• <
CTM_980X120_gif_2020

Noworoczne rozprowadzenie do zajęć w 3. FO

Strona główna MW, służby morskie Noworoczne rozprowadzenie do zajęć w 3. FO
Noworoczne rozprowadzenie do zajęć w 3. FO - GospodarkaMorska.pl

ew/3.FO

03.01.2019 Źródło: własne

Podniesieniem flagi państwowej i bander na okrętach w Porcie Wojennym w Gdyni rozpoczął się kolejny rok szkoleniowy w 3. Flotylli Okrętów. Na uroczystej zbiórce dowódca gdyńskiej flotylli przedstawił najważniejsze zadania dla marynarzy na 2019 rok.

W inauguracji, która odbyła się w środę, 2 stycznia, uczestniczyły pododdziały z wszystkich jednostek podległych dowódcy 3. Flotylli Okrętów oraz zaproszeni goście m. in. dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni mgr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Maciej Zawadzki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Andrzej Prokopski oraz prezes Stowarzyszenia Oficerów MW wiceadmirał w st. spocz. Maciej Węglewski. Uczestnikom rozprowadzenia błogosławieństwa udzielił kapelan 3. FO ks. kpt. Artur Samsel.

W swoim przemówieniu dowódca 3. Flotylli Okrętów komandor Mirosław Jurkowlaniec, podsumował miniony rok szkoleniowy, podkreślając, że był to rok szczególny zarówno dla Państwa Polskiego jak i Marynarki Wojennej. Zwrócił także uwagę na fakt, że to właśnie w ubiegłym roku 3. Flotylla Okrętów aktywnie wzięła udział w przeprowadzeniu obchodów 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej.


"Miniony rok był dla 3. Flotylli Okrętów okresem szczególnym w aspekcie przygotowania załogi okrętu ORP Gen. K. Pułaski do Sił Odpowiedzi NATO 2019 i certyfikacji PKW Pułaski. Z dumą mogę potwierdzić , że wiedza teoretyczna oraz umiejętności specjalistyczne załogi pozwoliły wykonać po raz pierwszy w historii strzelanie rakietami SMN-1 na poligonie morskim Hebrides oraz osiągnąć wysokie oceny w ośrodku szkoleniowym FOST. Nasze siły okrętowe wykazały pełen profesjonalizm godnie reprezentując biało-czerwoną banderę w czterech ćwiczeniach międzynarodowych tj. TG-18, Baltops, Trident Juncture i Dynamic Moongoose. Ważnymi przedsięwzięciami był udział wydzielonych sił 3. Flotylli Okrętów w ćwiczeniach narodowych tj. Anakonda-18, Ostrobok-18 (…) Rok 2018 był również rokiem w którym zakończono wyposażanie 2. Dywizjonu Ogniowego Morskiej Jednostki Rakietowej - powiedział komandor Mirosław Jurkowlaniec.


Dowódca gdyńskiej Flotylli zaznaczył także, że „Ubiegły rok zapamiętamy także na kartach historii jako ten, w którym sprowadzono prochy śp. admirała floty Józefa Unruga i jego małżonki do kraju. Było to duże przedsięwzięcie organizacyjne i patriotyczne w którym 3. Flotylla Okrętów odegrała znaczącą rolę.” Realizacja zobowiązań narodowych oraz sojuszniczych to najważniejsze zadania postawione przed największym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej na 2019 rok. „Przed nami kolejny rok i kolejne wyzwanie. Rok w którym przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO… Jednym z priorytetowych zadań będzie udział ORP Gen. K. Pułaski w SON 2019 oraz PKW Pułaski. Od wczoraj misja obecności w SON już funkcjonuje (…) Niezwykle ważnym będzie przedsięwzięcie z wykonaniem strzelania rakietowego w Norwegii przez Morską Jednostkę Rakietową. To również bardzo duże zadanie logistyczne. Będzie to kolejny rok szkoleniowy, w którym postawione cele szkoleniowe zapewnią osiągnięcie interoperacyjności w ramach narodowego systemu obrony.”– powiedział dowódca gdyńskiej Flotylli.


Komandor Mirosław Jurkowlaniec w swoim przemówieniu podziękował całemu stanowi osobowemu jednostek podległych 3. FO za rzetelne podejście do służby, realizację postawionych zadań oraz godne reprezentowanie wizerunku polskiego marynarza. Życzył także wszelkiej pomyślności w realizacji postawionych celów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i przysłowiowego marynarskiego szczęścia.
”Wierząc w znaczenie słów: flota jest mieczem i tarczą dla każdego kraju, którego interesy państwowe i narodowe są związane z morzem, niech ciągłość, cierpliwość i tradycja zawsze pozostaną naszą dewizą” - w ten sposób dowódca gdyńskiej Flotylli podsumował uroczyste rozprowadzenie.v W ramach inauguracji nowego roku szkoleniowego na pokładzie okrętu ratowniczego ORP Lech dowódca 3. Flotylli Okrętów komandor Mirosław Jurkowlaniec oraz dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Maciej Zawadzki podpisali porozumienie w zakresie współdziałania pomiędzy 3. FO a MSPiR. Porozumienie dotyczy m. in. organizacji wspólnych ćwiczeń w zakresie bezpieczeństwa morskiego w ramach systemu ratowania życia i mienia na morzu.


Podczas zbiórki, dowódca 3. FO, wręczył żołnierzom wyróżnienia, w tym dla podoficera i szeregowego roku 2018, którymi zostali:

    mł. chor. mar. Tomasz Cisek,
    st. mar. Sebastian Borski.

W Klubie 3. Flotylli Okrętów dla stanu osobowego wykład nt. "Bezpieczeństwo nawigacji okrętów Marynarek Wojennych. Ostatnie przykłady", wygłosił były komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kontradmirał w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz. O tym, jak wygląda zjawisko TOMBOLO referował kmdr rez. prof. dr hab. inż. Cezary Specht, natomiast o udziale ORP Gen. K. Pułaski w rejsie nawigacyjno-szkoleniowym połączonym ze strzelaniem rakietowym SM-1, szkoleniem w ośrodku FOST oraz ćwiczeniem Trident Juncture wykład wygłosił kmdr ppor. Piotr Jaszczura. Na zakończenie inauguracji nowego roku szkoleniowego w gdyńskiej Flotylli, obecni na zbiórce obejrzeli film ukazujący 100 lat Marynarki Wojennej, autorstwa st. chor. szt. mar. Piotra Leoniaka oraz krótkometrażowy film pt. „Generał polskich nadziei… Władysław Anders 1892-1970”.

Źródło:
własne
 Ropa brent 43,27 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 17455,00 $ tona 1,92% 9 lip
 Cynk 2132,00 $ tona 1,81% 9 lip
 Aluminium 1659,00 $ tona 2,47% 9 lip
 Pallad 1997,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 841,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 19,08 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1801,55 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.