• <

Wynik wyszukiwania - "odra" - Wiadomości

Wrocław. Ekolodzy chcą uznania rzeki Odry za osobę prawną

Grupa ekologów przekonuje, że rzeka Odra powinna zostać uznana za osobę prawną. Ich działania rozpoczęły się po katastrofie ekologicznej, do której doszło latem 2022 r. Aktywiści przekonują, że dzięki nowemu prawu będzie można wymóc zmiany w tym, w jaki sposób wykorzystywana jest rzeka.
19.02.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

Nielegalny demontaż barki nad Odrą

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykryli nielegalny demontaż barki prowadzony przez jednego z przedsiębiorców w Szczecinie. Rozbiórka jednostki odbywała się w bezpośrednim sąsiedztwie Odry bez zabezpieczenia wód i gleby.
09.01.2024

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
14.11.2023

Województwo śląskie w najbliższym czasie spodziewa się rządowej dotacji do nowego mostu na Odrze

W najbliższym czasie, w ciągu tygodnia-dwóch, gotowa powinna być umowa ws. rządowej dotacji do budowy nowego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i Ciechowice (pow. raciborski) - poinformował w czwartek członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz.
28.09.2023

Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej

"Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej i przede wszystkim może odbywać się na niej swobodna żegluga" – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W środę podpisano porozumienie dot. współpracy w zakresie transportu wodnego oraz uruchomienia nowego portu w Elektrowni Dolna Odra.
27.09.2023

Zwodowano pierwsze sprzęty wodne zakupione z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego

Pierwsze sprzęty wodne zakupione w ramach Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego przekazano w czwartek we Wrocławiu beneficjentowi programu. To m.in. 16 pontonów oraz łódź motorowa, która posłuży do zabezpieczania spływów na Odrze.
21.09.2023

Wody Polskie interweniują w sprawie śniętych ryb w Kanale Gliwickim

Trwa monitoring sytuacji w Kanale Gliwickim związany ze stwierdzeniem śniętych ryb. W niedzielę od wczesnych godzin porannych pracownicy obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego podjęli z wody ok. 35 kg śniętych ryb, poinformowały Państwowe Gospodarstwo Wodne Wód Polskich.
10.09.2023

Zakończono modernizację stopnia wodnego Rędzin na Odrze

Zakończono remont i modernizację stopnia wodnego Rędzin na Odrze – podały w poniedziałek Wody Polskie RZGW we Wrocławiu. W wyniku modernizacji stopień spełnia wymogi określone dla 3. klasy drogi wodnej.
31.07.2023

Senat odrzucił ustawę o rewitalizacji Odry

Senat odrzucił w piątek ustawę o rewitalizacji Odry, która ma na celu m.in. poprawę jakości wody w rzece oraz ułatwienie realizacji inwestycji na Odrze. Teraz ustawa trafi do Sejmu.
28.07.2023

Czeskie badania: nie doszło do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze

Nic nie wskazuje, aby miało dojść do chemicznego czy biologicznego zatrucia ryb w Odrze – przekazał wyniki czeskich badań dotyczących przyczyn śnięcia ryb po czeskiej stronie granicy wojewoda śląski. Najbardziej prawdopodobna przyczyna to warunki pogodowe – wynika z czeskich informacji.
28.07.2023

Komisje senackie za odrzuceniem ustawy o rewitalizacji Odry

Połączone komisje senacki infrastruktury, nadzwyczajna ds. klimatu oraz komisja środowiska opowiedziały się w piątek za odrzuceniem w całości ustawy o rewitalizacji Odry. Głosowanie w Senacie w tej sprawie odbędzie się w piątek pod koniec posiedzenia.
28.07.2023

Sytuacja na Odrze pod lupą Wód Polskich

Podczas rejsu patrolowego przy polsko-czeskiej granicy w rzece Odrze na terenie województwa śląskiego pracownicy Wód Polskich zauważyli, 26 lipca br., śnięte ryby. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś przedstawili działalność Wód Polskich podczas pierwszych chwil tego kryzysu oraz obecną sytuację.
27.07.2023

Strona czeska przedstawiła swoje ustalenia odnośnie miejsca śnięcia ryb w Odrze. To ujście Stróżki

Czesi ustalili, że śnięcie ryb następuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki - poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury. Dodano, że wg stanu na czwartek na godz. 12.00, po polskiej stronie wyłowiono 1360 kg śniętych ryb. Zaznaczono, że nie są znane przyczyny śmierci ryb.
27.07.2023

Do tej pory z Odry wyłowiono ponad 1100 kilogramów padłej ryby

Do tej pory z Odry wyłowiono i zebrano już ponad 1100 kilogramów padłej ryby - powiedział w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podkreślił, że w próbkach wody pobranych na terenie Polski nie wykazano obecności tzw. złotej algi oraz, że trwają badania ichtiopatologiczne padłych ryb.
27.07.2023

Wojewoda śląski: stawiamy zaporę i wyławiamy śnięte ryby spływające Odrą z Czech

Stawiamy zaporę i wyławiamy wszystkie śnięte ryby, które spływają do Polski Odrą od strony czeskiej - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek po sztabie kryzysowym zwołanym w środę w przygranicznych Chałupkach. Jak zaznaczył, zaporę, która utrudni przepływ ryb, stawiają także Czesi.
26.07.2023

Wody Polskie: śnięte ryby w granicznym odcinku Odry

Śnięte ryby napływające do Polski Odrą z terenu Czech zauważyli w środę na wysokości przygranicznej miejscowości Chałupki (woj. śląskie) pracownicy Wód Polskich. O sprawie został powiadomiony czeski zarządca rzeki. Na terenie Polski nie odnotowano śnięcia ryb.
26.07.2023

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska za przejęciem ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska przyjęły we wtorek bez poprawek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry.
25.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Ustawa o rewitalizacji Odry przewiduje budowę zbiorników retencyjnych oraz stopni wodnych

Budowę zbiorników retencyjnych w zlewni Odry oraz dwóch nowych stopni wodny na dolnośląskim odcinku Odry przewiduje ustawa o rewitalizacji tej rzeki – wskazywali w piątek we Wrocławiu przedstawicieli kierownictwa Wód Polskich.
21.07.2023

Sejm uchwalił specustawę o rewitalizacji Odry

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Dzięki nowym przepisom będzie można sprawniej prowadzić konieczne inwestycje. Wprowadzone też zostaną kary - nawet do 1 mln zł za zaniedbania, które zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska.
13.07.2023

Do 21 lipca można składac wnioski o pomoc w związku z ubiegłoroczną sytuacją ekologiczną na Odrze

Do 21 lipca br, trwa nabór wniosków o przyznanie wsparcia na wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 r. Dofinansowanie ma charakter pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
13.07.2023

Eksperci: ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody

Ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody, ale ta metoda ma swoje skutki uboczne w postaci milionów ton soli, którą trzeba zagospodarować – mówili eksperci w polskich ośrodków naukowych podczas debaty zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
04.07.2023

Powstanie Zachodnia Obwodnica Szczecina z najdłuższym tunelem pod wodą. Skorzysta port w Policach

W przyszłym roku zostanie złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina – poinformowała w poniedziałek GDDKiA. Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa. Trasa będzie miała blisko 50 km długości, a w jej ciągu zaplanowano 5-km tunel pod Odrą.
04.07.2023

Rok po katastrofie w Odrze. Ekolodzy wnioskują o ograniczenie zrzutów soli do rzek

Aktywiści Greenpeace, w odpowiedzi na brak adekwatnych działań chroniących Odrę ze strony rządu premiera Morawieckiego, wyświetlili na budynkach kopalń hasła "Ta kopalnia truje Odrę... a Morawiecki śpi". Stało się to w przededniu złożenia przez Greenpeace i Frank Bold wniosków do Wód Polskich o ograniczenie pozwoleń wodnoprawnych wydanych kopalniom zrzucającym słoną wodę do dopływów Odry i Wisły.
29.06.2023

Most nad Regalicą ma zostać ukończony w tym roku. Aktualnie trwa nasuwanie części konstrukcji

Budowa mostu nad Regalicą ma zakończyć się zgodnie z planem, nie jest zagrożone jej finansowanie. Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec br., poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Nowy most zwiększy swobodę żeglugi śródlądowej przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości ruchu kolejowego.
26.06.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Ministerstwo: na Odrze znów mogą wystąpić złote algi

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał kolejne rekomendacje na temat możliwości wystąpienia złotych alg w Odrze, które w zeszłym roku spowodowały masowy pomór ryb i zatrucie rzeki.
20.06.2023

Posłowie KO: instytucje państwa nie zrobiły nic, by zapobiec powtórzeniu się katastrofy na Odrze

Instytucje państwa od czasu ubiegłorocznej katastrofy na Odrze nie zrobiły nic, by zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji – uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej. Według nich, należy stworzyć systemowe warunki, by obniżyć ilość soli odprowadzanej do rzek.
19.06.2023

4,5 mld zł na inwestycje w dorzeczu Odry

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował dzisiaj za pośrednictwem mediów społecznościowych, że koszty niezbędnych inwestycji w dorzeczu Odry szacowane są na kwotę 4,5 mld zł.
15.06.2023

Wojewoda dolnośląski: Na tę chwilę nie mamy przypadków martwych ryb w głównym nurcie Odry

Na tę chwilę nie mamy żadnych przypadków martwych ryb w głównym nurcie Odry – przekazał w czwartek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Nasze prognozy wskazują jednak na obniżenie lustra wody w najbliższym czasie, w związku z czym obawiamy się kwestii związanej ze złotą algą – dodał.
15.06.2023

Wojewoda zachodniopomorski: na tę chwilę Odra jest bezpieczna

Na tę chwilę Odra jest bezpieczna – mówię o odcinku, za który odpowiadam, a więc o odcinku zachodniopomorskim – powiedział w czwartek wojewoda Zbigniew Bogucki. Ocenił też, że obecnie sytuacja hydrologiczna w regionie "nie jest najlepsza".
15.06.2023

Wiceminister M. Gróbarczyk: rewitalizacja Odry wymaga czasu

Podczas posiedzenia Sejmu posłanki Lewicy pytały o możliwość ograniczenia zrzutów ścieków do Kanału Gliwickiego i Odry. To, co proponujecie, oznacza zamknięcie zakładów i utratę wielu miejsc pracy - odpowiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
15.06.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz w sprawie Odry

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku, powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

O Odrze bez przedsiębiorców. Duża niepewność przed nadchodzącym sezonem letnim

Przedstawiciele Niemiec i Polski spotkali się we wtorek na konferencji w Schwedt w Brandenburgii. Przed kilka godzin, politycy, samorządowcy, ekolodzy i naukowcy dyskutowali o przyszłości Odry. Głównie kwestie poświęcono temu, jak zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej. Kogo zabrakło? W opinii Unii Izb Odry i Łaby – jednej ze stron, która jest bardzo zainteresowana tym, by Odra była czysta i bezpieczna.
12.06.2023

MKiŚ: Minister Anna Moskwa podczas polsko-niemieckich rozmów: Polska będzie inwestować w rozwój Odry

7 czerwca 2023 r. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska spotkała się z Steffi Lemke, federalną minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów. Podczas spotkania podsumowano aktualne działania zapobiegawcze i naprawcze oraz odbudowujące bioróżnorodność Odry prowadzone na podstawie rekomendacji ekspertów.
07.06.2023

Minister Moskwa: zasoby ryb w Odrze odbudowują się

Zarówno polskie, jak i niemieckie badania wskazują, że zasoby ryb w Odrze się odbudowują - podkreśliła w środę w Słubicach minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
07.06.2023

PGG: ok. 80 proc. chlorków i siarczanów z wód dołowych trafia do rzek przez systemy retencyjne

Połowa wód odprowadzanych z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i ok. 80 proc. zawartych w tych wodach chlorków i siarczanów trafia do rzek z wykorzystaniem systemów retencyjno-dozujących – informuje spółka, zapowiadając rozbudowę retencji, by zminimalizować negatywny wpływ wód z kopalń na Odrę i Wisłę.
30.05.2023

Wydano kartkę pocztową z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

Poczta Polska w sobotę wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę poświęconą 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego, łączącego Wisłę i Odrę przez ich dopływy - Brdę, Noteć i Wartę. Na kartce przedstawiono m.in. jedną ze śluz.
28.05.2023

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".
27.05.2023

Prof. Kolada: przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy

Przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy; podwyższone zasolenie wód stwarza warunki, ale niekoniecznie determinuje zakwit – powiedziała w czwartek podczas sejmowej podkomisji prof. Agnieszka Kolada z Instytutu Ochrony Środowiska.
25.05.2023

Opolskie. Ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wód

Na terenach zlewni dopływów Odry w województwie opolskim możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wód - poinformowało we wtorek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
23.05.2023

MKiŚ: trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się zakwitów złotej algi

Trwają przygotowania do działania na wypadek pojawienia się masowych toksycznych zakwitów złotej algi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
22.05.2023

Na Odrze możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Od czwartku do soboty na odcinku Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej możliwe są wzrosty stanów wody z przekroczeniem poziomów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
18.05.2023

Wiceszef MI: będziemy mogli zakazać zrzutów nieczystości do Odry

W przypadku niskiego poziomu wody w Odrze, a także jeśli parametry substancji zrzucanych do rzeki będą przekraczały dopuszczalne normy, będziemy mogli zakazać na określony czas zrzutów ścieków lub cofnąć pozwolenie na taki zrzut - informuje w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.05.2023

Rząd za projektem specustawy ws. rewitalizacji rzeki Odry

"Rząd chce przeprowadzić rewitalizację rzeki Odry. Chodzi o lepszą ochronę jej środowiska wodnego, w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej. Nowe przepisy zakładają wsparcie inwestycji na Odrze na poziomie ok. 1,2 mld zł" - podkreślono.
17.05.2023

Projekt ustawy dot. rewitalizacji Odry w porządku środowych obrad rządu

Rząd ma się w środę zająć projektem ustawy o rewitalizacji rzeki Odry - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Specustawa ma m.in. usprawnić procedury dla kluczowych inwestycji na Odrze, powołać Inspekcję Wodną i podnieść wysokość kar za wykroczenia dot. gospodarki wodnej.
17.05.2023

Polska Żegluga Morska kończy eksploatację dwóch statków wycieczkowych

Polska Żegluga Morska rezygnuje ze statków białej floty. Dwa statki wycieczkowe – Odra Queen i Peene Queen, które woziły turystów po Odrze w porcie, a w sezonie letnim także do Świnoujścia kończą swoją działalność. Przyczyną tej decyzji są zbyt niskie wpływy z biletów względem kosztów eksploatacji jednostek. Rzeczne wycieczkowce prawdopodobnie zostaną wystawione na sprzedaż.
15.05.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
10.05.2023

MKiŚ: zakończono weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry

Naukowcy Instytutu Rybactwa Śródlądowego zakończyli weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry - poinformował w środę resort klimatu i środowiska. Dodano, że na odbudowę bioróżnorodności Odry m.in. poprzez zarybianie przeznaczono 14 mln zł.
10.05.2023

Siatka na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą ma zapobiec przepływowi ryb

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zdecydował o instalacji siatki na kanale łączącym zalew Czernica z Odrą. To rozwiązanie tymczasowe, które ma zapobiec wpływaniu ryb do zbiornika, gdzie zaobserwowano istnienie złotej algi – poinformował we wtorek wojewoda.
09.05.2023

Zakaz korzystania z wody starorzecza Odry w Januszkowicach

Wojewoda opolski wydał we wtorek rozporządzenie zakazujące używania wody ze starorzecza Odry w Januszkowicach, gdzie kilka dni temu znaleziono ponad sto martwych ryb. Rozporządzenie ma związek ze znalezieniem w próbkach ryb szkodliwych dla ludzi bakterii.
09.05.2023

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
08.05.2023

Spotkanie pod przewodnictwem premiera ws. polskich rzek

W piątek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się spotkanie zespołu, który zajmuje się bezpieczeństwem ekologicznym polskich rzek – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
05.05.2023

Golińska: Odra najlepiej badaną rzeką Europy

Nasze działania w sprawie Odry daleko wybiegają poza zakres obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. To powoduje, że wody Odry obecnie są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie - powiedziała "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceszefowa MKiŚ Małgorzata Golińska.
28.04.2023

Do Morskiego Portu Police dotarła druga dostawa propanu

Na pokładzie Guadalupe Explorer ponownie dostarczono zapasy surowca na potrzeby gazoportu w Policach. Ma to związek z uruchomieniem produkcji w nowym kompleksie "Polimery Police", którego projekt jest realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. To budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację odpowiedniej infrastruktury do produkcji polimerów w postaci propylenu i polipropylenu.
27.04.2023

Aktywiści Greenpeace zablokowali zrzut ścieków z kopalni do Odry

W ramach sprzeciwu wobec braku działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mających ochronić Odrę przed kolejną ekologiczną katastrofą, aktywiści i aktywistki Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
25.04.2023

Min. Moskwa: wprowadziliśmy stały monitoring Odry, co pozwala przewidzieć potencjalne wydarzenia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że wprowadzono stały monitoring Odry, co pozwala przewidzieć potencjalne wydarzenia związane ze złotą algą. „To ostatnie zdarzenie z ubiegłego tygodnia na zbiorniku Czernica, przewidzieliśmy” - dodała.
24.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Na dopływach Odry możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych

Od niedzieli do poniedziałku na dopływach Odry w województwie opolskim możliwe są wezbrania z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, punktowo alarmowych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
16.04.2023

Rzecznik GIOŚ: Monitoring Odry na miarę najlepszego w Europie

Jak informuje rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na Odrze został stworzony system monitoringu rzeki na miarę najlepszego w Europie. Rzeka badana jest codziennie. W ośmiu reprezentatywnych miejscach Odry, badana jest m.in. temperatura wody czy jej natlenienie, a wyniki udostępniane są na bieżąco w sieci dla odpowiednich służb.
14.04.2023

100 kg śniętych ryb w Zbiorniku Czernica koło Wrocławia

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego podały, że ok. 100 kg śniętych ryb wybrano ze Zbiornika Czernica w powiecie wrocławskim. Nie wiadomo na razie co mogło spowodować taki pomór.
14.04.2023

Ruszył całodobowy monitoring Odry

Na Odrze wprowadzono pilotażowy, całodobowy monitoring, przy użyciu specjalnych sond badających wodę. Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, badania są prowadzone w ośmiu reprezentatywnych miejscach na rzece.
06.04.2023

Nadodrzańskie regiony sfinansują badania dotyczące stanu Odry

W Cigacicach (woj. lubuskie) przedstawiciele samorządów pięciu nadodrzańskich województw podpisali memorandum w sprawie dalszych wspólnych działań na rzecz ochrony i odbudowy ekosystemu Odry. Zakłada ono finansowanie dużego projektu badawczego, który zostanie zrealizowany przez uczelnie z tych regionów.
05.04.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Szef GIOŚ: do kryzysu na Odrze nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka

Do kryzysu na Odrze, jaki obserwowano latem 2022 r., nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka - powiedział w piątek Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Nie wykluczył on, że sytuacja z zakwitem alg i śnięciem ryb może się powtórzyć.
31.03.2023

Wiceszef MI: nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, choć część musimy dokończyć

Zgodnie z decyzją WSA i później NSA nie będziemy rozpoczynać nowych prac na Odrze, ale te, które są obecnie prowadzone muszą zostać zakończone, bo inaczej może to skończyć się katastrofą budowlaną - podkreślił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
28.03.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

Prezes Wód Polskich: będziemy likwidować nielegalne wyloty do rzek

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś poinformował, że Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek, w tym Odry. Docelowo organizacja chce takie miejsca likwidować.
24.03.2023

"Złota alga" w Odrze. Władze szukają sposobu na jej neutralizację

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania odnośnie możliwości neutralizacji "złotej algi" w Odrze. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Premier: chcemy znaleźć rozwiązanie dla Odry jako drogi wodnej

Szanując wyrok sądu będziemy się starać znaleźć rozwiązanie, aby wykorzystywać Odrę jako drogę wodną - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że jest to ekologiczny transport, który dodatkowo udrożni szlak północ-południe.
14.03.2023

Międzyodrze jako park narodowy. Czy ta idea jest możliwa do urzeczywistnienia?

Miłośnicy przyrody, aktywiści, społecznicy oraz organizacje pozarządowe chcą utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Czy idea ma szanse powodzenia? Piotr Piznal uważa, że tak. Wskazuje, że przedsięwzięcie jest również wspierane przez lokalną społeczność, której na sercu leży ochrona Międzyodrza.
13.03.2023

Poza Odrą nie potwierdzono obecności złotej algi w polskich rzekach

W żadnej badanej rzece Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi, Bugu i Wiśle czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry - przekazał w poniedziałek resort klimatu i środowiska.
13.02.2023

Czechy zrezygnowały z budowy kanału Dunaj-Odra-Łaba

Rząd Czech w środę podjął decyzje o rezygnacji z ochrony terenów wzdłuż planowanej od lat inwestycji kanału Dunaj-Odra-Łaba. Tym samym tereny mogą być wykorzystywane w innych projektach inwestycyjnych, o co apelowały samorządy, a idea wybudowania kanału definitywnie została pogrzebana.
08.02.2023

Informacja nt. katastrofy ekologicznej w Odrze nie będzie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odrzuciła we wtorek wniosek o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji nt. "ponownie rosnącego zasolenia Odry" i wyników postępowań wyjaśniających okoliczności katastrofy ekologicznej w Odrze w sierpniu ubiegłego roku.
07.02.2023

Z Odry wyłowiono ciało poszukiwanego od soboty mężczyzny

Służby ratownicze i policja wyłowiły w poniedziałek z Odry w centrum Wrocławia ciało poszukiwanego od soboty mężczyzny. 24-latek w nocy z piątku na sobotę bawił się w jednym z wrocławskich klubów; informował bliskich, że wraca do domu.
06.02.2023

Ostrzeżenie przed wezbraniami wody na Widawie

Na odcinku rzeki Widawa pomiędzy Namysłowem a ujściem do Odry możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
23.01.2023

Ostrzeżenie przed wysokim stanem wód na Widawie

Od czwartku do piątku na obszarze rzeki Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
19.01.2023

Badania dowodzą, że Odra nie jest zanieczyszczona fenolem

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Szczecin pobrali próbki wody z dolnego biegu Odry i dokonali badania pod kątem obecności trujących substancji.
06.01.2023

Blisko 40 tys. złotych wypłacono w ramach programu Lex Odra w woj. opolskim

W ramach programu Lex Odra adresowanego do firm poszkodowanych w wyniku tegorocznej sytuacji ekologicznej, na terenie województwa opolskiego do końca roku wypłacono prawie 40 tysięcy złotych - poinformował PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.
01.01.2023

Do końca bieżącego roku można składać wnioski w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że ponad 521 tys. zł wsparcia trafiło dotąd do płatników składek z branż najbardziej dotkniętych sytuacją ekologiczną na Odrze. Wnioski o wsparcie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS można składać tylko do końca tego roku.
30.12.2022

Katastrofa na Odrze negatywnym zjawiskiem roku

Niemiecka organizacja ochrony przyrody Nabu uznała w środę katastrofę ekologiczną i masowe wymieranie ryb w położonej na polsko-niemieckiej granicy rzece Odrze za najbardziej negatywne zjawisko związane z ochroną przyrody w mijającym roku i przyznała jej tytuł "Dinozaura 2022".
30.12.2022

W śledztwie ws. katastrofy na Odrze przesłuchano 400 świadków

Ponad 400 świadków przesłuchano do tej pory w prowadzonym od sierpnia przez wrocławską prokuraturę śledztwie ws. masowego śnięcia ryb i zanieczyszczenia Odry.
24.12.2022

Wiceszef MKiŚ: w Odrze może dojść do dalszego wyrzutu toksyn i śnięcia ryb

W przypadku bardzo wysokiego zasolenia w Odrze może dojść do dalszego wyrzutu toksyn, które powodują śnięcie ryb - przyznał w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
23.12.2022

Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zapowiedział, że po masowej śmierci ryb w Odrze chce w rozmowach z Polską osiągnąć większą ochronę rzeki granicznej. "Zgadzamy się ze stroną polską, że chcemy się ponownie spotkać na konferencji" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Poczdamie.
19.12.2022

Akcja lodołamania na Odrze rozpoczęta

Ruszyła akcja lodołamania w Zachodniopomorskiem, bierze w niej udział pięć jednostek. Jedna z nich skierowana została na jezioro Dąbie, pozostałe są w okolicy Gryfina, skąd będą płynęły w kierunku Widuchowej i Bielinka – poinformowały w poniedziałek Wody Polskie.
19.12.2022

Odra nadal z wysoką zawartością soli

Zasolenie Odry jest nadal wysokie – wynika z nowych badań, przeprowadzonych przez specjalistów ds. ekologii wodnej i rybołówstwa śródlądowego w Instytucie Leibniz (IGB).
15.12.2022

Kaczyński: Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką; wiem, że budzi to protesty Niemiec

Odra powinna być spławną, uregulowaną rzeką; wiem, że budzi to protesty Niemiec - powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił, że rozwój gospodarczy Polski, to "łagodnie mówiąc" nie jest cel Niemiec.
04.12.2022

Zrzuty wód poprzemysłowych nie zatruły Odry? Rz sprawdza

Odpady zrzucają firmy, zakłady górnicze, gminy, głównie do dopływu Odry, Kłodnicy.
01.12.2022

Anna Moskwa: za dwa miesiące będziemy mieć narzędzie, które wskaże w jakich warunkach uaktywniają się złote algi

Za dwa miesiące będziemy mieli narzędzie, które pokaże w jakich warunkach fizykochemicznych wody pojawiają się i uaktywniają złote algi - poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

Debata KO o katastrofie ekologicznej na Odrze: nadal nie znamy wszystkich przyczyn

Nadal nieznane są wszystkie przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze; na zakwit toksycznych alg, wywołujących śnięcie ryb, miał wpływ niski stan wód i wysoka temperatura, ale przyczynić się do tego mogło też zrzucanie tzw. ścierniw pomiedziowych - mówili eksperci zaproszeni przez KO na spotkanie.
25.10.2022

ZUS: ruszyła wypłata środków w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Płatnicy składek z określonych branż, którzy mieli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, wciąż mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Ruszyła wypłaty pieniędzy – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
19.10.2022

Raport niemieckich ekspertów pozostawia otwartą kwestię przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze

Końcowy raport niemieckich ekspertów na temat masowego umierania ryb w Odrze pozostawia otwartą kwestię dokładnej przyczyny katastrofy - podaje portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Nie wiadomo co doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, które sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi.
01.10.2022

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska o Odrze: Na ten moment nie ma dowodów, że katastrofa była wywołana zrzutem substancji

Dotychczas przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości dot. zrzutów ścieków do Odry - powiedział w czwartek Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski. Dodał, że śnięcia ryb występowały odcinkowo a nie ciągle, co przeczy teorii zatrucia rzeki jakąś substancją.
29.09.2022

Golińska: 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przeznaczą 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
22.09.2022

Brandenburgia zapowiada zweryfikowanie systemów ostrzegania po masowym śnięciu ryb w Odrze

Rząd Brandenburgii zapowiedział konsekwencje w zakresie ochrony polsko-niemieckiej rzeki granicznej po śnięciu ryb w Odrze. "Będziemy musieli na podstawie doświadczeń zweryfikować i dostosować plany ostrzegania i alarmowania na poziomie krajowym i międzynarodowym" - powiedział w Poczdamie minister środowiska Axel Vogel.
16.09.2022

W osadach ujścia Odry obecna jest toksyczna substancja używana w farbach do kadłubów statków

W osadach ujścia Odry obecny jest szkodliwy związek chemiczny, tributylocyna (TBT), niestosowana w Polsce i UE od 20 lat. Jej poziom nie przekraczał norm zaledwie w 22 procentach próbek pobranych w 2017 roku oraz w 37 proc. próbek z roku 2018 - wynika z badań opublikowanych właśnie w „Chemosphere”.
15.09.2022

Do uzgodnienia trafił projekt rozporządzenia ws. świadczeń w związku z sytuacją ekologicznej na Odrze

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje świadczenie w związku z sytuacją ekologicznej na rzece Odrze. W załączniku do niego zawarto m.in. kody PKD podmiotów, którym będzie przysługiwać świadczenie.
13.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

Gróbarczyk: na Odrze powstanie 12 nowych oczyszczalni ścieków

Na Odrze powstanie 12 nowych oczyszczalni ścieków, kilka zostanie zmodernizowanych, potrzebne będzie wybudowanie 2 tys. km nowej kanalizacji. Wstępnie przygotowano na to 6 mld zł - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
07.09.2022

Zachodniopomorskie. Zakaz korzystania z wód Odry zniesiony

Zakaz korzystania z wód Odry zniósł w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski. Zakaz przestanie obowiązywać od wtorku. "Od północy wszystkie zakazy, które dotyczyły korzystania z rzeki Odry, a wynikały z rozporządzenia, które wydałem 12 sierpnia przestają obowiązywać na terenie całego województwa zachodniopomorskiego, a więc nie będzie od godz. 12 w nocy, od początku dnia 6 września, takiego odcinka rzeki Odry i różnego rodzaju kanałów, rozlewisk, zbiorników, przez które Odra przepływa, w których ten zakaz by obowiązywał" – po
05.09.2022

Ziobro: w śledztwie ws. zanieczyszczenia Odry zostały pobrane liczne dowody i próbki

Toczy się bardzo intensywne śledztwo ws. zanieczyszczenia Odry. Zostały pobrane i są pobierane nadal liczne dowody. Zbierane są też próbki fizyko-chemiczne celem przeprowadzenia badań - zapewnił w sobotę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
03.09.2022

Wojewoda zachodniopomorski o sytuacji na Odrze: udało się rozbroić tę wielką bombę biologiczną

Udało nam się przezwyciężyć kryzys i rozbroić tę wielką bombę biologiczną, którą mieliśmy w województwie zachodniopomorskim - powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Przekazał, że decyzję co do ewentualnego zdjęcia zakazu kontaktu z wodami Odry podejmie najpóźniej w poniedziałek.
02.09.2022

Zachodniopomorskie. Wszystkie zapory na Odrze zostaną rozebrane

Zapory ustawione na Odrze spełniły swoją funkcję i w piątek zostaną rozebrane. Nie obserwujemy pojawiania się kolejnych śniętych ryb – poinformował PAP Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.
02.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Joński i Szczerba (KO): w Odrze wykryto węglowodory, które są toksyczne

W Odrze wykryto toksyczne dla organizmów węglowodory, które nie są pochodzenia naturalnego, ale są ubocznym efektem procesu technologicznego, więc musiały trafić do rzeki z zewnątrz - mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej w Olsztynie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
29.08.2022

Niska zawartość tlenu w Odrze w Szczecinie

Zawartość tlenu w Odrze w badanych punktach w Szczecinie jest niższa niż 4 mg/l – przekazało w poniedziałek PAP centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pozostałych punktach w województwie przekracza tę wartość.
29.08.2022

Minister Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

GIOŚ: zawartość mezytylenu w próbkach wody z Odry całkowicie wykluczona

Zawartość mezytylenu w próbkach wody z rzeki Odry została całkowicie wykluczona - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
29.08.2022

Minister Moskwa: naszym priorytetem jest odbudowa zasobów w Odrze

Już czas na kompleksowe plany odbudowy zasobów w Odrze i to jest naszym priorytetem - powiedziała w poniedziałek w niemieckim Bad Saarow minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego zabezpieczył informacje o odrzańskim składzie gatunkowym.
29.08.2022

Prezydent o sytuacji na Odrze: to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej

Niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Zet prezydent RP Andrzej Duda o sytuacji na Odrze. Dodał też, że w najbliższym czasie spotka się jeszcze z ekspertami na zachodzie Polski.
29.08.2022

Do Sejmu wpłynął projekt dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Zgodnie z regulacją na wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika będą mogły liczyć firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.
27.08.2022

GIOŚ: wyniki badań wody Odry wykonane w Holandii zbieżne z polskimi

Wyniki badań wody z Odry, wykonane w laboratorium w Holandii są zbieżne z wynikami Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ - poinformował w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
26.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: naukowcy z ZUT w zespole ds. Odry

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znaleźli się w ministerialnym zespole ds. badania sytuacji na Odrze – poinformował w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Wykonają m.in. badania wody na południu województwa i przygotują plan odbudowy rzeki.
26.08.2022

Wojewoda dolnośląski odwołał zakaz połowu ryb w Odrze

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski odwołał w piątek zakaz połowu ryb w Odrze. Od godz. 15 w piątek będzie można na dolnośląski odcinku rzeki wędkować, ale złowione ryby należy wypuści do rzeki.
26.08.2022

Zachodniopomorskie. Alert RCB o zakazie korzystania z wód Odry

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w piątek alert do osób przebywających w nadodrzańskich powiatach województwa zachodniopomorskiego. Związany jest z przedłużeniem zakazu korzystania z wód Odry.
26.08.2022

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
25.08.2022

Minister Maląg: musimy chronić firmy, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze

Musimy chronić firmy, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze. Projekt ustawy o szczególnym wsparciu tych podmiotów będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Według szacunków resortu, ze wsparcia w wysokości 3010 zł skorzysta ponad 62 tys. osób.
25.08.2022

Wiceminister rozwoju: nie ma podstaw, by Skarb Państwa wypłacał odszkodowania w związku z sytuacją na Odrze

Aby Skarb Państwa mógł wypłacić odszkodowanie, musi być uwidoczniona wina Skarbu Państwa, w przypadku sytuacji na Odrze nie mamy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, jakie są jej przyczyny - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
25.08.2022

W niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego wykryto złote algi

Toksyczne złote algi wykryto w niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego. Zdaniem ekspertów ich stężenie jest jednak niskie, a występowanie tych glonów w zalewie nie jest niczym nadzwyczajnym - poinformował minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.
24.08.2022

Szefowa MRiPS: rząd przyjął projekt dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze - poinformowała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione w czwartek.
24.08.2022

Rzecznik rządu: poczekajmy na finalny raport dotyczący powodów zatrucia Odry

Finalny raport dotyczący przczyn katastrofy ekologicznej w Odrze będzie gotów niebawem. Najważniejszym sposobem podsumowania działań jest zakończenie badań - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
24.08.2022

Projekt: pomoc dla firm poszkodowanych w związku sytuacją na Odrze wyniesie 3010 zł

Przedsiębiorcy poszkodowani w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze będą mogli liczyć na wypłatę jednorazowego świadczenia 3010 zł na pracownika – wynika z informacji zamieszczonych w środę w wykazie prac rządu. Jednorazowe świadczenie będzie finansowane z Funduszu Pracy.
24.08.2022

Niemcy. Rybacy: jest szansa na odrodzenie się Odry w ciągu dwóch-trzech lat

Populacja ryb w Odrze może się odbudować w ciągu dwóch-trzech lat - twierdzą zawodowi rybacy z regionalnego stowarzyszenia w Niemczech. Trzeba mieć nadzieję, że za śmierć odpowiada substancja, która jest toksyczna tylko przez krótki czas, i że będzie się ona stopniowo rozcieńczać - powiedział szef Związku Rybołówstwa Brandenburgii-Berlina Lars Dettmann, dodając, że wówczas życie w rzece mogłoby się odrodzić.
24.08.2022

Minister Maląg: Wsparciem może zostać objętych ok. 10 tys. podmiotów działających nad Odrą

Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.
24.08.2022

Zachodniopomorskie. Uruchomiono dwa aeratory do natleniania wody w Odrze

Na Odrze uruchomiono dwa aeratory, które mają natleniać wodę – poinformował we wtorek wojewoda zachodniopomorski. Trzecie takie urządzenie ma zostać zainstalowane w środę.
23.08.2022

Moskwa: zidentyfikowano 280 miejsc zrzutów do Odry, badane są przez policję

Zidentyfikowano 280 miejsc drobnych, legalnych zrzutów do Odry, wszystkie zgłoszone są do postępowań prowadzonych przez policję; nie wiązałabym tego wprost z wydarzeniami na Odrze - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.08.2022

W Szczecinie i na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze

W okolicach Mostu Cłowego w Szczecinie oraz w przesmyku na jeziorze Dąbie zwiększył się poziom tlenu w Odrze – poinformował we wtorek Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Wpływ na sytuację mają głównie warunki atmosferyczne m.in. zmniejszenie temperatury, wiatr oraz opady deszczu.
23.08.2022

GIOŚ: badania porównawcze Odry wykonano w Czechach, Anglii i Holandii

Badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii; czeskie wyniki są porównywalne z polskimi - poinformowała dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś.
23.08.2022

Wiceminister: specustawa ws. Odry głównie o inwestycjach, w tym w oczyszczalnie

Przygotowywana specustawa dotycząca Odry będzie dotyczyła przede wszystkim wspieranie inwestycji na tej rzece, w tym oczyszczalni ścieków - poinformował we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
23.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

W zachodniopomorskim zutylizowano 134 tony śniętych ryb, warunki w Odrze coraz lepsze

- Od początku kryzysu, tutaj w województwie zachodniopomorskim, zutylizowaliśmy 134 tony śniętych ryb, śniętych mięczaków - przekazał podczas poniedziałkowej konferencji wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
22.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
22.08.2022

Prof. Mazur-Marzec: w próbkach z Odry są prymnesiny - toksyny tzw. złotych alg

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymesium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała PAP prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego, który je bada. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.
22.08.2022

Niemcy. Zdjęcia satelitarne potwierdzają zakwit alg w Odrze

Z pomocą zdjęć satelitarnych naukowcy udowodnili, że w Odrze rzeczywiście doszło do "masowego zakwitu glonów". Specjalny obiektyw satelitarny analizował kolor wody. Jednak związek z umieraniem ryb w rzece nie mógł być jeszcze jednoznacznie potwierdzony - pisze portal RND.
22.08.2022

Zachodniopomorskie. Osiem dodatkowych pomp do napowietrzania wody w Odrze

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki poinformował, że w poniedziałek zainstalowanych zostanie kolejnych osiem pomp do napowietrzania wody. Obecnie w regionie jest ich dwadzieścia pięć, m.in. w Siadle Dolnym i Gryfinie.
22.08.2022

Wiceszef MSZ o sytuacji na Odrze: postawiliśmy 29 zapór; po niemieckiej powstały 3

Po polskiej stronie postawiliśmy już w tej chwil 29 zapór, na których są wyławiane ryby; po stronie niemieckiej, mimo że prosimy, żeby te zapory powstawały, powstały jak na razie 3 zapory - oświadczył w poniedziałek wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
22.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: wczoraj sytuacja na Odrze była lepsza; dzisiaj wyłowiliśmy 6,5 tony śniętych ryb

Wczoraj sytuacja na Odrze była lepsza, dzisiaj niestety jest gorsza, dlatego że wyłowiliśmy 6,5 tony śniętych ryb w Szczecinie - powiedział w sobotę w Szczecinie na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
20.08.2022

Krzysztof Woś p.o. prezesa PGW Wody Polskie

Pełniącym obowiązki prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie został Krzysztof Woś - poinformowały Wody Polskie. Premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował w ubiegłym tygodniu ówczesnego szefa Wód Polskich Przemysława Dacę.
20.08.2022

Zachodniopomorskie. Blisko 95 ton martwych ryb trafiło do utylizacji

Blisko 95 ton martwych ryb wydobytych z Odry w województwie zachodniopomorskim trafiło do utylizacji od 13 sierpnia – poinformowało PAP w sobotę centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Na rzece ustawionych jest 29 zapór.
20.08.2022

Minister Moskwa: badamy i porównujemy podobne kryzysy na rzekach jak na Odrze

Badamy i porównujemy podobne kryzysy na rzekach jak na Odrze - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przypomniała sytuację z 2009 r. na Bugu i Narwi.
20.08.2022

Niemieckie media: jest nadzieja po katastrofie - w Odrze wykryto żywe ryby

"To pierwszy znak nadziei po katastrofie: w Odrze ponownie wykryto żywe ryby" - pisze niemiecki portal rbb24. Podczas pierwszego próbnego połowu w pobliżu Brieskow-Finkenheerd w Brandenburgii naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Poczdamie wykryli w piątek liczne żywe ryby różnych gatunków.
19.08.2022

Ciecióra: Będą wypłacane rekompensaty dla rybaków

Rybakom, którzy nie mogą prowadzić działalności w związku z wprowadzonym zakazem korzystania z wód Odry będą wypłacane rekompensaty – poinformował w piątek na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Podobnie ma być też w przypadku innych gałęzi gospodarki związanych z Odrą.
19.08.2022

Dyrektor IRŚ: w badanych próbach z Odry stwierdziliśmy masowy zakwit glonów

W badaniach prób wody z Odry stwierdziliśmy jednoznacznie występowanie glonu Prymnesium parvum. Ilości są olbrzymie, po kilkadziesiąt miligramów na litr - powiedział w piątek Grzegorz Dietrich, dyrektor IRŚ. Na aktywność glonów wskazują też parametry chemiczne wody - dodał Ryszard Szetela z PWr.
19.08.2022

Minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego: w próbkach wody nie znaleziono nieprawidłowości

Pierwsze szczegółowe badania wody z niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego nie wykazały żadnych nieprawidłowości - przekazał w piątek minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.
19.08.2022

Ile potrwają i jak wyglądają badania wody? Ekspertka wyjaśnia

Choć ogłoszone zostały pierwsze wyniki badań skażonej wody w Odrze, na ich komplet trzeba będzie poczekać. Jak długo mogą trwać, w jaki sposób bada się wodę i jak powinny być przygotowane próbki - tłumaczy Anna Wobalis, specjalistka w Bio Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.
19.08.2022

Rybacy i przetwórcy rybni w obliczu największego kryzysu w historii. „Jeżeli połowy nie ruszą szybko, to stoimy przed widmem bankructwa”

Nie tylko wypożyczalnie sprzętu turystycznego, lokale gastronomiczne i ośrodki turystyczne mają poważny problem wynikający z katastrofy ekologicznej na Odrze. Niemal z dnia na dzień możliwość funkcjonowania stracili także rybacy, przetwórcy i spółdzielnie rybackie.
19.08.2022

Ekspertka: Odkrycie złotych alg nie oznacza, że Odrę zabija tylko ich trucizna

Na razie badania pozwoliły na ustalenie działania jednej grupy toksyn - ale to nie oznacza, że nie towarzyszą im jeszcze inne, o nieznanym działaniu. Szukanie tych związków i ich wariantów będzie największym wyzwaniem – powiedziała w rozmowie z PAP dr hab. Iwona Jasser, specjalistka od fitoplanktonu z UW.
19.08.2022

Prawdopodobieństwo skażenia ryb metylortęcią można przewidzieć

Nowa metoda badawcza pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo występowania w danym w regionie ryb o niebezpiecznym poziomie toksycznej metylortęci - informuje pismo „Environmental Toxicology and Chemistry”.
19.08.2022

PSL: Wody Polskie do likwidacji. Szef przedsiębiorstwa do dymisji

Wody Polskie do likwidacji, bo nie realizują swoich obowiązków, a to, co mają robić, robią z opieszałością, nie uwzględniając tego, co wymaga dzisiaj rynek - mówił w czwartek poseł PSL Jarosław Rzepa.
18.08.2022

Naukowcy z IRŚ: w wodzie z Odry wykryto "złote algi" wytwarzające ichtiotoksyny

W próbkach wody pobranych z Odry wykryto znaczące ilości inwazyjnych mikroogranizmów, tzw. złotych alg - przekazali w czwartek PAP naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Mikroorganizmy te znane są z produkcji toksyn prowadzących do śnięcia ryb.
18.08.2022

Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi

Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.
18.08.2022

Dolnośląskie. Straż pożarna patroluje Odrę; coraz mniej śniętych ryb

Strażacy kontynuują patrolowanie dolnośląskiego odcinka Odry i usuwanie śniętych ryb. Od początku działań straż odłowiła ponad 4 tony ryb na dolnośląskim odcinku rzeki i w przyległych do niej akwenach. Martwych ryb jest coraz mniej – podała straż.
18.08.2022

Niemieckie media: zmiany w Odrze zarejestrowano już na początku sierpnia, ale nie podjęto działań

Już na początku sierpnia brandenburski urząd ochrony środowiska zarejestrował zmiany w wodach Odry, jednak władze pozostały bezczynne, choć w Polsce znaleziono mnóstwo martwych ryb. Najwyraźniej system wczesnego ostrzegania po stronie niemieckiej nie działał - pisze portal tygodnika "Spiegel".
18.08.2022

"Rz": rzeki trute na potęgę

Odra jest zanieczyszczana regularnie – wskazują pierwsze wyniki kontroli prowadzonych przez Wody Polskie. W jej dorzeczu wykryto już setki nielegalnych wylotów ścieków - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
18.08.2022

Zachodniopomorskie. Wojewoda: zakaz korzystania z wód Odry zostanie przedłużony co najmniej do poniedziałku

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę powiedzieć, że zakaz korzystania z wód Odry zostanie przedłużony co najmniej do poniedziałku - poinformował w środę wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Dodał, że oficjalna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta do południa w czwartek.
17.08.2022

Niemieckie media: toksyczne algi mogły przyczynić się do wyginięcia ryb w Odrze

Niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg mógł przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze - podejrzewają naukowcy z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza. Informuje o tym w środę portal rbb24.
17.08.2022

Szczecin. Polski Związek Wędkarski otrzyma dofinansowanie na sprzęt niezbędny przy usuwaniu skutków skażenia Odry

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie otrzyma 50 tys. zł. na zakup m.in. środków ochrony osobistej, sprzętu i narzędzi do usuwania martwych ryb – poinformował w środę Urząd Marszałkowski.
17.08.2022

Gróbarczyk: jeśli nie czynniki naturalne, to do Odry substancja dostała się z oczyszczalni

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

Posłowie Lewicy: Wody Polskie kłamią w sprawie zrzutów retencyjnych

Raporty na stronie internetowej Wrocławskich Wód Polskich wskazują na skandalicznie wielkie zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych; z kolei centrala Wód Polskich w komunikacie informuje, że nie było zrzutów na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała w środę poseł klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
17.08.2022

Zanieczyszczenie Odry - przesłuchano 228 świadków

W toku śledztwa ws. zanieczyszczenia Odry przesłuchano ok. 228 świadków, przeprowadzono 12 oględzin z udziałem biegłych na różnych odcinkach Odry; z dotychczasowych czynności nie wynika, co było przyczyną masowego śnięcia ryb - mówił w środę z-ca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.
17.08.2022

24 tony śniętych ryb wydobyte z Odry w lubuskim

W woj. lubuskim ze śniętych ryb został oczyszczony około 150-kilometrowy odcinek Odry. Z rzeki wydobyto około 24 ton śniętych ryb, a do oczyszczenia zostało jeszcze około 50 km – poinformował w środę wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
17.08.2022

Minister Moskwa: dotychczasowe badania wody i ryb nie potwierdziły obecności toksyn

Dotychczasowe badania wody z Odry i ryb nie potwierdziły obecności toksyn - powiedziała w środę PAP.PL minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pracują eksperci, trwają analizy, zdecydowano m.in. o dodatkowym badaniu dna i zdjęciach satelitarnych - wskazała.
17.08.2022

Nie stwierdzono zanieczyszczeń na kąpieliskach morskich w Zachodniopomorskim; w Szczecinie powstaną pierwsze zapory

Na kąpieliskach morskich w Dziwnowie, Międzyzdrojach i Świnoujściu nie stwierdzono zanieczyszczeń, które mogłyby powodować pogorszenie jakości wody – przekazał w środę Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. W środę planowana jest budowa pierwszych zapór w Szczecinie.
17.08.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

"Rzeczpospolita": Śledztwo nad Odrą

Zbadane w Polsce próbki wody z Odry nie wykazały substancji toksycznych, które spowodowałyby śnięcie ryb w drugiej co do wielkości polskiej rzece – pisze środowa "Rzeczpospolita".
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz

Pierwsze martwe ryby znaleziono na kąpielisku Dziewoklicz - poinformował w piątek przed południem szczeciński magistrat. Wprowadzono zakaz kąpieli zarówno na tym kąpielisku, jak i w Szczecinie-Dąbiu.
12.08.2022

Niemieckie media: w Odrze pływa już tylko śmierć

Tysiące martwych ryb zostały wyrzucone na brzegi Odry; śmierdzi rozkładem, a władze "pilnie” ostrzegają mieszkańców przed kontaktem z wodą rzeki - zauważa w piątek "Bild. "W Odrze pływa tylko śmierć" - konstatuje dziennik. W rzece widziano również martwe bobry i ptaki.
12.08.2022

Trwa sztab kryzysowy związany z sytuacją na Odrze

"Nasi pracownicy, po kilkudziesięciu minutach pływania, mają tę ilość wyciągniętą z wody [ryb – red.], którą wczoraj mieli po 2-3 godzinach. Widać, że rzeczywiście skala jest coraz większa” – poinformowały Wody Polskie. W Szczecinie obraduje sztab kryzysowy związany z sytuacja w Odrze.
12.08.2022

Ekspert: woda w Odrze staje się bombą biologiczną

Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
12.08.2022

Państwowy Instytut Badawczy: czekamy na próbki ryb z Odry do badania, wyniki najwcześniej w niedzielę wieczorem

Cały czas czekamy na próbki ryb z Odry do badania. Jeżeli próbki dotrą do instytutu dziś do końca dnia, to pierwsze wyniki badań być może będą w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano - powiedział dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Krzysztof Niemczuk.
12.08.2022

Niemcy. Media: w wodzie z Odry wykryto wysokie stężenie rtęci

Analiza prawdopodobnie skażonej wody z Odry przyniosła pierwszy wynik - portal rbb24 podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody wysokie stężenie rtęci.
12.08.2022

Horała: w tym momencie nie wiemy, kto zatruł Odrę

W tym momencie nie wiemy, kto zatruł Odrę; odpowiednie służby działają na miejscu; warto poczekać na wyniki tego dochodzenia - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
12.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Szczecin. Dodatkowe badania wody na kąpielisku Dziewoklicz

W związku z zagrożeniem związanym z zanieczyszczeniem chemikaliami Odry, na Dziewokliczu sanepid przeprowadza dodatkowe badania – poinformował w czwartek Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie.
11.08.2022

Niemcy. Władze zalecają unikanie kontaktu z wodą z Odry

W Odrze wykryto tysiące śniętych ryb. Niepokoi to wędkarzy i władze Brandenburgii na granicy z Polską. Miasto Frankfurt nad Odrą oraz powiaty Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
11.08.2022

Zachodniopomorskie. Fala zanieczyszczonej Odry dotarła do województwa

Fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren Zachodniopomorskiego – poinformował PAP w czwartek WIOŚ w Szczecinie. Wojewoda zachodniopomorski powiedział, że badania wody nie wykazały anomalii, które wpływałyby na śnięcie ryb.
11.08.2022

GIOŚ: Drony patrolują stan wody w Odrze

Używamy dronów do sprawdzania stanu wody w Odrze, miejsca śnięcia ryby i ewentualnych zrzutów ścieków - poinformował w czwartek Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
11.08.2022

Premier: zrobimy wszystko, aby sprawa zanieczyszczenia Odry została wyjaśniona, a winni surowo ukarani

Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna, zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona, a winni surowo ukarani - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na jego polecenie w rejon katastrofy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski i szef Wód Polskich Przemysław Daca.
11.08.2022

Sprawą zanieczyszczenia wód Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze z zawiadomienia WIOŚ we Wrocławiu zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu – ustaliła w czwartek PAP.
11.08.2022

Zachodniopomorskie. W Odrze nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb - poinformowało w środę biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.
10.08.2022

Inspekcja Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie monitorują sytuację na Odrze

Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie stale monitorują sytuację na Odrze w zw. ze zjawiskiem śnięcia ryb - przekazali w środę przedstawiciele obu instytucji. Dodali, że prowadzone są analizy, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.
10.08.2022

Stłuczka jednostek na Odrze w Szczecinie

Na Odrze w Szczecinie przy Wałach Chrobrego doszło do kolizji jednostek – niewielki pasażerski statek Peene Queen uderzył w rufę należącego do Akademii Morskiej w Szczecinie statku Nawigator XXI. Do zdarzenia doszło, kiedy Peene Queen chciał odpłynąć.
01.07.2022

Wody Polskie o inwestycjach na Odrze

Spółka Wody Polskie opublikowała stanowisko w związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi planowanych inwestycji na Odrze, określających je jako "betonowanie rzeki" i "niszczenie natury". Poniżej przytaczamy stanowisko w całości.
24.01.2022

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze, Odrze Granicznej oraz Regalicy. Bierze w niej udział siedem jednostek - pięć polskich i dwie niemieckie.
30.12.2021

Zachodniopomorskie. Już w czwartek akcja lodołamania na Odrze

"Dodatnie temperatury spowodują ruch zjawisk lodowych na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej. Przepływ techniczny pomoże w sprawniejszym spływie lodu" – poinformowały we wtorek Wody Polskie. W czwartek rozpocznie się akcja lodołamania.
28.12.2021

Koniec modernizacji jazów na Odrze w Opolskiem. Inwestycja warta 107 mln zł

Zakończyła się modernizacja jazów na Odrze w województwie opolskim. Koszt inwestycji wyniósł ponad 107 mln złotych.
07.10.2021

Umowa na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze podpisana

W poniedziałek w Szczecinie podpisana została umowa na przebudowę obiektów przeciwpowodziowych na Odrze granicznej. Inwestycja ma m.in. poprawić bezpieczeństwo podczas zimowego lodołamania.
27.09.2021

Niemcy. Partia Zielonych przeciwna polskim planom regulacji Odry

Zieloni chcą powstrzymać polskie plany regulacji Odry – pisze w poniedziałek dziennik „Die Welt”. „Promowana przez Polskę rozbudowa Odry doprowadzi do nieuzasadnionego negatywnego wpływu na rolnictwo, klimat i bilans wodny” – powiedział szef Zielonych Michael Kellner, cytowany przez niemiecki dziennik.
19.07.2021

Most Drogowy na Warcie przejdzie rewolucję. Umowa z wykonawcą podpisana

Firma Warbud S.A. przebuduje most drogowy na Warcie w Kostrzynie nad Odrą. Nowy obiekt umożliwi sprawne prowadzenie akcji lodołamania oraz spływ kry wzdłuż rzeki. Jest to niezwykle istotny element ochrony przeciwpowodziowej. W ramach inwestycji unowocześniona zostanie także infrastruktura drogowa. Prace mają potrwać do sierpnia 2023 roku.
16.07.2021

„Parkingi” dla lodołamaczy i nowe oznakowanie szlaku żeglownego – kolejna inwestycja na Odrze

Siedem miejsc postojowo-cumowniczych oraz nowe oznakowanie szlaku żeglownego pojawi się na Odrze dolnej i granicznej. Głównym wykonawcą została firma AARSLEFF Sp. z o.o., która od ćwierć wieku działa na polskim rynku budowlanym. Prace mają potrwać do listopada 2022 roku.
12.07.2021

Wody Polskie przebudują przeprawę w Kostrzynie nad Odrą. Wykonawca przejmuje plac budowy

Wody Polskie przebudują przeprawę w Kostrzynie nad Odrą.
07.07.2021

Opolskie. Powstaje nowa śluza na stopniu wodnym Krapkowice

Kosztem ponad 209 mln zł do 2023 roku na stopniu wodnym Krapkowice (województwo opolskie) powstanie nowe śluza i sterownia. Dzięki zainaugurowanej we wtorek inwestycji szlak wodny z trzeciej klasy żeglowności ma być podniesiony do klasy piątej, międzynarodowej.
06.07.2021

Opole. Wody Polskie: niepokoi spadek zainteresowania samorządów transportem wodnym

Niepokoi spadek zainteresowania tematyką transportu wodnego ze strony samorządu - ocenił w czwartek w Opolu prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.
24.06.2021

Spotkanie ministrów transportu V4 zakończone - w planach udrożnienie żeglugi na Odrze

Zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej. Odbyło się ono w Krakowie. Ministrowie odnieśli się do najważniejszych wspólnych wyzwań w obszarze infrastruktury i transportu.
18.06.2021

Blisko 100 planowanych inwestycji przeciwpowodziowych w regionie wodnym Środkowej Odry

Blisko 100 inwestycji przeciwpowodziowych ujęto w planie zarządzania ryzykiem powodziowym do 2027 r. dla regionu wodnego Środkowej Odry. To m.in. budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie.
28.04.2021

Terminal Kontenerowy. Odrą z Górnego Śląska do Świnoujścia!

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu, włączony w sieć zintegrowanych europejskich korytarzy transportowych, jako jeden z nielicznych w Basenie Morza Bałtyckiego będzie mógł wykorzystywać żeglugę śródlądową, jako gałąź transportu zaplecza. To niewątpliwy atut podnoszący konkurencyjność terminalu i całego zespołu portowego ujścia Odry. Śródlądowe drogi wodne zapewniają najbardziej efektywny i proekologiczny rodzaj transportu. A wraz z połączeniami kolejowymi są istotnym elementem założeń Białej Księgi Transportu Unii Eur
09.04.2021

Pracowita zima Wód Polskich

Pracowita zima Wód Polskich w Szczecinie. Akcja lodołamania przeprowadzona była tak, że mieszkańcom nie groziła powódź. "Wody Polskie 15 marca zakończyły pogotowie zimowe. Za nami jeden z najbardziej pracowitych sezonów zimowych od wielu lat. Przez ponad tydzień trwała polsko-niemiecka akcja lodołamania. Jednostki Wód Polskich wypłynęły na wodę pierwszy raz od 2018 roku."
17.03.2021

Koalicja Ratujmy Rzeki przeciwko regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej

Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
16.03.2021

Nowa Sól właścicielem statku wycieczkowego "Laguna"

Miasto Nowa Sól wykupiło od kilku innych lubuskich gmin udziały w rzecznym statku wycieczkowym „Laguna” i stała się jego właścicielem. Podpisano też list intencyjny dot. rozwijania turystyki wodnej z wykorzystaniem tej jednostki – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.
10.03.2021

Lubuskie: Fala wezbrania na Odrze przechodzi przez region

Przemieszczająca się Odrą fala wzbrania po roztopach w górnej zlewni tej rzeki dotarła do woj. lubuskiego. Na dwóch wodowskazach są przekroczone stany ostrzegawcze. Obecnie nie ma zagrożenia powodzią - poinformował w poniedziałek dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
01.03.2021

IMGW: stan alarmowy przekroczony na 2 stacjach wodowskazowych, a stan ostrzegawczy na 30

Stan alarmowy przekroczony jest na 2 stacjach wodowskazowych, a stan ostrzegawczy na 30 - poinformował w sobotę na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przekazano, że "stan alarmowy w Kępie Polskiej na Wiśle przekroczony jest o 57 cm".
27.02.2021

RCB: przekroczony stan alarmowy na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry

Stan alarmowy został przekroczony na dwóch stacjach w dorzeczu Wisły i jednej w dorzeczu Odry - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy przekroczony natomiast został na szesnastu stacjach w dorzeczu Wisły i siedmiu Odry.
26.02.2021

Zachodniopomorskie: Alarmowy stan wód na południu województwa

Woda w Odrze przekroczyła stan alarmowy w Gozdowicach i w Bielinku w Zachodniopomorskiem - informuje w czwartek IMGW w swoim serwisie hydrologicznym. Na odcinku w rejonie Widuchowej i Gryfina występują wysokie stany wód.
18.02.2021

Trwa akcja lodołamania na Wiśle i Odrze

Trwa akcja lodołamania. Na Środkowej Wiśle pracuje 6 jednostek. Na Odrze Zachodniej, Regalicy i Jeziorze Dąbie pracuje 7 polskich oraz 6 niemieckich lodołamaczy – poinformowały w czwartek Wody Polskie.
18.02.2021

Zachodniopomorskie/ Rozpoczęła się akcja lodołamania

Akcja lodołamania na Szczecińskim Węźle Wodnym rozpoczęła się we wtorek. Lód na Odrze kruszy siedem jednostek, w środę dołączą do nich także lodołamacze z Niemiec. Do przełamania jest ponad 70 km tafli.
16.02.2021

Wstępna Koncepcja Przestrzenno-Techniczna dla Odry swobodnie płynącej tematem wiodącym seminarium internetowego

Blisko 90 uczestników wzięło udział w seminarium podsumowującym prace w zakresie Wstępnej Koncepcji Przestrzenno-Technicznej dla Odry swobodnie płynącej (WKPT) przygotowanej na potrzeby projektu Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Koncepcja opracowana została zgodnie z ideą łączenia poprawy żeglowności Odrzańskiej Drogi Wodnej ze zwiększeniem jej potencjału środowiskowego.
27.01.2021

Niemieccy naukowcy protestują przeciwko planom regulacji Odry

Planowana regulacja Odry zaalarmował naukowców z niemieckiego Instytutu Ekologii Słodkowodnych i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza. W liście otwartym zaciekle krytykują projekt. Argumentują, że Odra jest jedną z ostatnich stosunkowo naturalnych rzek w Europie - informuje portal rbb24. Zwolennicy regulacji mówią z kolei, że projekt zapewni skuteczną "ochronę przeciwpowodziową środkowej i dolnej Odry".
17.12.2020

Jest umowa na prace modernizacyjne na Odrze granicznej

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało 3 grudnia 2020 r. umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na dofinansowanie realizacji projektu „Prace modernizacyjne na Odrze granicznej w celu zapewnienia zimowego lodołamania – odcinek 1, 2 i 4”.
07.12.2020

Przeprawy promowe przez Odrę znowu czynne

Sytuacja hydrologiczna na Odrze pozwoliła na ponowne uruchomienie w woj. lubuskim wszystkich czterech przepraw promowych przez tę rzekę. Przez kilka tygodni były one nieczynne z powodu zbyt wysokiego stanu wody – poinformował Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.
16.11.2020

ISR: O żegludze na Odrze na nowo. Po czesku

O przywróceniu Odrze znaczenia gospodarczego w Polsce ostatnio nieco ciszej. Tymczasem inwestycyjną i przy okazji geopolityczną inicjatywę podejmują w oparciu o rzekę Czesi. Ciekawe, w jakim stopniu wpłynie to w Polsce na powrót do ambitnych planów.
19.10.2020

Fala wezbraniowa na Odrze poniżej stanu alarmowego

Przechodząca przez Opole fala wezbraniowa na Odrze ma wysokość 578 cm i jest niższa o 22 cm od stanu alarmowego - poinformowało biuro prasowe urzędu miasta Opole.
16.10.2020

Prezes Wód Polskich: zbiornik Racibórz skutecznie spłaszcza falę wezbraniową na Odrze

Oddany w tym roku do użytku zbiornik Racibórz Dolny po raz pierwszy zaczął działać i skutecznie spłaszczać falę wezbraniową na rzece Odrze - poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który w czwartek wizytował uruchomiony dzień wcześniej zbiornik.
15.10.2020

Uruchomienie zbiornika Racibórz obniża poziom wody w Odrze

Rozpoczęcie procesu piętrzenia wody na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny przynosi oczekiwane efekty - w środę wieczorem rosnący wcześniej poziom wody w Odrze na wodowskazie w Raciborzu-Miedoni obniżył się o 13 cm - wynika z informacji Wód Polskich.
15.10.2020

Wody Polskie kontrolują Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Szczecinie zakończyło kontrolę Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. W jej wyniku na jaw wyszło, że dla części tzw. przelewów burzowych szczecińska spółka nie posiada od czterech lat pozwolenia wodnoprawnego. Opublikowane zostały również zalecenia pokontrolne, do których przestrzegania zobowiązany będzie ZWIK.
09.10.2020

Odłowiony nad Odrą kajman pozostanie tymczasowo we wrocławskim zoo

Gad odłowiony w niedzielę na wrocławskim Rędzinie to kajman karłowaty. Zwierzę tymczasowo trafiło do wrocławskiego zoo. Jak powiedział jego prezes Radosław Ratajszczak, "dziś niestety kajmany i młode krokodyle można kupić i to powoduje problemy, z którymi mamy w tej chwili do czynienia".
05.10.2020

Odra, Wisła i Pszczynka przekroczyły stany ostrzegawcze

Rzeki Odra, Wisła i Pszczynka przekroczyły stany ostrzegawcze na 4 wodowskazach w woj. śląskim – podało w poniedziałek Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego.
05.10.2020

Stanowisko Wód Polskich w sprawie zrzutu ścieków do Odry

Wody Polskie w Szczecinie w miniony weekend zostały zaalarmowane przez wędkarzy ze Szczecina o niebezpiecznie wyglądającym zrzucie ścieków komunalnych do Odry na wysokości ul. Zapadłej. Uwrażliwieni na takie działania, mając na uwadze do jak wielkich strat w środowisku może doprowadzić zrzut nieczystości do rzeki, podjęliśmy natychmiastowe działania mające na celu wyjaśnienie z jakiego powodu doszło do zdarzenia. Z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy usprawiedliwienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Miejska spółka zap
09.09.2020

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich na rozwój śródlądowych dróg wodnych

Wody Polskie podpisały umowy o dofinansowanie modernizacji śluz oraz sterowni na stopniach wodnych w Krapkowicach i Januszkowicach, a także na budowę jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy. Modernizacja potrwa od września 2020 do lipca 2023 r. W ramach dofinansowania, w ciągu niespełna trzech lat przeprowadzony zostanie szereg działań, które usprawnią funkcjonowanie trzech obiektów. Co ważne, inwestycje będą przyjazne dla środowiska naturalnego – na obiektach m.in. wybudowane zostaną przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych. Łą
19.08.2020

Średniowieczny miecz w świetnym stanie wydobyty z dna Odry

Podczas prac nad pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin znaleziono średniowieczny miecz w niemal idealnym jak na swój wiek stanie, wraz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Jak oceniają eksperci archeologowie, znalezisko jest absolutnie unikatowe.
10.08.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

ODRA 3 Sp. z o.o.

budownictwo hydrotechniczne,lodołamanie,holowanie,przedsiębiorstwo budownictwa hydrotechnicznego,odra3,odra,budownictwo morskie,usługi lodołamania,lodołamacze,prace hydrotechniczne,usługi hydrotechniczne,układanie rurociągów,transport wodny,przeładunki materiałów masowych,regulacja rzek,roboty pogłębiarskie,przeładunki portowe,gospodarka portowa,nabrzeża,nadodrzańska szczecin,podjuchy szczecin,urad k/słubic

Zakład Metalowy ALEM

alem,obróbka skrawaniem cnc,toczenie,frezowanie,elektrodrążenie wgłębne drutowe,obróbka elektroerozyjna,edm,wiercenie elektroiskrowe,spawanie,mig/mag,tig,metali,stali,aluminium,szczecin,koszalin,trzebiatów

Fast Baltic Sp. z o.o.

terminal morski,port morski,fast,przeładunki drobnicy,przeładunki morskie,przeładunki portowe,terminal drobnicowy,port szczecin,port odra

Przedsiębiorstwo Produkcyjne „nCNC”

cnc,frezowanie,frezowanie cnc,toczenie,toczenie cnc,obróbka skrawaniem,obróbka skrawaniem cnc,obróbka metali,obróbka metali cnc,narzędziownia,narzędzia wykrawające,narzędzia tłoczące,precyzyjna obróbka skrawaniem,precyzyjna obróbka metali,cięcie laserem,spawanie laserem,prasy krawędziowe,prasa krawędziowa,prasa krawędziowa cnc,frezowanie metali,frezowanie cnc metali,toczenie metali,toczenie cnc metali,obróbka skrawaniem metali,obróbka skrawaniem cnc metali,niezawodne prasy wykrawające,najlepsze prasy krawędziowe,niezawodne narzędzia tłoczące,elektrodrążenie drutowe,elektrodrążenie,ciecie drutem,frezowanie obwiedniowe,najlepsze narzędzia wykrawające,najlepsze narzędzia toczące,precyzyjne spawanie laserem,precyzyjne spawanie laserem stali,precyzyjne cięcie laserem blach,niezawodne narzędzia wykrawające,idealne spawanie laserem,wycinanie laserowe blach,toczenie powierzchni stożkowych,toczenie zewnętrznych powierzchni walcowych,dokładne frezowanie,precyzyjne frezowanie,obróbka cnc tworzyw

V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk: Korytarz Bałtyk-Adriatyk powinien uwzględniać Wisłę i Odrę

Jesteśmy jedynym unijnym korytarzem, w którym nie ma rzek – powiedział o Korytarzu Bałtyk-Adriatyk w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Tomasz Sowiński. Prezes Związku Miast Nadwiślańskich był jednym z prelegentów podczas V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, które w piątek zakończyło się w Gdyni. Podkreślił, że trwają starania, by zarówno Odra, jak i Wisła, zostały dopisanego do tego korytarza, ponieważ transport wodny jest w tej chwili w Europie absolutnym priorytetem, na rozwój którego przeznaczone zostaną duże środki.
10.12.2018

Kiedy zakończy się budowa stopnia wodnego Malczyce? O inwestycjach w drogi wodne na Debacie Odrzańskiej podczas 5. Kongresu Morskiego w Szczecinie

Odbudowa Odrzańskiej Drogi Wodnej – w zgodzie z ekonomią i przyrodą. Wokół tych dwóch ważnych kwestii koncentrować się będzie tegoroczna Debata Odrzańska – w czwartek 8 czerwca godz. 8.30-11.30 w Akademii Morskiej na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Uczestnictwo w niej jest bezpłatne. Ze względów organizacyjnych prosimy jedynie o zgłoszenie udziału mailem: info@odrawswiat.pl lub telefonicznie +48 603 599679.
24.05.2017

Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta

Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
06.03.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.