• <

Chińscy nabywcy planują czterokrotne zwiększenie przepustowości terminalów LNG

PMK

26.10.2020 23:00
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Chińscy nabywcy planują czterokrotne zwiększenie przepustowości terminalów LNG

Partnerzy portalu

Chińscy nabywcy planują czterokrotne zwiększenie przepustowości terminalów LNG - GospodarkaMorska.pl
Guangdong Energy Teacher

Grupa niszowych chińskich firm gazowych ma zamiar zainwestować dziesiątki miliardów dolarów i podwoić import w następnej dekadzie, ponieważ Pekin otwiera swoją rozległą sieć rurociągów energetycznych na większą konkurencję.

Firmy, głównie miejscowi dystrybutorzy gazu wspierani przez władze lokalne, zwiększają zakupy skroplonego gazu ziemnego (LNG), ponieważ nowo utworzony krajowy operator rurociągów PipeChina zaczyna dzierżawić osobom trzecim dostęp do swoich linii dystrybucyjnych, terminali i magazynów od tego miesiąca.

Przyspieszenie popytu na już obecnie najszybciej rozwijającym się na świecie rynku superchłodzonego paliwa jest dobrodziejstwem dla producentów takich jak Royal Dutch Shell, Total i handlowców, takich jak Glencore, w obliczu nadpodaży i obniżonych cen.

Zaledwie w zeszłym miesiącu brytyjska Centrica podpisała 15-letnią wiążącą umowę na dostawy do Szanghaju miejskiej firmy gazowej Shenergy Group 0,5 miliona ton rocznie LNG począwszy od 2024 roku.

- Są bardzo, bardzo zainteresowani importem… rozmawiamy już z wieloma z nich - powiedziała Kristine Leo, dyrektor krajowy w australijskiej firmie Woodside Energy, która w zeszłym roku podpisała wstępną umowę na dostawy z prywatnym dystrybutorem gazu ENN Group.

Chiny mogą w tym roku kupić rekordowe 65-67 mln ton LNG i oczekuje się, że w 2022 r. Japonia stanie się największym nabywcą na świecie. Import może wzrosnąć o 80% od 2019 do 2030 r., Twierdzi Lu Xiao, starszy analityk w firmie konsultingowej IHS.

Państwowa grupa Guangdong Energy Group, Zhejiang Energy Group, Zhenhua Oil i firmy prywatne, takie jak ENN, szybko skorzystały z reform rynkowych i niskich cen spotowych LNG, powiedział Chen Zhu, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej SIA Energy z Pekinu.

Ich import osiągnie w tym roku około 11 milionów ton, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z 2019, ponad 17% całkowitego zakupu LNG w Chinach, powiedział Chen.

Dzięki większemu dostępowi do sieci dystrybucyjnych chińskie firmy są teraz zachęcane do budowy własnych terminali importowych, które mogą stanowić 40% zdolności odbiorczej LNG w kraju do 2030 r., w porównaniu z 15% obecnie.

Frank Li, asystent prezesa China Gas Holdings, prywatnego dystrybutora gazu rurociągowego, powiedział, że jego firma prowadzi rozmowy z PipeChina na temat dostępu do infrastruktury, przygotowując się do importu LNG w przyszłym roku.

bulk_cargo_port_szczecin
Tagi:
lng, chiny lng

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.