• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Spotkanie pod przewodnictwem premiera ws. polskich rzek

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Spotkanie pod przewodnictwem premiera ws. polskich rzek

Partnerzy portalu

Fot. Krystian Maj/KPRM

W piątek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się spotkanie zespołu, który zajmuje się bezpieczeństwem ekologicznym polskich rzek – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak przypomniał Müller, w ostatnim czasie dokonano m.in. przeglądu tych podmiotów, które dokonują zrzutów do rzek. – Z informacji przedstawionych na zespole wskazano, że w ostatnim czasie zlokalizowano ponad 100 miejsc, w których te działania dotąd miały charakter nielegalny lub mogłyby mieć charakter nielegalny, tzw. były miejsca potencjalnego zrzutu i zabezpieczono je w taki sposób, aby nie stanowiły dodatkowego zagrożenia – podał.

Jak przypomniał Müller, w zeszłym roku doszło do katastrofy ekologicznej, której powodem była tzw. złota alga. – Chcemy uniknąć sytuacji, która mogłaby się powtórzyć w tym zakresie, ale wiemy, że wiele kwestii związanych ze zmianami klimatu powoduje, że pewne sytuacje mogą mieć charakter naturalny. Nie zmienia to jednak faktu, że musimy podjąć działania, aby inne czynniki mogące wpłynąć na bezpieczeństwo ekologiczne były ograniczone – stwierdził rzecznik rządu.

Przekazał także, że w piątek zebrał się komitet zbożowy, który monitoruje sytuację na rynku spożywczym, w związku z wejściem z życie unijnego rozporządzenia ograniczającego import do Polski towarów z Ukrainy.

Müller poinformował, że w piątek odbyło się ponadto spotkanie premiera z ministrami w sprawie energetyki. Celem spotkania było omówienie zakresu realizacji programów jądrowych w Polsce, zarówno w zakresie dużego atomu, jak i małych reaktorów. – Tematem spotkania była także aktualna sytuacja w sektorze energetycznym – dodał rzecznik rządu.

wkr/ ms/ mk/

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.