się. Kolejne porty odmawiały podmian załogi a on sam znajduje się na pokładzie tankowca do dziś. Kapitan Gandhi nie jest sam. Szacuje się, że około 150 000 marynarzy zostało niejako zmuszonych do kontynuowania pracy mimo skończonych kontraktów, aby sp
18.04.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Jacek Siwek o starcie w Rolex Sydney Hobart

2 dni, 6 godzin i 31 minut – tyle czasu potrzebował jacht Maserati na dotarcie z Sydney do Hobart, co dało 12 miejsce w klasyfikacji rzeczywistej wyścigu Rolex Sydney Hobart. Na pokładzie polsko-międzynarodowa załoga dowodzona przez skipperów Jacka Siwka i Jacka Piotrowskiego.
30.12.2019

Piraci zaatakowali statek na Zatoce Meksykańskiej

Sekretarz Marynarki Wojennej Meksyku potwierdził, że statek płynący pod włoską banderą, dedykowany do transportu personelu na platformę wiertniczą Campeche Sound został zaatakowany przez ośmiu piratów na dwóch łodziach rybackich z silnikiem zaburtowym. Do ataku doszło wczoraj (12.11) na wodach Zatoki Meksykańskiej.
13.11.2019

Giżycko Klubowym Mistrzem Polski

Giżycka Grupa Regatowa wygrała 4 rundę Ekstraklasy Żeglarskiej w Szczecinie i obroniła pozycję lidera w rankingu Klubowych Mistrzostw Polski. Miejsca na podium skompletowały załogi Legii Warszawa i Yacht Club Jeziorak. W ciągu 2 dni na Jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim rozegrano 22 wyścigi.
26.08.2019

Fuerteventura PWA Grand Slam: Rewelacyjny występ Maćka Rutkowskiego

Fuerteventura PWA Grand Slam to jedna z najbardziej prestiżowych imprez sezonu windsurfingowego. Od lat startują na niej najlepsi i najszybsi zawodnicy na świecie. W tym roku ten przystanek Pucharu Świata miał również wyjątkowo silną obsadę. Na starcie nie zabrakło Polaków.
30.07.2019

Volvo Gdynia Sailing Days: Amerykanie Baker i Shelley liderami mistrzostw świata w klasie 29er

175 załóg z 27 krajów przystąpiło w poniedziałek do rywalizacji w mistrzostwach świata w klasie 29er, które odbywają się w ramach jubileuszowej 20. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Po trzech wyścigach na czele znajdują się Amerykanie Stephan Baker i Ripley Shelley, natomiast najlepsi z 10 polskich załóg Sławomir Kapałka (YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) zajmują 40. lokatę.
30.07.2019

75 lat temu z udziałem Polaków rozpoczęła się operacja „Overlord”

75 lat temu, 6 czerwca 1944 r., rozpoczęła się operacja „Overlord”. Jej pierwsza faza – lądowanie w Normandii – pozwoliła aliantom utworzyć w Europie drugi front, który w ciągu niespełna roku doprowadził do pokonania Niemiec. Mieli w tym udział również Polacy.
06.06.2019

Port Gdańsk odwiedził najstarszy statek pasażerski na świecie

Najstarszy statek pasażerski na świecie w Gdańsku. Astoria, bo o niej mowa, zacumowała w poniedziałek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Wycieczkowiec nazywany jest „statkiem śmierci”.
30.04.2019

Białoczerwoni górą podczas meczowych regat PMT Spring Cup w Rybniku

Polskie załogi zajęły całe podium w przeprowadzonych w dniach 13-14 kwietnia międzynarodowych regatach Rybnik PMT Spring Cup zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Włoch, Rosji, Danii i Nowej Zelandii. Zwyciężyła młoda załoga zespołu HRM Racing Team w składzie Krzysztof Małecki, Jakub Padzik i Mateusz Gołaszewski. Była to już 4. edycja tych wiosennych regat na południu Polski, otwierających sezon meczowy w kraju.
16.04.2019

Problemy mieszkańców wyspy Læsø. Z powodu awarii promu zostali odcięci od świata

Są takie miejsca na świecie, gdzie komunikacja promowa to być albo nie być dla mieszkańców. Przekonała się o tym ostatnio społeczność wyspy Læsø, która z powodu awarii promu została właściwie odcięta od reszty świata.
04.04.2019

Podano szczegóły dotyczące nowej jednostki dla Samsø Rederi

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących budowy promu, który w barwach Samsø Rederi będzie obsługiwał połączenia pomiędzy Samsø a Aarhus. Specyfikację jednostki zaprezentowało biuro Incat Crowthern, które odpowiedzialne było za przygotowanie projektu. Dziś ogłoszono także, jaka stocznia wybuduje prom.
25.03.2019

Primula Seaways osiadła na mieliźnie

Należący do DFDS prom Primula Seaways osiadł na mieliźnie. Do zdarzenia doszło, gdy 230-metrowa jednostka znajdowała się w pobliżu holenderskiego portu Terneuzen.
25.02.2019

Meksyk: Prezydent zapowiada walkę z gangami kradnącymi ropę naftową na platformach

Prezydent Meksyku oświadczył w czwartek, że państwo, które ma wielki problem z gangami kradnącymi paliwo z rurociągów, musiało obecnie wydać walkę grupom przestępczym, które działają na platformach naftowych u wybrzeży kraju, okradając je i dewastując.
18.01.2019

Nowy prom do obsługi połączenia Samsø-Aarhus? Ta wizja staje się coraz bardziej realna

Plany budowy nowego promu dla Samsø nabierają kształtów. Miałaby to być ekologiczna jednostka, która służyłaby do obsługi połączenia pomiędzy wyspą a Aarhus. Swoją wizję zaprezentowały właśnie władze.
15.01.2019

Noworoczne rozprowadzenie do zajęć w 3. FO

Podniesieniem flagi państwowej i bander na okrętach w Porcie Wojennym w Gdyni rozpoczął się kolejny rok szkoleniowy w 3. Flotylli Okrętów. Na uroczystej zbiórce dowódca gdyńskiej flotylli przedstawił najważniejsze zadania dla marynarzy na 2019 rok.
03.01.2019

Boże Narodzenie 2018 na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 61 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
24.12.2018

PKN Orlen planuje dalsze zmniejszenie udziału ropy z Rosji w imporcie

PKN Orlen prowadzi rozmowy ws. dalszej dywersyfikacji kierunków dostaw ropy naftowej - poinformowali w czwartek przedstawiciele zarządu spółki. Podkreślali, że obecnie udział ropy rosyjskiej w imporcie wynosi 70 proc., podczas gdy w 2013 r. było to 100 proc.
25.10.2018

PKN Orlen laureatem konkursu The Best Annual Report 2017

Raport Zintegrowany Grupy Orlen 2017 i Sprawozdania Finansowe PKN Orlen zostały najwyżej ocenione w konkursie The Best Annual Report 2017. Spółka otrzymała najwyższą liczbę punktów w kategorii przedsiębiorstw – podał płocki koncern.
19.10.2018

Komunikacyjny pech i awans Tarnowskiego

Paweł Tarnowski awansował w czwartek w rozgrywanych w Sopocie mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie RS:X z 24. na 16. pozycję. W drodze na regaty jadący rowerem 24-letni żeglarz został potrącony przez samochód. Wśród kobiet liderką jest Zofia Klepacka.
24.08.2018

Festiwal Regat w Świnoujściu zakończony

Zakończył się 7 dniowy maraton regatowy pod nazwą Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrano regaty w 5 klasach gromadząc na starcie ponad 200 uczestników z 7 krajów. Przeprowadzono kilkadziesiąt wyścigów na Zatoce Pomorskiej na 3 różnych trasach. To największa tego typu impreza żeglarska na Pomorzu Zachodnim.
22.08.2018

Piotr Kula: Wiem nad czym muszę jeszcze popracować

Po opadnięciu emocji na pewno wyciągnę wnioski, ponieważ wiem nad muszę jeszcze popracować – powiedział Piotr Kula, który zajął dwudzieste pierwsze miejsce w klasie Finn podczas żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich.
09.08.2018

Szybki serwis promowy Samsø-Aarhus został w tym roku reaktywowany i ponownie został zamknięty

Bezpośredni serwis promowy pomiędzy Aarhus a Samsø znów został zlikwidowany. Pomysłodawcy jego utworzenia oraz mieszkańcy mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości powtórnie zostanie przywrócony.
27.07.2018

DZIEŃ NA GPW: WIG 20 z najmocniejszym wzrostem w Europie; PGNiG najniżej od końca '16

WIG 20 zyskał w piątek prawie 1,7 proc. i tym samym wzrósł najmocniej wśród europejskich indeksów. Po wynikach za II kw. w górę poszła wycena PKN Orlen. Z kolei notowania PGNiG spadły do najniższego poziomu od grudnia 2016 r. po podjęciu uchwały przez WZ, która zakłada niewypłacenie dywidendy z zysku za 2017 rok.
20.07.2018

Gdynia Sailing Days – prezes PZŻ: To była największa impreza w historii

W zakończonej we wtorek i trwającej 23 dni 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days w 19 konkurencjach rywalizowało blisko 2000 zawodników. „To była największa impreza w historii tych regat” - podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
18.07.2018

Gdynia Sailing Days – Buksak i Wierzbicki wicemistrzami Europy

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) zostali w piątek wicemistrzami Europy w olimpijskiej klasie 49er. W żeglarskich regatach, które odbyły się w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days, rywalizowały 92 załogi z 33 krajów.
14.07.2018

125 lat Hurtigruten - to właśnie dziś!

Hurtigruten oznacza po norwesku "pośpieszną linię komunikacyjną". Jest to też nazwa norweskiej ekspresowej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Spore, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes, przepływając przez nadzwyczaj piękne okolice, a w lecie zawijając dodatkowo do Troll- i Geirangerfjordu. Hurtigruten dziś – to atrakcja turystyczna światowej klasy, która (co ciekawe) nie utraciła swego charakte
02.07.2018

Wypadek na Darze Młodzieży. Jeden z uczestników ma pękniętą piszczel

Jak poinformowało radio Gdańsk, podczas rejsu Niepodległości doszło do nieszczęśliwego wypadku. Podczas ćwiczeń alarmowych na Darze Młodzieży, jeden z uczniów Technikum Morskiego w Szczecinie upadł pechowo na pokładzie i ma pękniętą piszczel.
11.06.2018

Gdańsk: Energa Operator zaprzecza, jakoby powodem awarii przepompowni był brak prądu

Spółka Energa Operator zaprzeczyła, jakoby to zanik prądu spowodował awarię przepompowni ścieków na Ołowiance. Na dowód ujawniono nagrania rozmów z dyspozytorem Saur Neptun Gdańsk (SNG), który stwierdził, że powodem była niedoświadczona obsługa jego firmy.
17.05.2018

Wioślarze rywalizowali w regatach kontrolnych na poznańskiej Malcie

Wysoką formę zaprezentowali wioślarze podczas centralnych wiosennych regat kontrolnych, które w weekend rozegrano w Poznaniu. "To ważne zawody, bo pokazują, jak przepracowaliśmy całą zimę" – powiedział PAP trener żeńskiej kadry Jakub Urban.
29.04.2018

PKN Orlen: W czerwcu oddanie do użytku nowego bloku energetycznego w Płocku

PKN Orlen planuje do końca czerwca oddanie do użytku wybudowanego w zakładzie głównym tej spółki w Płocku bloku energetycznego, gazowo-parowego – poinformował Rafał Warpechowski, dyrektor wykonawczy płockiego koncernu ds. planowania i raportowania.
26.04.2018

Włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”. Astoria rozpoczęła sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Astoria już w Gdańsku. Wycieczkowiec, zwany „statkiem śmierci”, w środę zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte i w towarzystwie orkiestry rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. W tym roku statki pasażerskie zawiną tam łącznie 74 razy.
18.04.2018

Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci”

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rusza już za tydzień W tym roku wycieczkowce będą zawijały tam aż 74 razy. Jako pierwsza przypłynie Astoria zwana „statkiem śmierci”.
11.04.2018

Człowiek za burtą na horyzoncie!

A właściwie - "Człowiek za burtą!" na "Horyzoncie II". To jedno z bardzo ważnych ćwiczeń na morzu. Umiejętność, która może decydować o ludzkim życiu. Dlatego podczas każdej praktyki morskiej ćwiczy się na statkach Akademii Morskiej ten manewr. Alarm "człowiek za burtą" ogłoszono na "Horyzoncie II" rankiem, 5 kwietnia. Tak to wyglądało w relacji kapitana Jerzego Idzikowskiego.
08.04.2018

Morskie przesądy

Każda grupa społeczna posiada swoje zwyczaje i przesądy. Nie inaczej jest z ludźmi morza. Marynarze od najdawniejszych czasów byli niemalże bezradni wobec groźnych sił przyrody. Uzależniony od zjawisk żywiołu człowiek, poddawał się łatwo magii zjawisk nadprzyrodzonych. Wywierały one duży wpływ na mentalność ówczesnych ludzi morza – przeważnie niewykształconych, prostych, często naiwnych. Zrodzone dawniej przesądy, przetrwały jednak do czasów współczesnych. Czego dotyczą owe zabobony?
04.03.2018

Zmiany we władzach czeskiego Unipetrolu z grupy PKN Orlen

Dotychczasowy członek rady nadzorczej Unipetrolu Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen, został wyznaczony na przewodniczącego rady czeskiej spółki. Do rady Unipetrolu powołani zostali: Wioletta Kandziak, Janusz Jakub Szurski i Robert Harasimiuk.
22.02.2018

Pechowa 13 dla Polaków w Monaco

W Monaco odbyła się trzecia runda Sportsboat Winter Series w klasie J70. Udział wzięły dwie polskie załogi Flexistav Apotex Sailing Team i Cellfast Sailing Team. Polakom tym razem nie udało się wejść do pierwszej dziesiątki i załogi zajęły odpowiednio miejsca 13 i 14.
23.01.2018

Najnowszy okręt US Navy uwięziony przez lód. Nie może wypłynąć od 3 tygodni

Najnowszy nabytek amerykańskiem marynarki, okręt typu LCS został uwięziony w Montrealu. Jednostka nie może kontynuować rejsu z powodu zalodzenia.
15.01.2018

Plany i zadania PZŻ na najbliższe lata. Będzie się działo

Podsumowanie roku 2017, plany na rok 2018 i 2019. O roli i zadaniach Polskiego Związku Żeglarskiego w rozmowie z prezesem Tomaszem Chamerą.
28.12.2017

Dobry występ Polaków w Monaco

Kolejny sukces polskiej załogi w żeglarskiej klasie J70. Paweł Tarnowski z załogą Flexistav skończył regaty w Monaco na 8 pozycji, najlepszej do tej pory w swoich startach w tej klasie. Trzecią odsłonę Monaco Sportsboat Winter Series wygrywa rosyjska załoga ArtTube ze sterniczką Valerią Kovalenko. Druga polska załoga CellFast zajęła dobre 12 miejsce. Startowało 29 zespołów.
11.12.2017

O mały włos „Danuta” nie została zmiażdżona przez kładkę. Prokuratura szuka pasażerów (wideo)

Pod koniec lipca kapitan statku "Danuta" wpłynął wprost pod zamykającą się kładkę na Ołowiankę. Śledczy badają sprawę pod kątem sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym zagrażającym życiu lub zdrowiu pasażerów. Szukają osób, które brały udział w pechowym rejsie. O sprawie czytamy na stronie Radia Gdańsk.
23.11.2017

Czy Parlament Europejski przyczyni się do skuteczniejszej ochrony bałtyckiego morświna?

W Parlamencie Europejskim trwa proces ustanawiania nowego Rozporządzenia o technicznych środkach ochronnych w rybołówstwie.
22.11.2017

Pożar na pokładzie promu. Wielu poszkodowanych (wideo)

Kilkadziesiąt osób poszkodowanych oraz spore straty materialne – to bilans pożaru promu, do jakiego doszło w miony weekend. Statek zmuszony został do zmiany kursu.
15.11.2017

Pechowy finał polskiego rejsu dookoła świata

13 października, 2 mile na północ od wyspy Baltrum na Morzu Północnym, zatonął polski jacht żaglowy Prodigy 2. Na pokładzie jednostki było trzech mężczyzn. Nikomu nic się nie stało.
23.10.2017

Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory

Fundacja Zaawansowanych Technologii już po raz szósty zorganizowała w dniach 18-21 października 2017 roku Program E(x)plory, będący unikalną inicjatywą promującą naukę i innowacje oraz wspierającą młode talenty naukowe i innowatorów.
23.10.2017

Studenci AMG realizują pomiary hydrograficzne

Nowa jednostka hydrograficzna „Navigator One AMG” Akademii Morskiej w Gdyni w niedzielę po raz pierwszy wykonywała pomiary batymetryczne. Zostały one zrealizowane przy ujściu Wisły Śmiałej w pobliżu Narodowego Centrum Żeglarskiego, należącego do Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Badania przeprowadzono w ramach realizacji pracy inżynierskiej studentki Wydziału Nawigacyjnego Pani Aleksandry Góralczyk (kierunek nawigacja) pt. „Pomiar batymetryczny i sporządzenie mapy ujścia Wisły Śmiałej”. Przed pomiarami studentka
23.10.2017

Mirosław Zemke wygrywa Bitwę po raz drugi

Po 3 dobach i 13 minutach na morzu, linię mety 6 regat bałtyckich samotników Bitwa o Gotland minął Mirosław Zemke na jachcie HOBART, wygrywając tym samym rywalizację w klasyfikacji bezwzględnej (pierwszy na mecie) oraz w klasie ORC. Obronił tym samym zeszłoroczny tytuł, wywalczony w tej samej kategorii w piątej Bitwie o Gotland. Rekord trasy pozostał jednak niepobity.
13.09.2017

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku dla przedszkolaków

W Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance w czwartek ruszyły zajęcia w ramach Programu Edukacji Morskiej. Przeznaczone są dla gdańskich przedszkolaków i prowadzone będą do 30 października. Warsztaty mają na celu zapewnienie pozytywnego pierwszego kontaktu z instytucją muzealną, przybliżenie w sposób przystępny tematyki ekspozycji Spichlerzy na Ołowiance, zaznajomienie z elementami historii morskiej – archeologii podwodnej, marynarskich tradycji, bitew morskich.
01.09.2017

Flisacy górą! Sanem i Wisłą, na tratwie - przepłynęli 700 km do Gdańska

Gdy Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, weszła na tratwę, flisacy z Ulanowa byli trochę zmieszani - bo według starego przesądu kobieta na pokładzie przynosi pecha. Ale zaraz popisali się refleksem: przywitali panią wiceprezydent serdecznie, obrócili sytuację w żart (“nic nie szkodzi, przecież rejs już skończony”), a nawet podarowali 25 kilogramów zboża w worku.
23.08.2017

Wieloryb na dziobie wycieczkowca

Martwy wieloryb został znaleziony na dziobie wycieczkowca, który przybył w środę do Ketchikan na Alasce.
10.08.2017

Francuski żeglarz płynął 30 dni na Festiwal Wisły

Francuski żeglarz Jean-Marc Benoit "Bibi" płynął z Francji do Torunia 30 dni; podczas drogi na Festiwal Wisły pokonał blisko 200 śluz, m.in. w Holandii i Niemczech. W Bydgoszczy jego łodzie musiały zostać wyciągnięte z wody przez dźwig, z powodu remontu śluzy.
01.08.2017

Polska załoga FlexiStav Apotex Team ponownie we Włoszech

Załoga Pawła Tarnowskiego w swoim kalendarzu regatowym na ten weekend miała wpisany start w klasie Delphia24, ale wspólnie doszli do wniosku, że warto potrenować przed Mistrzostwami Świata na Sardynii. Właśnie dziś rozpoczęli kolejny start w klasie J70 we włoskim Scarlino
28.07.2017

Rekordowe zyski PKN Orlen w II kwartale 2017 r.

PKN Orlen podał w piątek, że w II kwartale 2017 r. zanotował rekordowy zysk na poziomie 3,1 mld zł. Po wzroście sprzedaży paliw widać efekty redukowania szarej strefy przez nowe regulacje - ocenił wiceprezes spółki Mirosław Kochalski.
21.07.2017

Legendarny Copernicus wraca do gry

Wygląda na to, że legandarny jacht Copernicus, który zatonął pod koniec kwietnia, jest już „cały i zdrowy”. Organizator regat SailBook Cup poinformował na swoim profilu facebookowym o tym, że jednostka weźmie udział w zawodach.
13.06.2017

Najstarszy na świecie wycieczkowiec zacumował w Gdańsku (foto, wideo)

Astoria w gdańskim porcie. Najstarszy na świecie wycieczkowiec zacumował we wtorek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Jednostka ma bardzo barwną historię, a włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”.
06.06.2017

Puchar PZŻ – Myszka: musiałem godzić rodzinne i sportowe obowiązki

Podczas Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) godził rodzinne i sportowe obowiązki. „Moja córka Ida miała chrzest i drugiego dnia regat zabrakło mnie w Krynicy Morskiej” - wyjaśnił mistrz świata w windsurfingowej klasie RS:X.
22.05.2017

ME w żeglarstwie – złota medalistka Klepacka: Nowa formuła jest niedobra

Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która zdobyła w Marsylii złoty medal mistrzostw Europy w windsurfingowej klasie RS:X uważa, że testowana formuła zawodów jest niedobra. W regatach rywalizowało w sumie 265 deskarzy, także w kategoriach młodzieżowych.
14.05.2017

Kajakarz Aleksander Doba przerwał wyprawę przez Atlantyk i wystartuje ponownie

Nagłe załamanie pogody sprawiło, że Aleksander Doba musiał przerwać swą trzecią wyprawę przez Atlantyk, tym razem z Nowego Jorku do Lizbony. Jak poinformował PAP nawigator kajakarza Jacek Pietrasiewicz, próbę przepłynięcia oceanu wznowi prawdopodobnie we wtorek.
13.05.2017

Transoceaniczne bezzałogowe statki mają zacząć pływać w 2035 r.

Transoceaniczne autonomiczne jednostki pływające mają zacząć pływać w 2035 r. – mówi dr Henryk Lasota z Politechniki Gdańskiej. Nowa era przemysłu morskiego wymusiła bowiem przyspieszony rozwój wielu gałęzi elektroniki morskiej. O jej zadaniach na najbliższe lata, zagrożeniach i metodach działania rozmawiali eksperci podczas konferencji MARELDAYS 2017 Dni Elektroniki Morskiej zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej pod hasłem „Autonomiczne jednostki pływające”.
10.05.2017

85 mln zł na budowę stopnia wodnego na Odrze w Malczycach

85 mln zł na budowę stopnia wodnego na Odrze w Malczycach (Dolnośląskie) przeznaczył rząd z tegorocznego budżetu. Chodzi o dokończenie w ciągu dwóch lat ważnej dla gospodarki i ochrony przeciwpowodziowej inwestycji. Prace przy niej trwają od 20 lat.
20.04.2017

Regaty St. Maarten – Kusznierewicz: złamaliśmy maszt, a było tak dobrze

Pechowo zakończył się debiut Mateusza Kusznierewicza w żeglarstwie morskim. Medalista olimpijski w klasie Finn miał poprowadzić na Karaibach jacht z 22-osobową załogą Yacht Club Sopot. – Na treningu złamaliśmy maszt. Szkoda, bo było tak dobrze – poinformował PAP.
03.03.2017

Pechowa hinduska fregata już postawiona na nogi

Fregata rakietowa INS Betwa, która przewróciła się dwa miesiące temu na burtę podczas wydokowania, została już postawiona na nogi.
03.03.2017

Pechowy wypadek nowoczesnego wycieczkowca (wideo)

Dopiero co odebrany ze stoczni luksusowy wycieczkowiec Seabourn Encore już ma na koncie pierwszy wypadek. Jednostka zderzyła się w nowozelandzkim porcie z innym statkiem. Przyczyną incydentu był silny wiatr, który doprowadził do zerwania się wycieczkowca z cumy.
13.02.2017

Wywrotka sekundy po wodowaniu (wideo)

W sieci pojawiło się wideo przedstawiające jedno z dramatyczniejszych wodowań w ostatnim czasie. Całkiem nowa jednostka sekundy po wodowaniu zaliczyła poważną wywrotkę.
09.01.2017

Był sobie samochód (wideo)

To mogło skończyć się tragicznie. Na szczęście w samochodzie, który zsunął się do wody nie było nikogo. Do wypadku doszło w Australii podczas rejsu promem między wyspą Fraser a lądem.
03.01.2017

Pożar na samochodowcu w Antwerpii

Do dużego pożaru doszło w nocy z środy na czwartek na jednym z samochodowców zacumowanych w belgijskim porcie w Antwerpii.
21.10.2016

Studenci Akademii Morskiej w Gdynii skonstruowali autonomicznego drona hydrograficznego

Trwają testy prototypu Autonomicznego Drona Hydrograficznego, zbudowanego przez studentów Akademii Morskiej w Gdyni w ramach projektu Space 3ac (akceleratora kosmicznego realizowanego właśnie w Gdańsku). Jednostka jest katamaranem zdolnym do realizacji pomiarów hydrograficznych rzek i jezior w trybie autonomicznym (bez ciągłego sterowania nią). Dzięki pokładowym systemom automatyki, telemetrii i pozycjonowania jest ona w stanie samodzielnie wykonywać pomiary batymetryczne po zaprogramowanej trasie, a po ich zakończeniu wró
12.09.2016

O żesz… (wideo)

Tylko jedno słowo ciśnie się na usta po obejrzeniu tego nagrania, i nie jest ono cenzuralne.
24.08.2016

Dar Pomorza – symbol, ikona, kolebka

"Patyki pionowe i patyki poziome. I wiszące na nich płótna, które są najważniejsze". Tak widział "Dar Pomorza" jego legendarny kapitan Kazimierz Jurkiewicz. Krótkie plastyczne opisy, działają na wyobraźnię najpełniej, nawet gdy mowa o ikonie i symbolu Polski morskiej. 13 lipca 2016 roku obchodzimy 86 rocznicę podniesienia polskiej bandery na "Darze Pomorza".
14.07.2016

Dramatyczne nagranie, w którym płetwonurek żegna się z życiem (wideo)

Płetwonurek, który oddzielił się od swojej grupy przeżył prawdziwy horror. Przez 6 godzin dryfował po morzu i myślał, że właśnie w ten sposób zakończy swoje życie.
07.07.2016

Uratowała ich zimna krew. Niesamowite nagranie

28 czerwca doszło do wypadku łodzi Sea Pro, która przewróciła się do góry dnem. Na pokładzie znajdowało się czterech mężczyzn. Jeden z nich nagrał to, co działo się po wywrotce.
06.07.2016

Zatonęła łódź przycumowana w gdańskiej marinie

Niecodzienny widok przyciąga uwagę spacerujących wzdłuż gdańskiej mariny przy ulicy Szafarnia. Przy jednej z kei wystaje nadbudówka i burty zatopionej łodzi. Jednostka zatonęła w nocy ze środy na czwartek.
18.06.2016

Zatopili jednostkę z dwoma osobami na pokładzie (wideo)

Były okręt marynarki jugosłowiańskiej został zatopiony w chorwackim przylądku Kamenjak w Premanturze. Podczas zatapiania jednostki na jej pokładzie znajdowały się dwie osoby, które cudem uniknęły śmierci.
23.05.2016

Pech nie opuszcza Condor Liberation

Prom Condor Liberation powrócił na trasę po kilkudniowej przerwie technicznej. Funkcjonowanie jednostki zostało zawieszone po wniosku Agencji Straży Przybrzeżnej i Morskiej (MCA - Maritime and Coastguard Agency), która wyraziła wątpliwości co do kwestii związanych z bezpieczeństwem.
22.03.2016

561 mil w dryfie. Relacja polskiej załogi z pechowego rejsu przez Atlantyk

O polskim jachcie, który dryfował na Atlantyku zrobiło się głośno pod koniec grudnia 2015 roku, kiedy to media donosiły o pomocy, której polskiej załodze udzielał statek wycieczkowy Breamer. Pechową jednostką była s/y Nicolett – Delphia 46CC płynąca z Wysp Kanaryjskich, która przez 561 mil dryfowała po oceanie. Publikujemy relację załogi jachtu z tej wyprawy.
23.02.2016

Polacy uratowali siedmiu wioślarzy

Statek Sea Pearl, należący do armatora SMT Shipping Ltd., uratował wczoraj siedem osób z załogi łodzi wiosłowiej. Wioślarze brali udział w międzykontynentalnych regatach – donosi Radio Szczecin.
17.02.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.