• <
siemens_gamesa_2022

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze

mj

30.12.2021 11:17
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze

Partnerzy portalu

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze, Odrze Granicznej oraz Regalicy. Bierze w niej udział siedem jednostek - pięć polskich i dwie niemieckie.

"Mamy około 60 kilometrów zjawisk lodowych od 50-centymetrowego zalodzenia śryżowego po taflę lodu biegnącą do okolic Widuchowej. Akcja pozwoli w ciągu dwóch dni oczyścić koryto Odry" – powiedział w czwartek dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

Jak dodał, "w ciągu ostatnich godzin woda do góry w Bielinku poszła o ponad 120 centymetrów, a to pokazuje, że mamy zator i konieczność działania".

Obecnie w regionie nie ma zagrożenia powodziowego, akcja lodołamania ma charakter prewencyjny. Biorą w niej udział także dwie nowe jednostki - Ocelot i Tarpan - dla których jest to pierwsza akcja operacyjna.

"Nowe jednostki mają okazję sprawdzić się w akcji. Dzisiaj mamy pięć lodołamaczy polskich i dwa niemieckie, jest odwilż, lód, a prognozy meteorologiczne zwiastują, że poziom wody może wzrosnąć. Musimy trochę na Odrze posprzątać" – powiedział w czwartek prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Obecnie wstrzymana jest żegluga na odcinkach Odry granicznej i Odry Wschodniej oraz na jeziorze Dąbie. Akcja lodołamania potrwa do 31 grudnia.

Pogotowie zimowe Wód Polskich trwa minimum do końca marca.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.